Рішення № 64590755, 07.02.2017, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
07.02.2017
Номер справи
909/981/16
Номер документу
64590755
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 лютого 2017 р. Справа № 909/981/16 Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Калашник В. О. ,

секретар судового засідання Кричовський Р. М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області,

вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ,76019

до відповідача: Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство"

вул. Соборна,163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська

область,78400

про відшкодування шкоди заподіяної лісу внаслідок порушення норм лісового законодавства в сумі 524 021,00 грн.

за участю:

Від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність №02-17/16 від 03.01.17)

Від відповідача: ОСОБА_2 - представник, (довіреність №01-2/134 від 20.01.17 ); ОСОБА_3 - представник (довіреність 24.05.16 №01-2/660)

Встановив:

Позивач, Державна екологічна інспекція у Івано-Франківській області звернулася до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою про стягнення з відповідача, Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в сумі 524 021,00 грн.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено в судовому засіданні, згідно листа Державної екологічної інспекції України № 2/4-8/894ф від 25.07.2014, щодо розгляду звернення УМВС України в Івано-Франківській області №7/2646 від 20.07.2014 на підставі Наказу №535 від 28.07.2014 та направлення на перевірку №464 від 28.07.2014 Державною екологічною інспекцією в Івано- Франківській області здійснювалася позапланова перевірка додержання відповідачем, ДП "Надвірнянське лісове господарство" вимог природоохоронного законодавства.

За наслідками перевірки складено акт від 30.07.2014, в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев, що знаходиться у Довжинецькому та Довбушанському лісництвах, та є складовою загальної площі лісового фонду, яка знаходиться у підпорядкуванні ДП «Надвірнянське лісове господарство».

Зокрема, виявлено наступні порушення в Довжинецькому лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі 63 лісових ділянках 10: 11: 11/1 , незаконну рубку сироростучих та сухостійних дерев породи ялиця -159 шт. діаметром від 12см. до 66 см., за що розраховано шкоду в сумі 523721,72 грн, яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

Також факт незаконної порубки дерев, виявлено у Довбушанському лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі 41 лісовій ділянці 18 - незаконну рубку сухостійних дерев породи бук лісовий -2 шт., діаметром 17 та 18 см, за що розраховано шкоду в сумі 299,28 грн., яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

Правова відповідальність за вказані правопорушення передбачена ст. 105 Лісового кодексу України.

Відповідно до Постанови КМУ № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» , розраховано шкоду в сумі 524021,00 грн.

Керуючись вимогами статей 5-7 Господарського процесуального кодексу України, з метою досудового врегулювання спору Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області було надіслано вимогу за №114/14 від 28.08.2014 ДП "Надвірнянське лісове господарство" про сплату збитків в сумі 524021,00 грн , за шкоду, яку відповідач заподіяв державі внаслідок допущення незаконної рубки.

Оскільки, відповідач ДП "Надвірнянське лісове господарство" в добровільному порядку невідшкодував шкоду заподіяну наколишньому середовищу, позивач звернувся до господарського суду Івано-Франківської області з позовною заявою за захистом інтересів держави та просить суд стягнути збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 524021,00 грн , які слід перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища , а саме: 523721,72 грн - у фонд охорони навколишнього природного середовища Бистрицької с/р Надвірнянського району: р/р 33111331700313, отримувач: УК у Надвірнянському р/с. Бистриця /24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 на території якої вчинені дані правопорушення.;

- 299,28 грн - у фонд охорони навколишнього природного середовища Зеленської с/р Надвірнянського району: р/р 33115331700320, отримувач: УК у Надвірнянському р/ с.Зелена /24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 на території якої вчинені дані правопорушення.

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав, викладених в позовній заяві та просить суд позов задовольнити.

Відповідач позовні вимоги не визнав, вважає їх безпідставними, свої заперечення виклав у відзиві на позов №01-2/140 від 23.01.2017. Зокрема, представник відповідача вказав, що у ДП "Надвірнянське лісове господарство" були всі матеріали відведення вказаної земельної ділянки до початку рубки (акт обстеження, карти-схеми, матеріально-грошова оцінка). Однак, спеціальний дозвіл , а саме лісорубний квиток був виданий підприємством із запізненням. Отже, таке формальне порушення (запізнення із видачею) не можна вважати підставою для віднесення вказаної рубки до незаконної, а тому нарахування позивачем шкоди є необгрунтованим.

Враховуючи викладені обставини представник відповідача вважає позов безпідставним та просить суд в позові відмовити.

Крім того, з метою отримання незалежної оцінки правомірності дій відповідача, останнім подано суду клопотання про призначення у даній справі судової експертизи.

