ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
УХВАЛА
"07" лютого 2017 р.Справа № Б-39/02-09
Господарський суд Харківської області у складі:
головуючий суддя Савченко А.А.
судді: Швидкін А.О. , Міньковський С.В.
при секретарі судового засідання Романченко Н.С.
розглянувши справу
за заявою ТОВ "ТД "ІТРЗ", м. Харків до ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" м. Ізюм про визнання банкрутом за участю :
ліквідатора - Саутенко С.О., свідоцтво НОМЕР_1 від 20.02.2013р.
представника ХОДА - Тимошенко Г.Ю., довіреність №01-53/8827 від 17.11.2016р.,
представника ПАТ "Промінвестбанк" - Денисенко С.О., дов. №09-32/527 від 24.11.2016р.
представника відділу з питань банкрутства ГУЮ у Харківській області - Каштан М.В., дов. №107 від 29.12.2016р.
представника прокуратури - Ткаченко К.О., посвідчення №036249 від 12.11.2015р.
ВСТАНОВИВ:
Постановою господарського суду Харківської області від 03.12.2014р. припинено процедуру санації ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод", визнано ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру, ліквідатором ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" призначено арбітражного керуючого Костюка Олега Григоровича, якого зобов'язано в строк до 03.12.2015 року виконати ліквідаційну процедуру та надати суду обґрунтований звіт про виконану роботу, ліквідаційний баланс, а також всі докази, що свідчать про виконання ліквідаційної процедури.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.11.2015р. задоволено скаргу ТОВ "Залізницяремсервіс" на дії ліквідатора (вх. №7792) з доповненнями та клопотання голови комітету кредиторів ТОВ "Залізницяремсервіс" про припинення повноважень ліквідатора ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" арбітражного керуючого Костюка О.Г. (вх. №13808), припинено обов'язки ліквідатора ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" арбітражного керуючого Костюка О.Г., призначено ліквідатором ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" арбітражного керуючого Саутенка Сергія Олеговича.
23 листопада 2016 року до суду надійшла скарга ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області (вх. №39991), в якій ліквідатор просить суд визнати дії Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області щодо відмови у анулюванні реєстрації ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" як платника податку на додану вартість неправомірними та зобов'язати Ізюмську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області здійснити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - Відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" (код ЄДРПОУ 01056356, місцезнаходження: 64300, Харківська обл., м. Ізюм, в'їзд Ювілейний, 1). Скарга обгрунтована тим, що Ізюмською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області незаконно відмовлено ліквідатору в анулюванні реєстрації платника ПДВ, оскільки при перебуванні підприємства в судовій ліквідаційній процедурі його реєстрація як платника податку на додану вартість має бути скасована, а свідоцтво анульовано у відповідності до підпункту «е» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 25.11.2016р. прийнято та призначено скаргу ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області (вх. №39991) до розгляду в судовому засіданні на "14" грудня 2016 р. о(об) 10:40, зобов'язано Ізюмську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до суду відзив на скаргу, з наданням доказів в його обгрунтування.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 14.12.2016р. відкладено розгляд скарги ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області (вх. №39991) на "24" січня 2017 р. о(об) 11:00, зобов'язано Ізюмську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області надати до суду відзив на скаргу, з наданням доказів в його обгрунтування.
15 грудня 2016 року до суду надійшов відзив Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області на скаргу ліквідатора, в якому податкова інспекція просить суд відмовити в задоволенні скарги ліквідатора, з тих підстав, що відповідно до пп. "е" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду. Оскільки ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" не було ліквідовано за рішенням суду у Ізюмської ОДПІ відсутні підстави для прийняття рішення про анулювання реєстрації банкрута як платника ПДВ, а постанова господарського суду Харківської області від 03.12.2014р. про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури по справі №Б-39/02-09 не є рішенням суду в розумінні пп. "е" п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України. Крім того, зазначені обставини встановлені постановою Харківського окружного адміністративного суду від 09.12.2015р. та ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2016р. по справі №820/10750/15.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 24.01.2017р. відкладено розгляд скарги ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області (вх. №39991) на "07" лютого 2017 р. о(об) 12:00.
06 лютого 2017 року до суду факсимільним зв'язком надійшло клопотання Ізюмської ОДПІ про розгляд скарги ліквідатора без участі представника податкової. Крім того, в клопотанні зазначено про заперечення проти скарги ліквідатора, з підстав, зазначених у відзиві на скаргу.
Ліквідатор в судовому засіданні підтримав скаргу в повному обсязі, просив суд її задовольнити.
Присутні в судовому засіданні учасники судового процесу підтримали скаргу ліквідатора в повному обсязі, просили суд її задовольнити.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, вислухавши пояснення ліквідатора та інших учасників судового процесу, судова колегія встановила наступне.
Відповідно до ч. 4 ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», в редакції Закону України № 4212 -VI від 22.12.2011 року (далі - про банкрутство у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає скарги на дії (бездіяльність) учасників ліквідаційної процедури та здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Ізюмська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області є учасником ліквідаційної процедури, оскільки є кредитором у справі про банкрутство ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод", вимоги якої включені до реєстру вимог кредиторів банкрута.
