Постанова № 64697769, 09.02.2017, Крюківський районний суд м. Кременчука

Дата ухвалення
09.02.2017
Номер справи
537/3653/16-а
Номер документу
64697769
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Провадження 2а/537/2/2017

Справа № 537/3653/16-а

ПОСТАНОВА

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09.02.2017 року Крюківський районний суду м. Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді Хіневича В.І., при секретарі Гавриш А. Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кременчуці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Відділу ведення Реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради про визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До суду звернулась громадянка ОСОБА_1 з адміністративним позовом , відповідно до якого просила суд визнати протиправним рішення завідуючої реєстраційного органу Амеліної Ю. В. про відмову у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_3 та відмову в реєстрації місця проживання в частині будинку по АДРЕСА_1, її власника ОСОБА_1; зобов'язати посадову особу Амеліну Ю. В. винести рішення про зняття з реєстрації ОСОБА_3 із викликом його до реєстраційного органу для постановки у паспорті штампу про зняття з реєстрації із будинку АДРЕСА_1; зобов'язати посадову особу Амеліну Ю. В. винести рішення про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 у належному їй з 18.02.2015 року на прав власності будинку АДРЕСА_1.

В обґрунтування позову зазначила, що 15.04.2016 року вона - ОСОБА_1, подала через центр надання адміністративних послуг заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, як власник будинку по АДРЕСА_1. До заяви нею було подано слідуючи документи квитанцію про сплату адміністративного збору від 15.04.2016 року від імені ОСОБА_3, заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини від 21.05.2016 року, договір дарування будинку від 24.01.1986 року № 1846, копія домової книги, талон повідомлення № 414 від 06.04.2016 року, який підтверджує звернення ОСОБА_1 в Крюківський відділ поліції м. Кременчука про вчинення їй перешкод доступу ОСОБА_4 до будинку по АДРЕСА_1, заповіт від 22.12.2014 року № 56934658 НАЕ 364533. 18.04.2016 року вона одержала відповідь завідуючої відділу ведення Реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Амеліної Ю. В. від 15.04.2016 року № Т06-14/001 про те, що її заява про зняття з реєстрації ОСОБА_3 є зверненням громадян і відповідь буде надана в місячний термін. Також, нею 19.04.2016 року, 22.04.2016 року, 26.04.2016 року та 26.04.2016 року подавалися заяви про реєстрацію місця її проживання за адресою по АДРЕСА_1, як власника будинку в задоволенні яких її було відмовлено. Вважає дії завідуючої відділу ведення реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради Полтавської області Амеліної Ю. В. протиправними та такими, що порушують її законі права та інтереси, відповідно до діючого законодавства спадщина належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, а тому вона має право бути зареєстрована будинку.

В судове засідання позивач ОСОБА_1 та її представник не з'явилися, позивач надала до суду заяву, відповідно до якої просить розгляду справи проводити без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити з підстав викладених у позові.

В судове засідання представник відповідача не з'явилася, однак надала до суду заяву відповідно до якої просить розгляд справи проводити без участі представника відповідача, просить відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, у зв'язку з безпідставністю позову, вважає, що рішення про відмову у реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та про відмову у знятті з реєстрації ОСОБА_3 правомірними та прийнятими відповідно до вимог чинного законодавства.

Суд, повно, обґрунтовано, всебічно та безпосередньо дослідивши всі наявні докази у справі, з'ясувавши всі обставини, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог та заперечень, приходить до наступного.

Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Судом встановлено, що 15.04.2016 року ОСОБА_1 подала через Центр надання адміністративних послуг заяву про зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_3, як власник будинку по АДРЕСА_1.

До заяви нею було подано слідуючи документи: квитанцію про сплату адміністративного збору від 15.04.2016 року від імені ОСОБА_3, заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини від 21.05.2016 року, договір дарування будинку від 24.01.1986 року № 1846, копія домової книги, талон повідомлення № 414 від 06.04.2016 року, який підтверджує звернення ОСОБА_1 в Крюківський відділ поліції м. Кременчука про вчинення їй перешкод доступу ОСОБА_4 до будинку по АДРЕСА_1, заповіт від 22.12.2014 року № 56934658 НАЕ 364533.

