Головуючий у 1 інстанції - Томілін О.М.
Суддя-доповідач - Сіваченко І.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 лютого 2017 року справа №263/13555/16-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді: Сіваченка І.В.
суддів: Шишова О.О., Чебанова О.О.,
розглянувши порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 27 грудня 2016 року у справі №263/13555/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2016 року позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного Фонду України в Луганській області (далі - Управління) про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Просив визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень. Зобов'язати відповідача здійснити позивачеві перерахунок пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень з 30.09.2015, тобто з моменту призначення, та виплатити її заборгованість.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що з 24.09.1993 він працював в органах внутрішніх справ України та 30.09.2015 наказом № 338 о/с від 25.09.2015 його, підполковника міліції, начальника штабу Міловського районного відділу ГУ МВС України у Луганській області було звільнено з органів внутрішніх справ за п. 64 «ж» (за власним бажанням).
Вислуга років на день звільнення у календарному обчисленні становить 22 роки 00 місяців 06 днів, у пільговому обчисленні 29 років 04 місяці 09 днів.
Згідно з довідкою № ВДЗ/60/А від 09.12.2015 ГУНП України в Луганській області, він в період з 21.08.2014 по 30.09.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції (далі - АТО), забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення АТО на території Луганської області.
Відповідно до довідки № 80 від 18.05.2016, наданої ліквідаційною комісією Міловського РВ ГУМВС України в Луганській області, за вказаний період часу участі в АТО йому була нарахована та виплачена винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 65587,00 гривень. З винагороди за безпосередню участь в АТО утримувався податок з доходів фізичних осіб 15% (який відповідно до постанови КМУ від 15.01.2004 № 44 компенсувався), військовий збір 1,5%, єдиний соціальний внесок 2,6%.
Після звільнення, позивачем були надані в повному обсязі документи до уповноваженого структурного підрозділу Національної поліції з підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, які були передані до Управління.
02.09.2016 він звернувся до Управління з заявою щодо здійснення перерахунку його пенсії з урахуванням виплаченої винагороди за безпосередню участь в АТО на загальну суму 65587 гривень та надав довідку ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України в Луганській області з підтвердженням зазначених виплат.
29.09.2016 позивач листом отримав відповідь з Управління № 377/Л-11 від 29.09.2016, де йому повідомили, що винагорода за безпосередню участь в АТО не може бути врахована до складу грошового забезпечення, з якого обчислюється розмір пенсії відповідно до Закону, оскільки не носить постійний характер.
Просив визнати неправомірною відмову відповідача у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень. Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції на загальну суму 65587 гривень з 30.09.2015, тобто з моменту призначення, та виплатити її заборгованість.
Ухвалою суду від 28.10.2016 вимоги позивача про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії за період з 30.09.2015 по 26.04.2016 на підставі ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) залишено без розгляду.
Відповідач надав суду заперечення, в яких зазначив, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-XII) з 01.10.2015. Позивача було звільнено з органів внутрішніх справ 30.09.2015. Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-XII було затверджено постановою правління Пенсійного фонду України № 3-1 від 30.01.2007 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 1 цього Порядку заява про призначення пенсії за вислугу років за Законом № 2262-XII подається до Головних управлінь Пенсійного фонду через уповноважені структурні підрозділи Міністерства внутрішніх справ України.
Пенсія ОСОБА_2 призначалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області на підставі документів, поданих управлінням фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУ МВС України у Луганській області.
Повний список документів, що було подано для призначення пенсії Позивачеві перелічено у Поданні про призначення пенсії від 19.10.2015.
Інформація про додаткові види грошового забезпечення, які враховуються під час призначення пенсії, містилась в:
- довідка №60/3787 від 02.10.2015, видана Міловським РВ УМВС України в Луганській області, про додаткові види грошового забезпечення за період з 27.11.2014 по 30.09.2015.
До цієї довідки було включено тільки ті додаткові види грошового забезпечення, які затверджені постановою Кабінету Міністрів України № 1294 від 07.11.2007 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Довідок з інформацією про інші види винагород, у тому числі за безпосередню участь в антитерористичній операції, від структурного підрозділу не надходило, у тому числі такої інформації не було і в довідці, яку видавав Міловський РВ УМВС України у Луганській області.
Зазначає, що на час призначення пенсії ОСОБА_2 у Відповідача не було, та фактично і не могло бути, підстав для вирішення питання щодо врахування під час призначення йому пенсії винагороди за безпосередньо участь у антитерористичній операції. Тому вважає, що позовні вимоги Позивача щодо здійснення перерахунку пенсії саме з 30.09.2015 не мають правового підґрунтя.
Абзацом 3 статті 43 Закону № 2262-XII визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Також, у пункті 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» зазначено, що пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:
відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії. При цьому розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Склад місячного грошового забезпечення працівників органів внутрішніх справ визначено у пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294). В цій нормі зокрема зазначено, що грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Конституційний Суд України наголошує, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Виплата винагороди за участь в антитерористичній операції була встановлена Постановами Кабінету Міністрів України №158 від 04.06.2014 та №24 від 31.01.2015.
На сьогодні, Законами України даний вид виплат (винагород) не включено до переліку щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, введення яких є підставою для перерахунку пенсій, тому Позивач не має правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Просив у задоволенні позову відмовити.
Постановою Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 27 грудня 2016 року у справі №263/13555/16-а у позові було відмовлено повністю.
Постанова мотивована тим, що на підставі аналізу змісту п. 1 Постанови № 1294 та Додатку № 26 до цієї постанови суд дійшов висновку, що такий вид грошових виплат як винагорода за безпосередню участь в АТО в даному випадку, не належить до щомісячних виплат та додаткових видів грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, які враховуються при обчисленні розміру пенсії за Законом № 2262-XII. Таким чином, суд дійшов висновку про те, що Управління, відповідач у справі, відмовляючи у перерахунку пенсії діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок чого позовні вимоги позивача до Управління про визнання неправомірною відмову Управління у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням при її розрахунку винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях в сумі 65587 гривень не підлягають задоволенню, внаслідок чого також не підлягають задоволенню вимоги щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачеві, які є похідними від позовної вимоги про визнання неправомірною відмову пенсійного органу в перерахунку пенсії.
Не погодившись з таким рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що постанова суду першої інстанції є необґрунтованою, винесеною з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим підлягає скасуванню та просив прийняти нове рішення, яким скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі..
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції при прийнятті рішення не враховано, що винагорода виплачувалась Позивачу щомісячно з 21.08.2014 по 30.09.2015 (до звільнення), тому мала постійний характер і повинна вважатись додатковим видом грошового забезпечення, також, з усіх нарахованих йому сум грошового забезпечення (в тому числі з винагороди за безпосередню участь в антитерористичній операції) був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове держане соціальне страхування.
Частиною 8 ст. 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що апеляційні скарги у справах, передбачених пунктами 1, 2 частини першої цієї статті, розглядаються апеляційними судами в порядку письмового провадження.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Судом першої інстанції та під час апеляційного провадження встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Луганській області та отримує пенсію на підставі Закону № 2262-XII з 1 жовтня 2015 року.
Наказом Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Луганській області від 25.09.2015 № 338 о/с позивача звільнено з органів внутрішніх справ у запас ЗС України з 30.09.2015 за пунктом 64 «ж» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ.
Довідкою ГУ Національної поліції в Луганській області про безпосередню участь особи в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 09.12.2015 № ВДЗ/60/А підтверджується участь позивача в період з 21.08.2014 в антитерористичній операції.
З 01.10.2015 позивачеві призначено пенсію за вислугу років згідно з нормами Закону № 2262-XII на підставі грошового атестату № 10 від 02.10.2015 року та довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 02.10.2015 № 60/3787, виданих Міловським РВ ГУМВС України в Луганській області.
02.09.2016 позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону № 2262-XII від 02.10.2015 № 60/3787 та довідки № 80 від 18.05.2016 про нараховану та виплачену винагороду за безпосередню участь в антитерористичних операціях за період проходження служби в Міловському РВ ГУМВС України у Луганській області з 21.08.2014 по 30.09.2015 на загальну суму 65587 гривень.
Листом від 29.09.2016 № 377/Л-11 Управління повідомило позивача про те, що такі виплати як винагорода за безпосередню участь в антитерористичній операції не носять постійний характер, тому підстави для врахування їх при призначенні (перерахунку) пенсії відсутні.
Відповідно до довідки від 18.05.2016 № 80, підписаної головою ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України у Луганській області Сковородка Г.О. та членом ліквідаційної комісії Міловського РВ ГУМВС України у Луганській області Мирної Є.М., позивачеві нараховано та виплачено винагороду за безпосередню участь в АТО за період з 21.08.2014 по 30.09.2015 в загальній сумі 65587,00 гривень.
Встановлені обставини підтверджені матеріалами справи і не є спірними.
Відповідно до частини третьої статті 43 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17.07.1992 пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Спірним в цій справі є право позивача на включення до розміру грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія, суми матеріальної допомоги та винагороди за участь в антитерористичній операції.
Виплата винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій в 2014 році визначалась постановою Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік, та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», а в 2015 році - постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2015 № 24 «Про особливості виплати винагород військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу в особливий період та під час проведення антитерористичних операцій».
Із наданої суду довідки Головного управління Міністерства Внутрішніх справ України у Луганській області № ВДЗ/60/А від 09.12.2015 про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України вбачається, що ОСОБА_2 дійсно у період з 21.08.2014 по 30.09.2015 безпосередньо брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції на території Луганської області. Підстава: наказ першого заступника керівника Антитерористичного Центру при Службі безпеки України (керівника Антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей) (по стройовій частині) від 12.12.2014 №97, від 15.09.2015 №258, від 14.10.20158 №287.
З довідки Головного управління МВС України у Луганській області від 18.05.2016 №80 вбачається, що за основним місцем роботи ОСОБА_2, ідентифікацій номер 08670846, з березня 2015 року по жовтень 2015 року була нарахована винагорода за безпосередню участь в АТО в сумі 65 587,00 грн.
З винагороди за безпосередню участь в антитерористичних операціях утримувався податок з доходів фізичних осіб 15% (який відповідно до постанови КМУ від 15.01.2004 №44 компенсувався), військовий збір 1,5%, єдиний соціальний внесок 2,6%.
У відповідності до частині 2 статті 19 Конституції України органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій, які зазначені позивачем у адміністративному позові, є Закон України від 09 квітня 1992 року N 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон N 2262-ХІІ). Цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, які мають право на пенсію за цим Законом. Вказаним Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - № 2011-XII) визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Статтею 3 вказаного Закону зазначено сферу його дії, а саме його дія поширюється на:
1) військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей;
2) військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби, та членів їх сімей, а також членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
3) військовозобов'язаних та резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, і членів їх сімей.
Також у частині 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ зазначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-XII.
Відтак, Закон № 2011-XII розповсюджується на діючих військовослужбовців та не поширюється на працівників органів внутрішніх справ, яким є позивач. Більш того, він не стосується правовідносин, пов'язаних із пенсійним забезпеченням вказаних осіб.
Згідно ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, є вичерпним, а одноразові додаткові види грошового забезпечення взагалі не зазначені.
У відповідності до ст.7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, а саме: підприємств, установ, організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, військових частин та органів, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу або компенсацію відповідно до законодавства, нараховується на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги або компенсації відповідно до законодавства.
Пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393 встановлено, що пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області згідно п.п. 5 п. 2.2 розд. 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 27.06.2002 N 11-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.07.2002 за N 581/6869 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 25.02.2008 N 5-5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 13.03.2008 за № 208/14899), здійснює призначення (перерахунок) пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію згідно із Законом № 2262-XII. Згідно діючого законодавства України обов'язок по підготовці та наданню документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсій покладений на структурні підрозділи відповідних Міністерств, звідки звільнені зазначені особи.
З матеріалів справи вбачається, що грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_2 станом на 30.09.2015 - дату його звільнення, визначено на підставі довідки про щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії за 24 останні календарні місяці служби перед звільненням), що подається для при значення пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 02.10.2015 № 60/3787.
Винагорода за участь в АТО не зазначається у вказаних документах.
Зазначені виплати не мають систематичного характеру, а мають тимчасовий характер, залежать від певних обставин, їх розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, тому вони не включаються до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.
Тому пенсійним органом при призначенні пенсії дотримано вимоги ст. 43 Закону № 2262-XII та п.7 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 року N 393.
При цьому колегія суддів не може взяти до уваги висновки Верховного Суду України в ухвалах від 10.03.2015 у справі №21-70а15, від 14.05.2013 у справі №21-125а13, від 06.11.2013 у справі №21-350а13, з наступних підстав.
Згідно ст.161 та ст.244-2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), при виборі і застосуванні правової норми до спірних правовідносин суд враховує висновки Верховного Суду України та водночас, суд має право відступити від правової позиції, викладеної у висновках Верховного Суду України, з одночасним наведенням відповідних мотивів.
Згідно ст. 69 Закону України від 16.10.1996 № 422/96-ВР "Про Конституційний Суд України" рішення і висновки Конституційного суду України є обов'язковими до виконання.
13 травня 2015 року Конституційним Судом України ухвалено рішення по справі № 4-рп/2015 щодо офіційного тлумачення положень частини третьої статті 63 Закону № 2262-XII, де зазначено, що однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсії. Згідно з частиною третьою статті 43 Закону пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом, та членам їх сімей обчислюються з урахуванням, зокрема, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій в розмірах, установлених законодавством.
Положенням першого речення частини третьої статті 63 Закону передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку. Так, усі призначені за Законом пенсії підлягають перерахунку, у тому числі, у зв'язку із введенням для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
Аналіз наведених положень Закону вказує на єдиний підхід законодавця до визначення видів грошового забезпечення військовослужбовців, які враховуються як при призначенні пенсій (стаття 43), так і при перерахунку раніше призначених пенсій (стаття 63).
Граматичний аналіз положень першого речення частини третьої статті 63 Закону дає підстави стверджувати, що слова «надбавок, доплат, підвищень» є вставленою конструкцією словосполучення «нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення», яка вказує на те, що такими видами є лише надбавки, доплати, підвищення.
наголосив, що виключно Верховна Рада України шляхом прийняття законів визначає види грошового забезпечення для обчислення та перерахунку пенсій військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом, а Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення права осіб на пенсійне забезпечення, керуючись Конституцією та законами України.
Таким чином, колегія суддів апеляційного суду відзначає, що дії Управління відповідають наведеному вище Рішенню Конституційного Суду України, яке згідно Конституції України є обов'язковим до виконання.
При цьому пенсія позивачеві призначена на підставі норм спеціального Закону № 2262-ХІІ, тому щодо нього потрібно застосовувати виключно норми цього закону в спірних правовідносинах.
Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись статтями 24, 184, 195, 196, 198, 200, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області від 27 грудня 2016 року у справі №263/13555/16-а за позовом ОСОБА_2 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання відмови у перерахунку пенсії протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий: І.В.Сіваченко
Судді: О.О.Шишов
О.О.Чебанов