ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/2283/16
Категорія: 11 Головуючий в 1 інстанції: Самойлюк Г. П. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс» на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс» до державного реєстратора комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Зубар Олени Іванівни, третя особа ОСОБА_2 про визнання протиправними дій та скасування реєстраційної дії, -
В С Т А Н О В И В:
17.05.2016р. товариство з обмеженою відповідальністю (надалі - ТОВ) «Тепломонтаж Сервіс» звернулося до суду з позовом до державного реєстратора комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Зубар О.І. про визнання протиправними дій щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» №15561070004055276 від 29.04.2016р.; скасування реєстраційної дії щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» за №15561070004055276 від 29.04.2016р.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 20.09.2016р. відмовлено у задоволенні позову.
Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилається на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм матеріального, процесуального права, просить постанову суду скасувати і ухвалити нову про задоволення позовних вимог.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, судова колегія вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що TOB «Тепломонтаж Сервіс» 28.05.2015р. за №15561020000055276 зареєстровано державним реєстратором реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Тищенко І.В. /а.с.16/
Статут товариства (нова редакція) затверджений загальними зборами учасників TOB «Тепломонтаж Сервіс» (протокол №2 від 17.09.2015р.). /а.с.22-33/
18.09.2015р. учасник TOB «Тепломонтаж Сервіс» ОСОБА_4 згідно рішення, затвердженого протоколом загальних зборів учасників товариства №2 від 17.09.2015р., прийняв на себе обов'язки та функції директора TOB «Тепломонтаж Сервіс», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією наказу №3 від 18.09.2015р. «Про призначення на посаду». /а.с.11/
Разом з тим, 29.04.2016 р. державним реєстратором комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Зубар О.І. здійснено реєстраційні дії щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи TOB «Тепломонтаж Сервіс» за №15561070004055276, зміна керівника юридичної особи, керівник ОСОБА_2 28.04.2016 року (згідно статуту), що підтверджується копіями витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань №21934104 від 16.05.2016р., №21934077 від 16.05.2016р., №21934130 від 16.05.2016р. /а.с.12-20/
Відмовляючи у задоволенні позову суд першої інстанції виходив з того, що в судовому порядку рішення загальних зборів, яким було визначено керівником ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» ОСОБА_2 визнані не були, тому державний реєстратор вчинив дії у відповідності до чинного законодавства.
Апелянт обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідачем було безпідставно враховано як документ, що засвідчує повноваження уповноваженої особи - довіреність від 28.04.2016р., видану ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» в особі директора ОСОБА_2, яка на час видання указаної довіреності не була зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних-осіб підприємців як керівник та підписант юридичної особи ТОВ «Тепломонтаж Сервіс».
Вивчивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.2 ст.6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» (далі - в редакції на час виникнення спірних правовідносин) державний реєстратор: 1) приймає документи; 2) перевіряє документи на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 3) перевіряє документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації; 4) проводить реєстраційну дію (у тому числі з урахуванням принципу мовчазної згоди) за відсутності підстав для зупинення розгляду документів та відмови у державній реєстрації шляхом внесення запису до Єдиного державного реєстру; 5) веде Єдиний державний реєстр; 6) веде реєстраційні справи; 7) здійснює інші повноваження, передбачені цим Законом.
Пунктом 6 ч.1 ст.15 вказаного закону передбачено, що документи, що подаються для державної реєстрації, повинні відповідати такій вимозі: рішення уповноваженого органу управління юридичної особи повинно бути оформлено з дотриманням вимог, встановлених законом, та відповідати законодавству.
За змістом ч.4 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, подаються, серед іншого, такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) рішення уповноваженого органу управління юридичної особи про зміни, що вносяться до Єдиного державного реєстру, крім внесення змін до інформації про кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) юридичної особи, у тому числі кінцевих бенефіціарних власників (контролерів) її засновника, якщо засновник - юридична особа, про місцезнаходження та про здійснення зв'язку з юридичною особою.
Статтею 28 зазначеного закону передбачено підстави для відмови у державній реєстрації, до яких відноситься, зокрема: документи подано особою, яка не має на це повноважень.
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» заявник (в контексті цього закону) є засновник (засновники) або уповноважена ними особа - у разі подання документів для державної реєстрації створення юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи.
Відповідно до ст. 14 у паперовій формі документи подаються особисто заявником або поштовим відправленням. Якщо документи подаються особисто, заявник пред'являє свій паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України, або паспортний документ іноземця, або посвідчення особи без громадянства, або посвідку на постійне або тимчасове проживання. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Пунктом 19 ст.17 вказаного закону (в редакцій, чинній на момент вчинення оскаржуваних реєстраційних дій) зазначено, що у разі подання документів, крім випадку, коли відомості про повноваження цього представника містяться в Єдиному державному реєстрі, представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження.
Як вбачається з матеріалів справи, заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу було подано 29.04.2016р. ОСОБА_5, на підставі довіреності від 28.04.2016р., виданою за печаткою ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» та підписом директора ТОВ ОСОБА_2 /а.с.172-175,177/
При цьому, відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань станом на 28.04.2016р. засновником, директором та особою, яка уповноважена представляти юридичну особу в правовідносинах був ОСОБА_4 /а.с.18-19/.
Таким чином, станом на 28.04.2016р. на момент подання заяви про внесення змін до реєстраційних даних щодо ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» уповноваженою особою на подання такої заяви мав тільки ОСОБА_4, який з відповідною заявою до реєстраційних органів не звертався.
Отже, у державного реєстратора не було правових підстав для внесення змін до державної реєстрації щодо відомостей про юридичну особу, тому відповідно до ст.28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» відповідач повинен був відмовити у державній реєстрації щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс».
На підставі викладеного, рішення суду першої інстанції в порядку ст.202 КАС України підлягає скасуванню, з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись, ст.ст. 197, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс» задовольнити, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 20 вересня 2016 року скасувати.
Прийняти у справі нову постанову, якою визнати протиправними дії державного реєстратора комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Зубар Олени Іванівни щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс» №15561070004055276 від 29 квітня 2016 року.
Скасувати реєстраційну дію державного реєстратора комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» Зубар Олени Іванівни щодо зміни відомостей про керівника юридичної особи товариства з обмеженою відповідальністю «Тепломонтаж Сервіс» №15561070004055276 від 29 квітня 2016 року.
Стягнути з комунального підприємства «Центр розвитку та інвестицій Васильківського району» на користь ТОВ «Тепломонтаж Сервіс» судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 5787 (п'ять тисяч сімсот вісімдесят сім)грн. 60коп.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія