Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 жовтня 2009 року Справа № 2а-4804/09/2370
08 год. 35 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Кульчицького С.О.,
при секретарі Руденко Ю.В.,
за участю:
представника позивача Чобітько Ю.М. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку до відкритого акціонерного товариства «Канівський Агропостач» про стягнення штрафу за правопорушення на ринку цінних паперів в сумі 1 020 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора Черкаської області звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку до ВАТ «Канівський Агропостач» про стягнення 1 020 грн. штрафу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідач, в порушення Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996р. № 448/96 не виконав вимог розпорядження позивача, внаслідок чого було винесе6но постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів. Проте відповідачем штраф сплачено не було.
Прокурор в судове засідання не зявився, хоча був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду справи в установленому порядку.
Представник позивача, в судовому засіданні, позовні вимоги підтримав повністю, позов просив задовольнити.
Відповідач до зали судового засідання не зявився, заперечення на позов не надавав, явку своїх представників на судовий розгляд справи не забезпечив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Відповідно до ч.5 ст. 107 КАС України копія ухвали про призначення справи до розгляду та копія позовної заяви з додатками направлялися відповідачу за зазначеною в матеріалах справи адресою.
Виходячи з положень ч.2 ст.128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає, що неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, не повідомлення ними про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний звязок доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного.
Відкрите акціонерне товариство «Канівський Агропостач» зареєстроване як юридична особа 25.07.1994 року виконавчим комітетом Канівської міської ради Черкаської області за № 10000022279 (ідентифікаційний код 00908584), що підтверджується копією витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Уповноваженою особою позивача 19.08.2008 року у відношенні відповідача винесено обовязкове для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 140-ЧК.
Згідно вказаного розпорядження відповідач був зобовязаний у термін до 01.10.2008 року виконати вимоги розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери, а саме надати до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку та оприлюднити регулярну інформацію за 2007 рік.
Судом встановлено, що станом на 14.10.2008 року відповідач не виконав вимоги розпорядження позивача про усунення порушень законодавства про цінні папери № 140-ЧК від 19.08.2008 року, чим порушив вимоги п. 10 ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» в частині обовязковості виконання розпоряджень Комісії учасниками ринку цінних паперів.
По факту правопорушення уповноваженою особою позивача винесено постанову про порушення на ринку цінних паперів від 14.10.2008 року та викликано представника відповідача на складення акту про правопорушення ринку цінних паперів і надання письмових пояснень 28.10.2008 року.
Представник відповідача 28.10.2008 року на складення акта про правопорушення на ринку цінних паперів не зявився, хоча відповідач про дату складання акта про правопорушення на ринку цінних паперів був повідомлений своєчасно, про що свідчить поштова квитанція по списку № 803819-803829/11 від 14.10.2008 року.
28.10.2008 року на підставі ст.9 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» у відношенні відповідача уповноваженою особою позивача складено акт № 393-ЧК про правопорушення на ринку цінних паперів, про що було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 28.10.2008 року. Згідно вказаної постанови розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні відповідача призначено на 06.11.2008 року, про що було повідомлено відповідача.
06.11.2008 року на підставі п.п.1.4 п.1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Комісії від 11.12.2007 року № 2272 та у відповідності до ч. 14 ст.8 та абз. 4 ст. 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» позивачем було розглянуто справу про правопорушення на ринку цінних паперів, про що було складено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 386-ЧК від 06.11.2008 року, згідно якої за ухилення від виконання розпорядження на відповідача накладено штрафну санкцію у розмірі 1 020 грн.
Згідно квитанції про відправлення поштової кореспонденції, постанова направлена відповідачу рекомендованим листом від 08.11.2008 року.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулюються Законом України «Про цінні папери та фондовий ринок» від 23 лютого 2006 року № 3480-IV(надалі за текстом «Закон № 3480-IV»).
Стаття друга Закону № 3480-IV визначає емітента як юридичну особу, Автономну Республіку Крим або міські ради, а також державу в особі уповноважених нею органів державної влади, яка від свого імені розміщує емісійні цінні папери та бере на себе зобов'язання щодо них перед їх власниками
Відповідно до частини першої статті 40 Закону № 3480-IV регулярна інформація про емітента, це річна та квартальна звітна інформація про результати фінансово-господарської діяльності емітента, яка подається Державній комісії з цінних паперів та фондового ринку (в тому числі в електронному вигляді).
Частиною третьою статті 40 Закону № 3480-IV визначено, що річна інформація про емітента повинна містити такі відомості: найменування та місцезнаходження емітента, розмір його статутного капіталу; орган управління емітента, його посадові особи та засновники; господарська та фінансова діяльність емітента; цінні папери емітента (вид, форма випуску, тип, кількість), розміщення та лістинг цінних паперів; річна фінансова звітність; аудиторський висновок.
Строки, порядок та форми подання регулярної інформації про емітента (річної та квартальної) встановлюються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. (ч. 6 ст. 40 Закону № 3480-IV).
Склад, порядок і строки розкриття на фондовому ринку регулярної, особливої інформації та інформації про іпотечні цінні папери емітентами цінних паперів та подання її до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку регулюються Положенням про розкриття інформації емітентами цінних паперів затвердженим рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 19 грудня 2006 р. № 1591.
Відповідно до глави 7 цього Положення розкриття річної інформації здійснюється у такі строки: розміщення в загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; опублікування у офіційному друкованому виданні - у строк не пізніше 30 квітня року, наступного за звітним; подання до Комісії - не пізніше 1 червня року, наступного за звітним.
В порушення вимог зазначеної статті Закону № 3480-IV відповідач станом на 19.08.2008 року не надав до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку регулярну інформацію за 2007 рік.
Законом який визначає правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні є Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30 жовтня 1996 року№ 448/96-ВР (надалі за текстом «Закон № 448/96-ВР»).
Статтею 8 цього Закону визначені повноваження Державної комісії України з цінних паперів та фондового ринку. Зокрема, відповідно до пункту 10 зазначеної статті Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
З урахуванням вимог вищевказаної статті Закону № 448/96-ВР уповноваженою особою позивача 19.08.2008 року прийнято розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 140-ЧК, яким зобовязано відповідача в термін до 1 жовтня 2008 року надати до Черкаського територіального управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку регулярну інформацію за 2007 рік.
Статтею 11 Закону № 448/96-ВР встановлено відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів та передбачено право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку накладати на юридичних осіб штрафи.
Відповідно до пункту 18.4. розділу 18 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій затверджених наказом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 9 січня 1997 р. № 2 (у редакції рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 13 лютого 2001 р. № 27) до учасників ринку цінних паперів за порушення законодавства передбачено застосування штрафу у розмірі до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за ухилення юридичних осіб від виконання або несвоєчасне виконання розпоряджень, рішень про усунення порушень чинного законодавства щодо цінних паперів.
Приймаючи до уваги, що відповідач не виконав вищезгадане розпорядження та не надав регулярну інформацію за 2007 рік, постановою уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 06.11.2008 року № 386-ЧК на відповідача накладено штраф в розмірі 1 020 грн.
Розділом 19 Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій передбачено, що штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через 15 днів з дня отримання ним постанови. У разі оскарження цієї постанови штраф має бути сплачений: не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення; не пізніше як через 15 днів з дня отримання рішення за результатами розгляду скарги, якщо рішення передбачає сплату штрафу.
Приймаючи до уваги, що відповідач, у встановлені законодавством строки штраф не сплатив та не оскаржив постанову про його накладення в установленому порядку, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України судові витрати, здійснені позивачем субєктом владних повноважень, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 86, 94, ч. 2 ст. 128, ст.ст. 159, 162 КАС України,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з відкритого акціонерного товариства «Канівський Агропостач» (19001, Черкаська область, м. Канів, вул. Леніна, 189, код ЄДРПОУ 00908584, р/р 26008910080120 в ЧОФ АКБ «Укрсоцбанк», код МФО 354013) в доход бюджету через Черкаське територіальне управління Державної комісії з цінних патерів та фондового ринку (м. Черкаси, вул. Хрещатик, 225, ідентифікаційний код 22803076, рахунок відділення Держказначейства в м. Черкаси № 31114106700002 в УДК в Черкаській області, МФО 854018, код ЄДРПОУ 228099222, в графі «призначення платежу» - 106; штраф за правопорушення на ринку цінних паперів; код платежу 21081100) штраф в сумі 1 020 (одна тисяча двадцять) грн.
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Повний текст постанови виготовлений 23 жовтня 2009 року.
Головуючий С.О. Кульчицький