ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2017 року смт Верховина Справа№ 340/30/17
Провадження № 2-а/340/14/17
суддя Верховинського районного суду Івано-Франківської області Бучинський А.Б.,
розглянувши в порядку скороченого провадження відповідно до положень ст.183-2 КАС України справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про визнання дій субєкта владних повноважень щодо відмови в перерахунку пенсії протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
позивач звернувся до суду із позовною заявою до відповідача в редакції вимог від 08.02.2017, якими просить визнати дії субєкта владних повноважень протиправними щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії, зобов'язати провести перерахунок та виплату належної йому пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні починаючи з 01.01.2013 та виплачувати її в майбутньому до втрати права на таку пенсію. Однак в цій частині вимоги розглядаються в межах шестимісячного строку для захисту права, з врахуванням винесеної судом ухвали від 21.02.2017 про залишення без розгляду в частині позовних вимог, тобто щодо покладення обовязку на відповідача здійснити такий перерахунок з 26.07.2016.
Свої вимоги мотивує тим, що 01.01.2013 йому було призначено пенсію за вислугою років і він перебуває на пенсійному забезпеченні в Головному управлінні ПФУ в Івано-Франківській області і отримує пенсію у відповідності до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 03.01.2017 він звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного Фонду України в Івано-Франківській області про перерахунок пенсії так, як при призначенні йому пенсії не було враховано одноразові додаткові види грошового забезпечення - індексацію грошового забезпечення, одноразову матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, одноразову грошову допомогу при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування. Проте, відповідач відмовив йому у здійсненні такого перерахунку листом від 19.01.2017 за № 33/с-15. Позивач вважає таку відмову неправомірною та такою, що суперечить нормам чинного законодавства. А тому просить адміністративний позов задовольнити.
У відповідності до положень ст.183-2 КАС України справа розглянута в порядку скороченого провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. При цьому, з врахуванням положень частини 4 названої статті цього Кодексу, судом не вбачається підстав для задоволення клопотання відповідача про проведення провадження справи за загальним правилами процесуального закону, так як повідомлені позивачем обставини та подані відповідачем заперечення суд вважає достатніми для ухвалення законного судового рішення в порядку скороченого провадження.
Згідно з поданим запереченням, відповідач просить відмовити в задоволенні адміністративного позову, оскільки вважає свою відмову у перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії законною. Зокрема зазначає, що відповідно до частини 3 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в редакції чинній на час призначення позивачу пенсії, пенсія особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюється з розміру грошового забезпечення за останньою штатною посадою, військовим ( спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугою років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством. Матеріальна допомога та одноразова грошова допомога при звільненні не можуть враховуватися при обчисленні розміру пенсії особам, які проходили службу в органах внутрішніх справ, так як вони не відносяться до щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а є одноразовими (щорічними). Індексації підлягає загальна сума грошового забезпечення військовослужбовця. А тому, у відповідності до Закону, дані види грошового забезпечення, навіть якщо з них були сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, не відноситься до складових, з яких обчислюється пенсія. Також посилається на рішення Конституційного Суду України від 23.05.2015 у справі №4-рп/2015, яким надано тлумачення ст. 63 Закону щодо вичерпності переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, на підставі чого вважає, що зазначені позивачем види виплат не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення і не підлягають врахуванню при розрахунку пенсії.
Крім того зазначає, що Головне управління здійснює самостійно перерахунок пенсії, без особистого звернення пенсіонера, відповідно до п.2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМ України від 13.02.2008 №45, після прийняття КМ України відповідного рішення, де міністерства та інші уповноважені державні органи повідомляють у 5-ти денний строк ПФ України про підстави для проведення перерахунку. А тому просить відмовити в задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності, зясувавши дійсні обставини справи, вважаю, що адміністративний позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
В період з 01.02.1995 по 31.12.2012 позивач проходив службу в органах безпеки на офіцерських та керівних посадах. Наказом Служби безпеки України від 29.12.2012 за №176-ос він був звільнений з військової служби за п.п. «а» п.61 та п.п. «б» п.63 (за станом здоровя).
