Рішення № 6461062, 21.10.2009, Господарський суд Житомирської області

Дата ухвалення
21.10.2009
Номер справи
12/44-д
Номер документу
6461062
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області

_______________

10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "21" жовтня 2009 р. Справа № 12/44-Д

Господарський суд Житомирської області у складі:

Головуючого судді

судді Сікорської Н.А.

судді

за участю представників сторін

від позивача Балан В.В. - дов. №18-5/1444 від 21.09.09р.

від відповідача не з'явився.

від третьої особи: не з'явився.

прокурор: Слівінський О.О. - посв. №115 (в с/з 15.10.09р.).

розглянув справу за позовом Прокурора Житомирського району в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адмінстрації (м. Житомир)

до Приватного підприємства "Житомир Буд-Альянс" (смт. Озерне Житомирсьий район)

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Новогуйвинської селищної ради (смт. Новогуйвинське)

про визнання недійсним договору оренди та звільнення земельної ділянки

У відповідності до ч.4 ст. 69 ГПК України, спір вирішується у більш тривалий строк, ніж передбачено ч.1 цієї статті.

У судовому засіданні 15.10.09р., відповідно до ст. 77 ГПК України, оголошувалась перерва до 14:30 год. 21.10.09р.

Прокурором пред'явлено позов в інтересах держави в особі Житомирської районної державної адміністрації про визнання недійсним договору оренди землі від 01.06.07р., скасування державної реєстрації вказаного договору та звільнення земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду від 26.05.09р. до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, залучено Новогуйвинську селищну раду.

Згідно прийнятої судом заяви прокурора про уточнення позовних вимог (а.с.33), яка 20.07.09р. надійшла на адресу господарського суду, п.3 резолютивної частини позовної заяви викладено у наступній редакції: "Зобов'язати приватне підприємство "Житомир Буд-Альянс" повернути земельну ділянку площею 11,1219 га, яка знаходиться на території Новогуйвинської селищної ради Житомирського району (за межами населеного пункту - масив "Великий шумськ").

19.10.09р. на адресу господарського суду надійшла заява прокурора від 16.10.09р. про уточнення позовних вимог (а.с.60-61), згідно якої резолютивну частину заяви викладено у наступній редакції: "Визнати недійсним договір оренди землі від 01.04.07р., укладений між Житомирською районною державною адміністрацією та Приватним підприємством "Житомир Буд-Альянс".

Вказана заява не суперечить положенням ст. 22 ГПК України, тому приймається господарським судом.

В судовому засіданні прокурор та представник позивача позов підтримали в повному обсязі, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, з вказаних у заявах мотивів.

Третя особа свого представника в судове засідання не направила, про причину його відсутності суд не повідомила. У письмовому поясненні від 02.07.09р. (а.с.24) вказала, що позов обгрунтований.

Відповідач свого представника в судове засідання не направив, про причини його неявки суд не повідомив.

Враховуючи, що про час та місце розгляду справи відповідач та третя особа повідомлялися своєчасно та належним чином, суд не вбачає перешкод для вирішення спору по суті.

Спір вирішується у відповідності до ст. 75 ГПК України, за наявними у справі документами та в межах заяви від 16.10.09р.

В процесі розгляду справи оглядалися матеріали справи №2-А-43/08 за позовом прокурора Житомирського району до Житомирської районної держадміністрації про скасування розпорядження голови Житомирської райдержадміністрації №193 від 03.03.07р.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та думку прокурора, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Як зазначено у позовній заяві та підтверджується матеріалами справи, 01.06.07р. між Житомирською районною державною адміністрацією (позивач) та Приватним підприємством "Житомир Буд-Альянс" (відповідач) укладено договір оренди землі (а.с.5-6) площею 11,1219 га, яка знаходиться на територіїНовогуйвинської селищної ради (третя особа)Житомирського району (за межами населеного пункту - масив "Великий шумськ"). 01.06.07р. договір зареєстрований Житомирською регіональною філією ДП "Центр ДЗК при Державному комітеті України по земельних ресурсах" у державному реєстрі земель за №040720900009.

Прокурор та позивач вказали, що земельна ділянка за договором була передана відповідачу для будівництва індивідуальних житлових будинків котеджного типу із земель запасу Новогуйвинської селищної ради (згідно розпорядження голови Житомирської районної державної адміністрації від 03.03.07р. за №193) строком на 5 років.

01.06.07р. сторонами підписано акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із земель запасу Новогуйвинської селищної ради Житомирського району та акт прийому-передачі об'єкта оренди (а.с.8).

Прокурор та позивач вважають, що вказаний договір оренди слід визнати недійсним у зв'язку з його невідповідністю вимогам чинного законодавства.

В обгрунтування зазначеного посилаються на постанову Богунського районного суду м. Житомира від 30.01.08р., якою задоволено позов прокурора Житомирського району до Житомирської районної державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Житомирської РДА №193 від 03.03.07р. "Про затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельних ділянок в натурі та складанню договорів оренди землі, з метою передачі їх в оренду ПП "Житомир Буд-Аьянс" та іншим на території Новогуйвинської селищної ради для будівництва індивідуальних житлових будинків котеджного типу".

Прокурор та позивач зазначили, що вказану постанову мотивовано прийняттям головою Житомирської РДА розпорядження №193 від 03.03.07р. поза межами його компетенції, оскільки на підставі рішення Житомирської обласної ради народних депутатів від 30.03.1994 року, земельна ділянка площею 240 га з державної власності перейшла до комунальної.

