Справа № 815/2981/14
УХВАЛА
08 лютого 2017 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Корой С.М., розглянувши в порядку письмово провадження заяву релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів «Алілуйя» про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів “Алілуйя” до виконавчого комітету Одеської міської ради, комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за адміністративним позовом релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів “Алілуйя” до виконавчого комітету Одеської міської ради, комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року у задоволенні адміністративного позову релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів “Алілуйя” до виконавчого комітету Одеської міської ради, комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Одеської міської ради від 22.08.2007 року № 923; визнання протиправними дій виконавчого комітету Одеської міської ради щодо видачі Одеській міській раді свідоцтва про право власності від 24.12.2007 року серії САВ № 345341; визнання протиправними дій комунального підприємства “Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості”, правонаступником якого є комунальне підприємство “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, щодо складання та видачі 13 липня 2007 року на ім’я Одеської міської ради технічного паспорта; визнання протиправними дій комунального підприємства “Одеське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації об’єктів нерухомості” щодо здійснення державної реєстрації права власності на нерухоме майно; зобов’язання скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197– відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2015 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року залишено без змін.
Постановою Вищого адміністративного суду України № К/800/36531/15 від 05 жовтня 2016 року постанову Одеського окружного адміністративного суду від 27 лютого 2015 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2015 року у справі № 815/2981/14 – скасовано, та позов Релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів "Алілуйя" задоволено частково.
22.11.2016 р. Одеським окружним адміністративним судом на виконання постанови Вищого адміністративного суду України від 05 жовтня 2016 року у справі № 815/2981/14, видано виконавчий лист про зобов’язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197, за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради, нежилої окремо розташованої будівлі, загальною площею 289,3 кв.м, за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська,1/8.
До Одеського окружного адміністративного суду надійшла заява релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів «Алілуйя» про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження за виконавчим листом, виданим 22 листопада 2016 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов’язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197, за територіальною громадою міста Одеси, в особі Одеської міської ради, нежилої окремо розташованої будівлі, загальною площею 289,3 кв.м., за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/8, згідно постанови Вищого адміністративного суду України від 05 жовтня 2016 року №К/800/36531/15 у справі №815/2981/14 з реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на Юридичний департамент Одеської міської ради в особі управління державної реєстрації Юридичного департаменту Одеської міської ради (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, код ЄДРПОУ 26302537).
В обґрунтування заяви про заміну сторони (боржника) виконавчого провадження представник позивача зазначив, що 28 грудня 2016 року РГЦЄХБ «Алілуйя», сплативши авансовий внесок у розмірі 2900 грн. у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження», звернулася до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про звернення до виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду №815/2981/14 про зобов’язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197, за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради, нежилої окремо розташованої будівлі, загальною площею 289,3 кв.м. , за адресою м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/8.
Однак в канцелярії відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області відмовилися приймати до виконання вищевказаний виконавчий лист, пояснивши, що реєстраційну службу Одеського міського управління юстиції ліквідовано, а тому відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», оскільки юридичну особу припинено, то виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання. При цьому зазначеним органом державної виконавчої служби рекомендовано звернутися до Одеського окружного адміністративного суду із заявою про заміну сторони виконавчого провадження з реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради.
У відповідності до наказу Міністерства юстиції України від 01.03.2016 № 571/5 «Про Типову структуру головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі» (зі змінами від 06.05.2016 р. № 1331/5 та № 1332/5 від 22.11.2016 р. № 3303/5) в структурі ГТ відсутні відділи (сектори) державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, а тому на даний час в структурі Міністерства юстиції відсутній орган на здійснення функцій реєстратора речових прав.
Наказом Міністерства юстиції України «Про ліквідацію територіальних управлінь юстиції» від 01.03.2016 р. № 572/5 затверджено рішення про ліквідацію як юридичної особи Одеського міського управління юстиції.
Згідно з ч. 1 ст. 6 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (в редакції від 01.01.2016р) організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб’єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; акредитовані суб’єкти; 3) державні реєстратори.
Відповідно до ч. 2 вказаної статті виконавчі органи сільських, селищних та міських рад (крім міст обласного значення та/або республіканського Автономної Республіки Крим значення) набувають повноважень у сфері державної реєстрації прав відповідно до цього Закону у разі прийняття відповідною радою такого рішення.
Рішенням Одеської міської ради №16-VІІ від 16.12.2015 року визначено, що виконавчим органом Одеської міської ради, який здійснюватиме повноваження суб’єктів державної реєстрації прав, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на території міста Одеси є юридичний департамент ОМР; доручено департаменту ОМР вжити заходи, передбачені законом для створення умов реалізації на території міста Одеси повноважень, передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Окрім того, рішенням Одеської міської ради № 248 від 03.02.2016 року внесені зміни до Положення про юридичний департамент ОМР, відповідно до яких до його функцій віднесено здійснення повноважень суб’єкта державної реєстрації прав передбачених Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (п. 2.2.3). Та у п.п.7), 8) п. 2.3 вказаного Положення зазначено, що для виконання функцій визначених п. 2.2 цього Положення Департамент забезпечує проведення державної реєстрації речових прав на нерухомого майно та їх обтяжень, ведення Державного реєстру, ведення реєстраційних справ.
На теперішній час управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради виконує функції та повноваження реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції та є його функціональним правонаступником.
Таким чином, зазначив представник позивача, враховуючи вищевикладене та те, що рішення суду в частині зобов’язання скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно є невиконаним, тому є усі підстави допустити заміну сторони (боржника) виконавчого провадження – реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції на Юридичний департамент Одеської міської ради в особі Управління державної реєстрації юридичного департаменту Одеської міської ради (65009, м. Одеса, вул. Черняховського, 6, код ЄДРПОУ 26302537), яке є функціональним правонаступником первинного відповідача.
Ухвалою суду від 30 січня 2017 року призначено судове засідання для розгляду заяви релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів «Алілуйя» про заміну сторони виконавчого провадження на 06 лютого 2017 року.
У судове засідання 06.02.2017 року позивач та його представник не прибули. 31.01.2017 року представником позивача через канцелярію Одеського окружного адміністративного суду подано клопотання про розгляд справи за його відсутності.
Представники відповідачів та третіх осіб до суду не прибули, про час та місце судового розгляду справи, повідомлені належним чином.
За змістом ч.2 ст. 264 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи наведене, у зв’язку із неприбуттям у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце судового розгляду, а також за відсутності потреби заслухати свідка чи експерта, суд ухвалив рішення про розгляд заяви в порядку письмового провадження за наявними у справі письмовими доказами.
Згідно з приписами ч. 1 ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону, зокрема, за заявою стягувача про примусове виконання рішення.
Частиною 5 вищевказаної статті Закону визначено, що виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1,2 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник.
Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ.
Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов’язок щодо виконання рішення.
Згідно з ч. 5 ст. 15 Закону України «Про виконавче провадження», у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов’язковими тією мірою, якою вони були б обов’язковими для сторони, яку правонаступник замінив.
Відповідно до ч.1 ст. 264 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.
З аналізу вищенаведених норм чинного законодавства вбачається, що суд здійснює заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником, у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження, при цьому заявником не надано до суду доказів на підтвердження наявності в органах державної виконавчої служби відкритого виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 815/2981/14, виданого 22.11.2016 року Одеським окружним адміністративним судом про зобов’язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197, за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради, нежилої окремо розташованої будівлі, загальною площею 289,3 кв.м, за адресою: м. Одеса, вул. Маразліївська,1/8.
Крім того, представником заявника не надано до суду доказів на підтвердження належного звернення до відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Одеській області із заявою про звернення до виконання виконавчого листа Одеського окружного адміністративного суду №815/2981/14 про зобов’язання реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції скасувати державну реєстрацію права власності на нерухоме майно від 10 січня 2008 року, реєстраційний номер 21697197, за територіальною громадою м. Одеси в особі Одеської міської ради, нежилої окремо розташованої будівлі, загальною площею 289,3 кв.м., за адресою м. Одеса, вул. Маразліївська, 1/8, а так само і доказів на підтвердження повернення виконавчого документа стягувачу органом державної виконавчої служби без прийняття до виконання на підставі п. 5 ч. 4 ст.4 Закону України «Про виконавче провадження», так як юридичну особу – боржника (Одеське міське управління юстиції) припинено.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів «Алілуйя» про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів “Алілуйя” до виконавчого комітету Одеської міської ради, комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії.
Керуючись статтями 160, 165, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
У Х В А Л И В :
У задоволенні заяви релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів «Алілуйя» про заміну сторони виконавчого провадження у справі за адміністративним позовом релігійної громади Церкви євангельських Християн-баптистів “Алілуйя” до виконавчого комітету Одеської міської ради, комунального підприємства “Бюро технічної інвентаризації” Одеської міської ради, реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача – Одеської міської ради, департаменту комунальної власності Одеської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити певні дії – відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали або з дня отримання копії ухвали, якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, або в порядку ч.3 ст.254 КАС України.
Суддя С.М. Корой