Спрва № 311/283/16-а
24.01.2017
Провадження 2-а/311/2/2017
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 січня 2017 року м.Василівка
Василівський районний суд Запорізької області
у складі головуючого - судді: Сидоренко Ю.В.,
при секретарі Осінцевій Л.А.,
за участю:
представника позивача - адвоката Самофал Ю.В.,
представника відповідача: Клочко О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Василівка адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: відділ пенсійного забезпечення м.Дніпрорудне Управління в Василівському районі Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості,
В С Т А Н О В И В :
29.01.2016 року позивач ОСОБА_3 звернувся до Василівського районного суду Запорізької області з позовом, який в подальшому неодноразово уточнював, до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості (а.с.2-6 т.1, а.с.101-105 т.1, а.с.137-143 т.1, а.с.202-204 т.1, а.с.239-242 т.1, а.с.44-47 т.2, 77-78 т.2). Позивач ОСОБА_3 висуває вимоги про: визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області щодо відмови донарахувати йому доплати до пенсії з підвищення пенсії, доплати до пенсії фіксованої суми, починаючи з базового періоду - грудень 2013 року; Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області донарахувати йому, ОСОБА_3, у відповідності до ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» доплати до пенсії з підвищенням і збільшенням пенсії та фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 765 грн. 05 коп., починаючи з 29 липня 2015 року та сплачувати довічно; Стягнення з відповідача Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області на його користь несплачених доплат до пенсії з підвищенням і збільшенням пенсії та фіксованої суми індексації пенсії за період з 28 липня 2015 року по 28 січня 2016 року в розмірі 4157 грн. 89 коп., а також стягнення з відповідача на його користь компенсацію витрат, понесених ним на поштові відправлення, на загальну суму 327,30 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог ОСОБА_3 зазначає, що він є інвалідом війни I групи і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни, є учасником бойових дій. Він перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області та отримує пенсію за віком, яка підлягає індексації відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». З 01.01.2008 року відповідач скасував та не виплачує позивачу доплату до пенсії за віком в сумі 146 грн. 40 коп. у зв'язку з 20% ростом середньої заробітної плати в Україні, яка виплачувалася йому з 01 березня 2005 року по 31 грудня 2007 року. Протиправним діями відповідача по справі за період з 01.01.2008 року по 31.12.2015 року загальна сума несплаченої доплати складає 14054,40 грн.
Крім того, як також зазначено позивачем ОСОБА_3 в уточненої позовній заяві в редакції від 23.12.2016 року (т.2 а.с.77-78), позивачу, як інваліду війни, в порушення положень ст.ст.27,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення соціального захисту найбільш вразливих верст населення» не доплачено доплату до пенсії в сумі - 36 грн. 60 коп. за період з 01 січня 2012 року по 31 грудня 2015 року, яка нараховується в розмірі 25% від базової пенсії і доплати з 20% ростом зарплати 36 грн. 60 коп. (146,40 грн. * 25 %). Відповідачем від базової пенсії - 1605 грн. 58 коп. і доплати - 70 грн. 21 коп. невірно нараховано - 418 грн. 95 коп. (1605,58 грн. * 70,21 грн. * 25%), замість вірної суми доплати - 455 грн. 55 коп. (1605,58 грн. * 146,40 грн. * 70,21 грн. *25 %).
Загальна сума доплати до пенсії станом на 31.12.2015 року повинна становити 1756 грн. 80 коп (36,60 грн. * 12 * 4). Індексація пенсії з врахуванням індексів споживчих цін за період з 01 січня 2015 року по 01 вересня 2015 року, нарахованих з наростаючим підсумком, становить - 3617 грн. 59 коп.
З базового місяця - вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року нараховується фіксована сума індексації в розмірі 582 грн. 05 коп. у зв'язку з перевищенням загальної суми індексації з наростаючим підсумком в розмірі 710 грн. 80 коп. над доплатами підвищення і збільшення пенсії, яка становить 128 грн. 75 коп.
Фіксована сума індексації становить 582 грн. 05 коп. (710,80 грн. - 127,75 грн) та повинна сплачуватися довічно. Фіксована сума індексації пенсії загалом становить 2328 грн. 20 коп.
