Справа №235/286/17
Провадження № 1-кс/235/138/17
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 лютого 2017 р. Слідчий суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва І.В.,за участю секретаря Кайдаш О.О.
прокурора Красноармійської місцевої прокуратури ОСОБА_1
слідчого СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора міліції ОСОБА_2
розглянувши клопотання слідчого СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майора міліції ОСОБА_2 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки за матеріалами кримінального провадження за №42016051670000280 , відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.12.2016 р., за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.272 КК України,
Клопотання надійшло 06 лютого 2017 р.
Клопотання від учасників процесуальної дії про фіксування процесуальної дії не надійшло , відповідно до ст.. 107 КПК України слідчим суддею прийнято рішення про проведення процесуальної дії без фіксації процесуальної дії за допомогою технічних засобів.
Слідчий суддя, перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження , у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по даних матеріалах, заслухавши думку слідчого,прокурора,
ВСТАНОВИВ:
До слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду звернувся слідчий СВ Покровського ВП ГУНП в Донецькій області майор міліції ОСОБА_2про надання дозволу на проведення позапланової перевірки.
В ході кримінального провадження встановлено, що 28.12.2016 на адресу Красноармійської місцевої прокуратури з прокуратури Донецької області надійшло повідомлення начальника Головного управління Держпраці у Донецькій області № 5.2/3178 від 09.12.2016 за фактом здійснення робіт підвищеної небезпеки та експлуатації обладнання підвищеної небезпеки під час проведення господарської діяльності з прийому, зберігання та відпуску пального на АЗС, яка розташована по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, без необхідних на те дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки.
28.12.2016 даний факт було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42016051670000280, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в ході здійснення наглядової діяльності співробітниками Головного управління Держпраці у Донецькій області встановлено, що по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району, знаходиться обєкт підвищеної небезпеки (багатопаливна АЗС), яка належить ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС».
З метою упередження загибелі людей та настання інших тяжких наслідків відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі Управління нагляду в промисловості і на обєктах підвищеної небезпеки Головного управління Держпраці у Донецькій області на адресу ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» направлено лист-запит від 09.11.2016 за № 05.4/221, на який був наданий лист-відповідь від 28.11.2016р. за № 58 про те, що субєкту господарювання проводиться експертиза для отримання дозволів на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки на вищезазначеному обєкті.
09.11.2016 року відділом нагляду у хімічній промисловості та газовому комплексі направлено лист-запит до відділу експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг за № 05.4/222 про надання інформації з отримання, або продовження дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» стосовно вищезазначеного обєкту. Відділом експертної роботи, ринкового нагляду та надання адміністративних послуг надано лист-відповідь від 09.11.2016 за № 11/09.11-1618, в якому вказано, що ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» дозволи на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки не видавались.
Таким чином, на даний час на обєкті (багатопаливна АЗС) ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС», який розташований по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області в порушення пункту 3.1. Розділу III Правил безпеки систем газопостачання (НПАОП 0.00-1.76-15), затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України № 285 від 15.05.2015, ст. 21 Закону України «Про охорону праці» здійснюються роботи підвищеної небезпеки та експлуатується обладнання підвищеної небезпеки при прийомі, зберіганні та відпуску пального, та які в свою чергу згідно пункту 2.26. Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України № 826 від 11.08.2011 підлягають повному зупиненню.
Отже, під час проведення досудового розслідування, з метою попередження загибелі людей та настання інших тяжких наслідків, забезпечення повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин вчиненого кримінального правопорушення, виникла необхідність в ініціюванні проведення позапланової перевірки обєкту ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС», на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області, з метою своєчасного та обєктивного розслідування випадків порушення правил безпеки з охорони праці під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на виробництві та з метою запобігання загибелі людей або настання інших тяжких наслідків.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК України порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Згідно ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів в т.ч шляхом витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Зі змісту ст.ст. 84, 99 КПК України вбачається, що акти перевірок будуть належними та допустимими доказами тільки, якщо дотримано вимог п. 2 ч. 3 ст. 87 КПК України (недопустимими є також докази, що були отримані після початку кримінального провадження шляхом реалізації органами досудового розслідування чи прокуратури своїх повноважень, не передбачених цим Кодексом, для забезпечення досудового розслідування кримінального провадження).
Відповідно до п.п. б п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII у Кримінальному процесуальному кодексі України виключено положення п. 6 ч. 2 ст. 36 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до якого прокурор був уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Також, п.п. в п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII виключено і п. 4 ч. 2 ст. 40 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до якого слідчий був уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Таким чином, на теперішній час після внесення до КПК України вказаних змін кримінально-процесуальним законодавством прямо не врегульовано питання призначення перевірок.