Постановою господарського суду Харківської області від 03.12.2014р. ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Як свідчать матеріали справи, з метою здійснення ліквідаційних заходів в частині скасування реєстрації ВАТ «ІТРЗ» як платника податку на додану вартість та анулювання реєстрації платника ПДВ, ліквідатором на адресу Ізюмської ОДПІ направлялися відповідні заяви, але за результатами розгляду заяв податковим органом було відмовлено ліквідатору в анулюванні реєстрації свідоцтва платника ПДВ.
21.09.2016 року ліквідатором повторно направлено на адресу Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ на підставі підпункту «е» пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України.
Однак, за результатами розгляду заяви податковим органом листом № 5778/10/20-14-08-041 від 22.09.2016 року відмовлено в анулюванні реєстрації свідоцтва платника ПДВ, з тих підстав, що станом на 21.09.2016 року відсутнє рішення суду про ліквідацію юридичної особи банкрута, а тому відсутні підстави для анулювання реєстрації свідоцтва платника ПДВ на підставі п.п. «е» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу.
Судова колегія вважає відмову Ізюмської ОДПІ в анулюванні реєстрації свідоцтва безпідставною з огляду на наступне.
Відповідно до п.п. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Згідно з пунктом 2.6 розділу II Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014р. №1130 (далі - Положення), державні податкові інспекції здійснюють: приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам; обробку даних заяв та документів щодо реєстрації (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб'єктів спеціального режиму оподаткування; реєстрацію (у тому числі як суб'єкта спеціального режиму оподаткування), формування і надання витягів з Реєстру; підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації; моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру.
Пунктами 5.1, 5.2 розділу V Положення передбачено, що реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.
Податковим кодексом України визначено вичерпний перелік скасування свідоцтва платника податку на додану вартість.
Так, відповідно до підпункту «е» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо платник податку ліквідується за рішенням суду (фізична особа позбувається статусу суб'єкта господарювання) або особу звільнено від сплати податку чи її податкову реєстрацію анульовано (скасовано, визнано недійсною) за рішенням суду.
Згідно з пунктом 184.2 ст. 184 Податкового кодексу України анулювання реєстрації на підставах, визначених у підпунктах «б» - «з» пункту 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу. При цьому, анулювання реєстрації здійснюється на дату подання заяви платником податку або прийняття рішення контролюючим органом про анулювання реєстрації.
Як свідчать матеріали справи постановою господарського суду Харківської області від 03.12.2014р. ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Отже, платник податку - ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод", ліквідується за рішенням суду, що не суперечить вищевказаним нормам податкового кодексу.
Крім того, відповідно до ч.1 ст. 38 Закону Закон про банкрутство) з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури, зокрема, строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури; припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута, тощо.
Пункт 5 резолютивної частини постанови господарського суду Харківської області від 03.12.2014р. також містить вищевказані норми закону. Ця постанова суду є обов*язковою для виконання як для боржника та і для інших учасників ліквідаційної процедури згідно до вимог Закону про банкрутство та статті 115 ГПК України.
Отже, з дня прийняття цієї постанови ВАТ «ІТРЗ» не є платником податків, оскільки звільняється від сплати будь-яких податків та зборів (обов'язкових платежів). Відповідна правова позиція висловлена в постанові ВСУ від 06.04.2004р. по справі № 17/124. У відповідності до ст.111-28 ГПК України судові рішення Верховного суду є обов*язковими для всіх суб*єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України.
Таким чином, вищевказані норми законів безпосередньо вказують на наявність правових підстав для анулювання реєстрації ВАТ «ІТРЗ», як платника податку на додану вартість з підстав перебування ВАТ «ІТРЗ» у ліквідаційній процедурі за рішенням господарського суду та звільнення ВАТ «ІТРЗ» згідно вимог Закону про банкрутство від сплати податків та зборів (обов'язкових платежів).
Судова колегія вважає, що відсутність анулювання реєстрації ВАТ «ІТРЗ» як платника податку на додану вартість, та наявність у підприємства діючого свідоцтва ПДВ з моменту визнання його банкрутом та відкриття відносно нього ліквідаційної процедури, суперечить положенням Закону про банкрутство та свідчить про наявність певних перешкод в ході ліквідаційної процедури банкрута.
Враховуючи, що відмова Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в анулюванні реєстрації ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" як платника податку на додану вартість суперечить вимогам підпункту «е» пункту 184.1. статті 184 Податкового кодексу України та Закону про банкрутство, судова колегія вважає скаргу ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 37-48 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання боржника банкрутом", пп. «е» п. 184.1. статті 184 Податкового кодексу України, ст. 86 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Задовольнити скаргу ліквідатора на дії учасника ліквідаційної процедури - Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області (вх. №39991).
Визнати дії Ізюмської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області щодо відмови у анулюванні реєстрації ВАТ "Ізюмський тепловозоремонтний завод" як платника податку на додану вартість неправомірними.
Зобов'язати Ізюмську ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області здійснити анулювання реєстрації платника податку на додану вартість - Відкритого акціонерного товариства "Ізюмський тепловозоремонтний завод" (код ЄДРПОУ 01056356, місцезнаходження: 64300, Харківська обл., м. Ізюм, в'їзд Ювілейний, 1).
Ухвалу направити ліквідатору, банкруту, Ізюмській ОДПІ, комітету кредиторів, прокуратурі, ХОДА.
Головуючий суддя Суддя Суддя Савченко А.А. Швидкін А.О. Міньковський С.В.