Справа № 234/2075/17
Провадження № 1-кс/234/909/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2017 року м. Краматорськ
Краматорський міський суд Донецької області у складі:
слідчого судді - Демидової В.К.,
при секретарі - Містюкевич І.Ю. ,
за участю слідчого - Литвинова В.В.
розглянувши у судовому засіданні в м. Краматорську
клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції Литвинова В.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Краматорський металопрокатний завод» (ЄДРПОУ 37580274) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42016051390000089 від «28» жовтня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України,-
ВСТАНОВИВ:
16 лютого 2017 року старший слідчий СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковник поліції Литвинов В.В. звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Краматорський металопрокатний завод» (ЄДРПОУ 37580274) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42016051390000089 від «28» жовтня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.
Своє клопотання мотивує тим, що за результатами опрацювання інформації, наданої Державною екологічною інспекцією, лабораторією спостереження за забрудненням атмосферного повітря та повідомлень ЗМІ встановлено, що суб'єкти господарювання, розташовані на території міста Краматорська систематично здійснюють наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
За вказаним фактом СВ Краматорського ВП ГУ НП в Донецької області проводиться досудове розслідування по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР №42016051390000089, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України.
Відповідно до звіту про виконання Програми економічного і соціального розвитку м. Краматорська на 2016 рік було розроблено та частково виконано три заходи, спрямовані на охорону атмосферного повітря, для цього залучались лише 3 підприємства, які здійснюють господарську діяльність за високим та середнім ступенем господарської діяльності для навколишнього природнього середовища.
В той же час за інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області на території міста Краматорська здійснюють господарську діяльність за високим та середнім ступенем господарської діяльності для навколишнього природнього середовища- 60 підприємств.
Також за інформацією Державної екологічної інспекції у Донецькій області питання стану атмосферного повітря у м. Краматорську є дуже гострим.
Отже, заходи у сфері захисту атмосферного повітря, що вживаються органами місцевого самоврядування, не є ефективними
Крім того, за повідомленнями, опублікованими в засобах масової інформації з питань стану навколишнього природнього середовища Краматорською місцевою прокуратурою встановлені факти систематичного здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря деякими підприємствами, що розташовані на території м. Краматорська.
З метою встановлення або спростування фактів здійснення суб'єктами господарювання наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, виникла необхідність у залученні спеціалістів Державної екологічної інспекції України.
Держекоінспекція України відповідно до покладених завдань:
- здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства проохорону атмосферного повітря щодо:
- виконання запланованих і затверджених загальнодержавних, галузевих або регіональних природоохоронних програм;
- наявності та додержання дозволів на викиди забруднюючих речовин;
- забезпечення безперебійної ефективної роботи і підтримання у справному стані споруд, устаткування та апаратури для очищення викидів і зменшення рівнів впливу фізичних та біологічних факторів;
- додержання нормативів у галузі охорони атмосферного повітря;
- додержання екологічних показників нафтопродуктів (бензину автомобільного та дизельного палива), які реалізуються шляхом оптової та роздрібної торгівлі суб'єктами господарювання;
- порядку здійснення діяльності, спрямованої на штучні зміни стану атмосфери і атмосферних явищ у господарських цілях;
- надання своєчасної, повної та достовірної інформації про стан атмосферного повітря, визначення видів і обсягів забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря;
- дотримання вимог виданих дозволів на здійснення операцій у сфері поводження з відходами;
- дотримання вимог виданих лімітів на утворення та розміщення відходів;
- складання і ведення реєстру об'єктів утворення відходів та реєстру місць видалення відходів;
- перевезення небезпечних відходів територією України та транскордонних перевезень відходів;
- збирання, перевезення, зберігання, оброблення, утилізації, знешкодження, видалення, захоронення відходів;
- ведення первинного обліку кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, подання відповідної статистичної звітності в установленому порядку та паспортизації таких відходів;
- виконання вимог нормативно-технічної та технологічної документації, погодженої в установленому порядку, при виробництві продукції (крім дослідних зразків) з відходів чи з їх використанням;
- недопущення змішування та захоронення відходів, для утилізації яких в Україні існує відповідна технологія;
- дотримання правил і режиму експлуатації установок, виробництв з оброблення та утилізації відходів;
- дотримання правил зберігання, транспортування, знешкодження, ліквідації, захоронення пестицидів і агрохімікатів, токсичних хімічних речовин, небезпечних речовин;
- додержання вимог екологічної безпеки при транспортуванні, зберіганні, використанні, знешкодженні й похованні хімічних засобів захисту рослин, мінеральних добрив, токсичних речовин і відходів;
- своєчасності й повноти виконання заходів щодо захисту земель від засмічення відходами.
