Постанова № 64596298, 10.02.2011, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.02.2011
Номер справи
2а/2570/143/2011
Номер документу
64596298
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 2а/2570/143/2011

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 лютого 2011 р.м. Чернігів

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючої судді Бородавкіної С.В.

розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у м.Чернігові до Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В :

06.01.2011 року позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» і просить стягнути з відповідача податковий борг з податку з доходів фізичної особи в сумі 348617,95 грн. за рахунок його активів та перерахувати на р/р 33218800700002, код 11010100. одержувач: Місцевий бюджет м. Чернігова, код 22825965. Банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592.

Представник позивача надав до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не зявився, про день, час та місце слухання справи повідомлявся завчасно та належним чином, про причини неявки суду не повідомив та заперечень на позов не надав. Відповідно до п. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства, суд вважає за можливе розглянути справу на підставі наявних у справі доказів, оскільки відповідач повідомлений завчасно та належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав:

Державне підприємство «171 Чернігівський ремонтний завод» зареєстровано Виконавчим комітетом Чернігівської міської ради 18.01.2007 р. На податковому обліку в ДПІ у м. Чернігові як платних податку перебуває з 16.07.1997 р. (а.с.4).

Відповідно до п.3 ч.1 ст. 9 Закону України „Про систему оподаткування" від 25.06.1991 року № 1251-XII, платник податків зобов'язаний сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законодавством терміни.

03.08.2010 року заступником начальника відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб ДПІ у м. Чернігові радником податкової служби 3-го рангу ОСОБА_1 проведена перевірка Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» з питань повноти обчислення та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб за період з 01.07.2008 р. по 31.03.2010 р. (а.с.7).

Перевіркою було встановлено порушення п.п. д, п.п. е п.п. 4.2.9 п. 4.2. ст. 4; п. 7.1 ст. 7; ст. 8, п.п. а п. 19.2 ст. 19; п.п. 20.3.2. п. 20.3 ст 20 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" від 22.05.2003р. № 889-IV зі змінами і доповненнями, в результаті чого допущено порушення вимог податкового законодавства під час перевірки питань щодо правильності утримання та своєчасності перерахування податку з доходів фізичних осіб до бюджету в періоді, що перевірявся, на загальну суму 411,69 грн. за 2009 р.; п.1; п.3 "Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них доходу", який затверджено Наказом ДПА України від 29.09.2003 р. № 451, зареєстрованого в МЮУ 22.10.2003р. за №960/8281.

В результаті порушення порядку сплати (перерахування) податку станом на 01.04.2010 р. до бюджету не надійшло податку з доходів фізичних осіб в сумі 348617,95 грн. (65279,84 грн. за 2002 рік, 283338,11 грн. з березня 2008 року по березень 2010 року) (а.с.14).

Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» № 889-ІУ від 22.05.2003, платниками податку є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи, нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України.

Відповідно до п.п. 8.1.2 п.8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.

Відповідно до п.п. 8.1.4 п.8.1 ст. 8 цього ж Закону якщо оподатковуваний дохід виплачується у негрошовій формі чи готівкою з каси резидента, то податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, наступного за днем такої виплати.

Відповідно до п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).

Згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово відповідальними за порушення норм цього Закону є такі особи: а) при порушенні правил нарахування, утримання та сплати до бюджету податку з доходів платника податку, що здійснюються особами, визначеними цим Законом податковими агентами, - такі особи; б) при порушенні правил сплати податку з чистого річного оподатковуваного доходу платника податку - такий платник податку.

В звязку з встановленням фактів не перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб (прибуткового податку з громадян) під час виплати фізичним особам доходів, органи державної податкової служби у відповідності з пунктом ІІ статті 10 Закону України «Про державну податкову службу» № 509-ХІІ від 04.12.1990 р. здійснюють необхідні заходи щодо подачі в суди позовів до підприємств, установ, організацій усіх форм власності, на яких згідно із законами з питань оподаткування покладено обовязок формувати (створювати) бюджетний фонд, а також нараховувати, утримувати та перераховувати до бюджету податок з доходів фізичних осіб (прибутковий податок з громадян), про стягнення з них заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами (сум бюджетного фонду).

Згідно п.п. 2.1 ст. 2 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» відповідач є платником податку з доходів фізичних осіб та згідно п.п. 17.1 ст. 17 вказаного Закону товариство є особою відповідальною за сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати і є також згідно п.п. 20.2 ст. 20 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» фінансово-відповідальною особою за порушення норм цього Закону. Відповідачем в порушення норм п.п. 8.1.2 п. 8.4 ст. 8 цього ж Закону не повністю сплачений податок з доходів фізичних осіб, який утриманий з заробітної плати працівників товариства.

Відповідно до 6.2.1 п. 6.1 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно п.п. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" перша податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання; друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки.

На виконання вимог ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" з метою погашення податкового боргу податковим органом направлено корінець першої податкової вимоги від 19.10.2001 року , яка була отримана відповідачем 22.10.2001 р. (а.с.27), та другу податкову вимогу від 27.06.2002 р. № 2/1420, яка була отримана відповідачем 08.07.2002 р. (а.с.26).

Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що Державне підприємство «171 Чернігівський ремонтний завод» як податковий агент здійснював нарахування та утримання податку з доходів фізичних осіб, але в порушення норм Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податок з доходів фізичних осіб своєчасно не перераховувався до бюджету, у зв'язку з чим станом на 01.04.2010 р. до бюджету не надійшло податку з доходів фізичних осіб в сумі 348617,95 грн. (65279,84 грн. за 2002 рік, 283338,11 грн. з березня 2008 року по березень 2010 року).

Відповідно до п.11 ст.10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" органи податкової служби подають до судів позови про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Відповідно до вимог статті 3 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.

За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами і підлягають до задоволення повністю.

Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Стягнути з Державного підприємства «171 Чернігівський ремонтний завод» податковий борг з податку з доходів фізичної особи в сумі 348617,95 грн. за рахунок його активів та перерахувати на р/р 33218800700002, код 11010100, одержувач: Місцевий бюджет м. Чернігова, код 22825965. Банк: ГУДК України в Чернігівській області, МФО 853592.

Постанова набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Бородавкіна С.В.