Постанова № 64677700, 01.02.2017, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2017
Номер справи
814/21/17
Номер документу
64677700
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Миколаїв.

01.02.2017 р.

Справа № 814/21/17

Суддя Миколаївського окружного адміністративного суду Лебедєва Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Миколаєві справу за адміністративним позовом Управління Держпраці у Миколаївській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" шляхом повної заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників у зв'язку з проведенням експертного обстеження та позачергового технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки, -

В С Т А Н О В И В:

До Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Управління Держпраці у Миколаївській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" шляхом повної заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників у зв'язку з проведенням експертного обстеження та позачергового технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки.

Відповідно до вимог ч.3 ст. 106 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позивачем надіслано відповідачу копію позовної заяви та доданих до неї документів. Згідно з п.3 ч.1 ст. 183-2 КАС України судом 06.01.2017 року винесено ухвалу про відкриття скороченого провадження по справі, яку направлено відповідачу для надання заперечення по справі або заяви про визнання позову.

Судова кореспонденція була надіслана відповідачу за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

19.01.2017 року відповідач ухвалу від 06.01.2017 року про відкриття скороченого провадження отримав, про що свідчить підпис з датою про отримання кореспонденції на повідомленні про врученні поштового відправлення.

Згідно ч. 4 ст. 33 КАС України, судова кореспонденція надсилається юридичним особам – за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Таким чином, відповідач був належним чином повідомлений про розгляд справи, але на час розгляду справи відповідачем не подано до суду заперечення проти позову та документів на їх підтвердження чи заяви про визнання позову.

Дослідивши матеріали справи в порядку скороченого провадження, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.

У період з 13.12.2016 р. по 23.12.2016 р. Управлінням Держпраці у Миколаївській області на підставі наказу від 19.09.2016 р. № 280 та направлення від 23.11.2016 р. № 944 було проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор".

Під час перевірки Управлінням Держпраці у Миколаївській області було виявлено ряд порушень нормативно - правових актів з охорони праці, зокрема не проведено експертне обстеження і позачерговий технічний огляд машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, що по-перше не надає права суб’єкту господарювання експлуатувати відповідне обладнання, а по-друге створює загрозу життю та здоров’ю працівників. За наслідками перевірки складено акт від 23.12.2016 року № 127.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон 877-V).

Відповідно до норм ст. 1 Закону № 877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Заходами державного нагляду (контролю) - є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.

Спосіб здійснення державного нагляду (контролю) - процедура здійснення державного нагляду (контролю), визначена законом.

Відповідно до ч. 2 ст.21 Закону України «Про охорону праці», роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл). Центральний орган виконавчої влади з нагляду за охороною праці та його територіальні органи видають дозволи на безоплатній основі на підставі висновку експертизи стану охорони праці та безпеки промислового виробництва суб’єкта господарювання, проведеної експертно - технічними центрами, які належать до сфери управління центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці, або незалежними експертними організаціями, які забезпечують науково - технічну підтримку державного нагляду у сфері промислової безпеки та охорони праці. На застосування машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки виробник або постачальник устаткування підвищеної небезпеки отримує дозвіл до прийняття зобов’язань на постачання.

Спеціальним законом, який визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов’язки та відповідальність суб’єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) є Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877 -V (далі - Закон №877- V).

Зазначеним законом визначено види державних заходів (планові та позапланові перевірки), процедуру проведення заходів державного нагляду (контролю), види документів, які складаються за результатами наглядової діяльності, права та обов’язки контролюючого органу, права та обов’язки суб’єкта господарювання та ін.

Відповідно до частини 7 статті 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 року №877- V (далі - Закон №877) повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Відповідно до частини 4 статті 4 Закону №877 повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг, встановлюється виключно законами.

Зазначене право надане позивачу статтею 39 Закону України «Про охорону праці».

В силу ст. 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Так, згідно п. 9.5.1. НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів», затвердженого наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 01.09.2008 № 190, позачерговий технічний огляд ліфта проводять у разі: введення його в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більше як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувались під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру.

В інших випадках позачерговий технічний огляд проводиться відповідно до вимог нормативно-правових актів з охорони праці або за ініціативою роботодавця. У разі проведення позачергового технічного огляду в паспорті ліфта зазначається причина його проведення.

