Постанова № 64761952, 14.02.2017, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2017
Номер справи
243/9146/16-а
Номер документу
64761952
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Кузнецов Р. В.

Суддя-доповідач - Гайдар Андрій Володимирович

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2017 року справа №243/9146/16-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією в складі

головуючого судді Гайдара А.В.

суддів Василенко Л.А.

Ханової Р.Ф.

при секретареві судового засідання Томах О.О.

за участю позивача ОСОБА_3,

представника відповідача Кучеренко О.Ю. (за довіреністю)

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2016 р. у справі № 243/9146/16-а за позовом ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Агенство Сполучених Штатів Америки з міжнародного розвитку (USAID), про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В :

Постановою Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2016 року позовні вимоги ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Слов'янської міської ради про визнання бездіяльності Виконавчого комітету Слов'янської міської ради по здійсненню повноважень по утворенню нового складу громадської ради при виконавчому комітеті та про зобов'язання Виконавчого комітету Слов'янської міської ради затвердити персональний склад громадської ради, затверджений на установчих зборах 06.04.2016 року - залишені без задоволення. (арк.справи 157-159)

Позивач не погодився з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. (арк.справи 165,166)

Позивач в судовому засіданні підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити його позовні вимоги.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти доводів апеляційної скарги, просила залишити її без задоволення та постанову суду першої інстанції - без змін.

За правилами частини першої статті 195 КАС України перегляд судового рішення суду першої інстанції здійснюється в межах апеляційних скарг.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, думку позивача, представника відповідача, перевірила матеріали справи, вивчила доводи апеляційної скарги та встановила наступне.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до п.1 Положення про громадську раду при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради, погодженого рішенням виконавчого комітету Слов'янської міської ради № 447 від 06.07.2011 року (далі Положення), громадська рада при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради є постійно діючим колегіальним виборним консультативно-дорадчим органом, утвореним для забезпечення участі громадян в управлінні міськими справами, здійснення громадського контролю за діяльністю органів місцевого самоврядування, налагодження ефективної взаємодії зазначених органів з громадськістю, врахування громадської думки під час формування та реалізації місцевої політики.

Згідно п.8 вищезазначеного Положення для формування складу громадської ради орган утворює ініціативну групу з підготовки установчих зборів за участю інститутів громадянського суспільства. На виконання вищезазначеного припису 03 лютого 2016 року виконавчим комітетом Слов'янської міської ради ухвалено рішення № 86, відповідно до якого утворено ініціативну групу з підготовки установчих зборів із формування нового складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради у кількості 26 осіб (арк.справи 124-125). Пунктом 8 цього Положення також передбачено, що ініціативна група складає список учасників установчих зборів, кандидатур до нового складу громадської ради. Під час проведення установчих зборів з числа їх учасників обирається голова зборів, секретар, лічильна комісія, заслуховується інформація про результати діяльності громадської ради, що діяла при виконавчому комітеті міської ради до проведення установчих зборів.

Відповідно до протоколу установчих зборів з формування нового складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради від 06.04.2016 року затверджено чисельний склад громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради в кількості 40 осіб та сформовано і затверджено персональний склад громадської ради при виконавчому комітеті з 39 зареєстрованих делегатів громадянського суспільства (додаток № 3). Зазначений протокол було спрямовано Слов'янському міському голові та отримано Слов'янською міською радою 11 квітня 2016 року (арк.справи 126-135).

18 квітня 2016 року Слов'янською міською радою ухвалено рішення «Про затвердження міської комплексної програми «Відкрита влада. Прозоре місто» на 2016-2017 року» за № 1-Х-7 від 18.04.2016 року (арк.справи 5). Зі змісту цієї програми вбачається, що вона спрямована на подальший розвиток у м.Слов'янську громадянського суспільства, місцевого самоврядування та зміцнення їх інститутів, забезпечення стабільності і прогнозованості суспільно-політичного життя міста. Положеннями програми передбачено вжиття ряду заходів, які частково фінансуються за рахунок Агенства США з міжнародного розвитку (USAID). Серед таких заходів зазначено зокрема сприяння діяльності консультативно-дорадчих органів при виконавчих органах міської ради, зокрема Громадської ради (арк.справи 6-19).

Постановою Слов'янського міськрайонного суду від 11 серпня 2016 року, яка набрала законної сили 20 вересня 2016 року, визнано протиправною бездіяльність міського голови м.Слов'янська ОСОБА_5 при здійсненні повноважень по утворенню нового складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради, затвердженого на установчих зборах громадської ради 6 квітня 2016 року та зобов'язано його здійснити дії по оприлюдненню на офіційному веб-сайті Слов'янської міської ради персонального складу громадської ради, затвердженого на установчих зборах 6 квітня 2016 року та здійснити дії по внесенню на розгляд на засіданні виконавчого комітету Слов'янської міської ради персонального складу громадської ради, затвердженого на установчих зборах 6 квітня 2016 року (арк.справи 20-24).

