Постанова № 64859667, 16.02.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2017
Номер справи
444/1246/16-а
Номер документу
64859667
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 лютого 2017 року № 876/8998/16

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Старунського Д.М.,

суддів Багрія В.М., Мікули О.І.,

за участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,

позивача ОСОБА_1

представника відповідача Прокуди Н.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області на постанову Жовківського районного суду Львівської області від 23 серпня 2016 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій,

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 15.06.2016 звернулася в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області, в якому з урахуванням заяви про збільшення позовних вимог від 01.07.2016 просила визнати протиправними дії та відмову управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі Львівської області № 2529/03-21 від 30.06.2016 в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.06.2016 № 18/1096 та зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 79 відсотків місячного заробітку за відповідною посадою, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки прокуратури Львівської області від 21 червня 2016 року № 18/1096, починаючи з 01 січня 2016 року без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з врахуванням раніше проведених виплат з 01 січня 2016 року, допустивши негайне виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Постановою Жовківського районного суду Львівської області від 23 серпня 2016 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії та відмову управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі Львівської області № 2529/03-21 від 30.06.2016 в перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 за вислугою років на підставі довідки прокуратури Львівської області від 21.06.2016 № 18/1096 та зобов'язано управління Пенсійного Фонду України в Жовківському районі здійснити перерахунок і виплату пенсії ОСОБА_1, виходячи із розміру 79 відсотків місячного заробітку за відповідною посадою, відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 12.07.2001 № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» згідно довідки прокуратури Львівської області від 21 червня 2016 року № 18/1096, починаючи з 01 січня 2016 року без застосування будь-яких обмежень максимального розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з врахуванням раніше проведених виплат з 01 січня 2016 року, допустивши негайне виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області оскаржило його в апеляційному порядку. В апеляційній скарзі просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що 15 липня 2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» № 1697 згідно Розділу XII Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення : Закону України «Про прокуратуру» № 1789 крім частин 3, 4, 6 та 11 статті 50- 1, які перерахунку пенсій не стосуються. Отже, на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які визначали право на перерахунок пенсій працівникам прокуратури, втратили чинність, у зв'язку з чим, законодавчо визначені підстави для такого перерахунку з цього часу, а саме з 01.01.2015 є відсутніми. Згідно ч. 12 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» (чинної на час виникнення спірних правовідносин) та ч. 50-1 Закону № 1789 (чинною з 01.01.2015 і до втрати чинності закону від 15.07.2015) умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Однак, Кабінетом Міністрів України умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено і відповідний нормативно-правовий акт не прийнято.

Таким чином, апелянт зазначає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції Закону України від 12.07.2001, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Заслухавши суддю-доповідача по справі, позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи та апеляційну скаргу в межах наведених у ній доводів, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції та матеріалами справи підтверджується, що з вересня 2001 року позивач по даний час перебуває а обліку в органах Пенсійного фонду України та отримує пенсію обчислену відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у розмірі 79 % середньомісячного заробітку.

08.04.2016 позивач вперше звернулася до управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області з заявою про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати, надавши відповідну довідку прокуратури, однак їй було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії.

17.05.2016 та 22.06.2016 позивач повторно зверталась до управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області з заявами про проведення перерахунку пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №1013 від 09.12.2015 у зв'язку з підвищенням заробітної плати та видачею інших довідок прокуратурою Львівської області з врахуванням всіх виплат на посаді заступника прокурора, проте управлінням Пенсійного Фонду України у Жовківському районі повторно було відмовлено у перерахунку пенсії 26.05.2016 та 30.06.2016.

Згідно листів управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі №1514/03-21 від 15.04.2016, №2013/03-21 від 26.05.2016 та №2509/03-21 від 30.06.2016 позивачу відмовлено в проведенні перерахунку пенсії з посиланням на положення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 №213-VIII та рекомендовано про звернення до суду.

Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що відмова відповідача у здійсненні перерахунку пенсії позивачці не відповідає висновкам конституційного суду України, оскільки звужує її права, що існували в позивачки під час виходу на пенсію.

Проте, колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступних підстав.

Підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам були врегульовані частинами 13, 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.

Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Поряд з цим, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VІІI, частина 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ викладена в наступній редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України».

Даний Закон згідно пункту 1 Прикінцевих положень набрав чинності 01 січня 2015 року.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що на момент звернення позивача до Пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії (квітень, травень, червень 2016 року) Кабінетом Міністрів України не було прийнято відповідний нормативно-правовий акт на виконання положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ у чинній редакції.

Колегія суддів вважає, що доводи позивача щодо спірних правовідносин підлягають застосуванню саме норми, що діяли на момент призначення пенсії є необґрунтованими, оскільки на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії набула чинності та діяла інша редакція ст. 50-1 даного Закону.

Відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.

Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, за відсутності нормативного акту, який би визначав порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, відповідач позбавлений законодавчих можливостей для проведення перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

Водночас, колегія суддів звертає увагу, що суд не вправі перебирати на себе функції законодавчого органу та визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

За таких обставин, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, що відповідно до пункту 4 частини першої статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог з наведених вище мотивів.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198 п. 3, 202 п. 4, 205 ч. 2, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

п о с т а н о в и в:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області задовольнити.

Постанову Жовківського районного суду Львівської області від 23 серпня 2016 року у справі №444/1246/16-а скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову може бути подано касаційну скаргу безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили.

Головуючий суддя Д.М.Старунський

Судді В.М. Багрій

О.І.Мікула

Постанова у повному обсязі складена 21.02.2017 року.