ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2017 р. Справа № 472/687/16-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Тустановський А.О.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду
у складі:
головуючого - Ступакової І.Г.
суддів - Лук'янчук О.В.
- Милосердного М.М.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Веселинівському районі Миколаївської області на постанову Веселинівського районного суду Миколаївської області від 21 грудня 2016 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Веселинівському районі Миколаївської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до УПФ України в Веселинівському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити нарахування і виплату пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постановою Веселинівського районного суду Миколаївської області від 21 грудня 2016 року адміністративний позов задоволено частково. Зобов`язано УПФ України в Веселинівському районі Миколаївської області здійснити нарахування і виплату ОСОБА_2 пенсію за віком за період з 01 лютого 2016 року по 30 квітня 2016 року, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду України в Веселинівському районі Миколаївської області ставиться питання про скасування судового рішення, в зв'язку з тим, що воно постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідача, доводи апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Веселинівському районі Миколаївської області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФ України в Веселинівському районі Миколаївської області і отримує пенсію за віком.
Рішенням Веселинівської районної ради Миколаївської області від 24 листопада 1998 року №4 призначений на посаду головного редактора Веселинівської районної газети «Зоря», де працює по сьогоднішній день.
З 03 жовтня 2013 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З 01 квітня 2015 року УПФ України в Веселинівському районі Миколаївської області було припинено виплату позивачу пенсію, оскільки він працював на посаді, яка давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу» та прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VII, яким зокрема внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та встановлено особливий порядок виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2016 року працюючим особам.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що з 01 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим передбачені ч.1 ст. 47, ст. 54 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали, і з 01 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні. При цьому, суд першої інстанції дійшов також до висновку, що про своє порушене право позивач дізнався відразу після неотримання пенсії 01 червня 2015 року, однак за захистом звернувся до суду лише в серпні 2016 року, у зв'язку з чим враховуючи положення ст. 99 КАС України суд першої інстанції зобов'язав УПФ України в Веселинівському районі Миколаївської області здійснити нарахування і виплату позивач пенсію за віком за період з 01 лютого 2016 року по 30 квітня 2016 року, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Колегія суддів погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст. 1 Закону України «Про державну службу» - державна служба - це публічна, професійна, політично неупереджена діяльність із практичного виконання завдань і функцій держави, зокрема щодо аналізу державної політики на загальнодержавному, галузевому і регіональному рівнях та підготовки пропозицій стосовно її формування, у тому числі розроблення та проведення експертизи проектів програм, концепцій, стратегій, проектів законів та інших нормативно-правових актів, проектів міжнародних договорів; забезпечення реалізації державної політики, виконання загальнодержавних, галузевих і регіональних програм, виконання законів та інших нормативно-правових актів; забезпечення надання доступних і якісних адміністративних послуг; здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням законодавства; управління державними фінансовими ресурсами, майном та контролю за їх використанням; управління персоналом державних органів; реалізації інших повноважень державного органу, визначених законодавством.
Згідно п.4 ст. 2 Закону України «Про державну службу» посада державної служби - визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця державного органу з установленими відповідно до законодавства посадовими обов'язками у межах повноважень, визначених частиною першою статті 1 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, рішенням Веселинівської районної ради Миколаївської області від 24 листопада 1998 року №4 ОСОБА_2 призначений на посаду головного редактора Веселинівської районної газети «Зоря», де працює по сьогоднішній день (а.с.7)
Так, згідно п.4 Статуту редакції Веселинівської районної ради газети «Зоря» не вбачається, що газета є державним органом, а навпаки є юридичною особою, має самостійний баланс (а.с.9-14).
Як вбачається зі ст. 14 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», заробітна плата журналістів регулюється законодавством України з урахуванням специфічних рис та умов журналістської діяльності, визначених статтею 12 цього Закону. До заробітної плати журналіста включаються посадовий оклад, встановлені нормативними актами надбавки, доплати, авторський гонорар, премії. Журналісти державних та комунальних засобів масової інформації отримують надбавки, користуються пільгами, передбаченими для державних службовців відповідних категорій посад.
Заробітна плата керівника редакції друкованого засобу масової інформації, керівника телерадіоорганізації не може бути нижчою від заробітної плати заступника керівника органу державної влади, який є засновником (співзасновником) цього засобу масової інформації.
Відповідно до ст. 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», пенсійне забезпечення працівників засобів масової інформації здійснюється відповідно до принципів та норм, встановлених пенсійним законодавством України. При нарахуванні пенсії журналісту державного або комунального засобу масової інформації застосовуються норми, методика та порядок нарахування пенсії державному службовцю.
Відповідно до абз.2 ст. 47 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 23 грудня 2015 року) тимчасово, у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються;
Відповідно до абз. 3 ст. 47 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 19 квітня 2016 року) тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року особам (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія п.1 ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), які працюють на посадах та на умовах, передбачених законами України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», призначені пенсії/щомісячне довічне грошове утримання не виплачуються.
З наведеного слідує, що у спірний період ОСОБА_2 не мав права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
Більш того, апелянтом не заперечується той факт, що Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року №889-VIII не поширюється на журналістів державних та комунальних засобів масової інформації, пенсійне зебезпечення яких, відповідно до ч.1 ст. 16 Закону України «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів» здійснюється відповідно до принципів та норм, встановлених пенсійним законодавством України, у зв'язку з чим пенсійна справа позивача була приведена у відповідність та прийнято рішення про відновлення виплати пенсії з 01 травня 2016 року в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, що пілдтверджується листом №Ж-03/09-04 від 04 серпня 2016 року (а.с.40).
Враховуючи вищезазначене, колегія суддів погоджується з висновками суду першї інстанції, що враховуючи положення ст. 99 КАС України, вимоги позивача підлягають частковому задоволенню, шляхом зобов'язання апелянта здійснити нарахування і виплату ОСОБА_2 пенсію за віком за період з 01 лютого 2016 року по 30 квітня 2016 року, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За таких обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи, порушень матеріального та процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, а відтак апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Керуючись ст. 195, ст. 197, п.3 ч.1 ст. 198, п.1 ч.1 ст. 202, ст. 207, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів,-
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Веселинівському районі Миколаївської області залишити без задоволення, постанову Веселинівського районного суду Миколаївської області від 21 грудня 2016 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: І.Г. Ступакова
Судді: О.В. Лук'янчук
М.М. Милосердний