15.04.2016 року за вих. № Т-06-14/001 на адресу ОСОБА_1 було надано відповідь, що її заява від 15.04.2016 року є зверненням згідно положень Закону України «Про звернення громадян», відповідь на заяву буде надано в терміни, передбаченні ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», тобто у місячний строк. Відповідь отримана ОСОБА_1 18.04.2016 року.

Також, ОСОБА_1 було подано заяви про реєстрацію місця проживання адресою по АДРЕСА_1 від 19.04.2016 року, 22.04.2016 року, 26.04.2016 року, що підтверджується копіями відповідних заяв, що містяться в матеріалах справи.

До заяв нею було подано слідуючи документи: квитанцію про сплату адміністративного збору від 19.04.2016 року, заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини від 21.05.2016 року, договір дарування будинку від 24.01.1986 року № 1846, копія домової книги, талон повідомлення № 414 від 06.04.2016 року, який підтверджує звернення ОСОБА_1 в Крюківський відділ поліції м. Кременчука про вчинення їй перешкод доступу ОСОБА_4 до будинку по АДРЕСА_1, заповіт ОСОБА_6 від 22.12.2014 року № 56934658 НАЕ 364533, заповіт ОСОБА_6 від 21.05.2015 року, свідоцтво про смерть ОСОБА_6, від 18.02.2015 року, довіреність ОСОБА_1 від 15.04.2017 року на ОСОБА_7, копія паспорту ОСОБА_7

Як вбачається, з заяв про реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 було відмовлено в реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1, у зв'язку з відсутністю документів, що підтверджують право на проживання в будинку.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом тридцяти календарних днів після зняття з реєстрації місця проживання та прибуття до нового місця проживання зареєструвати своє місце проживання. Реєстрація місця проживання особи

здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена органом реєстрації з одночасним зняттям з попереднього місця проживання. У разі якщо особа не може самостійно звернутися до органу реєстрації, реєстрація може бути здійснена за зверненням її законного представника або представника на підставі довіреності,

посвідченої в установленому законом порядку (далі - представник). Для реєстрації особа або її представник подає органу реєстрації (у тому числі через центр надання адміністративних

послуг): письмову заяву; квитанцію про сплату адміністративного збору; документи, що підтверджують право на проживання в житлі, перебування або взяття на облік у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального

захисту, проходження служби у військовій частині, адреса яких зазначається під час реєстрації; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника;

Відповідно до підпункту 4 п. 18 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207 « Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру», для реєстрації місця проживання особа або її представник подає документи, що підтверджують: право на проживання в житлі, - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди), рішення суду, яке набрало законної сили, про надання особі права на вселення до житлового приміщення, визнання за особою права користування житловим приміщенням або права власності на нього, права на реєстрацію місця проживання або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання особи здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї.

Як вбачається з матеріалів справи, на підтвердження права власності на будинок за адресою: АДРЕСА_1 позивачем було подано заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини від 21.05.2016 року, заповіт ОСОБА_6 від 22.12.2014 року № 56934658 НАЕ 364533, заповіт ОСОБА_6 від 21.05.2015 року, свідоцтво про смерть ОСОБА_6, від 18.02.2015 року, та зазначено в позовній заяві, що відповідно до ч. 5 ст. 1268 Цивільного кодексу України незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Також, позивач посилається на ст. 1296 Цивільного кодексу України, відповідно до якої, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Однак, суд не може прийняти доводи позивача на обґрунтування свого позову, з огляду на наступне.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб.