Відповідачем протягом восьми років не донараховувались та не доплачувались позивачу доплати підвищення пенсії в розмірі 14054 грн. 40 коп., доплати збільшення пенсії в розмірі 1756 грн. 80 коп., сума індексації пенсії з наростанням в розмірі 3617 грн. 20 коп., фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 2328 грн. 20 коп.
Загальний розмір не сплачених доплат підвищення і збільшення пенсії станом на 01 січня 2016 року становить 21 756 грн. 99 коп.
За період з січня по грудень 2016 року включно, не донараховано та не сплачено позивачу щомісячна заборгованість в сумі 756 грн. 05 коп. (підвищення 146,40 грн. + збільшення 36,60 грн. + фіксована сума індексації 582,05 грн.), всього за 2016 рік заборгованість становить - 9180 грн. 60 коп.
Протиправними, на думку позивача, діями посадових осіб Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області він був позбавлений підвищення до пенсії в розмірі 146 грн. 40 коп. щомісячно, що за період з 01 січня 2008 року по 30 вересня 2016 року становить 15225 грн. 60 коп.
Відповідно до положень ст.ст.3,4,5,6,15 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», абз.3 п.5 Прикладу проведення індексації у разі підвищення грошових доходів населення, що є в додатку № 4 до Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою КМУ № 1078 від 17 липня 2003 року, доповнено Постановою КМУ №526 в редакції від 13 червня 2012 року, він, позивач ОСОБА_3, самостійно здійснив розрахунок індексу споживчих цін для проведення індексації та суми індексації його пенсії. За розрахунками, його пенсія станом на 01 вересня 2015 року складається з наступних показників: базова пенсія з 01 грудня 2013 року - 3142 грн. 21 коп.; підвищення і збільшення пенсії - 128 грн.75 коп.; сума фіксованої індексації підвищення і збільшення раніше не сплаченої - 765 грн. 05 коп. Загальна сума пенсії складає - 4036 грн. 01 коп., а з врахуванням підвищення пенсії з 01 травня 2016 року в 57 грн. 68 коп. - загальна сума пенсії визначається в розмірі 4093 грн. 69 коп.
Відповідачем Управлінням Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області були надані суду неодноразово письмові заперечення проти позовних вимог ОСОБА_3 (а.с.38-39 т.1; 134-135 т.1; а.с.85-87 т.2), мотивовані дотриманням відповідачем приписів чинного законодавства; неможливістю оскарження у судовому порядку розпоряджень про перерахунок пенсії, які не є рішенням суб'єкта владних повноважень, бо це не передбачено законом; відсутністю права, яке підлягає судовому захисту; та відсутністю порушень норм законодавства відповідачем при проведення індексації пенсії позивача з травня 2014 року та в подальшому. На думку відповідача, позивач ОСОБА_3 допустив помилку щодо тлумачення відповідачем Постанови КМУ №327 від 23 квітня 2012 року, не навів чітких розрахунків сум, які просить стягнути та не обґрунтував розрахунки нормами чинного законодавства та джерела їх формування. Розмір пенсії позивача ОСОБА_3 розрахований відповідно до норм діючого законодавства, тому в задоволенні позовних вимог позивача ОСОБА_3,, у тому числі і щодо стягнення поштових витрат, відповідач просить відмовити.
Представник позивача - адвокат Самофал Ю.В, який діє в інтересах позивача ОСОБА_3, в судовому засіданні уточнені позовні вимоги в остаточній редакції від 23.12.2016 року підтримав у повному обсязі та просить позов ОСОБА_3 задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві та уточненнях позову.
В судовому засіданні представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області Клочко О.М. в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 просить відмовити у повному обсязі з підстав, викладених у письмових запереченнях проти вимог позивача.
Представник третьої особи: відділу пенсійного забезпечення м.Дніпрорудне Управління в Василівському районі Запорізької області, в судове засідання не з'явився, про день та час розгляду адміністративної справи повідомлявся судом своєчасно та належним чином, проте його неявка не перешкоджає розгляду справи.