До складу робіт з проведення позачергового технічного огляду входять перевіряння і випробовування такі ж, як при проведенні первинного технічного огляду.

За п. 9.7.1. Правил суб'єкт господарювання, який має намір розпочати (продовжити) експлуатацію ліфтів, повинен отримати дозвіл і забезпечувати їх утримання в справному стані та безпечно експлуатувати шляхом організації належного технічного обслуговування, технічного огляду та ремонту. З цією метою він повинен: призначати наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів та організацію їх експлуатації; призначати наказом електромеханіків, які одночасно є відповідальними особами за їх справний стан; призначати наказом ліфтерів і операторів диспетчерського зв'язку (якщо такий є).

Згідно п. 9.7.15. Прпавил робота ліфта не дозволяється, якщо: відсутній паспорт чи відомості про реєстрацію; не проведено технічний огляд або експертне обстеження ліфта; закінчився зазначений у паспорті термін роботи ліфта; не призначено наказом працівників, відповідальних за організацію робіт з технічного обслуговування і ремонту ліфтів, за організацію експлуатації та за справний стан ліфтів; відсутній атестований обслуговуючий персонал (електромеханіки, ліфтери); не виконані приписи посадових осіб спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці; знос канатів перевищує встановлені норми; є тріщини, деформації в металоконструкціях ліфта; несправні прилади і пристрої безпеки, а також мають місце інші несправності, які впливають на безпечну експлуатацію ліфта.

Судом встановлено, що під час перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор", позивачем було виявлено, що посадовими особами ТОВ «Людмилівський елеватор» не проведений позачерговий технічний огляд ліфта пасажирського, а також відсутній наказ про призначення працівника відповідального за організацію експлуатації ліфта пасажирського.

В свою чергу, відповідно до НПАОП 0.00-1.01-07 «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів», затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду від 18.06.2007 № 132, вантажопідіймальні крани і машини підлягають первинному, періодичному та позачерговому технічному оглядам у поряд встановленому НПАОП 0.00-8.18-04 (Порядок проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 № 687), що є обов’язком роботодавця.

Так, згідно п.7.4.1 Порядку, суб'єкт господарювання: призначає працівника, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин, знімних вантажозахоплювальних пристроїв, кранових колій, тари та колисок для підіймання працівників; призначає обслуговувальний і ремонтний персонал вантажопідіймальних кранів і машин (машиністів, слюсарів, слюсарів-електриків, налагоджувальників, стропальників тощо); забезпечує в установлений термін проведення технічних оглядів.

Згідно п. 7.3.5. Порядку позачерговий повний технічний огляд вантажопідіймальних кранів і машин належить проводити у разі: введення їх в експлуатацію після ремонту, реконструкції або модернізації; перерви в експлуатації більш як на 12 місяців; демонтажу та встановлення на новому місці; закінчення граничного строку експлуатації (із застосуванням видів робіт, що не використовувалися під час експертного обстеження); експлуатаційної чи деградаційної відмови, виявлення зносу (механічного або корозійного), залишкової деформації, тріщин, інших пошкоджень складових частин, деталей або їх елементів, що перевищують допустимі значення; аварії або пошкодження, спричиненого надзвичайною ситуацією природного чи техногенного характеру; після установлення змінного стрілового обладнання або заміни стріли; після заміни несучих або вантових канатів кабельних кранів; у разі отримання припису посадової особи спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з промислової безпеки та охорони праці або працівника, який здійснює відомчий нагляд за утриманням та безпечною експлуатацією вантажопідіймальних кранів і машин, у разі виявлення дефектів, пошкоджень і порушень цих Правил, що впливають на їх безпечну експлуатацію.

Експертне обстеження проводиться (технічне діагностування) - комплекс робіт з визначення технічного стану, умов і строку подальшої безпечної експлуатації устаткування з урахуванням режиму роботи, а також визначення потреби у проведенні ремонту, модернізації, реконструкції або виведення з експлуатації.

Технічний огляд проводиться з метою визначення якості виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції і модернізації, умов та строку подальшої безпечної експлуатації устаткування, оцінки технічного стану складових частин деталей або їх елементів, перевірки їх на відповідальність технічним вимогам тощо.

