Постанова № 64659314, 28.10.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.10.2011
Номер справи
2а/2570/5159/2011
Номер документу
64659314
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

28.10.2011 Справа № 2а/2570/5159/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2011 р.м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді - Бородавкіної С.В.

при секретарі - Андрушко І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства "Ніжинський механічний завод" до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення ,-

В С Т А Н О В И В :

10.10.2011 року позивач звернувся з позовом до Ніжинської об'єднаної державної податкової інспекції Чернігівської області і просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення відповідача № НОМЕР_1 від 29 вересня 2011 року. Свої позовні вимоги мотивує тим, що позивач користується земельними ділянками на підставі договору оренди земельної ділянки №234 від 29.12.2003 р. площею 4,9485 га та договору оренди земельної ділянки №040685100466 від 27.03.2006 р., відповідно до яких плата за землю вноситься землекористувачем у вигляді орендної плати у розмірі одного земельного податку. Відповідно до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Таким чином, згідно з законодавством України питання щодо встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності вирішуються за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договору оренди. Згідно ст.629 Цивільного кодексу України договори є обовязковими для виконання сторонами. Отже, умови договорів (включаючи і умови щодо розміру орендної плати) є обовязковими для виконання сторонами, а тому позивач зобовязаний сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, що є предметом договорів, а саме в розмірі одного земельного податку. Водночас, закріплення в новому Податковому кодексі України мінімального та максимального розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності означає те, що орендна плата за такі земельні ділянки є регульованою законодавством ціною. Однак, ні податковий кодекс України ні інші нормативно-правові акти не закріплюють обовязок орендаря перераховувати орендну плату в разі законодавчої зміни граничного розміру цієї плати. Отже, позивач зобовязаний буде сплачувати більший розмір орендної плати лише у випадку внесення відповідних змін до договорів. Враховуючи вищевикладене, вважають, що податкове повідомлення-рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Представник позивача позовні вимоги просив задовольнити в повному обсязі.

Представники відповідача позовні вимоги не визнали та зазначили, що відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Відповідно до п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом. В порушення п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України позивачем в податковій декларації по платі за землю на 2011 рік, річну суму платежу орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності визначили менше трикратного розміру земельного податку, обрахованого згідно ст.274 Податкового кодексу України, що призвело до заниження орендної плати за землю в загальній сумі 358625,76 грн. Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності належить до загальнодержавних податків і зборів, порядок нарахування та сплати якого регламентований положенням кодексу, а тому положення договору оренди земельної ділянки, які суперечать закону не можуть застосовуватись. Таким чином, з урахуванням наявності прямої законодавчої норми (п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України), Ніжинська ОДПІ вважає, що позивачем невірно визначений розмір орендної плати за землю в 2011 році, а тому відповідачем було правомірно винесено податкове повідомлення-рішення, яким відповідачу визначено податкові зобовязання з орендної плати в сумі 358625,76 грн.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав:

19.09.2011 року працівниками Ніжинської ОДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку Відкритого акціонерного товариства "Ніжинський механічний завод" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.07.2010 р. по 30.06.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 р. по 30.06.2011 р. За результатами виїзної планової перевірки було складено акт №1142/23-14312565 від 19.09.2011 р. (а.с.6-11).

Перевіркою було встановлено порушення п.п.288.5.1 п.288.5 ст.288 Податкового кодексу України, а саме підприємство в податкових деклараціях по платі за землю на 2011 рік річну суму платежу орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності визначило менше трикратного розміру земельного податку, обрахованого згідно ст.274 розділу ХІІІ Податкового кодексу України від 02.12.2010 р., що призвело до заниження орендної плати за землю в загальній сумі 358625,76 грн., в тому числі за січень 2011 р. в сумі 59770,96 грн., лютий 2011 року в сумі 59770,96 грн., березень 2011 року в сумі 59770,96 грн., квітень 2011 року в сумі 59770,96 грн., травень 2011 року в сумі 59770,96 грн., червень 2011 року в сумі 59770,96 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 29.09.2011 за № НОМЕР_1 за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 358626,76 грн. , з них: 358625,76 грн. за основним платежем, 1 грн. за штрафними санкціями (а.с.12).

24.12.2003 р. між Ніжинською міською радою (орендодавцем) та Відкритим акціонерним товариством "Ніжинський механічний завод" (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки, предметом якого є земельна ділянка, яка знаходиться у м.Ніжині по вул. Курилівська, 58, площею 4,9485 га (а.с.19-20).

Відповідно до п.2.3 договору орендна плата вноситься орендарем у розмірах: на рівні ставки земельного податку.

Розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:

-зміни умов господарювання, передбачених договором;

-збільшення розмірів ставки земельного податку;

-в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.

22.03.2006 року між Ніжинською міською радою (орендодавцем) та Відкритим акціонерним товариством "Ніжинський механічний завод" (орендарем) було укладено договір оренди земельної ділянки, предметом якого є земельна ділянка, яка знаходиться у м.Ніжині по вул. Б.Хмельницького,37 загальною площею 8,6499 га, у тому числі 3,6785 га під будівлями, 4,9714 господарчий двір (а.с.15-17).

Відповідно до п.13 договору розмір орендної плати переглядається 1 раз у два роки у разі:

-зміни умов господарювання, передбачених договором;

-зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

-погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

-в інших випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України плата за землю загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до ст.274 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у статтях 272, 273, 276 і 278 цього Кодексу.

Пунктом 286.2 статті 286 Податкового кодексу України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до п.288.1 ст.288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Відповідно до п.288.2 ст.288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Відповідно до п.288.3 ст.288 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Відповідно до п.288.4 ст.288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Відповідно до пункту 288.5 статті 288 ПКУ розмір орендної плати за земельної ділянки державної і комунальної власності встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПКУ;

для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється розділом XIII ПКУ.

Отже, враховуючи положення ПКУ, вимоги пункту 288.5 статті 288 ПКУ щодо мінімального розміру орендної плати за землю застосовуються до договорів оренди земельних ділянок державної і комунальної власності, орендодавцями яких є сільські, селищні та міські ради та відповідні органи виконавчої влади.

Відповідно до п.288.7 ст.288 Податкового кодексу України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу.

ВАТ "Ніжинський механічний завод" в 2011 році (з січня по травень) нараховував орендну плату за землю згідно договорів оренди земельних ділянок державної і комунальної власності, орендодавцем яких є Ніжинська міська рада, застосовуючи однократний розмір ставки земельного податку згідно витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.01.2011 р. №03-14/500, яка складає 11454395,0 грн. та з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 27.01.2011 р. №03-14/501 яка складає 24407896 грн. Сума орендної плати склала в загальній сумі 179312,88 грн., в тому числі за січень 2011 року в сумі 29885,48 грн., за лютий 2011 року в сумі 29885,48 грн., за березень 2011 року в сумі 29885,48 грн., за березень 2011 року в сумі 29885,48 грн., за квітень 2011 року в сумі 29885,48 грн., за травень 2011 року в сумі 29885,48 грн., за червень 2011 року в сумі 29885,48 грн.(а.с.34-37)

В порушення відповідно до п.п.288.5.1 п. 288.5 ст.288 Податкового кодексу України позивач в податковій декларації з плати за землю №9000191999 від 31.01.2011 р. на 2011 рік річну суму платежу орендної плати за земельні ділянки комунальної та державної власності визначив менше трикратного розміру земельного податку, обрахованого згідно ст..274 розділу ХІІІ Податкового кодексу України, що призвело до заниження орендної плати за землю.

Представник позивача зазначає, що товариство зазначило розміри орендної плати, встановлені договорами оренди, однак діючи договори оренди, також передбачають обовязковий перегляд розміру орендної плати в разі збільшення розмірів ставки земельного податку.

Пунктом 7 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства за період з 1 січня по 30 червня 2011 року застосовуються у розмірі не більше 1 гривні за кожне порушення.

Виходячи із вищевикладеного, позивачем було порушено вимоги пункту 288.5 статті 288 ПКУ щодо мінімального розміру орендної плати за землю відповідно до договорів оренди земельних ділянок державної і комунальної власності, орендодавцями яких є міська рада, а тому відповідачем було правомірно визначено податкові зобовязання з орендної плати за землю за січень-червень 2011 року та застосовано штраф у розмірі 1 гривні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги про скасування податкового повідомлення-рішення відповідача №0000902301 від 29 вересня 2011 року, з підстав, наведених позивачем у позовній заяві, задоволенню не підлягають.

Враховуючи наведене, керуючись ст.160-163 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позовних вимог Відкритому акціонерному товариству "Ніжинський механічний завод" - відмовити.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бородавкіна С.В.