Крім того, вважають, що вищевказане розпорядження прийняте з порушенням процедури прийняття, визначеної ст.16 Закону України "Про оренду землі" та ст.ст. 123,124 Земельного кодексу України, оскільки, згідно положень зазначених нормативних актів, передача земельної ділянки під забудову здійснюється за проектами відведення земельної ділянки з документацією, що обгрунтовує її розмір, призначення та місце розташування. Пояснили, що після отримання згоди на розроблення проекту відведення, проводиться його погодження із землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронними та санітарно-епідеміологічними органами, органами архітектури, тощо.

Зазначили, що вищевказане розпорядження приймалось без попереднього вирішення питання відведення земельної ділянки та погодження проекту відведення з відповідними службами.

Крім того прокурор вказав, що за результатами обстеження земельної ділянки, факту її використання для цілей, передбачених договором оренди, не встановлено, що підтверджено листом Держземінспекції від 07.09.09р. (а.с.46-47).

Відповідач позов за підставами пред'явлення та предметом не оспорив.

Третя особа у письмовому поясненні від 02.07.09р. (а.с.24) зазначила, що вищевказаний договір оренди землі підлягає визнанню недійсним у зв'язку із скасуванням розпорядження голови Житомирської РДА №193 від 03.03.07р. та його невідповідністю вимогам чинного законодавства України.

Згідно положень ч.1 ст.33 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Оцінивши в сукупності надані до справи документи, враховуючи пояснення учасників судового процесу, господарський суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, підставою звернення прокурора до суду є факт укладення між позивачем та відповідачем договору оренди землі від 01.06.07р.

Наданими до справи документами підтверджено, що вказаний Договір укладено на підставі розпорядження голови Житомирської РДА №193 від 03.03.07р. "Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення зовнішніх меж земельних ділянок в натурі та складання договорів оренди землі з метою передачі в оренду ПП "Будівельник-ХХІ", ПП "Житомир Буд-Альянс", ПП "Капітальне будівництво", ППІБК "Династія" на території Новогуйвинської селищної ради для будівництва індивідуальних житлових будинків котеджного типу.

При цьому зазначене розпорядження дійсно було визнанне незаконним та скасоване постановою Богунського районного суду від 30.01.08р. по справі №2-А-43/08, яку ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 11.02.09р. залишено без змін.

Вищевказана постанова Богунського районного суду та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду грунтуються на тих обставинах, що розпорядження голови Житомирської РДА №193 від 03.03.07р. було прийнято поза межами повноважень Житомирської РДА та з порушенням процедури прийняття такого розпорядження.

Як вбачається з п.1 спірного Договору, в оренду передана земельна ділянка із земель запасу Новогуйвинської селищної ради Житомирського району Житомирської області (категорія земель - землі житлової та громадської забудови).

У відповідності до ч.1 ст.32 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

За ч.4 ст. 35 ГПК України, рішення суду з цивільної справи, що набрало законної сили, є обов'язковим для господарського суду щодо фактів, які встановлені судом і мають значення для вирішення спору.

Згідно ч.1 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98р., орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Господарським кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

У відповідності до ч.1 ст.124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Статтею 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить, зокрема, розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Статтею 12 вказаного кодексу до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад.

Аналогічні положення містять і ч.ч. 2-4 ст.4 Закону України "Про оренду землі", згідно яких орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у комунальній власності, є сільські, селищні, міські ради в межах повноважень, визначених законом; орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у спільній власності територіальних громад, є районні, обласні ради та Верховна Рада Автономної Республіки Крим у межах повноважень, визначених законом; орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є районні, обласні, Київська і Севастопольська міські державні адміністрації, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та Кабінет Міністрів України в межах повноважень, визначених законом.

Враховуючи викладене, передача в оренду земельної ділянки із земель запасу Новогуйвинської селищної ради, можлива лише на підставі рішення вказаної ради шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Однак, матеріалами справи підтверджено, що таке рішення не приймалося, а незаконність розпорядження, на підставі якого було укладено спірний договір, встановлено постановою Богунського районного суду від 30.01.08р.

Частинами 1-2 ст.15 Закону України "Про оренду землі" визначено істотні умови договору оренди землі та зазначено, що відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4 - 6, 11, 17, 19 цього Закону є підставою, зокрема, для визнання договору недійсним відповідно до закону.

На підставі викладеного, враховуючи, що договір оренди землі від 01.06.07р. укладено з порушенням приписів ст.4 Закону України "Про оренду землі", вказаний договір слід визнати недійсним.

Позов обгрунтований, підтверджується належними доказами по справі та підлягає задоволенню.

Судові витрати по сплаті державного мита та витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись. ст.ст. 22, 32, 33, 49, 69, 82-85 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати недійсним договір оренди землі від 01.06.07р., укладений між Житомирською районною державною адміністрацією (10001, м. Житомир, вул. Л. Українки, 1, код 04053476) та Приватним підприємством "Житомир Буд-Альянс" (12443, Житомирська обл., Житомирський р-н., смт. Озерне, буд. 50, кв.47, код 34400608)

3. Стягнути з Приватного підприємства "Житомир Буд-Альянс" (12443, Житомирська обл., Житомирський р-н., смт. Озерне, буд. 50, кв.47, код 34400608)

в дохід Державного бюджету України

- 85,00 грн. державного мита;

- 118,00 грн. витрат за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.

Суддя Сікорська Н.А.

Віддрукувати:

1 - в справу

2,3 - сторонам

4 - третій особі

5,6 - прокурору