Технічний огляд або експертне обстеження устаткування проводять атестовані в установленому порядку фахівці спеціалізованої, експертної та уповноваженої організації, які безпосередньо беруть участь у проектуванні, виготовлені, постачанні, придбанні, володінні, користуванні, монтажі, налагоджуванні, технічному обслуговуванні, ремонті, модернізації, реконструкції чи заміні цього або аналогічного устаткуванні.

Експертна організація - суб’єкт господарювання, який має дозвіл Держпраці на проведення експертного обстеження (технічного діаностування) устаткування.

Як було встановлено під час перевірки дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор", відповідачем не призначено інженерно-технічний працівник по здійсненню відомчого нагляду за утримання та безпечною експлуатацією кранів автомобільних та змінних вантажопідіймальних пристроїв.

На підприємстві відсутній наказ про призначення обслуговувального та ремонтного персоналу крана автомобільного.

Не забезпечено проведення в установлені терміни технічні огляди та не проведено експертне обстеження.

В разі не проведення експертного обстеження та технічного огляду об’єктів підвищеної небезпеки, існує пряма загроза життю і здоров’ю співробітників ТОВ «Людмилівський елеватор».

Стан охорони праці - це стан на підприємстві системи правових, соціально - економічних, організаційно - технічних, санітарно - гігієнічних і лікувально - профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров’я і працездатності людини у процесі трудової діяльності.

Відповідно ст. 39 Закону України «Про охорону праці» посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.

Враховуючи ту обставину, що ТОВ «Людмилівський елеватор» порушення, зазначені в Акті перевірки від 23.12.2016 року № 127, не усунув, позивач звернувся до суду із даним позовом.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону №877-V встановлено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.

Частиною 7 ст. 7 цього Закону передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до суб'єкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.

Наявні матеріали свідчать, що за результатами проведення позапланової перевірки відповідача був складений акт від 23.12.2016 р., де позивачем зафіксовані встановлені порушення у сфері дотримання вимог законодавчих та нормативно - правових актів з охорони праці та промислової безпеки.

Зі змісту вказаного акту перевірки вбачається, що посадові особи позивача були допущені до проведення перевірки товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" за адресою: Миколаївська область, Братський район, с. Людмилівка, вул. Привокзальна, 1.

Правомірність наказу Управління Держпраці у Миколаївській області про проведення перевірки, дій посадових осіб позивача щодо проведення такої перевірки, підприємством в судовому порядку не оскаржувалися.

Оскільки, порушення, встановлені позивачем під час перевірки, відповідачем на час розгляду справи не усунуті, суд вважає, що є підстави для застосування до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" заходу реагування у сфері державного нагляду, шляхом повної заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників у зв'язку з проведенням експертного обстеження та позачергового технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки.

Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих позивачем доказів, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Разом з цим, суд звертає увагу відповідача на те, що відповідно до ч. 12-13 ст. 183-2 КАС України якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами, особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатами розгляду справи.

Згідно ч. 1 ст. 256 КАС України постанова підлягає негайному виконанню.

Суд зазначає, що відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 7-14, 69-71, 86, 94, 159-163, 183-2, 254 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Держпраці у Миколаївській області до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю) до товариства з обмеженою відповідальністю "Людмилівський елеватор" шляхом повної заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю працівників у зв'язку з проведенням експертного обстеження та позачергового технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищенної небезпеки - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ «Людмилівський елеватор» (код ЄДРПОУ - 34355917) за адресою: Миколаївська область, Братський район, с. Людмилівка, вул. Привокзальна, буд. 1 шляхом повної заборони експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які створюють загрозу життю та здоров’ю працівників, у зв’язку не проведенням експертного обстеження та позачергового технічного огляду машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, а саме:

ліфта пасажирського вантажопідіймальністю 320 кг, заводський № 10988, реєстраційний № 599, що є порушенням п.п. 9.5.1, 9.7.15 НПАОП 0.00-1.02-08 «Правил будови і безпечної експлуатації ліфтів»;

крана автомобільного 10 т. на шасі ЗІЛ - 133 ГЯ з гідравлічним приводом КС - 3575 А заводський № 911084, реєстраційний № 9651, що є порушенням пп. 7.4.1 НПАОП 0.00-1.01-07 «Правил будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів».

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Одеського апеляційного адміністративного суду. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги на постанову, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

Суддя Г.В. Лебедєва