16.02.2017
Справа № 469/1296/16-ц
2/469/141/17
З а о ч н е р і ш е н н я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2017 року Березанський районний суд Миколаївської області
в складі : головуючої - судді - Старчеус О.П.
за участю секретаря - Якубець С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Березанка цивільну справу за позовом першого заступника прокурора Миколаївської області в інтересах держави в особі: Державного агентства лісових ресурсів України, Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства, Державного підприємства "Очаківське лісомисливське господарство" до Березанської районної державної адміністрації Миколаївської області та ОСОБА_1 про визнання незаконними та скасування розпорядження, визнання недійсним державного акту на право власності, витребування земельної ділянки, -
в с т а н о в и в :
Перший заступник прокурора Миколаївської області 27.10.2016 року звернувся до суду із зазначеним позовом, у якому зазначив, що розпорядженням Березанської районної державної адміністрації №311 від 02.06.2011 року надано безоплатно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку площею 0,1 га з кадастровим номером НОМЕР_2 за межами населеного пункту на території Коблівської сільської ради для індивідуального дачного будівництва. На підставі вказаного розпорядження ОСОБА_1 03.06.2011 року отримано державний акт НОМЕР_3 на право власності на земельну ділянку, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 482098221000010.
Прокурор вважає, що розпорядження Березанської РДА №311 від 02.06.2011 року прийняте з порушенням вимог законодавства, а тому підлягає визнанню недійсним та скасуванню з одночасним визнанням недійсним та скасуванням виданого на його підставі державного акту на право власності ОСОБА_1 на спірну земельну ділянку та витребуванням земельної ділянки від ОСОБА_1 на підставі ч.3 ст.388 ЦК України як такої, що вибула з власності держави без волі власника, повноваження якого належать Миколаївській обласній державній адміністрації.
У обгрунтування зазначених вимог прокурор посилався на те, що надана відповідачу ОСОБА_1 земельна ділянка належала до земель державної власності (державного лісового фонду урочища "Коблево") квартал 37, виділи 1,3,5, які перебували у постійному користуванні ДП "Очаківське ЛМГ", а тому Березанською РДА надано земельну ділянку у власність відповідача ОСОБА_1 незаконно, без вилучення у землекористувача - ДП "Очаківське ЛМГ", поза волею належного власника - держави в особі Миколаївської ОДА, до повноважень якої ч.6 ст.149 ЗК України віднесено вилучення земельних ділянок державної власності, які перебувають у постійному користуванні, в межах міст обласного значення та за межами населених пунктів для всіх потреб, крім випадків, визначених ч.5,9 цієї статті; спірна земельна ділянка надана відповідачу ОСОБА_1 без погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки лісогосподарського призначення органом лісового господарства та органом охорони навколишнього природного середовища, усупереч встановленому мораторію на вилучення земель держлісфонду; спірна земельна ділянка розташована у межах прибережної захисної смуги Чорного моря, а тому на ній відповідно до містобудівної документації та державних будівельних норм і правил заборонено індивідуальне будівництво, та відповідно до ст.ст.85,88 Водного кодексу України, ст.ст.59,84, глави 12 ЗК України спірна земельна ділянка може перебувати виключно у державній та комунальній власності і надаватися лише в користування та для спеціально визначених цілей; при передачі земельної ділянки у приватну власність порушено також обмеження будівництва у межах прибережної захисної смуги, встановлені ст.90 Водного кодексу України та ст.62 ЗК України, та встановлену ч.4 ст.84 ЗК України заборону на передачу у приватну власність земель державної власності лісогосподарського призначення.
У судове засідання прокурор не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи в його відсутність, позовні вимоги підтримав, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Представники позивачів: Державного агентства лісових ресурсів України, Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства, ДП "Очаківське лісомисливське господарство"; представник відповідача - Березанської районної державної адміністрації та відповідач ОСОБА_1 в судові засідання не з'явилися та не повідомили про причину своєї неявки, хоча належним чином були повідомлені про час та місце розгляду справи.
Зі згоди прокурора суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких підстав.
