УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 лютого 2017 року Справа № 876/9815/16
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2016р. про відстрочку виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09 грудня 2013р. по справі №813/8842/13а за позовом Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС до Державного підприємства "Львіввугілля" про стягнення податкового боргу, -
в с т а н о в и л а :
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 14.11.2016р. відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного від 09.12.2013 року у справі №813/8842/13-а за позовом СДПІ з ОВП у м.Львові МГУ ДФС до ДП «Львіввугілля» про стягнення коштів з банківських рахунків платника податків в сумі 19283191,98 грн., до 31.12.2017 року.
Спеціалізована державна податкова інспекція з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС оскаржило дану ухвалу, як таку, що винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, без врахування обставин справи, просить скасувати ухвалу та постановити нову, якою відмовити у задоволенні заяви.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу, згідно з п.100.1 ст.100 Податкового кодексу України, є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.
Відповідно до п.100.5 ст.100 Податкового кодексу України, підставою для відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків є надання ним доказів, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, що свідчать про наявність дії обставин непереборної сили, що призвели до загрози виникнення або накопичення податкового боргу такого платника податків, а також економічного обґрунтування, яке свідчить про можливість погашення грошових зобов'язань або податкового боргу та/або збільшення податкових надходжень до відповідного бюджету внаслідок застосування режиму відстрочення, протягом якого відбудуться зміни політики управління виробництвом чи збутом такого платника податків.
Згідно з п.100.7 ст.100 Податкового кодексу України, відстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом чи відповідним органом місцевого самоврядування, який згідно із пунктом 100.8 цієї статті затверджує рішення про розстрочення або відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов'язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі.
Вважає, що невиконання ДП «Львівугілля» постанови суду про стягнення коштів до бюджету по самостійно задекларованих сумах, призводить щорічно до ненадходження коштів до бюджету у значних розмірах.
ДП «Львіввугілля» має тенденцію щорічно відстрочувати сплату суми грошових зобовязань по рішеннях суду, та при цьому не вживає жодних заходів щодо покращення своєї фінансово-господарської діяльності, що в свою чергу дало б змогу покрити заборгованість перед державним бюджетом.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, представника податкового органу, який просить задоволити апеляційну скаргу, представника відповідач, яка просить залишити без змін рішення суду, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що постановою Львівського окружного адміністративного від 09.12.2013 року у справі №813/8842/13-а стягнено з рахунків ДП «Львіввугілля» на користь державного бюджету борг в сумі 19283191,98 грн.
28.09.2016р. ДП «Львіввугілля» звернулось до суду із заявою про відстрочку виконання постанови суду з 01.01.2017р. по 31.12.2017р., оскільки підприємство знаходиться у важкому фінансовому становищі.
Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції дійшов висновку, що відтермінування виконання даного судового рішення дасть змогу відповідачу поступово, в міру покращення фінансового становища, сплачувати платежі до бюджету та погашати наявну заборгованість
Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного:
Відповідно до ч.1 ст.263 КАС України передбачено, що за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження можуть звернутися до адміністративного суду першої інстанції (незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист) із заявою про відстрочення або розстрочення виконання судового рішення.
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції вірно взято до уваги, довідку №6.4/1704 від 09.09.2016 року про те, що заборгованість ДП «Львіввугілля» по заробітній платі, станом на 09.09.2016р. становить 136748 тис.грн.; заборгованість перед Львівською філією ДП «Регіональні електричні мережі» становить 369948249,08 грн. (довідка №7/1706 від 09.09.2016 року). Згідно витягу з Реєстру обтяжень нерухомого майна на все нерухоме майно ДП «Львіввугілля» накладено арешт. Також, є боржником за виконавчим провадженням по стягненню на загальну суму 527510759,81 грн.
Крім того, згідно довідок філії Львівського обласного управління АТ «Державний Ощадний банк України « №38-06/8627 від 16.09.2016р. та ПАТ «Кредобанк» №179-38587/16 від 12.09.2016р. на всі рахунки ДП «Львіввугілля» накладено арешт.
Дане стверджує, що підприємство перебуває у важкому фінансовому стані.
Разом з тим, відповідно до техніко-економічних показників Плану розвитку ДП «Львіввугілля» за 2015-2020 роки, протягом 2017 року планується введення 4 нових лави, збільшення обсягу видобутку вугілля з 1598,3 тонн до 1890 тон, збільшення вартості і тонни готової вугільної продукції з 1148,98 грн. до 1344,76 грн., що дасть змогу збільшити прибуток підприємства.
Проведений аналіз ліквідності підприємства, за даними балансу не дозволяє визначити спроможність підприємства сплачувати свої поточні зобов'язання, оскільки відношення оборотних активів до поточних та довгострокових зобов'язань підприємства показує недостатність ресурсів підприємства, які можуть бути використані для погашення його зобов'язань.
Колегія суддів вважає, що відповідачем доведено існування обставин, що ускладнюють виконання судового рішення, а тому правильно відстрочено виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2013 року у справі №813/8842/13-а.
Щодо покликання апелянта на те, що Порядок розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу платника податків регламентовано ст.100 ПК України, то таке не заслуговує на увагу колегії суддів, оскільки норми Податкового кодексу України не регулюють процесуальні питання, пов'язані з виконанням судових рішень в адміністративних справах. Крім цього, звернення платника податків до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу відповідно до ст.100 ПК України є його правом, а не обов'язком, реалізація цього права жодним чином не впливає на право особи звернутись до суду з заявою про розстрочення виконання судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що наведені обставини є об»єктивними і такими, що ускладнюють виконання рішення суду.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідає вимогам матеріального та процесуального права і воно не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.160 ч.3, 195, 196, 199 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу Спеціалізованої державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м.Львові Міжрегіонального головного управління ДФС залишити без задоволення, а ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 14 листопада 2016р. по справі №813/8842/13а без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
ОСОБА_1
Повний текст виготовлено 10.02.2017р.