Справа № 263/2408/17
Провадження № 1-кс/263/1638/2017
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 лютого 2017 року місто Маріуполь Донецької області
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області Скрипниченко Т.І., при секретарі Молчановій С.М., за участю прокурора Литвинова В.В., слідчого Сикало М.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Сикало М.В.про надання доступу до перевірки у кримінальному провадженні за №12016050790000751 від 02.04.2016, за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.115 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
Слідчий слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Сикало М.В.звернувся до слідчого судді Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області з клопотанням про надання дозвілу на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно - правових актів з охорони праці на КП «Полігон ТПВ» ЄДРПОУ: 32320725, яке зареєстровано та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь вул. Червонофлотська, буд. № 167, яке здійснює діяльність на звалищі полігону розміщеного за адресою: Донецька область, Лівобережний район, пр. Єдинства, (першого травня), 1, із складанням відповідних актів перевірок та інших пов'язаних документів з терміном проведення, що відповідає чинному законодавству України.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, яке розташоване за адресою: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, ЄДРПОУ 39790445, не визначаючи строк початку проведення перевірки, у зв'язку із значною відстанню знаходження контролюючих органів від об'єкту перевірки (КП «Полігон ТПВ»), але з терміном проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки.
В клопотанні вказано, що ІНФОРМАЦІЯ_2 приблизно о 12.30 год. на території сміттєзвалища КП "Полігон ТПВ" код ЄДРПОУ 32320725, розташованого за адресою Донецька область м. Маріуполь, Лівобережний (Орджонікідзевський) район пр. Єдинства (Першого травня), 1, під час вивантаження побутових відходів з автомобіля МАЗ КО 43501 держ. номер "НОМЕР_1", який належить КП "Комунальник" код ЄДРПОУ 32164402, під керуванням водія сміттєвоз техніки ОСОБА_3, спричинено смерть ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1
Відповідно висновку судово-медичного експерта № 1166/3 від 25.01.2017 виявлені тілесні ушкодження на трупі ОСОБА_4 могли утворитися незадовго до настання смерті від дії тупих предметів, якими могли бути виступаючі частини кузова автомобіля, що могло мати місце при обставинах, на які вказують в своєму допиті свідки ОСОБА_3, ОСОБА_5 і ОСОБА_6, та мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень, як небезпечних для життя.
Під час проведення досудового розслідування виявлені порушення з боку посадових осіб КП «Полігон ТПВ», а саме частково відсутня огорожа території полігону, що призводить до появи сторонніх осіб на території полігону, які незаконно збирають (фасують) сировину зі сміттєзвалища; на розвантажувальному майданчику, під час розвантажування сміття, був відсутній планувальник (працівник з благоустрою звалищного полігону), який організовує роботу механізмів і розвантаження транспорту, подаючи сигнали прапорцями; не в повній мірі здійснюється порівняння і ущільнення сміття, для досягнення необхідного ступеня ущільнення і створення рівної, без вибоїн і гострих виступів поверхні сміттєзвалища.
Таким чином виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно - правових актів з охорони праці на КП "Полігон ТПВ" код ЄДРПОУ 32320725 спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Слідчий зауважує, що для встановлення об'єктивної істини по кримінальному провадженню необхідні спеціальні знання, які будуть відображені у результатах проведеної перевірки КП "Полігон ТПВ" код ЄДРПОУ 32320725. Відповідно до положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні позбавлені права самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Відповідно до статті 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч. шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п. 2 ч. 3 ст. 87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінального провадження).
У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою ст.7 цього Кодексу.
Порядок призначення та проведення перевірок частково регламентовано Главою 8 Податкового Кодексу України та нижченаведеними деякими Законами України й підзаконними нормативно-правовими актами.
Згідно ч. 2 Постанови КМУ від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держекоінспекція)підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VIII у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ч. 2 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, служба у своїй діяльності керується Конституцією України, указами Президента України, Законами України.
Відповідно до абзацу другого ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) (далі за текстом - Закон) у сфері господарської діяльності», державний нагляд (контроль) - це діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій (абзац другий вказаної статті закону).
Постановою КМУ № 1164 від 27.12.2008 року затверджені критерії, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності, пов'язаної з виробництвом, випуском і реалізацією продукції (виконанням робіт, наданням послуг), та визначається періодичність проведення планових заходів державного нагляду (контролю).
Відповідно до п. 2 вказаних критеріїв до високого степеню ризику відносяться підприємства діяльність яких пов'язана із виробництвом, випуском і реалізацією продукції підвищеної небезпеки (отрути, отрутохімікати, вибухо- та вогненебезпечні речовини тощо).
Таким чином, враховуючи вищевикладене КП «Полігон ТПВ» згідно провадження своєї господарської діяльності віднесено до суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику і дія мораторіям на проведення перевірок вказаного суб'єкта господарювання не розповсюджуються.
Матеріали перевірки Головного управління Держпраці у Донецькій області в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт дотримання законодавства про працю та про охорону праці КП «Полігон ТПВ» при допуску найманих працівників до обладнання (устаткування) підвищеної небезпеки, розміщеного на сміттєзвалищному полігоні.
У судовому засіданні прокурор та слідчий клопотання підтримали у повному обсязі.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інши, процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Виходячи з того, щозазначені матеріали перевірки відносно КП «Полігон ТПВ» неможливо отримати іншим способом, як отримати дозвіл слідчого судді Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області про проведення перевірки дотримання вимог законодавства з питань охорони праці на КП «Полігон ТПВ» Головним управлінням Держпраці у Донецькій області, яке розташоване за адресою: 85302 Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82 ЄДРПОУ 39790445, клопотання слідчого підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 93, 94 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого слідчого управління Головного управління Національної поліції в Донецькій області Сикало М.В. про надання доступу до перевірки у кримінальному провадженні за №12016050790000751 від 02.04.2016, за ознаками злочину передбаченого ч.1 ст.115 КК України - задовольнити.
Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної перевірки з питань додержання Закону України «Про охорону праці» та підзаконних нормативно - правових актів з охорони праці на КП «Полігон ТПВ» ЄДРПОУ: 32320725,яке зареєстровано та фактично знаходиться за адресою: Донецька область, м. Маріуполь вул. Червонофлотська, буд. № 167, яке здійснює діяльність на звалищі полігону розміщеного за адресою: Донецька область, Лівобережний район, пр. Єдинства, (першого травня), 1, із складанням відповідних актів перевірок та інших пов'язаних документів з терміном проведення, що відповідає чинному законодавству України.
Проведення позапланової виїзної перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, яке розташоване за адресою: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф'єва, 82, ЄДРПОУ 39790445, не визначаючи строк початку проведення перевірки, у зв'язку із значною відстанню знаходження контролюючих органів від об'єкту перевірки (КП «Полігон ТПВ»), але з терміном проведення позапланового заходу - упродовж 10 робочих днів від дати початку проведення перевірки.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Т.І. Скрипниченко