Постанова № 64593017, 02.02.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.02.2017
Номер справи
607/3781/16-а
Номер документу
64593017
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2017 року м.Львів Справа № 876/5665/16

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Богаченка С. І.,

суддів - Рибачука А. І., Старунського Д. М.,

з участю секретаря судового засідання - Андрушківа І. Я.,

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2 - ОСОБА_3,

представника відповідача - Гірняка В. М.,

представника третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс-

Серет" - Горби В. В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради на постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 червня 2016 року у справі № 607/3781/16-а за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс-Серет", Житлово-будівельний кооператив "Файне місто 2" про визнання протиправними та скасування рішень,-

В С Т А Н О В И В:

08 квітня 2016 року ОСОБА_2 та ОСОБА_1 звернулися в суд з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, в якому просили визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Тернопільської міської ради «Про скасування містобудівних умов та обмежень № 523 від 28 травня 2015 року забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1» від 10 листопада 2015 року № 1060 та «Про розгляд звернення ТОВ «Комунсервіс - Серет» щодо скасування містобудівних умов та обмежень № 523 від 28 травня 2015 року забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1» від 16 грудня 2015 року № 134.

В обґрунтування позовних вимог зазначили, що на підставі договору забудови земельної ділянки від 26 вересня 2015 року, укладеного між ТОВ "Комунсервіс-Серет" та ЖБК "Файне місто 2" з урахуванням наявних у ТОВ "Комунсервіс-Серет" містобудівних умов та обмежень від 28 травня 2015 року № 523 забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, м.Тернопіль, у них виникла можливість розпочати будівництво житлового будинку. У зв'язку з безпідставним скасуванням зазначених містобудівних умов і обмежень оскарженими рішеннями ЖБК "Файне місто 2" позбавлене можливості здійснювати забудову земельної ділянки по АДРЕСА_1 у м.Тернополі, чим заподіюється шкода їх правам та інтересам.

Постановою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 червня 2016 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, Виконавчий комітет Тернопільської міської ради подав апеляційну скаргу на неї, в якій просив постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що оскаржені рішення прийняті компетентним органом в межах наданих повноважень з реалізації права комунальної власності. Зазначає, що у позивачів відсутні правовстановлювальні документи на забудову земельної ділянки та дозвільні документи на будівництво. Вказує, що забудовником земельної ділянки є Товариство з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс-Серет", за заявою якого було скасовано містобудівні умови та обмеження від 28 травня 2015 року №523.

Представник відповідача та ТзОВ "Комунсервіс-Серет" в судовому засіданні підтримали вимоги поданої апеляційної скарги та просили її задовольнити, посилаючись на викладені в ній доводи.

ОСОБА_1 та представник ОСОБА_2 в судовому засіданні заперечили проти вимог апеляційної скарги, посилаючись на те, що оскаржуване рішення прийняте з дотриманням норм матеріального та процесуального права, просили відмовити в її задоволенні.

Заслухавши суддю-доповідача, осіб, що беруть участь у справі та з'явились в судове засідання, проаналізувавши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, суд вважає, що апеляційну скаргу необхідно задовольнити з таких підстав.

Судом першої інстанції було встановлено і це підтверджується матеріалами справи, що відповідно до договору оренди землі від 16 квітня 2015 року № 5393 Тернопільська міська рада (орендодавець) передала - ТОВ "Комунсервіс-Серет" (орендар) у строкове (до 23 листопада 2022 року) платне користування земельну ділянку площею 3,63 га по АДРЕСА_1, у м.Тернополі, кадастровий номер НОМЕР_1. Ділянка передана для обслуговування каналізаційного відстійника і його реконструкції, а також для будівництва групи житлових об'єктів.

28 травня 2015 року Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради надано ТОВ "Комунсервіс-Серет" містобудівні умови та обмеження № 523 забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, м.Тернопіль, для будівництва групи багатоквартирних будинків з вбудованими громадськими приміщеннями: позиція 1 (1 черга) будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими громадськими приміщеннями.

26 вересня 2015 року ТОВ "Комунсервіс-Серет" та ЖБК "Файне місто 2" уклали договір про забудову земельної ділянки, предметом якого є здійснення будівництва об'єкта (багатоквартирних житлових будинків) за рахунок фінансування членів кооперативу з метою отримання у власність об'єкта будівництва членами кооперативу, відповідно до обсягу квадратних метрів, що визначені у вказаному договорі.

На виконання умов вказаного договору 15 жовтня 2015 року Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Тернопільській області зареєструвало декларацію про початок виконання будівельних робіт № ТП 083152880183, замовником яких було ТОВ "Комунсервіс-Серет".

10 листопада 2015 року Виконавчий комітет Тернопільської міської ради ухвалив рішення № 1060, яким скасував містобудівні умови та обмеження від 28 травня 2015 року № 523 забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, м.Тернопіль, (замовник TOB «Комунсервіс-Серет») на будівництво групи багатоквартирних житлових будинків з вбудованими громадськими приміщеннями: позиція І (І черга) - будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудованими громадськими приміщеннями, мотивуючи таке рішення «суспільним резонансом».

