У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 715/2000/16-а
Головуючий у 1-й інстанції: Цуркан В. В.
Суддя-доповідач: Сапальова Т.В.
21 лютого 2017 року
м. Вінниця
Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сапальової Т.В.
суддів: Матохнюка Д.Б. Боровицького О. А. ,
за участю:
секретаря судового засідання: Бондаренко С.А.,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Зайцевої Ольги Петрівни,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 15 листопада 2016 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання відмови у перерахунку пенсії неправомірною та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В :
в жовтні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до Глибоцького районного суду Чернівецької області з позовом до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої йому була призначена пенсія, та зобов'язання відповідача провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.
Постановою Глибоцького районного суду Чернівецької області від 15 листопада 2016 року в задоволенні позову відмовлено.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції, прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав вимоги апеляційної скарги та просив її задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечив проти доводів апеляційної скарги, у зв'язку з чим просив залишити її без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_4 до виходу на пенсію займав посаду першого заступника начальника Чернівецького обласного управління лісового та мисливського господарства.
З квітня 2014 року ОСОБА_4 перебуває на обліку в Глибоцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, де отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України "Про державну службу".
27 вересня 2016 року позивач звернувся до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" у зв'язку з підвищенням заробітної плати за посадою, з якої була призначена пенсія.
Листом № 32/к-11 від 13 жовтня 2016 року Глибоцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повідомило позивача про те, що відповідно до положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року у разі не прийняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року, скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", "Про статус народного депутата України", "Про Кабінет міністрів України", "Про судову експертизу", "Про національний банк України", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про дипломатичну службу", Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника консультанта народного депутата України, а тому пенсії за вище вказаними законами не призначаються та не перераховуються.
Не погодившись з відмовою у здійсненні перерахунку, позивач звернувся з адміністративним позовом до суду.
Відмовляючи у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що підстави для перерахунку пенсії позивача згідно з положеннями ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" і постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 (в ред., чинній на час призначення позивачу пенсії) у зв'язку зі збільшенням заробітної плати відсутні.
Колегія суддів погоджується з рішенням суду першої інстанції та виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 та ч. 5 ст. 37 Закону України "Про державну службу" в редакції Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16 січня 2003 року № 432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
Така редакція статті 37 Закону України "Про державну службу" існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами "а" та "б" підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 року №107-VI.
Відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу, на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", в редакції, яка була чинна до 15.12.2015, було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Так, колегія суддів зазначає, що законодавством, чинним на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, в зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою та визначено умови і порядок здійснення такого перерахунку.
Проте, у зв'язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" 28 грудня 2014 року №76-VIII текст статті 37-1 Закону України "Про державну службу" викладено у такій редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України".
Крім того, відповідно до Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII "Про державну службу" Закон України № 3723-XII втратив чинність, крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10,12 розділу ХІ Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що на час звернення позивача до Глибоцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії, до статті 37-1 Закону України "Про державну службу", що регулює порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, внесено зміни, які набрали чинності 01 січня 2015 року, та змінено норми законодавства, які визначають підстави перерахунку призначеної пенсії.
Разом з тим, у зв'язку з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 9 грудня 2015 року № 1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів", яка набрала чинності 15.12.2015 року, виключено пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії", яким визначено умови перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", а пункт 5 цієї постанови змінено.
З урахуванням наведеного, колегія суддів зазначає, що законодавство, чинне на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, не встановлює підстав перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
На підставі вищевикладеного, оцінивши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обгрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог, оскільки законодавство, чинне на час звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії, не встановлює підстав перерахунку пенсії державного службовця у зв'язку зі зміною розміру заробітної плати.
Таким чином, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, та повністю спростовуються встановленими у справі обставинами.
Відповідно до статті 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі вищевикладеного колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а відтак постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 15 листопада 2016 року слід залишити без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Глибоцького районного суду Чернівецької області від 15 листопада 2016 року - без змін.
Постанова або ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення, а якщо її було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
Касаційна скарга на судові рішення подається протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, крім випадків, передбаченим цим Кодексом, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Ухвала суду складена в повному обсязі 23 лютого 2017 року.
Головуючий Сапальова Т.В. Судді Матохнюк Д.Б. Боровицький О. А.