Допитана в судовому засіданні в якості спецаліста - начальник відділу пенсійного забезпечення в м.Дніпрорудне Василівського району Запорізької області ОСОБА_6 суду пояснила, що індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Позивачу ОСОБА_3 останній перерахунок було здійснено з 01.12.2013 року, отже базовим місяцем є грудень 2013 року. Пенсію ОСОБА_3 було проіндексовано з травня 2014 року, так як в березні 2014 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації відносно базового місяця, а отже з травня 2014 року позивачу почала виплачуватись проіндексована пенсія. З січня 2015 року для розрахунку індексації були застосовані коефіціенти, які були встановлені для індексації у грудні 2014 року. 50,61 грн. - це фіксована сума індексації з 01.09.2015 року, згідно Постанови КМУ № 1078 від 17.07.2003 року «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення»; 128,75 - різниця між розміром пенсії з 01.09.2015 року та з 01.12.2013 року; 50,61 грн. - різниця між сумою індексації та сумою підвищення, яка фіксується і виплачується у такому розмірі до наступного збільшення розміру пенсії, при якому таке збільшення повинне перевищити зазначену фіксовану величину. Розмір пенсії позивача ОСОБА_3 розрахований у відповідності до норм чинного законодавства. Доплати до пенсії з підвищенням здійснюються в межах фінансування.
Вислухавши в судовому засіданні пояснення позивача, представників сторін, пояснення спеціаліста ОСОБА_6, дослідивши матеріали адміністративної справи та матеріали пенсійної справи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти позову, давши їм оцінку у сукупності з оголошеними та дослідженими матеріалами справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню частково з наступним підстав.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частина 2 цієї статті встановлює, що до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно з вимогами ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.1 ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.
Будь-яке конвенційне право передбачає ряд правомочності, тобто, що надаються особі відповідно до Конвенції про захист прав людини і основних свобод і Протоколів до неї в їх тлумаченні Європейським Судом з прав людини. Невиконання державою своїх соціальних зобов'язань стосовно окремих осіб, ставить громадян у нерівні умови, підриває принцип довіри особи до держави, що закономірно призводить до порушення принципів соціальної, правової держави.
Європейський суд з прав людини неодноразово наголошував в своїх рішеннях, що держава не може посилатися на відсутність коштів як на підставу невиконання нею взятих на себе зобов'язань, а також звертав увагу на принцип відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності.
Зважаючи на позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої Держава не має права посилатися на відсутність певного нормативного акту, який визначає механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституційних та інших актах, а громадяни повинні мати змогу покладатися і зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться у законодавчому акті, який загалом і має автоматичної прямої дії (Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v.Home Office). Наділивши зазначеною соціальною гарантією осіб, які мають право на отримання пенсії, Держава, таким чином, взяла на себе публічне зобов'язання забезпечити належний матеріальний рівень цих осіб, а не доводити їх до неможливості на повноцінне лікування, харчування і життя.
Тобто, між позивачем і Державою встановлено певний правовий зв'язок у визначеній сфері життєдіяльності, який характеризується наявністю зобов'язання Держави забезпечити державний соціальний захист громадян, які мають право на отримання пенсії.
Ст.99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.
Оскільки позивач, уточнивши свої позовні вимоги, висуває вимоги щодо захисту його порушених прав та законних інтересів в межах вказаного строку, вимоги позивача підлягають розгляду судом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області та отримує пенсію за віком, є інвалідом війни 1 групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.
Вказане не оспорювалося та визнано сторонами, підтверджено листуванням сторін у позасудовому порядку та копією посвідчення серії Є №064681, яке є в матеріалах справи (т.1 а.с.7). Шляхом листування сторони не вирішили спір у позасудовому порядку. Позивач оспорює дії відповідача щодо відмови йому донарахувати доплати до пенсії з її підвищення, доплати фіксованої суми індексації пенсії в сумі 765 грн. 05 коп. за період з 29 липня 2015 року, просить зобов'язати відповідача сплачувати вказані суми довічно, стягнути недоплачені доплати до пенсії та фіксованої суми індексації пенсії за період з 28 липня 2015 року по 28 січня 2016 року в сумі 4157 грн. 89 коп., покласти на відповідача понесені ним витрати на оплату поштових відправлень.
Згідно з ч.1 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсії, призначені за цим Законом, індексуються відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення.
Стттею 45 цього ж Закону встановлено, що пенсії призначаються довічно, або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цього Закону.