У відповідності до ч. 6 ст. 9 КПК України у випадках, коли положення цього кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.Порядок призначення та проведення перевірок частково регламентовано нижченаведеними деякими Законами України й підзаконними нормативно-правовими актами. Згідно ч. 2Постанови КМУ № 408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу КМУ на проведення перевірок (в т.ч. згідно додатку до вказаної постанови КМУ і Держекоінспекція) підприємств, установ, організацій не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну службу України з питань праці (далі Положення), затверджену постановою Кабінету Міністрів України № 96 від 11.02.2015, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообовязкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у звязку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообовязкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Також, згідно п. 3 Положення відповідно до покладених на неї завдань, Держпраця реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами, здійснює державний гірничий нагляд; здійснює комплексне управління охороною праці та промислової безпеки на державному рівні; здійснює державне регулювання і контроль у сфері діяльності, повязаної з обєктами підвищеної небезпеки.
Матеріали перевірки Державної служби України з питань праці, у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт порушення вимог законодавства України про охорону праці та провести повне, обєктивне та всебічне розслідування всіх обставин.
Таким чином, призначити перевірку додержання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України ТОВ «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421), розташованого по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області, неможливо іншим способом, як отримання ухвали слідчого судді Красноармійського міськрайонного суду в Донецькій області про проведення перевірки додержання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства України, спеціалістами Головного управління Держпраці у Донецькій області.
Враховуючи, що встановлення факту порушення вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки і додержання трудового законодавства мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні з метою запобігання загибелі людей та настання інших тяжких наслідків, слідчий просить призначити позапланову перевірку перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки на обєкті АЗС, розташованому по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42016051670000280 від 28.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України, проведення перевірки доручити спеціалістам Головного управління Держпраці у Донецькій області, розташованої за адресою: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокофєва, 82.
Слідчий суддя, перевіривши матеріали клопотання та кримінального провадження , приходить до висновку , що клопотання слідчого не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в України» від 26.01.1993року №2939-ХII(з наступними змінами та доповненнями )здійснення державного фінансового контролю забезпечує центральний орган виконавчої влади, уповноважений Кабінетом Міністрів України на реалізацію державної політики у сфері державного фінансового контролю (далі - орган державного фінансового контролю).Орган державного фінансового контролю у своїй діяльності керується Конституцією України, Бюджетним кодексом України, цим Законом, іншими законодавчими актами, актами Президента України та Кабінету Міністрів України.
Пунктом 3 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» № 71-VIII, встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України.
Відповідно до ст.2 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р.(зі змінами та доповненнями ), дія цього Закону поширюється на відносини, пов'язані зі здійсненням державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. Дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення заходів: контролю органами державної фіскальної служби; валютного контролю; державного експортного контролю; контролю за дотриманням бюджетного законодавства; банківського нагляду; державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції; державного нагляду за дотриманням вимог ядерної безпеки; державного нагляду (контролю) в галузі цивільної авіації; при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання, прокурорського нагляду, досудового слідства і правосуддя; державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду); державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення; державного нагляду (контролю) за дотриманням субєктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
Відповідно до ст.6 зазначеного Закону підставами для здійснення позапланових заходів є:
- подання суб'єктом господарювання письмової заяви до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
-виявлення та підтвердження недостовірності даних, заявлених у документах обов'язкової звітності, поданих суб'єктом господарювання;
-перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення планових заходів органом державного нагляду (контролю);
-обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав.Позаплановий захід у цьому разі здійснюється тільки за наявності згоди центрального органу виконавчої влади на його проведення
-неподання у встановлений термін суб'єктом господарювання документів обов'язкової звітності без поважних причин, а також письмових пояснень про причини, які перешкоджали поданню таких документів;
-настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку або професійного захворювання, що було пов'язано з діяльністю суб'єкта господарювання.
Проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачається законом або міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Строк здійснення позапланового заходу не може перевищувати десяти робочих днів, а щодо суб'єктів малого підприємництва - двох робочих днів, якщо інше не передбачено законом.
Продовження строку здійснення позапланового заходу не допускається.
Відповідно до Порядку здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення порядок здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення (далі Порядок) визначає порядок проведення посадовими особами Державної служби України з питань праці (далі Держпраці) та її територіальних органів державного контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення юридичними (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю, а також субєктами господарювання, що здійснюють діяльність з надання послуг з посередництва у працевлаштуванні в Україні або за кордоном, наймання працівників для подальшого виконання ними роботи в Україні в іншого роботодавця (далі субєкт відвідування).
Посадові особи Держпраці та її територіальних органів контролюють додержання законодавства про працю та зайнятість населення шляхом проведення інспекційних відвідувань.
Право проведення інспекційних відвідувань мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обовязків мають повноваження державного інспектора з питань праці.
Інспекційні відвідування проводяться на підставі:
-звернення працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю, зайнятість населення;
-за письмовою заявою роботодавця про здійснення інспекційного відвідування з метою аналізу стану додержання законодавства про працю та зайнятість населення;
-звернень фізичних осіб, відносно яких порушено правила оформлення трудових відносин;
-рішення Голови Держпраці про проведення інспекційних відвідувань з питань виявлення не оформлених трудових відносин.
Інспекційні відвідування також можуть здійснюватись:
-за повідомленням посадових осіб контролюючих органів про виявлені в ході виконання ними контрольних повноважень про можливі порушення законодавства про працю, зайнятість населення;
-за інформацією центрального органу виконавчої влади в галузі статистики та його територіальних органів (щодо наявності заборгованості із виплати заробітної плат), Фонду соціального захисту інвалідів та його відділень (щодо порушення вимог статей 19 та 20 Закону України „Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні), державної служби зайнятості (щодо порушення законодавства про зайнятість населення), центрального органу виконавчої влади, який реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування, та його територіальних органів (щодо оформлення трудових відносин).
Рішення про доцільність проведення інспекційних відвідувань приймає Голова Держпраці або керівник відповідного територіального органу Держпраці.
Відносно доводів слідчого про необхідність у даному випадку застосування Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VІІІ, слідчий суддя зазначає, що дія цього закону не розповсюджується на вирішення питання про проведення позапланової ревізії у ході проведення досудового розслідування кримінальних проваджень.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» до 31 грудня 2017 року позапланові заходи державного нагляду (контролю) здійснюються органами державного нагляду (контролю):
1) з підстави, передбаченої частиною другою цієї статті (за погодженням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну регуляторну політику, політику з питань нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, ліцензування та дозвільної системи у сфері господарської діяльності та дерегуляції господарської діяльності (далі - Державна регуляторна служба);
2) за письмовою заявою субєкта господарювання до відповідного органу державного нагляду (контролю) про здійснення заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням;
3) за рішенням суду;
4) у разі настання аварії, смерті потерпілого внаслідок нещасного випадку, що було повязано з діяльністю субєкта господарювання.
Позаплановий захід державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав проводиться органом державного нагляду (контролю) за погодженням Державної регуляторної служби.
Для погодження орган державного нагляду (контролю) подає Державній регуляторній службі копію відповідного звернення фізичної особи та обґрунтування необхідності проведення перевірки. Державна регуляторна служба розглядає подані документи та надає погодження або вмотивовану відмову у наданні погодження протягом пяти робочих днів з дня надходження відповідних документів.
Форма та порядок надання погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) на підставі обґрунтованого звернення фізичної особи про порушення субєктом господарювання її законних прав затверджуються Державною регуляторною службою.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» державна регуляторна служба зобовязана до початку проведення органами державного нагляду (контролю) заходів державного нагляду (контролю) оприлюднити на своєму офіційному веб-сайті погодження на проведення таких заходів. Проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) без оприлюднення погодження Державної регуляторної служби забороняється.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» субєкт господарювання перед проведенням позапланового заходу державного нагляду (контролю) ознайомлюється з погодженням Державної регуляторної служби на проведення такого заходу з наданням йому копії відповідного документа.
Субєкти господарювання мають право не допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) для проведення заходів державного нагляду (контролю), якщо їм не предявлено погодження, передбачене статтею 3 цього Закону.
Відповідно до ст. 6 ЗаконуУкраїни «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) органом державного регулювання діяльності у сферах енергетики та комунальних послуг, органом, що здійснює державне регулювання ринку цінних паперів, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сферах безпечності та окремих показників якості харчових продуктів, державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю, та його територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного експортного контролю, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері безпеки використання ядерної енергії, та його територіальними органами, Державною службою України з питань праці та її територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України та є уповноваженим органом з питань цивільної авіації, органами державного архітектурно-будівельного контролю (нагляду), центральним органом виконавчої влади із забезпечення реалізації державної політики щодо здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення, Національним банком України, Антимонопольним комітетом України.
Тобто , до ст.6 Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» дія цього Закону не поширюється на відносини, що виникають під час проведення заходів нагляду (контролю) Державною службою України з питань праці та її територіальними органами.
Крім того , серед правових підстав проведення позапланової перевірки немає таких підстав, як судові ухвали.
На підставі викладеного і керуючись «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» за N 877-V від 05.04.2017 р., Закону України «Про тимчасові особливості здійснення заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 03.11.2016 р. № 1728-VІІІ ,слідчий суддя ,-
УХВАЛИВ:
Відмовити слідчому Покровського ВП ГУ НП в Донецькій області майору поліції ОСОБА_2 у задоволенні клопотання про призначення позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «ДОННАФТАРЕСУРС» (код ЄДРПОУ 37339421) на предмет дотримання вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки на обєкті АЗС, розташованому по вул. Грушевського в с. Гнатівка Покровського району Донецької області, по кримінальному провадженню, внесеному в ЄРДР за № 42016051670000280 від 28.12.2016 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України,
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя І.В.Корнєєва