УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2017 р.Справа № 820/3133/16Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Лях О.П.
Суддів: Яковенка М.М. , Старосуда М.І.
при секретарі судового засідання Жданюк А.О.
за участю представника позивача Закаблукова А.С.
представника третьої особи Семенченко С.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2016р. по справі № 820/3133/16 за позовом Комунального підприємства "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області до Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області, треті особи Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації, Територіальна комісія Харківської області з погашення заборгованості підприємств паливно-енергетичного комплексу, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, Комунальне підприємство "Лозоваводоканал" Лозівської міської ради Харківської області, звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати бездіяльність Лозівської об'єднаної державної податкової інспекція головного управління ДФС у Харківській області, яка полягає в нездійсненні проведення зменшення розстроченого податкового боргу в розмірі 468732,00 грн. протиправною;
- зобов'язати Лозівську об'єднану державну податкову інспекцію головного управління ДФС у Харківській області здійснити проведення зменшення розстроченого податкового боргу в розмірі 468732,00 грн. (а.с.4-7)
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що у 2014 році позивачу державою виділено субвенцію у розмірі 670700,00 грн. на погашення заборгованості зі сплати податку на додану вартість (в тому числі розстроченої) шляхом подання 30.10. 2014 року до Лозівського управління Державної казначейської служби України Харківської області платіжного доручення № 2 на здійснення погашення податкового боргу по податку на додану вартість, відповідно до договору № 70/21 від 17.10.2014 року. Проте згідно листа Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області від 19.04.2016 року № 2984/10/20-27-07-27, на 30.10.2014 року було проведено зменшення розстроченого податкового боргу лише на суму 201968, 00 грн. Проведення зменшення податкового боргу у розмірі 468732,00 грн. Лозівською об'єднаною державною податковою інспекцією Головного управління ДФС у Харківській області не здійснено.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2016р. по справі № 820/3133/16 задоволено адміністративний позов. (а.с.126-132)
Не погодившись із судовим рішенням, Лозівська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області подала апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2016р. по справі № 820/3133/16 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. (а.с.142-145)
Заслухавши доповідь судді-доповідача стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом апеляційної інстанції, заслухавши пояснення представників позивача та третьої особи Департамента фінансів Харківської обласної державної адміністрації, дослідивши матеріали справи, перевіривши і обговоривши доводи апеляційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи адміністративний позов, суд першої інстанції виходив з того, що позивач вправі за наслідками виділення субвенції у розмірі 670700,00 грн. на погашення різниці у тарифах, з цільовим призначенням погашення заборгованості з ПДВ, реалізувавши правомірну поведінку розраховувати на відображення у картці особового рахунку відповідних змін, що забезпечило б йому право на зменшення розстроченого податкового боргу в розмірі 468732,00 грн.
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що позивач пройшов передбачену законодавством процедуру державної реєстрації, набув правового статусу суб'єкта господарювання - юридичної особи, включений до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (код ЄДРПОУ 37048692). На обліку як платник податків підприємство перебуває у Лозівській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Харківській області. Крім того, КП "Лозоваводоканал" є платником податку на додану вартість.
Відповідно до Порядку та умов надання у 2014 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року №30 (далі - Порядок №30) позивачу було відхилено державою субвенцію в розмірі 670700,00 грн. (а.с.10-11)
За змістом п.п.5 п.9 Порядку №30, учасники розрахунків мають надати до місцевого фінансового органу довідку територіального органу ДФС про розмір податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), у тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість, не сплачених на день видачі довідки, засвідчену підписом керівника такого органу, скріпленим печаткою (за наявності податкового боргу), або відповідне судове рішення.
На виконання приписів п.9 Порядку №30, КП "Лозоваводоканал" надано до місцевого фінансового органу довідку Лозівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 08.10.2014 року № 5021/10/20-27-20-31, згідно якої станом на 08.10.2014 року за КП "Лозоваводоканал" обліковувалися діючі розстрочені (відстрочені) (реструктуризовані) грошові зобов'язання (податковий борг) по податку, збору код податку 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в розмірі 3811856,65 грн. (а.с. 21).
В період з 08.10.2014 року по 30.10.2014 року КП "Лозоваводоканал" не здійснювалось дострокове погашення діючих розстрочених (відстрочених) (реструктуризованих) грошових зобов'язань (податкового боргу) по податкам, зборам - код податків 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)".
На виконання п.4 Порядку №30, 17.10.2014 року КП "Лозоваводоканал" укладено договір №70/21 про організацію взаєморозрахунків (а.с. 18-20).
Відповідно до умов примірного договору про організацію взаєморозрахунків, наведеного у додатку 2 до Порядку №30 (а.с.12-17) та договору №70/21 від 17.10.2014 року про організацію взаєморозрахунків (а.с.18-20) сторони в укладеному договорі передбачають наступне.
Казначейство перераховує кошти, залучені з єдиного казначейського рахунка, стороні першій (Головне управління Державної казначейської служби України в Харківській області) у сумі 670700,00 грн. на підставі рішення Мінфіну.
Сторона перша перераховує на рахунок сторони другої (Департамент фінансів Харківської обласної державної адміністрації), а сторона друга перераховує на рахунок сторони третьої (Департамент житлово-комунального господарства та розвитку інфраструктури Харківської обласної державної адміністрації) кошти у сумі 670700,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню.
Сторона третя перераховує стороні останній (КП «Лозоваводоканал») кошти у сумі 670700,00 грн. для погашення заборгованості з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню.
Сторона остання (КП «Лозоваводоканал») перераховує до спеціального фонду державного бюджету кошти для погашення податкового боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості з податку на додану вартість у сумі 670700,00 грн..
При цьому, положеннями договору №70/21 від 17.10.2014 року передбачено, що сторони у графі платіжного доручення "призначення платежу" додатково зазначають пункти 14-17 статті 11, та пункту 24 статті 14 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", а також дату та номер договору.
Таким чином, змістом зазначеного договору визначено перелік сторін, порядок перерахування коштів сторонами одна від одної, а також напрям використання останньою стороною, тобто КП "Лозоваводоканал", коштів ориманих відповідно до Порядку №30.
Так, 30 жовтня 2014 року відповідно до норм Порядку та договору № 70/21 від 17.10.2014 року позивачем до Лозівського управління Державної казначейської служби України у Харківській області надано платіжне доручення № 12 на здійснення погашення податкового боргу по ПДВ у сумі 670700,00 грн., згідно п. 14-17 ст. 11 та п. 24 ст. 14 Закону України "Про Державний бюджет на 2014 рік", згідно договору 70/21 від 17.10.2014 та постанови Кабінету Міністрів України від 29.01.2014 року № 30 (а.с. 22).
В той же час, як вказує відповідач (а.с.35-36, 142-145), для відображення сум податків, які надходять до бюджету відповідно до Порядку №30, платники відкривають картки особових рахунків за кодами бюджетної класифікації по ПДВ: 14010101 «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (реструктуризація)».
Відповідні кошти надійшли до спеціального фонду державного бюджету на рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України за кодом бюджетної класифікації 14010101 «Податок на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (реструктуризація)».
Даний код бюджетної класифікації 14010101 відображає «Сплату податкового зобов'язання, визначеного платником податків» і в своєму розумінні є «накопичувальним рахунком».
В подальшому, суми, які платник направив на код бюджетної класифікації 14010101, Лозівська ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області направляє на зменшення суми податкового боргу в картках особових рахунків платника податків, відкритих за кодами бюджетної класифікації по ПДВ 14010100. В даній формі відображено рух коштів по рахунку платника податків, а саме: сплата, нарахування податків, борг.
Згідно пояснень представника апелянта, станом на 30.10.2014 року сума боргу КП "Лозоваводоканал" за кодом бюджетної класифікації 14010100 «Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) становила 201968,00грн. І, як наслідок, відповідачем проведено зменшення податкового боргу по даному лише на цю суму.
При цьому, апелянт вказує, що позивачем не здійснювалися заходи щодо перенесення термінів сплати по Мировій угоді.
У зв'язку з цим, проведення зменшення розстроченого податкового боргу в розмірі 468732,00 грн. (670700,00 грн. - 201968,00 грн.) відповідачем не здійснено.
Колегія суддів звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо зарахування коштів в розмірі 468732,00 грн.
В той же час, згідно довідки Лозівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 03.12.2014 року № 5866/10/20-27-20-31, станом на 03.12.2014 року за КП "Лозоваводоканал" обліковувалися діючі розстрочені (відстрочені) (реструктуризовані) грошові зобов'язання (податковий борг) по податку, збору код податку 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в розмірі 3791856,65 грн. (а.с. 68).
Відповідно до довідки Лозівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 22.07.2015 року № 7165/10-20-27-20-31, станом на 22.07.2015 року за КП "Лозоваводоканал" обліковувалися діючі розстрочені (відстрочені) (реструктуризовані) грошові зобов'язання (податковий борг) по податку, збору код податку 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в розмірі 3724302,85 грн. (а.с. 69).
Згідно довідки Лозівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області від 07.12.2015 року № 4777/10/20-27-20-28 станом на 07.12.2015 року за КП "Лозоваводоканал" обліковувалися діючі розстрочені (відстрочені) (реструктуризовані) грошові зобов'язання (податковий борг) по податку, збору код податку 14010100 "податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг)" в розмірі 3704302,85 грн. (а.с. 70).
В свою чергу, апелянт також вказує (а.с.35-36, 142-145), що спірна сума не була розстрочена (відстрочена) згідно вимог Податкового Кодексу України, а є частиною кредиторських вимог, які були заявлені Лозівською ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області в процедурі банкрутства КП «Лозоваводоканал», а тому погашення цих кредиторських вимог відбувається на підставі ухвали Господарського суду Харківської області від 28.05.14 року по справі № 5023/4043/12, яка залишена в силі постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 23.06.14 року.
Так, ухвалою Господарського суду Харківської області від 28.05.2014 року по справі № 5023/4043/12, яка залишена в силі постановою Харківського апеляційного господарського суду від 23.06.2014 року, затверджена Мирова угода у справі № 5023/4043/12 про банкрутство КП "Лозоваводоканал", якою визначено порядок, строки погашення кредиторських вимог кредиторів по справі про банкрутсво (а.с. 47-61).
Зокрема, п.2.2.7 вказаної Мирової угоди та додатком №1 до неї (а.с.50, 52-54) передбачено, що вимоги кредитора третьої черги (Лозівської ОДПІ ГУ Міндоходів у Харківській області) на суму 3854302,85 грн. підлягають задоволенню в наступному порядку: з 01.06.2014 року по 31.12.2014 року (включно) - щомісячно рівними сумами в розмірі 10000,00 грн., з 01.01.2015 року по 30.04.2019 року (включно) - щомісячно рівними сумами в розмірі 71000,00 грн., травень 2019 року - 92302,85 грн.
Слід відмітити, що відповідно до ч.1 ст.77 Закону України від 14.05.1992 року №2343-XII "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) під мировою угодою у справі про банкрутство розуміється домовленість між боржником і кредиторами стосовно відстрочки та/або розстрочки, а також прощення (списання) кредиторами боргів боржника, яка оформляється шляхом укладення угоди між сторонами.
Згідно з ч.2 ст.79 даного Закону мирова угода набирає чинності з дня її затвердження господарським судом і є обов'язковою для боржника (банкрута), кредиторів, вимоги яких забезпечені заставою, кредиторів другої та наступних черг.
Відповідно до пп.100.1 та 100.3 ст.100 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під відсотки, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу в межах процедури відновлення платоспроможності боржника здійснюються відповідно до законодавства з питань банкрутства.
Колегія суддів зазначає, що згода відповідача щодо укладення Мирової угоди у справі про визнання КП "Лозоваводоканал" банкрутом фактично є розстроченням відповідачем боргів позивача, проте мирова угода не містить обмежень щодо дострокового погашення КП "Лозоваводоканал" розстроченої заборгованості.
Згідно пункту 2.2.13 Мирової угоди, джерелом погашення кредиторської заборгованості є кошти, отримані від господарської діяльності боржника.
Враховуючи, що кошти, які отримувало КП "Лозоваводоканал" відповідно до Порядку №30, є субвенціями з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання та водовідведення тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, то фактично можна стверджувати, що дані кошти є коштами, отриманими від господарської діяльності підприємства, оскільки при дії економічно обґрунтованих тарифів відповідні кошти підприємство отримувало б безпосередньо від споживачів як оплату наданих послуг.
Поряд із цим, колегія суддів звертає увагу, що у грудні 2015 року КП "Лозоваводоканал" здійснено аналогічний спосіб оплати розстроченого зобов'язання по мировій угоді заборгованості.
Так, КП "Лозоваводоканал" відповідно до Порядку та умов надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2015 року №375 (далі - Порядок №375), отримало субвенцію від держави в розмірі 853900,00 грн.
На виконання п. 4 Порядку №375, 10.12.2015 року КП "Лозоваводоканал" укладено договір № 76з/21 про організацію взаєморозрахунків, відповідно до якого кошти у сумі 853900,00 грн., які отримало КП "Лозоваводоканал" як компенсацію різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню, мають бути використані підприємством на погашення податковою боргу (з урахуванням штрафних санкцій та пені), в тому числі дострокового погашення реструктуризованої або розстроченої (відстроченої) заборгованості з податку на додану вартість (а.с. 71-72).
17 грудня 2015 року позивачем до Лозівського управління Державної казначейської служби України надано платіжне доручення № 33 на погашення заборгованості по ПДВ на суму 853900,00 грн. (а.с.73)
Із пояснень представника позивача вбачається, що кошти в сумі 853900,00 грн. були спрямовані на погашення заборгованості по ПДВ, в тому числі: 816900,00 грн. - на погашення податкового боргу, та 37000,00 грн. - на погашення заборгованості зі сплати ПДВ, розстроченого за вищевказаною Мировою угодою.
При цьому, апелянт вказує, що КП "Лозоваводоканал" подано до Лозівської ОДПІ лист від 17.12.2015 року, яким повідомлено про перенесення строку сплати частини розстроченої суми по Мировій угоді по строку сплати 30.01.2015 року у сумі 27000 грн. на 17.12.2015 року. (а.с.147)
У зв'язку з цим, відповідачем проведено та зменшено розстрочений податковий борг за Мировою угодою у розмірі 37000,00 грн.
Враховуючи вищевкладене, колегія суддів зазначає, що надані відповідачем довідки від 03.12.2014 року, 22.07.2015 року та 07.12.2015 року, зміст Мирової угоди та проведення зменшення розстроченого податкового боргу за Мировою угодою в розмірі 37000,00 грн., свідчать про наявність у КП "Лозоваводоканал" діючих розстрочених (відстрочених) (реструктуризованих) грошових зобов'язань (податкового боргу) по податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в розмірі, не менше ніж 3704302,85 грн.
З огляду на викладене, доводи відповідача, що станом на 30.10.2014 року спірна сума не обліковувалася у картках платника податків, і тому у Лозівської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області були відсутні підстави для направлення відповідних коштів, які надійшли на рахунок за кодом бюджетної класифікації 14010101, на рахунок за кодом бюджетної класифікації 14010100 не можуть бути прийняті до уваги.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим. Законним є рішення , ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Жодні доводи апеляційної скарги не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Керуючись ст.ст. 159, 160, 167, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 209, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Лозівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 02.11.2016р. по справі № 820/3133/16 залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст ухвали виготовлено та підписано 10 лютого 2017 року.
Головуючий суддя (підпис)Лях О.П.Судді(підпис) (підпис) Яковенко М.М. Старосуд М.І.