Відповідно до ч.3 ст.27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; а поріг індексації - це величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України, і які не мають разового характеру: пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат).
Відповідно до положень ст.4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» в редакції чинній станом на липень 2015 року, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Частина перша статті 4 із змінами, внесеними згідно із Законом № 911-VIII від 24.12.2015 року, які набрали чинності з 01 січня 2016 року, передбачає поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
За ч.6 ст.5 цього ж Закону проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Стаття 16 Закону визначає, що спори, які виникають з питань індексації грошових доходів населення, вирішуються у судовому порядку.
Пункт 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078, (далі - Порядок) передбачає, що підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індексація грошових доходів населення проводиться у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який встановлюється в розмірі 101 відсотка. Абзац другий пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 77 від 11.02.2016 року - застосовується з 01.01.2016 року передбачає поріг індексації, який встановлюється в розмірі 103 відсотка. Індекс споживчих цін обчислюється Держстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. (Абзац третій пункту 1-1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 526 від 13.06.2012 року). Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 6 лютого 2003 року № 491-IV «Про внесення змін до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення». Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, в якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку 1.
Пункт 2 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат, установлених законодавством), крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку (Абзац другий пункту 2 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 913 від 11.07.2007 року; в редакції Постанов КМУ № 170 від 12.03.2008 року, № 1013 від 09.12.2015 року - застосовується з 01.12.2015 року).
Пункт 4 Порядку передбачає, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, індексуються пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, щомісячна грошова сума, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (з урахуванням виплат на необхідний догляд за потерпілим), щомісячна страхова виплата особам, які перебували на утриманні потерпілого внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, суми відшкодування шкоди, заподіяної працівникові каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, а також суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника. (Абзац третій пункту 4 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМУ № 913 від 11.07.2007 року, № 170 від 12.03.2008 року). Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведено у додатку 2.
Відповідно п.5 Порядку в редакції, яка діяла до 30.11.2015 року, у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації. (Абзац перший пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Постановами КМ № 690 від 17.05.2006 року, № 170 від 12.03.2008 року, № 36 від 29.01.2014 року). У разі, коли підвищення розмірів мінімальних соціальних гарантій, зазначених в абзаці першому цього пункту, не супроводжується зростанням грошових доходів громадян, передбачених пунктом 2 цього Порядку, грошові доходи індексуються на загальних підставах відповідно до пунктів 1-1 і 4 цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМУ № 690 від 17.05.2006 року). У разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. (Пункт 5 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 690 від 17.05.2006 року; в редакції Постанови КМ № 526 від 13.06.2012 року).(Пункт 5 в редакції Постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року - застосовується з 01.12.2015 року).
Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток №2 містить відповідний приклад). Відповідач діяв в супереч цього порядку.
Як вбачається з положень ст.6 Закону, порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення.
Відповідно до додатку 4 до вказаного Порядку (в редакції, чинній на вересень 2015 року), якщо у разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення. Приклад проведення індексації у разі підвищення грошових доходів наведено в додатку 4 до цього Порядку. Отже, з 21.06.2012 року п. 3, 8 Постанови КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» викладено в новій редакції абз. 3 п. 5 Порядку та Додаток 4 до Порядку та введено порядок обчислення фіксованої суми індексації, як різниця між сумою індексації та сумою підвищення. Після набрання чинності 21.06.2012 року Постановою КМУ від 13 червня 2012 року № 526 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» відповідач не зафіксував різницю між сумою індексації, визначеної виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2014 року та сумою підвищення (фіксовану суму індексації). Так, відповідач повинен був розрахувати фіксовану суму індексації у вересні 2015 року, виходячи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін за період з січня 2015 року, але не зробив цього.
Таким чином, відповідач порушив вимоги Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078 встановлено порядок проведення обчислення суми індексу споживчих цін для проведення індексації наростаючим підсумком (додаток №1 містить приклад) та встановлено порядок обчислення суми індексації з урахуванням зміни прожиткового мінімуму (додаток № 2 містить відповідний приклад), а також визначення фіксованої суми індексації (додаток №4 в редакції на вересень 2015 року містить відповідний приклад).
