Постанова № 64673477, 06.02.2017, Селидівський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.02.2017
Номер справи
805/3173/16-а
Номер документу
64673477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №805/3173/16-а

Провадження №2-а/242/34/17

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

6 лютого 2017 року м. Селидове

Селидівський міський суд Донецької області

у складі: головуючої - судді Коліщук З.М.,

при секретарі Яцканич А.В.,

з участю позивача ОСОБА_1,

представника відповідача Карташева О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в режимі відео конференції справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 про визнання неправомірними та протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, непрацюючим державним службовцям,

встановив:

ОСОБА_1 пред'явила позов до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, непрацюючим державним службовцям.

У обґрунтування позовних вимог позивачка посилалася на те, що вона перебуває на обліку в УПФУ в м. Селидове Донецької області та отримує пенсію за віком за нормами Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 № 3723-ХII з 15 червня 2011 року, яка призначена на підставі ухвали Вищого адміністративного суду України від 28.11.2013 та довідки про заробітну плату їй було проведено перерахунок пенсії з розрахунку 87% заробітної плати з урахуванням фактично отриманих сум. З 01.05.2016, згідно Постанови КМУ від 06.04.2016 р. № 292 «Деякі питання оплати праці державних службовців у 2016 році» було проведено підвищення заробітної плати працівникам Державної Фіскальної служби у Донецької області. У зв'язку з тим, вона 02.08.2016 звернулась з письмовою заявою до Головного Управління ДФС у Донецькій області про надання довідки про заробітну плату, що надається для проведення перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016, але їй було відмовлено. З діями відповідача не згідна, просить визнати неправомірними та протиправними, зобов'язати ГУ ДФС у Донецькій області надати довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016 та сплату судового збору покласти на відповідача.

Під час судового розгляду ОСОБА_1 у підтримання своїх позовних вимог посилалася на обставини, викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача в судовому засідання позов не визнав. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що відповідач є органом виконавчої влади, який у своїй діяльності керується Конституцією України, Законами України, Указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету міністрів, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами, і тому він не мав підстав для видачі у серпні 2016 року довідку про заробітну плату для перерахунку раніше призначеної пенсії. З 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону № 3723-ХІІ розділ ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213. Отже, підстав для видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсії, які були передбачені статтею 37-1 Закону № 3723-ХІІ, відсутні. Просив відмовити у повному обсязі у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

Заслухавши пояснення позивача, заперечення представника відповідача, з'ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.

Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до ч. 1 ст. 2, ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності, які вирішуються шляхом захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

ОСОБА_1 14.06.2011 року була звільнена у зв'язку з досягненням граничного віку проходження державної служби відповідно до п.3 ч.1 ст.30 ЗУ «Про державну службу»(а.с.52-53).

З 15 червня 2011 рокуОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області та отримує пенсію за віком, що підтверджується пенсійним посвідченням серія НОМЕР_1 (а.с.8).

2 серпня 2016 року позивач звернулася із письмовою заявою до відповідача з проханням видати довідку про заробітну плату, що надається для проведення перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 01.05.2016, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям. (а.с.15)

17 серпня 2016 року відповідач листом за № 4634/10/05-99-05-02-13 надав позивачу відповідь, в якій зазначив, що з 01 травня 2015 року втратила чинність стаття 37-1 «Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців» Закону України від 16 грудня 1996 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», якою було визначено умови та порядок перерахунку вже призначених пенсій державним службовцям, у зв'язку з набранням чинності Закону України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу». Новим Законом № 889-VIII не передбачено проведення перерахунку вже призначених пенсій державним службовцям, а також, у даному Законі немає статті , яка б визначала порядок і умови перерахунку пенсій державним службовцям (а.с.16).

Однак, пенсійне забезпечення державних службовців на момент призначення позивачу пенсії визначалося Законом України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року № 3723-XII. (надалі - Закон).