Держекоінспекція України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Втім, згідно зі ст. 3 Закону України від 02.09.2014 року №1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» органам і посадовим особам уповноваженим законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, у період та на території проведення антитерористичної операції тимчасово забороняється проведення планових та позапланових перевірок у суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Однією з підстав для здійснення позапланових перевірок є рішення суду про проведення перевірки в межах кримінального провадження. Під час досудового слідчий має право звернутися з клопотанням до суду про проведення позапланової перевірки. У разі задоволення клопотання та ухвалення рішення про проведення позапланової перевірки, зазначене рішення надсилається до Державної екологічної інспекції у Донецькій області і є обов'язковим для виконання.
Оскільки на даний час є достатні підстави вважати щодо вчинення посадовими особами суб'єктів господарювання кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 241 КК України; потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у підприємницьку діяльність суб'єкта господарювання.
Таким чином, під час досудового розслідування, з метою повного, всебічного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи, виникла необхідність проведення співробітниками Державної екологічної інспекції у Донецькій області позапланової виїзної перевірки з питань дотримання ТОВ «Краматорським металопрокатний завод» (ЄДРПОУ 37580274) вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами. Встановлення вказаних обставин є необхідним для прийняття законного рішення та встановлення істини у провадженні (що є єдиною та достатньою підставою для призначення перевірки у кримінальному провадженні) та можливо тільки із залученням відповідних спеціалістів Державної екологічної інспекції у Донецькій області.
Інформація, яка може бути здобута внаслідок проведення перевірки у сукупності з іншими документами кримінального провадження має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та може бути використана у якості доказів. Іншими способами встановити наявність чи відсутність порушень екологічного законодавства, не можливо.
Слідчий в судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити.
Дослідивши матеріали кримінального провадження, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Відповідно до п.75.1.2. ст.75 Податкового кодексу України документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу.
За правилами п.78.1.11 ст.78 Податкового кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності, в тому числі, рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Дослідивши докази по даних матеріалах вважаю, що клопотання є обґрунтованим, оскільки отримана в процесі здійснення перевірки інформація може мати суттєве значення для встановлення істини у кримінальному провадженні.
Проведення такої перевірки слід доручитиДержавній екологічній інспекції у Донецькій області.
Керуючись вимогами ст.ст.75 п.75.1, 78 п.78.1.11 Податкового кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Клопотання старшого слідчого СВ Краматорського ВП ГУ Національної поліції в Донецькій області підполковника поліції Литвинова В.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної перевірки суб'єкта господарської діяльності ТОВ «Краматорський металопрокатний завод» (ЄДРПОУ 37580274) на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за №42016051390000089 від «28» жовтня 2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 241 КК України -задовольнити.
Надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Донецькій області на проведення позапланової виїзної перевірки на відповідність дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами, суб'єкта господарської діяльності - товариства з обмеженою відповідальністю «Краматорським металопрокатний завод» (ЄДРПОУ 37580274), зареєстрованого за адресом: Донецька область, м. Краматорськ, вул. Моріса Тореза, буд. 10.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддяВ. К. Демидова