Постанова № 64872178, 31.01.2017, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
344/15193/16-а
Номер документу
64872178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 344/15193/16-а

Провадження № 2-а/344/252/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючої-судді: ОСОБА_1

при секретарі с/з: ОСОБА_2,

розглянувши в порядку письмового провадження в залі Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради, третя особа: ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів,-

О Б С Т А В И Н И С П Р А В И

Державна податкова інспекція у м. Івано-Франківську Головного управління ДФС в Івано-Франківській області (надалі також «Позивач») звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради (надалі - Відповідач-1), Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради (надалі - Відповідач2), третя особа: ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія про скасування запису про державну реєстрацію змін до установчих документів ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія від 24.02.2016 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Представником Позивача подано заяву про розгляд справи без його участі, в якій він просив позовні вимоги задовольнити з підстав, викладених в позовній заяві.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження Третьої особи було здійснено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію Третьої особи за адресою: вул. Січ. Стрільців,23 м. Івано-Франківськ, 76018, що не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки за даною адресою підприємство не знаходиться.

Відповідачем 1 Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради подано заяву про розгляд справи без участі уповноваженого представника та письмові заперечення на позов, в яких представник Відповідача 1 покликається на те, що Виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради жодних реєстраційних дій у спірних правовідносинах не вчинювалося.

Відповідачем 2 Департаментом реєстраційних послуг Запорізької міської ради на адресу суду надіслано письмові заперечення на позов, в яких Відповідач 2 просить розглядати справу без їх участі та відмовити в задоволенні позову з викладених в запереченнях підстав.

Третя особа явку уповноваженого представника до суду не забезпечила, про причини неявки суду не сповістила, про дату та час судового засідання повідомлялася належним чином. Письмового відношення до заявлених позовних вимог від вказаних осіб не надходило.

Відповідно до частини 6 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області,

В С Т А Н О В И В:

24 лютого 2016 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було внесено зміни до установчих документів ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства (а.с.9-10).

В рамках забезпечення комплексу заходів щодо обліку платників податку, обєктів оподаткування та з метою підтвердження юридичної адреси платника податків, представником Позивача було здійснено перевірку фактичного місця ведення підприємницької діяльності ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія та в результаті складено Акт обстеження СПД №13/12-01/39541635 від 15 червня 2016 року (а.с.11), яким зафіксовано відсутність даного підприємства за адресою вул. Січових Стрільців, 23 в м. Івано-Франківську.

При цьому, власники приміщення за адресою вул. Січових Стрільців, 23 в м. Івано-Франківську заперечили наявність факту місцезнаходження ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія за будь-якими договорами (оренди тощо) на дані приміщення (а.с.12).

За вимогамичастини 2 статті 6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»(в редакції зі змінами з 01.01.2016 року) (надалі «Закон») державний реєстратор:1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 10 частини 2 статті 9 Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: місцезнаходження юридичної особи.

Як слідує з пункту 1 частини 4статті 17 цього Законудля державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються такі документи: заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі.

Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, щомісцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

Статтею 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»врегульовано порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій.

Так, державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі: документів, що подаються заявником для державної реєстрації. Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, включає:1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.

Статтями27, 28цього Законупередбачено підстави зупинення розгляду документів, поданих для державної реєстрації, якими є в т.ч. 1) подання документів або відомостей, визначених цим Законом, не в повному обсязі; 2) невідповідність документів вимогам, установленимстаттею 15 цього Закону; 3) невідповідність відомостей, зазначених у заяві про державну реєстрацію, відомостям, зазначеним у документах, поданих для державної реєстрації, або відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 4) невідповідність відомостей, зазначених у документах, поданих для державної реєстрації, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі; а також підстави відмови у державній реєстрації.

Отже, зі змісту даних норм не вбачається такого повноваження державного реєстратора, як перевірка фактичного місця знаходження юридичної особи за вказаною нею ж юридичною адресою.

Це дає підстави суду прийти до висновку про відсутність порушень державного реєстратора при проведенні державної реєстрації змін до установчих документів ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія.

Разом з тим, державний реєстратор вніс до Державного реєстру запис, який фактично не відповідає дійсності, а тому відомості надані юридичною особою, як встановлено Позивачем, та підтверджується матеріалами справи, є недостовірними.

Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, на підставі неправдивих даних щодо місцезнаходження Третьої особи, було проведено внесення змін до установчих документів та державну реєстрацію ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія за адресою вул. Січ. Стрільців,23 в м. Івано-Франківську, що не відповідає нормамЦК УкраїнитаЗакону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Внаслідок вищезазначеного Позивач позбавлений можливості виконувати функції стосовно належного обліку зазначеного підприємства, контрольно-перевірочної роботи, оскільки відомостей про фактичну адресу Третьою особою до контролюючих органів не подавалось.

Пунктом67.2статті 67 Податкового кодексу України передбачено право контролюючих органів в установленому порядку на звернення до суду про винесення судового рішення щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

Аналогічну правову позицію висловив і Вищий адміністративний суд України в постанові від 13 квітня 2016 року у справі №К/800/38990/15.

Застаттею 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань»реєстраційна справа формується в паперовій та електронній формі після внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, державну реєстрацію фізичної особи - підприємця і державну реєстрацію включення відомостей про юридичну особу та фізичну особу - підприємця. Реєстраційна справа в паперовій формі зберігається у суб'єкта державної реєстрації за місцезнаходженням юридичної особи, громадського формування, фізичної особи - підприємця: щодо юридичної особи (крім громадського формування) та фізичної особи - підприємця - у виконавчих органах міської ради міст обласного та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення, Київській, Севастопольській міських, районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністраціях. Суб'єкт державної реєстрації, який провів реєстраційну дію, протягом трьох робочих днів з дня її проведення надсилає документи, подані для проведення реєстрації, відповідному суб'єкту державної реєстрації, уповноваженому зберігати реєстраційні справи. Порядок формування та зберігання реєстраційних справ визначається Міністерством юстиції України.

Порядок зберігання та пересилання реєстраційних справ юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, затвердженоНаказом Мінюсту від 10.02.2012р. №238/5(Наказ втратив чинність згідно знаказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року N 3267/5), діючого на час проведення державної реєстрації, (п.6.1) підставою для передачі реєстраційних справ до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, є: реєстраційна дія, проведена державним реєстратором, що пов'язана зі зміною місцезнаходження юридичної особи, зміною місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці. За п.6.2 за наявності підстави, що передбачена абзацом другим пункту 6.1 цього розділу, передача реєстраційних справ здійснюється державним реєстратором протягом десяти робочих днів з дати настання визначеної події поштовим відправленням за описом разом з актом прийому-передачі реєстраційної справи на зберігання до іншого органу, що здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (додаток 6), який складається у двох примірниках, по одному для державних реєстраторів.

Однак, як вбачається з Державного реєстру місцезнаходження реєстраційної справивиконком Івано-Франківської міської ради.

Частиною 1статті 11 Кодексу адміністративного судочинства Українивизначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1статті 71 Кодексу адміністративного судочинства Українизазначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Враховуючи вищенаведене, Суд вважає що позовні вимоги є обґрунтованими, та такими, що підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного, керуючись вимогами п.67.2ст.67 Податкового кодексу України,Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», ст.2,7,8,9,11,17,18,71,158,159,160-163,254 Кодексу адміністративного судочинства України, Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов задовольнити.

Скасувати запис про державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТзОВ Будівельно-торгово-транспортна компанія від 24.02.2016 року, які стосуються зміни місцезнаходження підприємства.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області.

Суддя Домбровська Г.В.