У п.8 Положення також зазначено, що Протокол установчих зборів, відомості про склад громадської ради орган оприлюднює на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятний спосіб. На виконання вищезазначеної постанови Слов'янського міськрайонного суду від 11 серпня 2016 року міським головою було оприлюднено на офіційному веб-сайті Слов'янської міської ради проект рішення виконавчого комітету «Про затвердження персонального складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради» (арк.справи 43-45).

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що з 11 квітня 2016 року, за станом на 29 грудня 2016 року Виконавчим комітетом Слов'янської міської ради персональний склад громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради не затверджено.

Пунктом 9 Положення передбачено, що орган затверджує склад громадської ради на підставі протоколу установчих зборів.

Рішенням Слов'янської міської ради «Про регламент роботи Слов'янського виконавчого комітету міської ради» № 816 від 08.12.2010 року затверджено регламент роботи виконавчого комітету. Пунктом 1 розділу 4 Регламенту виконкому міської ради передбачено, що організаційною формою роботи виконавчого комітету (далі Регламент) є засідання, які правомочні за умови присутності не менше 2/3 складу виконавчого комітету. У відповідності до пункту 2 розділу 4 Регламенту засідання виконавчого комітету скликаються міським головою (або заступником голови, у випадку його відсутності чи неможливості виконувати свої обов'язки) по мірі необхідності, але не рідше одного разу на місяць. Засідання виконавчого комітету проводяться у відповідності до плану роботу у першу та третю середу місяця. Відповідно до п.10 розділу 4 Регламенту проект повістки дня засідання виконавчого комітету складається загальним відділом під безпосереднім керівництвом керуючого справами виконкому за один тиждень до засідання виконкому та після погоджується з міським головою. Зазначені положення Регламенту відповідають положенням ст.ст. 42, 53, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Підпунктом 3 пункту 11 розділу 4 Регламенту передбачено можливість внесення на розгляд засідань виконавчого комітету питань, не передбачених планом, не пізніше ніж за 5 днів до засідання виконавчого комітету за наявності підготованого та погодженого проекту рішення, за умови дозволу міського голови. Статтею 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено повноваження міського голови, до яких зокрема належать організація роботи виконавчого комітету міської ради і керівництво апаратом виконавчого комітету.

На виконання постанови Слов'янського міськрайонного суду від 11 серпня 2016 року та п.9 Положення на засіданні виконавчого комітету Слов'янської міської ради 02 листопада 2016 року члени виконавчого комітету слухали доповідь ОСОБА_6 про затвердження персонального складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради. Відповідно до витягу з протоколу засідання виконавчого комітету № 29 від 02.11.2016 року були присутніми 10 членів виконавчого комітету, за результатами голосування 1 член виконкому проголосував проти, 9 членів виконкому утримались, рішення не прийнято (арк.справи 47-48).

Суд першої інстанції, приймаючи рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, виходив з того, що голосування це процес прийняття рішення групою людей (зборами, електоратом), при якому загальна думка формулюється шляхом підрахунку голосів членів групи. Перед голосуванням відбувається обговорення проекту рішення. Як правило, обговорення починається з виступу доповідача (доповідачем може бути автор чи визначена ним особа). Після цього члени виконкому мають можливість поставити запитання доповідачу та авторові проекту (якщо це не одна й та сама особа). Члени виконкому наділені правом виступити з промовами в підтримку чи запереченнями внесеного проекту. Обговорення завершується коротким заключним словом доповідача. Після цього головуючий на засіданні ставить питання на голосування. Голосування відбувається шляхом підняття рук або з використанням електронних систем (наприклад, система електронного голосування «Віче»). Для ухвалення рішень передбачене лише відкрите особисте голосування членів виконкому. Інші форми ухвалення рішень (таємне голосування, за взаємною згодою, шляхом опитування) законом не передбачені. Члени виконавчого комітету приймають рішення незалежно, виходячи з оцінки фактів, відповідно до свого особистого розуміння викладених у проекті рішення фактів, незалежно від стороннього впливу. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу.

Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку що виконавчий комітет Слов'янської міської ради як виконавчий орган Слов'янської міської ради при здійсненні повноважень по утворенню складу громадської ради діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачений ст.ст.51-53, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» та Регламентом.

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Колегія суддів зазначає, що спірним у даній справі є правомірність неприйняття рішення відповідачем стосовно затвердження персонального складу громадської ради при виконавчому комітеті Слов'янської міської ради.

Постановою Кабінету Міністрів України від 3 лютого 2010 року № 996 затверджено типове положення «Про громадську раду при міністерстві, іншому центральному органі виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, обласній, Київській та Севастопольській міській, районній, районній у м.м. Києві та Севастополі державній адміністрації».