Судом установлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Розпорядженням Березанської районної державної адміністрації №311 від 02.06.2011 року шести громадянам України, у тому числі відповідачу ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для рекреаційного призначення (індивідуальне дачне будівництво) в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області та надано у власність земельні ділянки загальною площею 0,60 га для рекреаційного призначення (індивідуального дачного будівництва) із земель державної власності (запасу) за межами населених пунктів в межах території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області площею кожному окремо по 0,1000 га, кадастровий номер земельної ділянки, наданої ОСОБА_1 - НОМЕР_2 (а.с.13-16).
03.06.2011 року на підставі вказаного розпорядження ОСОБА_1 видано державний акт НОМЕР_3 на право власності на вказану земельну ділянку, зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №482098221000010 (а.с.17).
Згідно з повідомленням управління містобудування та архітектури Миколаївської ОДА (а.с.25), надана у власність ОСОБА_1 земельна ділянка розташована на землях рекреаційного призначення, встановлених проектом планування та забудови Березанського району Миколаївської області, затвердженим постановою Державного комітету Української РСР у справах будівництва від 23.10.1985 року № 112.
Як вбачається з інформації відділу Держгеокадастру у Березанському районі, відповідно до даних Національної кадастрової системи, відстань спірної земельної ділянки від урізу Чорного моря до південної межі становить 420-430м., до північної - 450-460м. (а.с.21).
За положеннями ст.60 Земельного кодексу України та ст.88 Водного кодексу України вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги.
Уздовж морів та навколо морських заток і лиманів встановлюється прибережна захисна смуга шириною не менше 2-х км від урізу води.
Таким чином, надана у власність відповідачу ОСОБА_1 земельна ділянка перебуває у межах прибережної захисної смуги Чорного моря.
Надана відповідачу ОСОБА_1 у власність земельна ділянка входить до земель державного лісового фонду Березанського лісництва ДП "Очаківське ЛМГ", які розташовані в ур. "Коблеве" Березанського району Миколаївської області в кварталі 37 вид.1,2,4,6 заяву про відмову від права постійного користування зазначеною земельною ділянкою та згоду на її вилучення ДП "Очаківське ЛМГ" не надавало, що підтверджено повідомленням ДП "Очаківське ДМГ" (а.с.18,19).
Згідно повідомлення державного агентства лісових ресурсів України спірна земельна ділянка станом на 01.01.2010р. входила до складу лісового фонду вид.1,3,5 кв.37 Березанського лісництва ДП "Очаківське ЛМГ", під час польових лісовпорядних робіт у 2013р. відповідно до рішень місцевих органів влади земельна ділянка була вилучена із складу земель лісового фонду (а.с.36).
З повідомлення Миколаївського обласного управління лісового та мисливського господарства вбачається, що в управління відсутня інформація стосовно видачі погоджень на зміну цільового призначення, вилучення, відмову від користування спірної земельної ділянки (а.с.20).
Миколаївською ОДА не видавилися розпорядження про припинення права постійного користування ДП "Очаківське ЛМГ" спірною земельною ділянкою (а.с.33).
З повідомлення Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Миколаївській області від 07.09.2016 року вбачається, що документи дозвільного та декларативного характеру, що дають право ОСОБА_1 на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів відсутні (а.с.24).
Відповідно до ст.116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною третью статті 62 ЗК України, частиною третьою статті 90 ВК України у межах пляжної зони прибережних захисних смуг заборонено будівництво будь-яких споруд, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних.
Як передбачено ч.4 ст.59 ЗК України, земельні ділянки прибережних захисних смуг можуть передаватися громадянам та юридичним особам на умовах оренди для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, догляду, розміщення та обслуговування об'єктів портової інфраструктури і гідротехнічних споруд тощо, а також штучно створені земельні ділянки для будівництва та експлуатації об'єктів портової інфраструктури та інших об'єктів водного транспорту.
Передача земельних ділянок прибережних захисних смуг у приватну власність та для потреб, не зазначених у ч.4 ст.59 ЗК України, законодавством України не передбачено.