За п.10-1 Порядку обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Згідно з абзацом 3 пункту 5 Порядку (в редакції від 21 червня 2012 року на підставі Постанови від 13 червня 2012 року № 526 Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення») в разі, коли грошовий дохід з урахуванням суми підвищення менше суми грошового доходу з урахуванням індексації до його підвищення, у базовому місяці сума загального доходу визначається з таким розрахунком, щоб сума грошового доходу з урахуванням індексації не перевищувала загального доходу до його підвищення.
Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
За даними Державного комітету статистики індекс споживчих цін за вказаний період перевищував 101 відсоток (2015 рік: січень - 103,1, лютий - 105,3, березень - 110,8, квітень 114,0, травень - 102,2, червень - 100,4, липень - 99,0, серпень - 99,2, вересень - 102,9; жовтень - 98,7; листопад - 102,0; грудень - 100,7; 2016 рік: січень - 100,9; лютий - 99,6; березень 101,0; квітень - 103,5), тобто за загальним правилом мало відбуватися подальше збільшення фактично виплаченої пенсії за рахунок сум індексації наростаючим підсумком.
З наданих сторонами суду документів, які є у справі, вбачається, що 01 грудня 2013 року позивачу було здійснено перерахунок пенсії, з травня 2014 року проіндексовано пенсію з застосуванням показника базового місяця грудня 2013 року. З січня 2015 року при розрахунку індексації були застосовані коефіцієнти, встановлені у грудні 2014 року. Сума індексації пенсії позивача з 01 травня 2015 року нарахована з наростаючим підсумком повинна становити 710 грн. 80 коп. (949 грн. х 0,749). Фіксована сума індексації визначається в сумі 582,05 грн (710,80 грн. - 128,75 грн.) Індекс споживчих цін в період з 01 червня 2015 року по 31 серпня 2015 року не перевищував 101%, а тому раніше призначена позивачу пенсія повинна була виплачуватися у раніше призначеному розмірі.
П.п.14, 16 Розділу Ш Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII було встановлено обов'язок для Кабінету Міністрів України за результатами першого півріччя 2015 року та з урахуванням економічної ситуації затвердити порядок проведення індексації заробітної плати, грошового забезпечення, пенсійних та соціальних виплат; та у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону; забезпечити приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом. Проте вказані приписи Закону органами виконавчої влади, в тому числі Кабінетом Міністрів України виконані не були, чинним залишався раніше встановлений Порядок проведення індексації, передбачений Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078.
З 01 вересня 2015 року Розпорядженням відповідача Управлінням Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, позивачу ОСОБА_3 було проведено перерахунок пенсії, розмір його пенсії був визначений в сумі 3321 грн. 57 коп. (а.с.123, 169 т.1), з яких підвищення відповідно до положень ст.ст.27,42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як інваліду війни було визначено помилково від базової пенсії 1605 грн. 58 коп. та доплати - 70 грн. 21 коп. - в сумі 418 грн. 95 коп. (а.с.123 т.2), тоді як необхідно було нараховувати вказану доплату в сумі 455 грн. 55 коп. Загальна сума цієї доплати станом на 31 грудня 2015 року мала б становити (36,60 грн. х 12 х 4) - 1756 грн. 80 коп. Індексація пенсії відносно індексів споживчих цін за період з 01 січня 2015 року по 01 вересня 2015 року, нарахована з наростаючим підсумком, складає - 3617 грн.59 коп.
З базового місяця - вересня 2015 року по 31 грудня 2015 року фіксована сума індексації повинна складати 582 грн. 05 коп., у зв'язку з перевищенням загальної суми індексації з наростаючим підсумком - в розмірі 710 грн. 80 коп. над доплатами підвищення і збільшення пенсії, яка складає 128 грн. 75 коп. Фіксована сума індексації як різниця 710,80 грн. - 128,75 грн. - становить 582 грн. 05 коп., що за вказаний період (4 міс.) становить 2328 грн. 20 коп. З січня 2016 року по грудень 2016 року позивачу ОСОБА_3 не донараховано та не виплачено 765 грн. 05 коп., з яких: підвищення в сумі 146 грн. 40 коп., збільшення 36 грн. 60 коп. та фіксована сума індексації - 582 грн. 05 коп., що за 12 місяців становить 9180 грн. 60 коп.