Розглянувши подане клопотання суд вважає його необгрунтованим та таким , що не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Пунктом 2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України №4 від 23.03.2012 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" встановлено , що відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу", судова експертиза - це дослідження експертом на основі спеціальних знань матеріальних об'єктів, явищ і процесів, які містять інформацію про обставини справи, що перебуває у провадженні, зокрема, суду. Водночас і згідно з частиною першою статті 41 ГПК України, експертиза призначається для з'ясування питань, що потребують спеціальних знань. Із сукупності наведених норм матеріального і процесуального права вбачається, що неприпустимо ставити перед судовими експертами правові питання, вирішення яких чинним законодавством віднесено до компетенції суду, зокрема, про відповідність окремих нормативних актів вимогам закону, про правову оцінку дій сторін тощо.

Судова експертиза призначається лише у разі дійсної потреби у спеціальних знаннях для встановлення фактичних даних, що входять до предмета доказування, тобто у разі, коли висновок експерта не можуть замінити інші засоби доказування.

Розглянувши матеріали справи суд вважає, що встановлення фактичних обставин справи предметом позову у якій є стягнення шкоди не потребує спеціальних знань, носить оціночний характер, а дослідження доказів може бути проведена судом на підставі належних засобів доказування наданих сторонами в процесі розгляду справи.

Крім цього, відповідачем також подано суду клопотання вх№2005/17 від 07.02.17 про проведення повторної перевірки кількості та діаметрів пнів дерев, які виявлені при проведенні позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській.

Представник позивача заперечив, щодо задоволення вказаного клопотання з тих підстав, що факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 30.07.2014, який є чинним на час вирішення спору та підписаний представником відповідача, а тому призначення повторної перевірки немає підстав. Крім того , повторну перевірку не можливо провести із тих підстав , що з часу проведення Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській позапланової перевірки з 29.07.2014 по 30.07.2014 минуло багато часу, а тому враховуючи здатність пнів до всихання та гниття встановити точну кількість і діаметр пнів дерев на даний час неможливо.

Розглянувши подане клопотання та заслухавши пояснення представників сторін з приводу даного клопотання , суд погодився з доводами позивача, щодо обгрунтування підстав неможливості проведення повторної перевірки, а тому вважає його необгрунтованим і таким , що не підлягає задоволенню.

Заслухавши в судовому засіданні пояснення представників сторін , дослідивши обставини у справі і подані докази, оцінивши їх відповідно до ст.43 ГПК України, суд прийшов до висновку про обгрунтування позовних вимог, вважає їх такими, що підлягають задоволенню із слідуючих підстав:

Відповідно до ст. 47 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" для фінансування заходів щодо охорони навколишнього природного середовища створені Державний, республіканський Автономної Республіки Крим та місцеві фонди охорони навколишнього природного середовища, які утворюються у складі відповідного бюджету за місцем заподіяння екологічної шкоди за рахунок, в тому числі: частини грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища в результаті господарської та іншої діяльності, згідно з чинним законодавством. Статтею 68 цього Закону зобов'язано підприємства, установи, організації та громадян відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області була проведена перевірка додержання відповідачем, ДП "Надвірнянське лісове господарство" вимог природоохоронного законодавства щодо охорони, захисту, використання та відтворення лісів.

За наслідками перевірки складено акт від 30.07.2014, в якому зафіксовано факт незаконної порубки дерев, що знаходиться у Довжинецькому та Довбушанському лісництвах, та є складовою загальної площі лісового фонду, яка знаходиться у підпорядкуванні ДП «Надвірнянське лісове господарство».

Зокрема, виявлено наступні порушення в Довжинецькому лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі 63 лісових ділянках 10: 11: 11/1 , незаконну рубку сироростучих та сухостійних дерев породи ялиця -159 шт. діаметром від 12см. до 66 см., за що розраховано шкоду в сумі 523721,72 грн, яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

Також, факт незаконної порубки дерев виявлено у Довбушанському лісництві, а саме: при натурному обстеженні виявлено у кварталі 41 лісовій ділянці 18 - незаконну рубку сухостійних дерев породи бук лісовий -2 шт., діаметром 17 та 18 см, за що розраховано шкоду в сумі 299,28 грн, яку відповідно до ст.47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», слід було перерахувати у фонд охорони навколишнього природного середовища селищних, сільських, та/або міських рад на території, якої вчинені правопорушення .

Розмір матеріальної шкоди, завданої лісу в наслідок незаконних рубок склав 524021,00 грн.

