Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
15 лютого 2017 року Справа № 805/1157/17-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Куденков К.О., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до начальника відділу надання адміністративних послуг Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до начальника відділу надання адміністративних послуг Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови №019901 від 20.12.2016р.
Перевіривши відповідність вказаної позовної заяви та доданих до неї документів вимогам ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, суд приходить до висновку, що вона підлягає залишенню без руху, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Проте, в порушення вказаного законодавчого припису позивачем до позовної заяви не надано документу про сплату судового збору.
Частиною другою ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлені у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» установлено у 2017 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб: з 1 січня 2017 року - 1600 гривень.
ОСОБА_1 зареєстрований у якості фізичної особи-підприємця, ідентифікаційний код: 00180798, місце проживання: 85103, Донецька обл., місто Костянтинівка, вулиця Трудова, будинок 249, основний вид діяльності - вантажний автомобільний транспорт, про що зазначено у відомостях з Єдиного державного реєстру, безоплатний доступ до яких забезпечується на підставі Порядку надання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України від 10.06.2016р. № 1657/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 червня 2016р. за № 839/28969.
Спірною постановою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 1700,00 грн.
Таким чином, розмір судового збору повинен становити 640,00 грн.
Судовий збір за подання адміністративного позову до Донецького окружного адміністративного суду підлягає сплаті за наступними реквізитами: рахунок №31214206784075, отримувач: Словянське УК/м.Слов`янськ/22030101, МФО: 834016, ЄДРПОУ отримувача: 37803368, призначення платежу за подання адміністративного позову: «Судовий збір за позовом (найменування позивача), Донецький окружний адміністративний суд».
У позовній заяві позивач зазначив, що клопотання про звільнення про сплату судового збору додається.
До позовної заяви ОСОБА_1 додав клопотання від 12.01.2017р., яке адресоване Костянтинівському міськрайонному суду Донецької області щодо звільнення від сплати судового збору.
В обґрунтування вказаного клопотання позивач посилається на те, що у справах про скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - судовий збір не сплачується.
Ухвалою від 18.01.2017р. №233/175/17-а Костянтинівський міський міськрайонний суд Донецької області, якою повернуто позовну заяву ОСОБА_1, позивачу роз'яснено, що застосування спірною постановою адміністративно-господарського штрафу не пов'язано із застосуванням адміністративної відповідальності за правилами Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Суд зазначає, що спірною постановою до позивача застосовано адміністративно-господарський штраф відповідно до ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та ст.241 Господарського кодексу України. Спірною постановою позивач не притягувався до адміністративної відповідальності за адміністративне правопорушення згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Позивачем не наведено іншого обґрунтування щодо наявності підстав для звільнення від сплати судового збору.
Частиною першою ст.88 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі.
Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Таким чином, єдиною підставою, з урахуванням якої суд може відстрочити сплату судового збору, є майновий стан сторони.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 23 січня 2015 року № 2 «Про практику застосування адміністративними судами положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір», визначення майнового стану сторони є оціночним та залежить від доказів, якими обґрунтовується рівень майнового стану сторони.
Позивач не надав до суду документального підтвердження відсутності майнової можливості сплатити судовий збір.
Наведене зумовлює висновок про відсутність передбачених наведеними приписами законодавства підстав для звільнення від сплати судового збору.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.106 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В порушення зазначених приписів до позовної заяви не додано її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для відповідача.
Вказана обставина підтверджена відповідним актом Донецького окружного адміністративного суду від 14.02.2017р. №40.
Частиною 1 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
Виходячи з наведеного, позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати строк для усунення згаданих вище недоліків, шляхом подання до суду: документу про сплату 640,00 грн. судового збору (або доказів належності ОСОБА_1 до осіб, які звільнюються від сплати судового збору згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»); копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для відповідача.
Відповідно до ч.2 ст.108 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до адміністративного суду.
Керуючись ст. ст. 106, 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити
Позовну заяву ОСОБА_1 до начальника відділу надання адміністративних послуг Управління Укртрансбезпеки в Донецькій області Державної служби України з безпеки на транспорті про скасування постанови - залишити без руху.
Встановити позивачу чотирнадцятиденний строк з моменту отримання копії даної ухвали для усунення виявлених недоліків позовної заяви шляхом подання до Донецького окружного адміністративного суду: документу про сплату 640,00 грн. судового збору (або доказів належності ОСОБА_1 до осіб, які звільнюються від сплати судового збору згідно з ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір»); копії позовної заяви та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для відповідача.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Куденков К.О.