Вказані порушення призвели до недоплати позивачу ОСОБА_3 належних йому сум доплати та підвищення до пенсії, станом на 01 вересня 2015 року - 765 грн. 05 коп. З 01 травня 2016 року розмір пенсії позивача загалом мав становити 4093 грн. 69 коп.
Проаналізувавши встановлені фактичні обставини по справі, представлені докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про неправомірність дій Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області.
Таким чином, внаслідок протиправних дій відповідача щодо відмови позивачу ОСОБА_3 у нарахуванні доплат до пенсії з підвищення пенсії, доплати до пенсії фіксованої суми, починаючи з базового місяця грудня 2013 року та індексу споживчих цін з січня 2015 року, значно зменшено пенсію позивача, що суперечить чинному законодавству, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Враховуючи те, що пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі, підвищення до пенсії у вигляді індексації є складовою частиною пенсії, нерозривно пов'язано з виплатою пенсії і також має не визначений у часі граничний термін виплати. Тому суди не вправі обмежувати виплату громадянам пенсії, а також передбаченого чинним законодавством підвищення до неї, встановлюючи для цього певні граничні строки її отримання. Правильність цієї правової позиції підтверджено, поміж іншого, і Верховним Судом України у постановах від 23 квітня 2012 року (справа 21-239а11) та 19 березня 2013 року (справа № 21-53а13), які, відповідно до приписів статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України, є обов'язковими для всіх судів України.
Тому, вимоги позивача в частині визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні доплат до пенсії з підвищення, доплати до пенсії фіксованої суми, починаючи з базового періоду - грудня 2013 року; зобов'язання нарахувати доплати до пенсії з підвищенням і збільшенням пенсії та фіксованої суми індексації пенсії - 765 грн. 05 коп. з 29 липня 2015 року; зобов'язання відповідача здійснити виплату позивачу доплати до пенсії з підвищення і збільшення пенсії та фіксованої суми індексації пенсії з 28 липня 2015 року по 28 січня 2016 року в розмірі 4157 грн. 89 коп. - підлягають задоволенню, оскільки відповідачем були допущені порушення вказаних вище вимог законодавства.
Разом з тим, підстав для задоволення іншої частини позовних вимог, суд не вбачає у зв'язку з пропуском позивачем строку позовної давності, встановленого ст.99 КАС України; та у зв'язку з тим, що витрати сторін на оплату поштових відправлень, відповідно до положень ст.87 КАС України, не відносяться до судових витрат по справі.
Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Крім того, відповідно до положень ст.94 КАС України, суд вважає необхідним судові витрати у вигляді судового збору віднести за рахунок держави, оскільки позивач ОСОБА_3 звільнений від сплати судового збору на підставі п.9 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», так як являється інвалідом I групи, що підтверджується відповідним посвідченням серії Є № 064681, виданим Василівським УПЗСН Запорізької області 14.08.2007 року (т.1 а.с.7).
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постанови КМУ №1381 від 28 грудня 2011 року «Про підвищення соціального захисту найбільш вразливих верст населення», Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 зі змінами та доповненнями, Законом України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII, ст.ст.2,3,6,11,51,71,87,94, ст.ст.94, 99, 105, ст.ст.157, 161-163, 167, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору: відділ пенсійного забезпечення м.Дніпрорудне Управління в Василівському районі Запорізької області, про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та стягнення заборгованості - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області щодо відмови ОСОБА_3 у нарахуванні доплат до пенсії з підвищення пенсії, доплати до пенсії фіксованої суми, починаючи з базового періоду грудня 2013 року.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області провести ОСОБА_3 нарахування доплати до пенсії з підвищення і збільшенням пенсії та фіксованої суми індексації пенсії в розмірі 765 гривень 05 копійок, починаючи з 29 липня 2015 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Василівському районі Запорізької області здійснити виплату ОСОБА_3 доплати до пенсії з підвищення і збільшенням пенсії та фіксованої суми індексації пенсії за період з 28 липня 2015 року по 28.01.2016 року в розмірі 4157 (чотири тисячі сто п'ятдесят сім) гривень 89 копійок.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Василівський районний суд Запорізької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дати проголошення постанови.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя
Василівського районного суду
Запорізької області Ю.В. СИДОРЕНКО