Відповідно до ст. 37 Закону України Про державну службу» (в редакції чинній на момент призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Згідно з статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Відповідно до статті 37-1 Закону України Про державну службу» (в редакції чинній на момент підвищення 01.12.2015 року посадових окладів державних службовців) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.

З метою вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 31 травня 2000 р. № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». (надалі - Постанова № 865)

На час виходу позивача на пенсію був чинним пункт 4 Постанови № 865, згідно з яким у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432-ІV Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається на підставі документів, поданих під час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Крім того, був чинним пункт 5 Постанови № 865, відповідно до якого перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Таким чином, з аналізу вказаних вище норм Постанови № 865 вбачається, що на час виходу позивача на пенсію національне законодавство передбачало право на перерахунок пенсії, який збільшує розмір її пенсії у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям на відповідній посаді, з якої позивачці була призначена пенсія. Тобто позивач, мала право на збільшення розміру пенсії в залежності від збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.

Відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2015 року №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» керівним працівникам, спеціалістам і службовцям з 01 грудня 2015 року були підвищені посадові оклади.

Згідно п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 01 червня 2015 року Закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Кабінет Міністрів України постановою від 09 грудня 2015 року № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» вніс зміни до Постанови № 865, а саме: виключив пункт 4, який передбачав право на збільшення розміру пенсії у разі збільшення розміру заробітної плати державним службовцям.

Крім того, пункт 5 Постанови № 865 був викладений в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується Управлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Окрім того, відповідно до постанови Правління Пенсійного фонду України № 15-1 від 04 вересня 2013 року, були затверджені форми довідок про заробітну плату, в тому числі форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.

Даною формою встановлено складові заробітної плати, які зазначаються під час призначення (перерахунку) пенсії, і така довідка видається для перерахунку пенсії у разі підвищення посадових окладів працюючих державних службовців, як вбачається із назви самої довідки.

Згідно ст. 40 КЗпП України власник або уповноважений ним орган зобов'язаний видати працівникові на його вимогу довідку про його роботу на даному підприємстві, установі, організації із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади, часу роботи і розміру заробітної плати.

Отже, суд прийшов до висновку, що відповідач зобов'язаний надати довідку про заробітну плату, яка подається для перерахунку пенсії.

Також суд зазначає, що відповідач, відмовляючи у видачі позивачу довідки для проведення перерахунку пенсій непрацюючим державним службовцям, посилається на Закон України від 10 грудня 2015 року № 889-VIII «Про державну службу», але це не належить до компетенції органів Державної фіскальної служби України, оскільки питання щодо визначення права та підстав для перерахунку пенсій є компетенцією органів Пенсійного фонду України.

Таким чином, відмовляючи позивачу видати довідкупро заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, непрацюючим державним службовцям, відповідач вийшов за межі своїх повноважень, визначених законом.

Своїми діями відповідач порушив один із основних критеріїв правомірності вчинення дій суб'єктами владних повноважень, який випливає із принципу законності, що закріплений у ч. 2 ст. 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів під час розгляду справи правомірності своїх дій щодо відмови у наданні довідки позивачу про заробітну плату.

Щодо позовних вимог про визнання оскаржуваних дій відповідача неправомірними та протиправними, суд зазначає, що вони є тотожними за своїм змістом.

Відповідності до ч.1 ст. 94КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, суд вважає за необхідне присудити позивачу здійснені судові витрати.

Керуючись ст. ст. 158 - 163 КАС України, суд

постановив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області щодо ненадання довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії, непрацюючим державним службовцям станом на 1 травня 2016 року.

Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Донецькій області надати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям станом на 1 травня 2016 року.

Стягнути з розрахункового рахунку за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області на користь ОСОБА_1 судові витрати (сплачений нею судовий збір за подання адміністративного позову) в сумі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна гривня) 20 копійок.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не буде подано, та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Селидівський міський суд Донецької області протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя