Постанова № 64866677, 20.02.2017, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
20.02.2017
Номер справи
522/21432/16-а
Номер документу
64866677
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №522/21432/16-а

Провадження №2-а/522/748/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2017 року Приморський районний суд м.Одеси у складі:

головуючого - судді: Ільченко Н.А.

при секретарі: Довгань Ж.А.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 вернулася до Приморського районного суду м.Одеси з адміністративним позовом до УПФУ в Приморському районі м.Одеси про визнання дій УПФУ в Приморському районі м.Одеси щодо відмови в видачі довідки про заробітну плату для перерахунку пенсії державного службовця з 01.12.2015 року у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» протиправними; зобов'язання УПФУ в Приморському районі м.Одеси видати їй довідку про заробітну плату державного службовця з 01.12.2015 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів»; зобов'язання УПФУ в Приморському районі м.Одеси провести перерахунок її пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення заробітку для обчислення пенсії» у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії, в розмірі 83% заробітної плати державного службовця починаючи з 01.12.2015 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати державних службовців згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з урахуванням проведених виплат.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 13.10.2016 року вона звернулась із заявою, до УПФУ в Приморському районі м.Одеси, в якій просила видати їй довідку про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом від 17.10.2016 року №564/Г-11УПФУ в Приморському районі м.Одеси відмовило їй у видачі довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», посилаючись на те, що згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-VІІІ з 01.06.2016 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 року №3223-ХІІ.

Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.2016 року №292 «Про деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» та Законом України від 10.12.2015 року №889-VIII «Про державну службу» не передбачено проведення перерахунку державних службовців.

Вважає такі дії відповідача не правомірними, та такими, що порушують і обмежують її права та суперечать Конституційним нормам.

Позивач звернулася до суду із заявою про розгляд справи без її участі та просила задовольнити її позов у повному обсязі, ця заява приєднана судом до матеріалів справи.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, хоча про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що в матеріалах справи свідчить зворотне поштове повідомлення про отримання ним судової повістки, причини неявки суду не повідомив.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі поданих доказів, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 до виходу на пенсію працювала на посаді начальника відділу №1 «З питань призначення (перерахунку та виплати пенсій) УПФУ в Приморському районі м.Одеси».

З 12 липня 2005 року перебуває на обліку в УПФУ в Приморському районі м.Одеси та отримує пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ у розмірі 83; від заробітної плати з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.15р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» з 01.12.2015 року державним службовцям підвищено на 25% посадові оклади керівних працівників, спеціалістів і службовців.

13.10.2016 року позивач звернулась до УПФУ в Приморському районі м.Одеси із заявою про видачу довідки про заробітну плату державного службовця для перерахунку пенсії з 01.12.2015 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів».

Листом від 17.10.2016 року відповідачем відмовлено у видачі довідки з посиланням на відсутність на те законодавчо визначених підстав.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини другої та п'ятої статті 37 Закону України «Про державну службу» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16.01.03р. №432-IV пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.

Така редакція статті 37 Закону України «Про державну службу» існувала після визнання неконституційними Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 змін, внесених підпунктами «а» та «б» підпункту 2 пункту 37 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.07р. №107-VI.

Відповідно до статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Пунктом 4 та 5 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», в редакції, яка була чинна до 15.12.15р., було передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.03р. №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що законодавством, чинним станом на час призначення пенсії позивачу, було передбачено право осіб, які отримують пенсію державного службовця, на перерахунок її розміру, у зв'язку з підвищенням заробітної плати за відповідною посадою і було визначено умови та порядок здійснення такого перерахунку.

Разом з тим, на час звернення позивача до УПФУ в Приморському районі м.Одеси із заявою від 13.10.2016 року, законодавство, яке регулює зазначені правовідносини, змінилось.

Так, 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України «Про державну службу» від 10.12.16р. №889-VIII, в статті 90 якого визначено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою, до законодавства, яке регулює питання щодо пенсійного забезпечення, внесено зміни, які не передбачають перерахунку пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям.

Постановою правління Пенсійного фонду України №15-1 від 04.09.13року, зареєстрованою в Мін'юсті Україні 26.09.13року за № N 1661/24193 (у редакції чинній до 02.09.16р.) було затверджено типову форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію (абз.2 п.1).

Відповідні зміни до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13року №15-1 були внесені Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.07.16р. №15-2 «Про внесення змін до постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1», зареєстрованою в Мін'юсті 25.07.16р. за №1020/29150 (яка набрала законної сили 02.09.16р.).

Так, починаючи з 02.09.16р. згідно внесених вказаною постановою змін абзаци третій, четвертий пункту 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 04.09.13р. №15-1 - виключено.

Отже, з вказаних правових норм вбачається, що законодавством, чинним на момент звернення позивача до УПФУ в Приморському районі м.Одеси (13.10.16р.) видача типової форми довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям не передбачена.

За наведених обставин суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 2, 3,11, 69, 94, 158 163, 186 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м.Одеси про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до суду першої інстанції апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.

Суддя Н.А.Ільченко

20.02.2017