ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
09 лютого 2017 р.м.ОдесаСправа № 815/4096/16
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Стефанов С. О. Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:
судді - доповідача Косцової І.П. суддів Стас Л.В. Турецької І.О. розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "О-ТД1" до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними відмов у прийнятті податкових декларацій,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "О-ТД1" звернулось до суду першої інстанції з позовом, в якому просило визнати протиправними відмови Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області у прийнятті податкових декларацій з податку на додану вартість з додатками за звітні (податкові) періоди січень, лютий, березень, квітень 2016 року, та визнання їх такими, що подані у день фактичного отримання податковим органом.
В обґрунтування позовних вимог зазначило, що відповідачем протиправно, в порушення вимог ст.ст. 48, 49 Податкового кодексу України відмовлено Товариству у прийнятті його податкової звітності за січень, лютий, березень, квітень 2016 року, що стало підставою звернення до суду з відповідним адміністративним позовом.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2016 року позовні вимоги задоволено, визнано протиправними відмови контролюючого органу у прийнятті податкових декларацій, та визнано їх такими, що подані у день фактичного отримання податковим органом.
В апеляційній скарзі Залізнична об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС у Львівській області, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог відмовити.
Обґрунтовуючи свої доводи, апелянт зазначив, що у січні 2016 року за результатами проведеної перевірки фахівцями податкового органу встановлено відсутність підприємства за юридичною адресою, про що державному реєстратору направлено відповідне повідомлення. Крім того зазначив, що скерування підприємством зазначених податкових декларацій відбулося з порушення встановлених п. 49.5 ст. 49 Податкового кодексу України строків.
Справу розглянуто в порядку письмового провадження відповідно до приписів п. 2 ч.1 ст. 197 КАС України, враховуючи достатність доказів для її вирішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, з січня 2016 року Товариство з обмеженою відповідальністю "О-ТД1" перебуває на обліку у Залізничній об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Львівській області.
З матеріалів справи вбачається, що у зв'язку із зміною Товариством з обмеженою відповідальністю "О-ТД1" місцезнаходження (з м. Одеса, Малиновський район, вул. Генерала Цвєтаєва, 3/5 на м. Львів, Залізничний район, вул. Городоцька, 174), Державною податковою інспекцією у Малиновському районі м. Одеси розірвано з позивачем договір про визнання електронних документів.
20 лютого 2016 року, 16 березня 2016 року, 19 квітня 2016 року та 16 травня 2016 року позивачем було надіслано на адресу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (поштовим зв'язком) податкові декларації з ПДВ за січень, лютий, березень, квітень 2016 року з додатками.
Проте, листами від 24.02.2016 року, 21.03.2016 року, 20.04.2016 року та 20.05.2016 року відповідача відмовив у прийнятті зазначених податкових декларацій, з посиланням на акт перевірки №3 від 12.01.2016 року, яким встановлено відсутність посадових осіб підприємства за податковою адресою.
Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції виходив з того, що податковим органом порушений порядок прийняття податкової звітності, у зв'язку з чим підприємству безпідставно відмовлено у прийняття податкових декларацій з ПДВ за відповідні періоди.
Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції вірним, з огляду на наступне.
Згідно п. 49.4 ст. 49 ПК України платники податків, що належать до великих та середніх підприємств, подають податкові декларації до контролюючого органу в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Податкова звітність з податку на додану вартість подається в електронній формі до контролюючого органу всіма платниками цього податку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
У разі розірвання контролюючим органом в односторонньому порядку договору про визнання електронних документів платник податків, договір з яким розірвано, має право до складання нового договору подавати податкову звітність у спосіб, визначений підпунктами "а" і "б" пункту 49.3 цієї статті.
Підпунктом «б» п. 49.3 ст. 49 ПК України передбачено, що податкова декларація надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.
Пунктом 49.8 ст. 49 ПК України встановлено, що прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Процедура прийняття податкової декларації полягає у вчиненні посадовою особою податкового органу фактичних дій із: 1) перевірки наявності та достовірності заповнення обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 ПК України; 2) реєстрації податкової декларації у день її отримання органом державної податкової служби.
Разом з тим, як встановлено п. 49.10 ст. 49 ПК України, відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.
Відповідно до пункту 49.11 ст. 49 ПК України, у разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови: у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.
Згідно з п. 49.13 ст. 49 ПК України у разі якщо в установленому законодавством порядку буде встановлено факт неправомірної відмови контролюючим органом (посадовою особою) у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її фактичного отримання контролюючим органом.
Аналізуючи наведені приписи законодавства, колегія суддів дійшла висновку, що приписи Податкового Кодексу України містять вичерпні підстави неприйняття у підприємств податкової звітності, а в разі встановлення неправомірності відмови податкового органу у прийнятті податкової декларації, остання вважається прийнятою у день її отримання контролюючим органом.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, у період з 01.01.2016 року по 01.05.2016 року ТОВ "О-ТД1" було зареєстровано за адресою: м. Львів, Залізничний район, вул. Городоцька, будинок 174.
Крім того, зі змісту цього ж витягу вбачається, що протягом зазначеного періоду до вказаного реєстру не вносились жодні записи про відсутність підприємства за місцезнаходженням, або про не підтвердження відомостей про місцезнаходження.
З матеріалів справи вбачається, що вищезазначена адреса була визначена підприємством у надісланих на адресу податкового органу декларацій з ПДВ за січень, лютий, березень, квітень 2016 року, отже відповідач не мав законних підстав для відмови у прийнятті податкової звітності позивача.
За наведених вище обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що Залізничною об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Львівській області безпідставно було відмовлено підприємству у прийнятті податкових декларацій з ПДВ, у зв'язку з чим суд обґрунтовано задовольнив адміністративний позов Товариства.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції належним чином з'ясовані обставини справи, їм надано правильну юридичну оцінку. Порушень норм матеріального та процесуального права, які могли б призвести до зміни чи скасування рішення суду не встановлено.
Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми Законів України та відповідають чинному законодавству, а доводи апеляційної скарги не спростовують зазначені висновки суду.
За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.
Керуючись ст.ст.195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 206, 254 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 30 вересня 2016 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "О-ТД1" до Залізничної об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправними відмов у прийнятті податкових декларацій - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Суддя-доповідач: І.П. Косцова
Судді: Л.В.Стас
І.О. Турецька