Статтею 1218 Цивільного кодексу України передбачено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Відповідно до ч. 1 ст. 1296 Цивільного кодексу України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Згідно ч. 1 ст. 1297 Цивільного кодексу України , спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Отже, суд зазначає, що хоча спадщина і належить спадкоємцеві з моменту її відкриття, однак законодавець вказує, що обов'язок одержання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно викликано тим, що на відміну від інших правомочностей, що переходять до спадкоємця у складі спадщини, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця не з моменту прийняття спадщини із зворотною юридичною силою на час її відкриття, а з моменту реєстрації права власності на нерухоме майна відповідно до закону.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання посадової особи Амеліної Ю. В. винести рішення про зняття з реєстрації ОСОБА_3 із визовом його до реєстраційного органу для постановки у паспорті штампу про зняття з реєстрації із будинку АДРЕСА_1, то суд зазначає наступне.

ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_3 прописаний в будинку АДРЕСА_1, що підтверджується світлокопією сторінок домової книги.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на

підставі: заяви особи або її представника, що подається до органу реєстрації; судового рішення, яке набрало законної сили, про позбавлення права власності на житлове приміщення або права користування житловим приміщенням, про виселення, про визнання особи безвісно

відсутньою або оголошення її померлою; свідоцтва про смерть; паспорта або паспортного документа, що надійшов з органу державної реєстрації актів цивільного стану, або документа про смерть, виданого компетентним органом іноземної держави, легалізованого в установленому порядку; інших документів, які свідчать про припинення: підстав для перебування на території України іноземців та осіб без громадянства; підстав для проживання або перебування особи у спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту; підстав на право користування житловим приміщенням. Зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Разом із заявою особа подає: документ, до якого вносяться відомості про зняття з реєстрації місця проживання. військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку). У разі подання заяви представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу представника.

Відповідно до підпункту 9 п. 26 Постанови Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 року № 207 « Про затвердження Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органам реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру» Зняття з реєстрації місця проживання особи здійснюється на підставі: інших документів, які свідчать про припинення: підстав на право користування житловим приміщенням (закінчення строку дії договору оренди, найму, піднайму житлового приміщення, строку навчання в навчальному закладі (у разі реєстрації місця проживання в гуртожитку навчального закладу на час навчання), відчуження житла та інших визначених законодавством документів). В цьому випадку зняття з реєстрації здійснюється за заявою вдласника/наймача житла або їх представників.

Отже, судом встановлено, що ОСОБА_1 не час звернення з заявою про зняття з реєстрації ОСОБА_3 до відділу ведення Реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради про визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії не мала документ, що підтверджує право власності на кв. АДРЕСА_1, а тому не мала права здійснити виписку ОСОБА_3, як власник домоволодіння.

Відповідно до ст. 9-1 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», Орган реєстрації відмовляє в реєстрації або знятті з реєстрації місця проживання, якщо: особа не подала передбачені цим Законом документи або інформацію; у поданих особою документах містяться недостовірні відомості або подані нею документи є недійсними; для реєстрації або зняття з реєстрації звернулася особа, яка не досягла 14-річного віку. Рішення про відмову приймається в день звернення особи. Заява про реєстрацію чи зняття з реєстрації місця проживання повертається особі із зазначенням у ній причин відмови.

Стаття 69 КАС України передбачає, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

У відповідності до ч. ч. 1,2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Дослідивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що відповідач діяв в межах наданих йому повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства.

Згідно ст. 162 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити адміністративний позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково. У разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову в тому числі про: визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.

На підставі вище викладеного, суд приходить до висновку, що в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Відділу ведення Реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради про визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 71, 158, 159, 160, 161, 163, 171-2 КАС України, Законом України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні», суд -

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні позову ОСОБА_1 до Відділу ведення Реєстру територіальної громади Крюківської районної адміністрації Кременчуцької міської ради про визнання рішення суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Харківського апеляційного адміністративного суду через Крюківський районний суд м. Кременчука Полтавської області на протязі десяти днів з дня її проголошення, з одночасним поданням копії апеляційної скарги до Харківського апеляційного адміністративного суду. Особи, які брали участь у справі, але не були присутніми під час проголошення постанови, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: В.І. Хіневич

Повний текст постанови виготовлено 13.02.2017 року