Справа № 755/15227/15-а
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"22" лютого 2017 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:
Головуючого судді Астахової О.О.,
при секретарі Наумовій О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_1 про роз'яснення Постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними,-
в с т а н о в и в :
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про роз'яснення постанови суду від 01.10.2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, вказуючи на те, що в резолютивній частині судового рішення суд зобов'язав відповідача провести йому, перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», з усіх сум заробітної плати, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та 5 (п'яти) відсотків винагороди за вислугу років, які не були враховані, починаючи з 17.10.2014 року з урахуванням раніше проведених виплат. Однак в резолютивній частині постанови суду не вказаний відсотковий розмір заробітної плати державного службовця з якої призначається пенсія, що визначається з урахуванням стажу державної служби, при цьому у мотивувальній частині судового рішення зазначено, що застосуванню підлягає стаття 37 Закону № 3723-ХІІ «Про державну службу» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
Відсутність відповідного запису в постанові викликає питання при виконані відповідачем судового рішення, а саме чи має бути застосована стаття 37 Закону в редакції яка була чинною на час призначення пенсії та, відповідно, застосовані 90 відсотків від сум заробітної плати позивача, як вказано в Довідці, чи в редакції, яка діяла на момент винесення постанови по справі, тобто в редакції Закону України від 28 грудня 2014 року № 76- VIII, згідно з яким пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».
У судовому засіданні позивач підтримав подану заяву та виходячи з доводів, якими вона обґрунтовується просить суд її задовольнити. Додатково пояснив, що пенсія йому була призначена до внесення відповідних змін у Закон України «Про державну службу», а Лівобережне об'єднане Управління Пенсійного фонду України в м. Києві довільно трактує норми закону, що призводить до неправильного перерахунку його пенсії, тобто не у визначеному судом розмірі, що зумовлює відповідне роз'яснення судового рішення.
Представник Лівобережного об'єднаного Управління Пенсійного фонду України в м. Києві у судове засідання не з'явився, хоча про день, час та місце розгляду заяви, повідомлявся належним чином, про причини неявки суду не повідомив.
Оскільки неявка сторін не перешкоджає розгляду заяви про роз'яснення судового рішення, суд вважає за можливе проводити судовий розгляд у відсутність нез'явившихся осіб.
Заслухавши думку позивача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що заява про роз'яснення постанови суду підлягає задоволенню з наступних підстав.
Постановою Дніпровського районного суду м. Києва від 01.10.2015 року задоволено позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними.
Визнано протиправними дії Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва щодо відмови у перерахуванні ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», з усіх сум заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, матеріальної допомоги на оздоровлення.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу», з усіх сум заробітної плати, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та 5 (п'яти) відсотків винагороди за вислугу років, які не були враховані, починаючи з 17.10.2014 року з урахуванням раніше проведених виплат (а.с.87-90).
Означена постанова суду набрала законної сили 17.11.2015 року.
Згідно із ч.1 ст. 170 КАС України якщо судове рішення є незрозумілим, суд, який його ухвалив, за заявою осіб, які беруть участь у справі, або державного виконавця ухвалою роз'яснює своє рішення, не змінюючи при цьому його змісту.
Виходячи із системного тлумачення положень вказаної статті роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його важко виконати, оскільки існує значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта і викладенні рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
Отже, в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Слід зазначити, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язке державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на однин відсоток заробітку, але не більше 90% заробітної плати.
Таким чином, позивач має право на отримання пенсії у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Положеннями ст. ст. 22, 58 Конституції України гарантовано, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Враховуючи вищевикладене, Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яке являється правонаступником Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районі м. Києва, має здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % з усіх сум заробітної плати, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та 5 (п»яти) відсотків винагороди за вислугу років, які не були враховані починаючи з 17.10.2014 року з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимального розміру.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 165, 170 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 про роз'яснення Постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 01 жовтня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними - задовольнити.
Роз'яснити резолютивну частину постанови Дніпровського районного суду м. Києва від 01.10.2015 року у адміністративній справі №755/15227/15-а за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Дніпровському районі м. Києва про визнання дій неправомірними, а саме:
роз'яснити, що означеною постановою зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Дніпровському районні м. Києва здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, як державному службовцю відповідно до Закону України «Про державну службу» (в редакції на час призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 % з усіх сум заробітної плати, зокрема з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань та 5 (п'яти) відсотків винагороди за вислугу років, які не були враховані починаючи з 17.10.2014 року з урахуванням раніше проведених виплат без обмеження її максимального розміру.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали або отримання її копії.
Суддя: