Ухвала суду № 64655486, 07.02.2017, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.02.2017
Номер справи
804/1318/16
Номер документу
64655486
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

і м е н е м У к р а ї н и

07 лютого 2017 рокусправа № 804/1318/16 Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді:Головко О.В.

суддів: Ясенової Т.І. Суховарова А.В.

за участю секретаря судового засідання:Троянова А.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року в адміністративній справі

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Україна-Капітал»

до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку

про визнання протиправною та скасування постанови,-

в с т а н о в и в :

ТОВ «Україна-Капітал» у березні 2013 року звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати протиправною та скасувати постанову Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 104-ЦД-1-ДУ від 10.02.2016.

Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року позов задоволено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову, якою у задоволені позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки обставинам справи та нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що постановою Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 104-ЦД-1-ДУ від 10 лютого 2016 року на ТОВ «Україна-Капітал» було накладено санкції за правопорушення на ринку цінних паперів за неподання інформації до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в термін, визначений запитом про надання інформації від 22.12.2015 за № 04/01/4732, у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700,00 грн.

ТОВ «Україна-Капітал», не погоджуючись з вказаною постановою, звернулося до суду з позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та правомірності оскаржуваної постанови, суд апеляційної інстанції зазначає, що правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначаються Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

Відповідно до статті 1 вказаного Закону державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно зі статтею 5 Закону державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Відповідно до п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.

Пунктом 7 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як вбачається з матеріалів справи, у звязку зі знаходженням на розгляді Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку скарги щодо дій ТОВ «Україна-Капітал» під час скликання та проведення загальних зборів ВАТ «Пресмаш», призначених на 24 грудня 2015 року, відповідачем було направлено запит № 04/01/4732 від 22.12.2015 до позивача щодо необхідності надання інформації (копії документів) стосовно скликання та проведення загальних зборів ВАТ «Пресмаш», в термін до 31 грудня 2015 року.

Судом першої інстанції встановлено, сторонами не заперечується, що вказаний запит отримано позивачем 28.12.2015.

Листом за вих. № 99/3 від 29.12.2015 ТОВ «Україна-Капітал» повідомило відповідача, що реєстрація та збори акціонерів 24.12.2015 не відбулися. Крім того, зазначило, що розгляд вказаної скарги не належить до територіальної компетенції Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Проте постановою від 11.01.2016 відносно ТОВ «Україна-Капітал» порушено справу про правопорушення на ринку цінних паперів у звязку з недотриманням вимог п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».

ТОВ «Україна-Капітал» 22 січня 2016 року направило пояснення до Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в рамках вказаної справи за вих. № 511, відповідно до яких позивач, як акціонер ВАТ «Пресмаш», ініціював скликання позачергових загальних зборів акціонерів, що мали відбутися 24.12.2015, а також надало копії документів, витребуваних запитом № 04/01/4732 від 22.12.2015, і пояснення щодо відсутності частини вказаних документів.

Центральним територіальним департаментом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 26.01.2016 було складено акт № 47-ЦД-1-ДУ про правопорушення на ринку цінних паперів та 10 лютого 2016 року винесено оскаржувану постанову про накладення санкції на ТОВ «Україна-Капітал» за неподання інформації на запит № 04/01/4732 від 22.12.2015.

Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції щодо протиправності постанови Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 104-ЦД-1-ДУ від 10.02.2016, адже матеріалами справи підтверджено, що ТОВ «Україна-Капітал» 29 грудня 2015 року надало письмові пояснення з приводу запитуваних документів, крім того на момент розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів та винесення оскаржуваної постанови, ТОВ «Україна-Капітал» відповідачу було направлено як письмові пояснення, так і запитувані документи.

Крім того, суд апеляційної інстанції зазначає, що факт подання позивачем на запит № 04/01/4732 від 22.12.2015 інформації (копії документів) у повному обсязі підтверджується службою запискою заступника начальника управління начальника відділу контролю за діяльністю емітентів, професійних учасників та захисту прав інвесторів управління контрольно-правової роботи Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку ОСОБА_1

Вказана обставина не була врахована відповідачем при винесені оскаржуваного рішення, що свідчить про неповне та необєктивне зясування обставин у справі про правопорушення на ринку цінних паперів.

Також суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 6 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) є державним колегіальним органом, підпорядкованим Президенту України, підзвітним ОСОБА_2 України.

Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку може утворювати територіальні органи у випадках, передбачених у положенні про Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку.

Відповідно до п. 6 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку № 1470 від 16.10.2012, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 листопада 2012 року за № 1855/22167, структурним підрозділом Комісії згідно з цими Правилами є департамент, управління, відділ центрального апарату Комісії або її територіального органу, який здійснює функції щодо регулювання відповідного напряму діяльності на ринку цінних паперів.

Уповноваженим підрозділом Комісії згідно з цими Правилами є департамент, управління, відділ центрального апарату Комісії або її територіального органу, який здійснює функції правозастосування.

Згідно з п. 7 Правил розгляд справ про правопорушення здійснюється виключно уповноваженими особами Комісії у межах наданих повноважень.

Пунктом 10 Правил встановлено, що справи про правопорушення розглядаються уповноваженими особами, на підвідомчій території яких було виявлено порушення або перебуває особа, щодо якої порушено справу про правопорушення.

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «Україна-Капітал» зареєстроване за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1.

Згідно з рішенням Національної комісія з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2015 № 1022 затверджено реалізацію повноважень Центрального територіального департаменту у місті Києві, Київській, Вінницькій, Житомирській, Черкаській та Чернігівській областях.

Рішенням НКЦПФР від 14.07.2015 № 1021 Східне територіальне управління здійснює державне регулювання у Донецькій, Дніпропетровській, Запорізькій, Луганській, Полтавській, Сумській та Харківській областях.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність у відповідача підвідомчої компетенції щодо розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів та винесення постанови про накладення санкцій відносно ТОВ «Україна-Капітал».

Доводи апелянта щодо підвідомчості розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів Центральному територіальному департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, оскільки від ВАТ «Пресмаш» надійшла скарга на дії депозитарію ПАТ «НДУ», яке зареєстроване в ІНФОРМАЦІЯ_2, спростовуються матеріалами справи, з яких вбачається, що запит № 04/01/4732 від 22.12.2015 було направлено позивачу саме у звязку з надходженням скарги щодо дій ТОВ «Україна-Капітал» під час скликання та проведення загальних зборів ВАТ «Пресмаш».

Крім того, апелянтом на підтвердження зазначених обставин не було надано жодних доказів ані до суду першої, ані до суду апеляційної інстанції.

Посилання апелянта на рішення НКЦПФР «Про надання повноважень уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку посадовим особам Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку» № 1239 від 11.09.2012 жодним чином не спростовують висновки суду першої інстанції щодо непідвідомчості Центральному територіальному департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку справ з приводу порушень у сфері ринку цінних паперів, вчинених субєктами господарювання на території областей та міст, що не віднесені рішенням Національної комісія з цінних паперів та фондового ринку від 14.07.2015 № 1022 до його підвідомчої території.

Суд зазначає, що вказане рішення лише визначає ряд повноважень, що надаються посадовим особам того чи іншого територіального управління з метою реалізації положень Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та інших нормативно-правових актів у сфері регулювання ринку цінних паперів.

Враховуючи сукупність викладених обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що постанова Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 104-ЦД-1-ДУ від 10.02.2016 суперечить закону та підлягає скасуванню.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому підстави для його скасування відсутні.

Керуючись ст.ст. 160, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу Центрального територіального департаменту Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку залишити без задоволення, а постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 27 травня 2016 року в адміністративній справі № 804/1318/16 - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 10 лютого 2017 року.

Головуючий:О.В. Головко

Суддя:Т.І. Ясенова

Суддя:А.В. Суховаров