КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 810/5767/15 Головуючий у 1-й інстанції: Василенко Г.Ю. Суддя-доповідач: Кузьмишина О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
15 лютого 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Кузьмишиної О.М.,
Суддів: Глущенко Я.Б.,
Пилипенко О.Є.,
за участю секретаря судового засідання Понсе Кашоіди О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Приватного підприємства «К-А-Н» на постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у справі за адміністративним Приватного підприємства «К-А-Н» до Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, Київської обласної державної адміністрації, за участю третіх осіб без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів Приватного підприємства «А.Т.Н», Управління інфраструктури Київської обласної державної адміністрації про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Приватне підприємство «К-А-Н» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Конкурсного комітету з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації та до Київської обласної державної адміністрації, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Конкурсного комітету з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації від 03.11.2015, оформленого протоколом №2015-3, в частині оголошення переможцем конкурсу ПП «А.Т.Н» на автобусному маршруті №718 «Вишневе - Київ АС «Південна», об'єкту на конкурсі №14;
- зобов'язати Конкурсний комітет з проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації визначити переможцем конкурсу на право перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування №718 «Вишневе - Київ АС «Південна» ПП «К-А-Н», ввести в дію таке рішення та укласти відповідний договір.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року у задоволені адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, позивач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, 02 жовтня 2015 року в газеті «Час Київщини» №37 (180) було опубліковано оголошення про те, що Київська обласна державна адміністрація оголошує конкурс з перевезення пасажирів на приміських та міжміських автобусних маршрутах, який відбудеться 03.11.2015 року.
У вказаному оголошенні розміщено інформацію про перелік об'єктів конкурсу, основні характеристики кожного об'єкту, обов'язкові та додаткові умови конкурсу, кінцевий строк прийняття документів для участі в конкурсі (до 18:00 14.10.2015 року), місце, дату та час початку проведення засідання конкурсного комітету, тощо.
З матеріалів справи вбачається, що ПП «К-А-Н» виявило намір взяти участь у конкурсі, в зв'язку з чим 15 жовтня 2015 року подало документи для прийняття участі в конкурсі по об'єкту конкурсу №14 - автобусний маршрут загального користування №718 «Вишневе - Київ АС «Південна».
03 та 05 листопада 2015 року Київською обласною державною адміністрацією проведено конкурс з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації, за результатами якого Конкурсним комітетом з підготовки та проведення обласних конкурсів на перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, віднесених до компетенції Київської обласної державної адміністрації прийнято рішення, оформлене протоколом №2015-3, яким, зокрема, вирішено:
- затвердити кількість набраних балів ТОВ «Клайт» - 33,8 (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 9; «проти» - 0, «утримались» - 0);
- затвердити кількість набраних балів ПП «А.Т.Н.» - 37,7 (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 8; «проти» - 0, «утримались» - 1);
- затвердити кількість набраних балів ТОВ «Кийтранс-2005» - 37,6 (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 9; «проти» - 0, «утримались» - 0);
- затвердити кількість набраних балів ПП «К-А-Н» - 30,2 (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 6; «проти» - 2, «утримались» - 1);
- затвердити кількість набраних балів ППІ «Надія-2000» - 33,4 (за це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 8; «проти» - 0, «утримались» - 1).
Також, з даного протоколу №2015-3 від 03, 05 листопада 2015 року вбачається, що Конкурсний комітет вирішив визнати переможцем у конкурсі на здійснення перевезень пасажирів на автобусному маршруті №718 «Вишневе - Київ АС «Південна» об'єкту конкурсу №14 - ПП «А.Т.Н.», а перевізником претендентом, який посів друге місце - ТОВ «Кийтранс-2005».
За це рішення члени конкурсного комітету проголосували «за» - 6, «проти» - 2, «утримались» - 1.
Однак, не погоджуючись із рішенням Конкурсного комітету щодо визначення переможця, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до абз.3 ч.1 ст.7 Закону України «Про автомобільний транспорт» організація пасажирських перевезень покладається на міжміських та приміських автобусних маршрутах загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньо-обласні маршрути), - на Раду міністрів Автономної Республіки Крим чи обласні держадміністрації.
Згідно ч.1 ст.43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах.
Відповідно до ч.1 та 9 ст.44 Закону організація проведення конкурсу та визначення умов перевезень покладаються на органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування; для підготовки та проведення конкурсу органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування утворюють конкурсний комітет, до складу якого входять представники відповідних органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, та територіальних органів Міністерства внутрішніх справ України, відповідальних за безпеку дорожнього руху, а також громадських організацій.
На виконання умов ст.44 Закону України «Про автомобільний транспорт» Кабінет Міністрів України своєю постановою від 03 грудня 2008 року № 1081 затвердив Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, яким визначено процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі - конкурс) і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.
Організатором на автобусному маршруті загального користування є, зокрема, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні держадміністрації - на міжміському і приміському маршрутах, які не виходять за межі території Автономної Республіки Крим, області (внутрішньо обласний маршрут), у тому числі, які проходять від м. Києва до населених пунктів Київської області та від м. Севастополя до населених пунктів Автономної Республіки Крим (п. 4 Порядку).
Рішення про переможця конкурсу приймається конкурсним комітетом. Рішення конкурсного комітету обов'язкове для виконання організатором, крім випадків, передбачених пунктом 54 цього Порядку (п. 8 Порядку).
Згідно п. 19 Порядку переможцем конкурсу визначається підприємство (організація), яке за оцінкою конкурсного комітету найбільше відповідає умовам конкурсу.
Згідно п. 42 Порядку у разі участі в конкурсі двох або більше перевізників-претендентів конкурсний комітет визначає кращого з використанням бальної системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів відповідно до цього Порядку та Закону України «Про автомобільний транспорт».
Відповідно до п. 46 Порядку переможцем конкурсу визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів.
Претендентом, який посів друге місце, визнається перевізник-претендент, який за результатами розгляду набрав найбільшу кількість балів відповідно до системи оцінки пропозицій перевізників-претендентів без урахування показника переможця конкурсу.
Згідно п.47 Порядку визначено, що рішення про результати конкурсу приймається конкурсним комітетом на закритому засіданні в присутності не менш як половини його складу, у тому числі голови конкурсного комітету або його заступника, простою більшістю голосів.
Рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу, а також перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце, оголошується перевізникам-претендентам під час конкурсу, у 10-денний строк оформляється протоколом, який підписується присутнім головою або заступником голови та секретарем конкурсного комітету, і подається організатору (п. 49 Порядку).
Відповідно до п.50 Порядку Протокол засідання конкурсного комітету повинен містити інформацію про: дату, час та місце проведення засідання конкурсного комітету; прізвища, імена та по батькові членів конкурсного комітету, які присутні На засіданні; номери та назви об'єктів конкурсу; найменування перевізників-претендентів; результати голосування членів конкурсного комітету або результати, отримані за бальною системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів; рішення конкурсного комітету про визначення переможця конкурсу та перевізника-претендента, який за результатами розгляду посів друге місце; рішення про недопущення перевізника-претендента до участі в конкурсі, якщо воно мало місце.
Пунктом 51 Порядку №1081 визначено, що рішення конкурсного комітету щодо визначення переможця конкурсу вводяться в дію наказом (постановою або іншим розпорядчим документом) організатора протягом не більш як 30 робочих днів з дня проведення конкурсу.
Перелік показників нарахування балів за системою оцінки пропозицій перевізників-претендентів міститься в додатку №4 до Порядку №1081.
У відповідності до п. 4 вказаного додатка №4, робота перевізника-переможця попереднього конкурсу не менше передбаченого договором (дозволом) строку на маршруті (маршрутах), що є об'єктом конкурсу, є підставою для нарахування додаткової кількості балів (+11).
Разом з тим, згідно того ж п. 4 бали не надаються у разі роботи перевізника в статусі тимчасового (або перевізника, що виконував перевезення як претендент, що посів друге місце, протягом менш як два з половиною роки).
Колегією суддів, встановлено, що за результатом проведення попереднього конкурсу, 25 червня 2014 року між Київською обласною державною адміністрацією та ПП «К-А-Н» було укладено договір №3.2014 про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування №718 «Вишневе - Київ АС «Південна» строком на один рік (пункт 5.1 вказаного Договору).
Оскільки п. 4 додатку № 4 до Порядку №1081 додаткові 11 балів не надаються у разі роботи в статусі тимчасового перевізника (або перевізника, що виконував перевезення як претендент, що посів друге місце, протягом менш як два з половиною роки), беручи до уваги встановлені обставини справи та відповідні їм приписи законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що Конкурсним комітетом правомірно було не нараховано ПП «К-А-Н» додаткові 11 балів при проведенні конкурсу на автобусному маршруті загального користування №718 «Вишневе - Київ АС «Південна» (об'єкт конкурсу №14), враховуючи, що раніше на вказаному маршруті позивач працював в якості тимчасового перевізника лише один рік починаючи з 25.06.2014 року.
Підтвердженням зазначеної позиції щодо отримання 11 балів виключно у разі роботи перевізника на відповідному маршруті протягом останніх мінімум трьох років є те, що відповідно до п. 4 додатку № 4 до Порядку №1081, бали також не надаються у разі роботи в статусі перевізника, що виконував перевезення як претендент, що посів друге місце, протягом менш як два з половиною роки, які логічно обраховуються від вказаних трьох років, а не від одного року роботи перевізника, як про це зазначає позивач.
Так, суд першої інстанції вірно зауважив, що така правова позиція повністю узгоджується з викладеними в листі Міністерства інфраструктури України від 08.10.2015 року №11206/5/10 міркуваннями, згідно з якими нарахування + 11 балів можливе у разі перевезень пасажирів перевізником, як переможцем попереднього конкурсу, не менше періоду, встановленого організатором відповідно до статті 44 Закону України «Про автомобільний транспорт», тобто від трьох до п'яти років.
Вбачається, що члени Конкурсного комітету за рішення про затвердження кількості набраних балів ПП «К-А-Н» - 30,2 проголосували «за» - 6; «проти» - 2, «утримались» - 1, тобто простою більшістю голосів.
Також, за рішення щодо визначення переможця у конкурсі на здійснення перевезень пасажирів на автобусному маршруті №718 «Вишневе - Київ АС «Південна» об'єкту конкурсу №14 - ПП «А.Т.Н.», а перевізником претендентом, який посів друге місце - ТОВ «Кийтранс-2005», члени Конкурсного комітету проголосували «за» - 6, «проти» - 2, «утримались» - 1, тобто простою більшістю голосів.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими.
Відповідно до частини 1 та 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. У адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.
Відповідно до статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
З підстав вищенаведеного, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому підстав для його скасування не вбачається.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «К-А-Н» залишити без задоволення.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 11 жовтня 2016 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: О.М. Кузьмишина
Судді: Я.Б.Глущенко
О.Є.Пилипенко
(Повний текст ухвали складений 16 лютого 2017 року).
Головуючий суддя Кузьмишина О.М.
Судді: Глущенко Я.Б.
Пилипенко О.Є.