16 грудня 2015 року Виконавчий комітет Тернопільської міської ради за зверненням ТОВ "Комунсервіс-Серет" та громадської організації "Центр захисту прав учасників АТО "Нова держава", ухвалив рішення № 134, яким повторно скасував містобудівні умови та обмеження від 28 травня 2015 року № 523 забудови земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1, м.Тернопіль.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції керувався тим, що оскаржені рішення відповідача прийняті без належної мотивації та без врахування прав та інтересів членів ЖБК «Файне місто 2».

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 7 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" управління у сфері містобудівної діяльності здійснюється шляхом контролю за дотриманням законодавства у сфері містобудівної діяльності, вимог будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації.

Згідно з статтею 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчого органу міської ради належить здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки (далі - містобудівні умови та обмеження) - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Згідно з частиною 3 статті 29 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" містобудівні умови та обмеження надаються відповідними спеціально уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі.

Відповідно до статті 54 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних міських рад. Відділи, управління та інші виконавчі органи ради є підзвітними та підконтрольними раді, яка їх утворила, підпорядкованими її виконавчому комітету, сільському, селищному, міському голові, голові районної у місті ради.

Згідно з пунктом 3 частини 2 статті 52 вказаного Закону виконавчий комітет має право змінювати або скасовувати акти підпорядкованих йому відділів, управлінь, інших виконавчих органів ради, а також їх посадових осіб.

Таким чином, виконавчий комітет Тернопільської міської ради вправі змінювати або скасовувати акти Управління містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради, зокрема, видані ним містобудівні умови та обмеження.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник - це фізична або юридична особа, яка має намір щодо забудови території (однієї чи декількох земельних ділянок) і подала в установленому законодавством порядку відповідну заяву.

Згідно з частиною 2 статті 8 цього Закону планування та забудова земельних ділянок здійснюється їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Відповідно до частини 4 статті 26 вказаного Закону право на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Аналіз вищенаведених правових норм дає підстави для висновку, що право замовника на забудову земельних ділянок може бути реалізовано виключно їх власниками чи користувачами в установленому законодавством порядку.

Відповідно до статей 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".

Згідно з статтею 22 Закону України «Про кооперацію» земля кооперативу складається із земельних ділянок, наданих йому в оренду або придбаних ним у власність. Кооперативи придбають земельні ділянки відповідно до Земельного кодексу України.

Суд зазначає, що містобудівні умови та обмеження від 28 травня 2015 року № 523 забудови земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1, м.Тернопіль, надані Управлінням містобудування, архітектури та кадастру Тернопільської міської ради замовнику ТОВ "Комунсервіс-Серет" як користувачу вказаної земельної ділянки відповідно до договору оренди землі від 16 квітня 2015 року № 5393.

Як на час укладення договору про забудову земельної ділянки, так і на момент розгляду даної справи в суді у ЖБК "Файне місто 2" відсутні майнові права на земельну ділянку площею 3,63 га по вул. Микулинецька,116, у м.Тернополі, кадастровий номер НОМЕР_1. ЖБК «Файне місто 2» не є власником або користувачем земельної ділянки, на якій має намір здійснювати будівництво житлового будинку. Докази про набуття ЖБК «Файне місто 2» права на земельну ділянку для забудови у порядку, встановленому Земельним кодексом України, у матеріалах справи відсутні.

Крім цього, суд зазначає, що рішенням Господарського суду Тернопільської області від 14 квітня 2016 року, залишеним без змін постановою Львівського апеляційного господарського суду від 08 вересня 2016 року, визнано недійсним договір забудови земельної ділянки від 26 вересня 2015 року, укладений між ТОВ "Комунсервіс-Серет" та ЖБК "Файне місто 2".

Відповідно до статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (частина 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, в порядку адміністративного судочинства можуть бути оскаржені лише такі рішення, які породжують безпосередньо права чи обов'язки для позивача. При цьому, суд захищає лише порушені, невизнані або оспорювані права, свободи та інтереси учасників адміністративних правовідносин. Визнання протиправними рішень суб'єкта владних повноважень можливе лише за позовом особи, право або законний інтерес якої порушені цими рішеннями.

Оскільки у ЖБК «Файне місто 2» відсутні правовстановлюючі документи на земельну ділянку по АДРЕСА_1, в м.Тернополі та дозвільні документи на забудову такої, суд приходить до висновку, що надані містобудівні умови та обмеження на забудову вказаної земельної ділянки не стосуються жодних прав позивачів, а відповідно рішення відповідача про їх скасування не породжують правових наслідків та не порушують їхні права.

За таких обставин, суд приходить до висновку про безпідставність та необгрунтованість заявленого позову, а тому підстави для його задоволення відсутні.

Відповідно до статті 202 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

З врахуванням того, що висновки суду першої інстанції не відповідають встановленим обставинам справи, суд першої інстанції порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, постанова суду підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Керуючись статтями 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Виконавчого комітету Тернопільської міської ради задовольнити.

Постанову Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 21 червня 2016 року у справі № 607/3781/16-а скасувати та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову ОСОБА_2, ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Тернопільської міської ради, треті особи - Товариство з обмеженою відповідальністю "Комунсервіс-Серет", Житлово-будівельний кооператив "Файне місто 2" про визнання протиправними та скасування рішень.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складення постанови в повному обсязі, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя С. І. Богаченко

Суддя А. І. Рибачук

Суддя Д. М. Старунський

Повний текст постанови виготовлено 07 лютого 2017 року.