Відповідно до ст.17 Закону України "Про основи містобудування" основою для вирішення питань про вилучення (викуп), передачу (надання) земельних ділянок у власність чи користування громадян та юридичних осіб є містобудівна документація.
Абзацом 2 ст.48 Закону України "Про охорону земель" передбачено, що розміщення і будівництво об'єктів житлово-комунального, промислового, транспортного, іншого призначення здійснюються відповідно до затверджених у встановленому порядку містобудівної документації та проектів цих об'єктів.
Містобудівною документацією, що діяла на момент прийняття спірного розпорядження, є "Проект планування та забудови Березанського району Миколаївської області", затверджений постановою Державного комітету Української РСР у справах будівництва від 23.10.1985 року №112, в розділі 4 якого зазначено, що в межах 3-кілометрової зони узбережжя в Березанському районі відповідно до Постанови РМ УРСР №272 від 22.04.1969 року заборонено будівництво промислових об'єктів, які не пов'язані з розвитком та обслуговуванням курорту, а також індивідуальне будівництво (а.с.26-28).
Аналогічна заборона щодо будівництва індивідуальних будинків встановлена п.10.17 ДБН 360-92 "Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень", затверджених наказом Держкоммістобудування №44 від 17.04.1992 р..
Отже, будівництво індивідуального дачного будинку в 3-кілометровій зоні узбережжя Чорного моря суперечить містобудівній документації та діючим будівельним нормам, державним стандартам і правилам.
Крім того, спірне розпорядження прийняте всупереч забороні, встановленій розпорядженням Кабінету Міністрів України від 10.04.2008 року № 610-р, щодо прийняття рішень на надання згоди на вилучення земельних ділянок лісогосподарського призначення, їх передачу у власність та оренду із зміною цільового призначення.
Згідно з ч.3 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Одночасно із скасуванням незаконного розпорядження Березанської районної державної адміністрації про передачу земельної ділянки у власність відповідача ОСОБА_1 підлягає визнанню недійсним і документ, який посвідчує право власності ОСОБА_1 на зазначену земельну ділянку.
Відповідно до частини другої статті 152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Згідно з ч.3 ст.388 Цивільного кодексу України, якщо майно було набуте безвідплатно в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право витребувати його від добросовісного набувача у всіх випадках.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що підлягають задоволенню і вимоги прокурора щодо витребування у відповідача ОСОБА_1 спірної земельної ділянки, яка вибула з володіння держави незаконно, та повернення земельної ділянки у власність держави в особі Березанської РДА, яка, за змістом ст.122 ЗК України, виконує повноваження власника земельної ділянки.
Відповідно до ст.88 ЦПК України підлягають стягненню з відповідачів на користь позивача сплачені ним судові витрати в сумі 4823 грн., в рівних частках з кожного.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10,11,60,212,214-215,218,224-226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження Березанської районної державної адміністрації №311 від 02 червня 2011 року в частині затвердження проекту землеустрою та надання у власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,1 га з кадастровим номером НОМЕР_2 на території Коблівської сільської ради Березанського району Миколаївської області для індивідуального дачного будівництва.
Визнати недійсним та скасувати державний акт НОМЕР_3, виданий 03 червня 2011 року ОСОБА_1 на право власності на земельну ділянку для рекреаційного призначення (індивідуального дачного будівництва) площею 0,1000 га, кадастровий номер НОМЕР_4, розташовану за адресою: Миколаївська область, Березанський район, Коблівська сільська рада (за межами населеного пункту), зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 482098221000010.
Зобов'язати ОСОБА_1 повернути у власність держави в особі Березанської районної державної адміністрації Миколаївської області земельну ділянку площею 0,1 га кадастровий номер НОМЕР_2, розташовану у с. Коблеве, Березанського району Миколаївської області.
Стягнути з Березанської районної державної адміністрації Миколаївської області та ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) на користь прокуратури Миколаївської області (р/р 35215058000340, ЄДРПОУ 02910048, Банк ДКСУ м. Києва, МФО 820172) судовий збір в сумі по 2411,50 грн. з кожного.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку в десятиденний строк з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги до апеляційного суду Миколаївської області через Березанський районний суд.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подавати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку.
Суддя: