Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
УХВАЛА
про закриття провадження у справі
07.02.2017 р. № 820/6925/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Тітова О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Костіної А.В.,
представника позивача - Санжаревський І.А.,
представника відповідача -Воронятніков С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "ВІКТОР І Я-2010" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, Приватне підприємство "ВІКТОР І Я-2010", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просив суд:
- визнати незаконними дії Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області про залишення заяви про оренду майна без розгляду;
- зобов'язати Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області прийняти та розглянути від приватного підприємства "ВІКТОР І Я-2010" заяву про оренду нерухомого майна: нежитлове приміщення першого поверху, загальною площею 960,39 м-2, за адресою: м. Харків, вул. Достоєвського, 16а, що перебуває на балансі ПАТ "Харківський електротехнічний завод "Трансзв'язок".
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 27.09.2016 р. звернувся до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області з заявою про оренду нерухомого майна на першому поверсі загальною площею 960,39 м, за адресою: м. Харків, вул. Достоєвського, 16а, що перебуває на балансі ПАТ «Харківський електротехнічний завод «Трансзв'язок». 31.10.2016 р. відповідач листом № 43-5853 від 31.10.16 р. повідомив позивача про залишення заяви без розгляду та повернення наданих документів. Позивач вважає дії відповідача незаконними та такими, що не відповідають діючому законодавству.
Представник відповідача проти заявлених позовних вимог заперечував з підстав їх необґрунтованості. Відповідач вважає, що при відмові в укладанні договору оренди нерухомого державного майна: нежитлові приміщення на першому поверсі загальною площею 960,39 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Достоєвського, 16а, що перебуває на балансі ПАТ «Харківський електротехнічний завод «Трансзв'язок» діяв у межах та у спосіб визначений нормами чинного законодавства.
Суд, вислухавши представників позивача та відповідача, вивчивши матеріали справи, вважає, що провадження у справі підлягає закриттю, виходячи з наступного.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України до завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ч.1,2 статті 17 КАС юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема: 1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності; 2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби; 3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень; 4) спори, що виникають з приводу укладання, виконання, припинення, скасування чи визнання нечинними адміністративних договорів; 5) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України; 6) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму; 7) спори фізичних чи юридичних осіб із розпорядником публічної інформації щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності у частині доступу до публічної інформації; 8) спори фізичних чи юридичних осіб щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності замовника у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони", за виключенням спорів, пов'язаних із укладенням договору з переможцем переговорної процедури закупівлі, а також зміною, розірванням і виконанням договорів про закупівлю.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» позначає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень; (пункт 7 частини першої статті 3 КАС).
Згідно статті 6 Закону Фонд державного майна України здійснює свої повноваження безпосередньо і через регіональні відділення в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі.
Відповідно до п. 1 Положення про Регіональне відділення Фонду державного майна України по Харківській області, затвердженим Головою Фонду державного майна України 16 липня 2012 року та зареєстрованим державним реєстратором виконавчого комітету Харківської міської ради 12 вересня 2012 року за номером 1480105006037571, регіональне відділення є територіальним органом Фонду державного майна України, що реалізує державну політику у сфері приватизації, оренди, використання та відчуження державного майна, управління об'ємами державної власності, у тому числі корпоративними правами держави щодо об'єктів державної власності, що належать до сфери його управління, діє на підставі Конституції України, Закону України «Про Фонд державного майна України», а також інших нормативно-правових актів, що регулюють питання діяльності Фонду державного майна України.
Повноваження Регіонального відділення у сфері оренди державного майна визначені п. 5.3 Положення про регіональне відділення Фонду державного майна України, яке затверджено Наказом Фонду державного майна України від 15.05.2012р. № 678 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11.06.2012 р. за № 935/21247 згідно якого, регіональне відділення виступає орендодавцем цілісних (єдиних) майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності; здійснює контроль за надходженням до Державного бюджету України плані за оренду державного майна по договорах оренди, укладених регіональним відділенням, та договорах оренди, укладених підприємствами, організаціями, установами, розмір орендної плати по яких погоджений регіональним відділенням; проводить інвентаризацію, оцінку цілісних (єдиних) майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, що передаються в оренду регіональним відділенням, а також нерухомого майна та майна, що не увійшло до статутного капіталу господарських товариств, утворених у процесі приватизації (корпоратизації), або виступає її замовником, укладає договори на проведення оцінки зазначеного майна та затверджує акти оцінки (висновки про вартість майна); здійснює контроль за використанням орендованих цілісних майнових комплексів державних підприємств, організацій, їх структурних підрозділів, виконанням умов договорів оренди цілісних майнових комплексів державних підприємств; здійснює контроль за використанням орендованого нерухомого майна, а також майна, що не увійшло у процесі приватизації (корпоратизації) до статутного капіталу господарських товариств, що перебувають у державній власності, та за виконанням умов договорів оренди; бере участь у здійсненні контролю за поверненням цілісних майнових комплексів державних підприємств до сфери управління уповноважених органів управління після закінчення строку дії договору оренди.
Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду майна державних підприємств, установ та організацій, підприємств, заснованих на майні, що належить Автономній Республіці Крим або перебуває у комунальній власності їх структурних підрозділів та іншого окремого індивідуально визначеного майна, що перебуває в державній та комунальній власності визначається Законом України «Про оренду державного та комунального майна».
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду держаного та комунального майна» державну політику у сфері оренди здійснюють: Кабінет Міністрів України, а також Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва - щодо державного майна; органи, уповноважені Верховною Радою Автономної Республіки Крим, - щодо майна, яке належить Автономній Республіці Крим; органи місцевого самоврядування - щодо майна, яке перебуває в комунальній власності.
Статтею 9 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» визначений Порядок укладення договору оренди.
Із матеріалів справи, вбачається, що спірні правовідносини між сторонами виникли у зв'язку з відмовою відповідача в укладанні договору оренди нерухомого державного майна, а саме: нежитлових приміщень на першому поверсі загальною площею 960,39 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Достоєвського, 16а, що перебуває на балансі ПАТ «Харківський електротехнічний завод «Трансзв'язок»
Відповідно до пункту 1 статті 12 Господарського процесуального кодексу України господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні господарських договорів, у тому числі щодо приватизації майна, та з інших підстав, крім: спорів про приватизацію державного житлового фонду; спорів, що виникають при погодженні стандартів та технічних умов; спорів про встановлення цін на продукцію (товари), а також тарифів на послуги (виконання робіт), якщо ці ціни і тарифи відповідно до законодавства не можуть бути встановлені за угодою сторін; спорів, що виникають із публічно-правових відносин та віднесені до компетенції Конституційного Суду України та адміністративних судів; інших спорів, вирішення яких відповідно до законів України та міжнародних договорів України віднесено до відання інших органів.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015 року по справі № 21-547а14.
Таким чином, суд дійшов висновку, що оспорювання правомірності прийняття та розгляду заяви Приватного підприємства "ВІКТОР І Я-2010" про оренду нерухомого майна має вирішуватися у порядку господарської юрисдикції.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 157 КАС України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись статтями 157, 160, 165, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В :
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом Приватного підприємства "ВІКТОР І Я-2010" до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Роз'яснити позивачу, що він має право звернутись із зазначеним позовом в порядку господарського судочинства.
Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного проваджені або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст ухвали виготовлено 13.02.2017.
Суддя О.М. Тітов