Ухвала суду № 64915504, 17.02.2017, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2017
Номер справи
812/1148/16
Номер документу
64915504
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

17 лютого 2017 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1148/16

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Борзаниці С. В.

при секретарі судового засідання: Ждановій Г. Є.,

без участі сторін,

розглянувши у відкритому попередньому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Сєвєродонецької міської організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування рішень Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області,-

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшли адміністративні позови Сєвєродонецької міської організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування рішень Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області.

Позивачі просять суд таке:

- визнати протиправною і скасувати постанову №12 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про виконання постанови Вищого Адміністративного Суду України» та здійснити поворот виконання цього рішення шляхом визнання ОСОБА_2 таким, що не набув повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради VII скликання;

- визнати протиправною і скасувати постанову №13 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про дострокове припинення повноважень депутата Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання та визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата в депутата від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАШ КРАЙ»;

- визнати протиправною і скасувати постанову №14 Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області від 14 вересня 2016 року «Про реєстрацію обраного депутата Сєвєродонецької міської ради VII скликання від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАШ КРАЙ»»;

- зобов'язати Сєвєродонецьку міську виборчу комісію Луганської області прийняти рішення про обрання депутатом Сєвєродонецької міської ради Луганської області VII скликання наступного за черговістю кандидата в депутати від місцевої організації ПОЛІТИЧНОЇ ПАРТІЇ «НАШ КРАЙ» ОСОБА_1 на підставі дострокового припинення повноважень депутата ОСОБА_4

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 06 жовтня 2016 року відкрито провадження у справі.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року дану адміністративну справу передано на розгляд до Сєвєродонецького міського суду Луганської області як адміністративного суду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративний суду від 25.01.2017 скасовано ухвалу суду від 14 грудня 2016 року та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Позивачі у попереднє судове засідання не прибули, від представника позивачів надійшло клопотання про розгляд попереднього судового засідання за відсутністю позивачів та представника позивачів ОСОБА_5

Представник відповідача у попереднє судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.

Треті особи у попереднє судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином.

Відповідно до частини четвертої статті 22 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадку, передбаченого пунктом 5 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що справа предметно підсудна Сєвєродонецькому міському суду Луганської області як адміністративному суду з огляду на таке.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 14 грудня 2016 року адміністративну справу №812/1148/16 передано на розгляд до Сєвєродонецького міського суду Луганської області як адміністративного суду, оскільки відповідачем по даній справі є комунальна організація (установа, заклад) - Сєвєродонецька міська виборча комісія Луганської області, за правилами предметної підсудності, встановленими п. 1 ч. 1 статті 18 КАС України, даний спір належить до підсудності місцевого загального суду як адміністративного суду.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративний суду від 25.01.2017 скасовано ухвалу суду від 14 грудня 2016 року та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2016 року по справі №812/1150/16 позовну заяву кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог - Сєвєродонецька міська організація Політичної партії "НАШ КРАЙ", ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання протиправними та скасування рішень повернуто позивачеві у звязку з не підсудністю цьому адміністративному суду.

При цьому мотивувальна частина ухвали від 28.09.2016 містить зовсім інші підстави повернення позовної заяви для звернення в порядку адміністративного судочинства до місцевого загального суду як адміністративного, які були зазначені в ухвалі від 14.12.2016, скасованій ухвалою апеляційної інстанції від 25.01.2017.

Ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 набрала законної сили 12.10.2016.

Відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.

Згідно ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Відповідачем у справі є міська виборча комісія м. Сєвєродонецька.

Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України Про місцеві вибори від 14.07.2015 № 595-VIII виборчий процес завершується через 15 днів після дня офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів у порядку, передбаченому цим Законом.

З позовної заяви також вбачається, що позивачем оскаржуються рішення виборчої комісії, що прийняті поза межами виборчого процесу та не стосуються підготовки та проведення місцевих виборів.

Статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій. Зазначена стаття не містить чіткого визначення щодо можливості її застосування лише до правовідносин, що повязані із виборчим процесом.

Натомість Пленум Вищого адміністративного суду України в пункті 3.3 постанови № 15 від 01.11.2013 №15 Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом надав розяснення, що визначальним для визначення виборчого спору, який повинен вирішуватися за особливостями, встановленими статтями 172 179 КАС України, є предмет спору щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом та які виникли в межах виборчого процесу; якщо сторонами спору є перераховані вище особи, але спір не повязаний з виборчим процесом, то такий спір, у разі поширення на нього юрисдикції адміністративних судів, повинен вирішуватися за загальними правилами, встановленими КАС України.

Таке розяснення норм ст.172 КАС України є її розширеним тлумаченням в частині неможливості застосування норм цієї статті до спірних правовідносин, що склалися поза виборчим процесом. Крім того, як вбачається з назви вказаної постанови, Пленум Вищого адміністративного суду України в ній надає розяснення лише стосовно розгляду спорів щодо правовідносин, повязаних з виборчим процесом, отже не має враховуватися при розгляді інших спорів.

Оскільки стаття 172 КАС України містить особливості розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, норми цієї статті є спеціальними порівняно з іншими нормами КАС України, а тому ці норми мають пріоритет над іншими нормами КАС України, в тому числі щодо встановлення підсудності зазначених справ.

Відповідно до норми ч. 5 статті 172 КАС України рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій, за винятком рішень, дій чи бездіяльності, що визначені частинами третьою - четвертою цієї статті, оскаржуються до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.

Зазначена норма встановлює підсудність цієї справи, оскільки предметом її розгляду не є рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії (ч.3 ст.172 КАС України), а також рішення, дії чи бездіяльність Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму(ч.4 ст.172 КАС України).

Приймаючи до уваги необхідність більш ширшого трактування та застосування критеріїв визначення компетентного суду, та встановлення Кодексом адміністративного судочинства України розмежування компетенції в межах однієї юрисдикції з урахуванням правил предметної підсудності, суд дійшов висновку, що зазначена справа предметно підсудна місцевому загальному суду як адміністративному суду.

Таким чином, ухвала Луганського окружного адміністративного суду від 28.09.2016 про повернення позовної заяви, поданої до окружного адміністративного суду, та необхідності позивачу звернутися до місцевого загального суду як адміністративного в силу приписів ст. 255 КАС України є обовязковою як для суду першої та апеляційної інстанції, так і для осіб, які беруть участь у справі, тобто для Сєвєродонецької міської організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1, Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3.

У відповідності із пунктом 2 частини першої статті 22 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо відкрито провадження у справі, яка предметно підсудна іншому суду.

На підставі викладеного, керуючись статтями 18, 22, 72, 160, 165, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

Адміністративну справу № 812/1148/16 за адміністративним позовом Сєвєродонецької міської організації Політичної партії «НАШ КРАЙ», кандидата в депутати Сєвєродонецької міської ради VII скликання ОСОБА_1 до Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог ОСОБА_2, ОСОБА_3, про визнання протиправними та скасування рішень Сєвєродонецької міської виборчої комісії Луганської області передати на розгляд до Сєвєродонецького міського суду Луганської області як адміністративного суду.

Відповідно до частини шостої статті 22 Кодексу адміністративного судочинства України передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється після закінчення строку на оскарження ухвали про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Адміністративну справу передати до Сєвєродонецького міського суду Луганської області для розгляду після закінчення строку на оскарження ухвали суду, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.

Повний текст ухвали складено та підписано 22 лютого 2017 року.

СуддяОСОБА_6