ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
08 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 504/1438/14-а
Категорія: 6.2 Головуючий в 1 інстанції: Добров П.В. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Крусяна А.В.,
суддів Вербицької Н.В., Джабурія О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 на ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 вересня 2016 року про закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про визнання дій протиправними та скасування рішень, -
В С Т А Н О В И В:
30.04.3014р. позивачі звернулися до суду з позовом до Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області про:
- визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради №614-VI від 23.05.2013р. «Про надання громадянам України ОСОБА_7 та іншим дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства на території с. Ліски та с. Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області», в частині надання ОСОБА_8 дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована за адресою: АДРЕСА_1;
- визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради №626-VI від 07.06.2013р. «Про надання громадянам України ОСОБА_9 та іншим дозволу на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та для ведення особистого селянського господарства на території с. Ліски та с. Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської області» в частині надання дозволу на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_10, площею 0,07га, та ОСОБА_11, площею 0,07га в с.Крижанівка;
- визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради №655-VI від 05.07.2013р. «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передачу громадянам України ОСОБА_7 та іншим земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с. Ліски та с. Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі ОСОБА_8 безоплатно у власність земельну ділянку, площею 0,0880га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1, для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка);
- визнання протиправним та скасування рішення Крижанівської сільської ради №674-VI від 23.08.2013р. «Про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, передачу громадянам України ОСОБА_9 та іншим земельних ділянок безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд на території с.Ліски та с.Крижанівка Крижанівської сільської ради Комінтернівського району Одеської» в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачі ОСОБА_10 та ОСОБА_11, безоплатно у власність земельних ділянок, що розташовані в с.Крижанівка для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд. /т.1 а.с.238-246/
Ухвалою Комінтернівського районного суду Одеської області від 22.09.2016р. закрито провадження у справі в порядку п.1 ч.1 ст.157 КАС України, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням позивачі подали апеляційну скаргу, в якій посилаються на порушення судом першої інстанції норм процесуального права при вирішенні справи, тому просять ухвалу суду скасувати та прийняти нову про направлення справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Згідно із п.2 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки у судове засідання, належним чином повідомлені про розгляд справи, не прибули сторони, які беруть участь у справі.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи, перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню з наступних підстав.
Закриваючи провадження у справі суд першої інстанції виходив з того, що між сторонами наявній цивільний спір про право, тому позивачам слід звернутися до суду в порядку цивільного судочинства.
Апелянти заперечують проти винесеної ухвали та посилаються на те, що позивачі в своєму позові не заявляються вимоги про визнання права на якусь річ, майно чи немайнові права; позивачі вважають, що відповідач оскарженими рішеннями порушив їх права. Оскільки відповідач наділений повноваженнями щодо володіння, користування та розпорядження майном комунальної власності, на підставі чинного законодавства України як орган місцевого самоврядування наділений владними управлінськими функціями з цього приводу, тому спір між сторонами є публічно-правовим.
Судова колегія погоджується з доводами апелянтів та вважає, що ухвала суду підлягає скасуванню.
Так, частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази.
Статтею 17 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
Згідно з частиною 3 статті 122 Земельного кодексу України районні державні адміністрації на їх території передають земельні ділянки із земель державної власності (крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті) у власність або у користування у межах сіл, селищ, міст районного значення для всіх потреб та за межами населених пунктів для: сільськогосподарського використання; ведення водного господарства; будівництва об'єктів, пов'язаних з обслуговуванням жителів територіальної громади району (шкіл, закладів культури, лікарень, підприємств торгівлі тощо), з урахуванням вимог частини шостої цієї статті.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінській функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Тобто, справою адміністративної юрисдикції може бути переданий на вирішення адміністративного суду спір, який виник між двома (кількома) конкретними суб'єктами суспільства стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єктів, а ці суб'єкти відповідно зобов'язані виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта.
В даному випадку, суб'єкт владних повноважень (Крижанівська сільська рада Комінтернівського району Одеської області) у спірних правовідносинах здійснює вказані владні управлінські функції, тому спір має встановлені нормами КАС України ознаки справи адміністративної юрисдикції, і, відповідно, повинен вирішуватись в порядку адміністративного судочинства.
Таким чином, оскільки ухвалу суду про закриття провадження винесено без належних підстав, тому суд апеляційної інстанції в порядку ст.204 КАС України приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а ухвала суду першої інстанції - скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.
Керуючись ст.ст. 197, 199, 204, 205, 206 КАС України, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 задовольнити, ухвалу Комінтернівського районного суду Одеської області від 22 вересня 2016 року про закриття провадження у справі скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та оскарженню не підлягає.
Головуючий: А.В. Крусян
Суддя: Н.В. Вербицька
Суддя: О.В. Джабурія