Справа № 234/19210/16-а
Провадження № 2-а/234/59/17
УХВАЛА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 лютого 2017 року місто Краматорськ
Суддя Краматорського міського суду Донецької області Фоміна Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, -
В С Т А Н О В И В:
21.12.2016 року до суду в порядку адміністративного судочинства надійшов позов УПСЗН Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів в сумі 9602,98 грн., відшкодування понесених витрат по оплаті судового збору в сумі 1378 грн.
Відповідно до ст.107 ч.1 п.4 КАС України суддя після одержання позовної заяви зясовує зокрема, чи належить дану позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Ч.1 ст.2 КАС Українипередбачено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС Українидо адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцієючи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Таким чином, законодавець чітко визначив, що суттю адміністративного судочинства є судовий контроль за діяльністю органів влади та місцевого самоврядування в сфері дотримання прав та свобод громадян та юридичних осіб за допомогою процесуального закону з певними особливостями, зокрема, обов'язку доказування правомірності своєї діяльності органами влади чи самоврядування. Тобто, однією з визначальних особливостей КАС Україниє те, що позивачем в адміністративній справі може бути фізична чи юридична особа, чиї права, свободи чи інтереси вони вважають порушеними, а відповідачем - орган влади, орган місцевого самоврядування, їхні посадові чи службові особи.
За приписами ст.50 КАС Українигромадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.
Зі змісту пунктів 1-4 ч.4ст.50 КАС Українивбачається, що всі наведені підстави, коли громадяни, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень лише у випадках превентивного (попереднього) судового контролю за рішеннями, діями органів влади, які при реалізації своїх владних управлінських повноважень можуть порушити права чи свободи фізичних чи юридичних осіб.
Відповідно до п.4 ч.4 ст.50 КАС Українисуб'єкт владних повноважень може звертатися до суду з адміністративним позовом до громадян України, іноземців чи осіб без громадянства, їх об'єднань, юридичних осіб, які не є суб'єктами владних повноважень, для превентивного судового контролю своєї ж діяльності і у випадках, визначених законом.
Водночас за змістом ст.177 ЦК Українигроші є об'єктами цивільних прав.
Отримавшидопомогу за надання соціальних послуг відповідачка ОСОБА_1 набула права власності на неї, та їй як власникові цих грошових коштів належать правомочності щодо володіння, користування та розпорядження.
Ч.1 ст.1166 ЦК Українивизначено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичноїособи, а також, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодування в повному обсязі особою, яка її завдала.
Оскільки позивач у справі звернувся до суду з приводу повернення надмірно сплачених відповідачусум грошової допомоги за надання соціальних послуг суд вважає, що наведений спір належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Аналогічні висновки викладені Верховним судом України в постановах від 22 вересня 2015 року у справі № 804/6131/14, від 22 вересня 2015 року у справі № п/811/3781/14.
Висновок щодо застосування норм права, викладеній у постанові Верховного Суду України, в силу положень ст.244-2 КАС України, має враховуватися іншим судами загальної юрисдикції при застосування таких норм права.
Згідно ст.109 ч.1 п.1 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Одночасно позивачу слід розяснити, що він має право предявити свій позов в порядку цивільного судочинства, а також, що відповідно до ст.109 ч.5 КАС України повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Незважаючи на вимоги позивача про відшкодування за рахунок відповідачки витрат по оплаті судового збору, судовий збір позивачем при зверненні з позовом до суду не оплачувався.
Згідно п. 3 ч.1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Керуючись ст.3, 17, 107, ст.109 ч.1 п.1, ст.186 КАС України, -
У Х В А Л И В:
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення переплати бюджетних коштів, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби у м. Краматорськ Донецької області (84313, Донецька обл., м. Краматорськ, пр-т. Миру, 7-а, ЄДРПОУ 37944338) повернути Управлінню праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради судовий збір в сумі 1378 грн., сплачений за платіжним дорученням № 4970 від 26.12.2016 року.
Розяснити позивачу, що він має право предявити свій позов в порядку цивільного судочинства.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Повторне звернення тієї ж особи до суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Краматорський міський суд протягом пяти днів з дня отримання її копії.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя ОСОБА_2