Відповідно до пункту 9 зазначеного типового Положення орган на підставі протоколу установчих зборів затверджує склад громадської ради і оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та в інший прийнятий спосіб протягом трьох робочих днів з моменту затвердження.

Колегія суддів зазначає, що зазначена норма є імперативною, та не передбачає відмови в затвердженні складу громадської ради.

В даному випадку функції органу стосовно затвердження складу громадської ради є погоджувальними, а не дозвільними.

Стосовно посилання суду першої інстанції та відповідача на те, що суд не може брати на себе повноваження органів місцевого самоврядування та примушувати виконавчий комітет голосувати конкретно за те чи інше рішення з посиланням на постанову Вищого адміністративного суду України № К/9991/27687/12 від 20.08.2014 р., колегія суддів зазначає, що висновки Вищого адміністративного суду України стосуються прийняття рішень місцевою Радою на сесії. В даному випадку необхідність прийняття рішення, тобто затвердження складу громадської ради, є безальтернативною для органу - виконавчого комітету.

Аналізуючи вищенаведені норми права у сукупності з обставинами справи, колегія суддів зазначає, що затвердження персонального складу громадської ради виконавчим комітетом Слов'янської міської ради є необхідною передумовою для створення цього консультативно-дорадчого органу і як наслідок об'єктивної можливості виконання ним покладених на нього завдань та функцій.

В даному випадку колегія суддів констатує бездіяльність органу владних повноважень стосовно затвердження персонального складу громадської ради та, як наслідок, неможливість внаслідок бездіяльності здійснювати громадською радою свої завдання відповідно до пункту 3 зазначеного типового Положення, та унеможливлює реалізацію конституційного права на участь громадськості в управлінні державними органами.

Підсумовуючи вищенаведене та зазначаючи, що відповідно до витягу з протоколу № 29 засідання Виконавчого комітету Слов'янської міської ради (арк.справи 47,48) персональний склад громадської міської ради, затверджений на установчих зборах 06 квітня 2016 року, не затверджений відповідачем, колегія суддів вважає необхідним визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Слов'янської міської ради по здійсненню повноважень по утворенню нового складу громадської ради при виконавчому комітеті.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів вважає необхідним задовольнити позовні вимоги позивача визнавши протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Слов'янської міської ради по здійсненню повноважень по утворенню нового складу громадської ради при виконавчому комітету та зобов'язавши Виконавчий комітет Слов'янської міської ради затвердити персональний склад громадської ради, затверджений на установчих зборах 06 квітня 2016 року.

Відповідно до вимог ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, колегія суддів вважає необхідним присудити за рахунок бюджетних асигнувань з Виконавчого комітету Слов'янської міської ради судовий збір у розмірі 1 255 гривень 20 копійок, сплачений позивачем за подання позову та апеляційної скарги на користь ОСОБА_3.

Відповідно до ст. 198 КАС України суд апеляційної інстанції має право скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову постанову суду.

Згідно п.4 ч.1 ст. 202 КАС України суд апеляційної інстанції скасовує постанову суду першої інстанції та ухвалює нове рішення, якщо судом першої інстанції при ухваленні рішення допущено порушення норм матеріального або процесуального права, яке призвело до неправильного вирішення справи.

Враховуючи, що судом першої інстанції неправильно застосовані норми матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової про задоволення позовних вимог.

Керуючись ч.ч.1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195,197, п.3 ч.1 ст. 198, п.4 ч.1 ст. 202, ч.2 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2016 р. у справі № 243/9146/16-а - задовольнити.

Постанову Слов'янського міськрайонного суду Донецької області від 30 грудня 2016 р. у справі № 243/9146/16-а - скасувати.

Прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_3 до Виконавчого комітету Слов'янської міської ради про визнання бездіяльності неправомірною, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Слов'янської міської ради по здійсненню повноважень по утворенню нового складу громадської ради при виконавчому комітету.

Зобов'язати Виконавчий комітет Слов'янської міської ради затвердити персональний склад громадської ради, затверджений на установчих зборах 06 квітня 2016 року.

Присудити за рахунок бюджетних асигнувань з Виконавчого комітету Слов'янської міської ради, код ЄДРПОУ 04052821 судовий збір у розмірі 1 255 (одна тисяча двісті п'ятдесят п'ять) гривень 20 копійок на користь ОСОБА_3, рахунок одержувача: 29244825509100, МФО банку: 305299, Код ЄДРПОУ: 14360570.

Вступна та резолютивна частини постанови складені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 14 лютого 2017 року. Повний текст постанови складений та підписаний колегією суддів протягом п'яти днів.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя: А.В. Гайдар

Судді: Р.Ф.Ханова

Л.А.Василенко