Як встановлено судом, і вказані обставини підтверджуються запереченнями відповідача, позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 01 січня 2013 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
03.01.2017 позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.10-12) щодо перерахунку пенсії, а саме врахування до його пенсії одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, одноразової грошової допомоги для вирішення соціально-побутових питань, одноразової грошової допомоги при звільненні, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.
Листом від 19.01.2017 за №33/С-15 (а.с.13), Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 відмовлено у перерахунку його пенсії на підставі заяви від 03.01.2017 з підстав того, що одноразові додаткові види грошового забезпечення - індексація грошового забезпечення, одноразова грошова допомога для вирішення соціально-побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, навіть якщо з них було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не відносяться до додаткових видів грошового забезпечення, що включаються при обчисленні пенсії, а тому підстав для перерахунку розміру пенсій позивачу, немає.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей» (далі - постанова №393) пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ.
Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.
Частиною першою статті 9 Закону 2011-ХІІ установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Частиною другою цієї статті визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, Збройних Сил України, Служби Безпеки України та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).
Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, Служби Безпеки України (щомісячних та одноразових, додаток № 25 до постанови № 1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений ст.9-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.
Законом №2011-ХІІ також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (частина перша статті 10-1 цього Закону).
Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).
Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.
Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції).
Одноразова грошова допомога при звільненні передбачена статтею 15 Закону № 2011-ХІІ.
Отже, зазначені допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Таким чином, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.
Аналогічну правову позицію зайняв Верховний Суд України у постанові від 10 березня 2015 року переглядаючи судові рішення у адміністративній у справі №21-70а15 з приводу неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права.
При цьому суд не приймає до уваги посилання відповідача на рішення Конституційного Суду України від 23.05.3025 у справі №4-рп/2015, так як вказаним рішенням розяснено порядок проведення перерахунку пенсій військовослужбовців при встановленні нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, що не є предметом даного спору.
Як вбачається з представленої відповіді управління СБ України в Івано-Франківській області (а.с.25), дійсно протягом останніх 24 місяців служби позивача у 2011-2012 роках, йому нараховувалася та виплачувалася матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація та одноразова грошова допомога при звільненні.
А тому суд приходить до переконання, що відповідачем було безпідставно відмовлено позивачу у задоволенні його заяви від 03.01.2017 щодо включення матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації та одноразової грошової допомоги при звільненні до складу грошового забезпечення позивача, з розміру якого обчислюється пенсія. У звязку із цим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню шляхом визнання неправомірної відмови відповідача щодо перерахунку пенсії, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з урахуванням зазначеного грошового забезпечення в межах шестимісячного строку звернення позивача до суду, починаючи з 26.07.2016.
Одночасно, позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати пенсію до втрати права на таку пенсію, задоволенню не підлягають з наступних підстав.
Відповідно дост.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Зі змісту наведеної правової норми вбачається, що судовому захисту підлягають лише порушені права, свободи і інтереси фізичних або права і інтереси юридичних осіб, а не можливість їх порушення в майбутньому.
Таким чином, суд не може розглядати вимоги щодо зобовязання субєкта владних повноважень вчиняти дії у майбутньому у звязку із вірогідним настанням певних наслідків, оскільки у суду на час розгляду справи відсутні підстави для прийняття рішення стосовно законності таких дій.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд одночасно у відповідності до положень ч.1 ст.94 КАС України присуджує на користь позивача всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати пропорційно до задоволених вимог.
Керуючись ст.ст. 2,9,94,160-163 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні.
Зобовязати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, на підставі заяви від 03 січня 2017 року, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_1 пенсії з урахуванням одноразових додаткових видів грошового забезпечення - індексації грошового забезпечення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та одноразової грошової допомоги при звільненні, починаючи з 26 липня 2016 року.
В решті в задоволенні адміністративного позову відмовити за його безпідставністю.
Стягнути з Державного бюджету України, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області(ЄДРПОУ 20551088), на користь позивача ОСОБА_1 понесені ним судові витрати - судовий збір в розмірі 640 гривень 00 копійок (шістсот сорок гривень нуль копійок).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання копії постанови до Львівського апеляційного адміністративного суду через Верховинський районний суд.
Суддя: А.Б. Бучинський