КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 355/1422/16-а Головуючий у 1-й інстанції: Литвиненко О.Л. Суддя-доповідач: Пилипенко О.Є.
У Х В А Л А
Іменем України
21 лютого 2017 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Шелест С.Б.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
за участю
представника відповідача - Рахуби В.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області на постанову Баришівського районного суду Київської області від 04 січня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про оскарження дій осіб владних повноважень, скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И Л А:
У листопаді 2016 року позивач - ОСОБА_3, звернувся до Баришівського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області, в якому просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області № 1003 від 25 жовтня 2016 року про відмову в призначенні ОСОБА_3 пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та із зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій , посад і показників, затвердженим у встановленому порядку понад 10 років.
зобов'язати Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, а саме із зменшенням пенсійного віку на десять років, встановленого ч. 1 ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" та із зменшенням пенсійного віку на три роки як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій , посад і показників, затвердженим у встановленому порядку понад 10 років, з дня звернення за призначенням пенсії за віком на пільгових умовах із зменшенням загального пенсійного віку на тринадцять років, з 26 червня 2016 року.
Постановою Баришівського районного суду Київської області від 04 січня 2017 року позов задоволено частково.
Не погоджуючись із прийнятим судовим рішенням відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні адміністративного позову. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення порушено норми матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - залишити без задоволення, а постанову Баришівського районного суду Київської області від 04 січня 2017 року - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
У відповідності до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції,
позивач 25.02.1993 отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2), що підтверджується посвідчення серії А№172338 учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ( категорія 2) від 25.02.1993. Вказане посвідчення у відповідності до "Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 13 від 10.09.1997 було перереєстровано 09.04.1998.
Позивач з 01.06.1985 по 20.11.1987 та з 14.01.1990 по 09.03.1993 працював колгоспі ім. Куйбишева в с. Діброва Поліського району Київської області, що підтверджується трудовою книжкою ОСОБА_3 серії НОМЕР_1 від 09.08.1991 та архівною довідкою Комунальної установи Поліської районної ради "Поліський трудовий архів" № 64 від 27.07.2016.
Згідно довідки колгоспу ім. Куйбишева ОСОБА_3 за період роботи в с. Ольшанка Польського району Київської області з 05.05.1986 по 10.05.1986 по місцю роботи в колгоспі ім. Куйбишева трактористом та приймав участь по вивезенню майна та йому виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207 в сумі 65 карбованців 61 копійку. За вказаний період по виконанню робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі в сумі 65 карбованців 61 копійку, що підтверджується довідкою колгоспу ім. Куйбишева №19 від 17.10.1992.
З 17.03.1993 ОСОБА_3 зарахований водієм в Науково-виробниче об`єднання "Прип`ять", яке неодноразово реорганізовувалось і в даний час має назву Державне спеціалізоване підприємство "Чорнобильський спецкомбінат", де й продовжує працювати водієм.
Згідно з довідкою ДП "Чорнобильский спецкомбінат" №319 від 26.06.2016 ОСОБА_3 був безпосередньо зайнятих на роботах, передбачених постановою Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 за №665-195 і постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 за №1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затвердженим постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 та постановою КМУ від 11.03.1994, наказом МНС України від 13.03.2012 № 576 з 17.03.1993 по 26.06.2016 час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 01.01.1988 в потрійному, а з 01.01.1988 в полуторному розмірі (в тому числі за списком № 1).
01.08.2016 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку.
Рішенням №1003 від 25.10.2016 Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області відмовлено позивачу у призначенні пенсії, посилаючись на відсутність первинних документів, які дають позивачу право на отримання пенсії із зменшенням пенсійного віку.
Вважаючи, що відповідач протиправно відмовив у призначенні пенсії на пільгових умовах, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом.
Обговорюючи правомірність вимог апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.
Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Статтею 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали в зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менш, ніж 5 календарних днів, передбачено зменшення віку на 10 років.
Особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання пенсій: учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, які відпрацювали на підземних роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку (чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше), вік виходу на пенсію зменшується додатково на три роки понад передбачений цією статтею.
Відповідно до положень ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" документами, які підтверджують статус громадян та дають право користуватись пільгами, встановленими цим Законом, є посвідчення "учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС".
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 передбачено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються, зокрема, такі документи: посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.1988 №122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
У разі неможливості подання довідки № 122 внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації, для визначення права на призначення пенсії надаються інші (первинні) документи, що підтверджують період роботи в зоні відчуження: первинні документи, що підтверджують періоди перебування в зоні відчуження: довідки про періоди роботи в зоні, табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, подорожні листи для водіїв, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати; особи, що були призвані на військові збори, можуть підтвердити виконання робіт в зоні довідками військових частин про виконання робіт в зоні, архівними документами Міністерства оборони.
Відповідно до архівної довідки Комунальної установи Поліської районної ради "Поліський трудовий архів" № 64 від 27.07.2016 ОСОБА_3 з 1985 року по 1993 року працював колгоспі ім. Куйбишева в с. Діброва Поліського району Київської області.
Згідно з довідкою колгоспу ім. Куйбишева ОСОБА_3 приймав участь у виконанні робіт в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС ОСОБА_3 за період роботи в с. Ольшанка Поліського району Київської області з 05.05.1986 по 10.05.1986 по місцю роботи в колгоспі ім. Куйбишева трактористом та приймав участь по вивезенню майна та йому виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі відповідно до Постанови Ради міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 № 207 в сумі 65 карбованців 61 копійку. За вказаний період по виконанню робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС позивачу була виплачена додаткова заробітна плата в підвищеному розмірі в сумі 65 карбованців 61 копійку, що підтверджується довідкою колгоспу ім. Куйбишева №19 від 17.10.1992.
Згідно з довідки ДП "Чорнобильский спецкомбінат" №319 від 26.06.2016 позивач був безпосередньо зайнятих на роботах, передбачених постановою Міністрів СРСР і ВЦРПС від 05.06.1986 за №665-195 і постановою ЦК КПРС, Постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 29.12.1987 за №1497-378, що дають право на державну пенсію на пільгових умовах у відповідності зі списком №1, затвердженим постановою Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 та постановою КМУ від 11.03.1994, наказом МНС України від 13.03.2012 оку № 576 з 17.03.1993 по 26.06.2016 час роботи по ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС у зоні відчуження зараховується до трудового стажу, до вислуги років: до 01.01.1988 в потрійному , а з 01.01.1988 в полуторному розмірі (в тому числі за списком № 1).
Отже, як правильно встановлено судом першої інстанції, позивач у населеному пункті с. Ольшанка Поліського району Київської області з 06.05.1986 по 10.05.1986 приймав участь в роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2-ї категорії, що доведено відповідним посвідченням, яке є безстроковим і діє на всій території України, тому має право на надання пенсії із зменшенням пенсійного віку на десять років та із зменшенням пенсійного віку на три роки як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим у встановленому порядку понад 10 років.
Зважаючи на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції, позивач має право на призначення пенсії за віком як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із зменшенням пенсійного віку на 10 років та із зменшенням пенсійного віку на три роки як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, який відпрацював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій , посад і показників, затвердженим у встановленому порядку понад 10 років,
За таких обставин, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було вірно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - залишити без задоволення, а постанову Баришівського районного суду Київської області від 04 січня 2017 року - без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 196, 198, 200, 212, 254 КАС України, колегія суддів
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області - залишити без задоволення.
Постанову Баришівського районного суду Київської області від 04 січня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.Є. Пилипенко
Суддя: Я.Б. Глущенко
С.Б. Шелест
Дата виготовлення та підписання повного тексту рішення - 21.02.2017.
Головуючий суддя Пилипенко О.Є.
Судді: Глущенко Я.Б.
Шелест С.Б.