Відповідно до Порядку організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання природоохоронного законодавства, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 464 від 10.09.2008 року, акт перевірки це документ, який є, зокрема, носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства та його дотримання, а відтак, зазначені акти слід розцінювати, як належний доказ, в якому зафіксовано факт вчинення правопорушення природоохоронного законодавства.

Статтею 1 Лісового кодексу України передбачено, що ліси України є її національним багатством і за своїм призначенням та місце розташуванням виконують переважно водоохоронні, захисні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі, рекреаційні, естетичні, виховні, інші функції та є джерелом для задоволення потреб суспільства в лісових ресурсах. Усі ліси на території України, незалежно від того, на землях яких категорій за основним цільовим призначенням вони зростають, та незалежно від права власності на них, становлять лісовий фонд України і перебувають під охороною держави.

За змістом ст. 17 Лісового кодексу України, постійним лісокористувачем зазначених в актах перевірки ділянок лісу є ДП «Надвірнянське лісове господарство», і саме це підприємство не забезпечило охорону і збереження закріплених за ним лісів, допустило їх самовільну порубку, яку своєчасно не було виявлено. Тобто, в результаті господарської діяльності зазначене підприємство порушило вимоги ст. 19 Лісового кодексу України, якою зобов'язано постійних лісокористувачів забезпечувати охорону лісових насаджень, вести лісове господарство, здійснювати використання лісових ресурсів способами, які забезпечують збереження оздоровчих і захисних властивостей лісів, а також створюють сприятливі умови для їх охорони, захисту та відтворення.

Порушення вимог лісового законодавства призвело до незаконної порубки лісу на території ДП «Надвірнянське лісове господарство».

Згідно зі статтею 107 Лісового кодексу України, підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Згідно розрахунку, проведеного Державною екологічною інспекцією в Івано-Франківській області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 665 від 23.07.2008 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» , розмір шкоди, завданої незаконною рубкою дерев лісового фонду ДП «Надвірнянське лісове господарство», становить 524021,00 грн. , внаслідок чого державі завдано істотної шкоди.

Відповідно до ст. 16, ч. 1 ст. 17 Лісового кодексу України, право користування лісами здійснюється в порядку постійного та тимчасового користування . У постійне користування ліси на землях державної власності для ведення лісового господарства без встановлення строку надаються спеціалізованим державним лісогосподарським підприємствам, іншим державним підприємствам, установам та організаціям, у яких створено спеціалізовані лісогосподарські підрозділи.

Згідно п. 1 ч. 2 ст. 19, ч.ч. 1, 5 ст. 86 Лісового кодексу України, постійні лісокористувачі зобов'язані зокрема, забезпечувати охорону, захист, відтворення, підвищення продуктивності лісових насаджень. Організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Забезпечення охорони і захисту лісів покладається на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства та органи місцевого самоврядування, власників лісів і постійних лісокористувачів відповідно до цього кодексу.

Відповідно до положень ст. 86, 88, 89, 90 Лісового кодексу України, організація забезпечення охорони і захисту лісів, яка передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів, зокрема, від незаконних рубок, покладається на постійних лісокористувачів.

Згідно ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ліс, як природний ресурс загальнодержавного значення, підлягає державній охороні і регулюванню на всій території України.

Статтею 40 наведеного Закону передбачено, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обовязкових екологічних вимог.

Cтаттею 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" закріплені економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачено відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Відповідно до ч. 4 ст. 68 вказаного Закону, підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (ч. 1 ст. 69 наведеного вище Закону).

Згідно ч. 1 ст. 105 Лісового кодексу України, порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність відповідно до закону.

Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев та чагарників (п. 1 ч. 2 ст. 105 ЛК України).

Відповідно до ст. 107 Лісового кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними лісу внаслідок порушення лісового законодавства, у розмірах і порядку, визначених законодавством України.

Статтею 1166 ЦК України визначені загальні підстави відповідальності за завдану майнову шкоду, відповідно до якої, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Підставою для настання цивільно-правової відповідальності за заподіяння шкоди є правопорушення, що включає в себе певні елементи: шкода; протиправність поведінки особи, яка заподіяла шкоду; причинний зв'язок між ними; вина. Відсутність хоча б одного елемента складу правопорушення, за загальним правилом, виключає настання відповідальності.

Факт незаконної порубки дерев, внаслідок чого лісу завдано шкоду, підтверджено складеним за наслідками перевірки актом від 30.07.2014, який є чинним на час вирішення спору та підписаний представником відповідача.

Системний аналіз змісту положень п. 1 ч. 2 ст. 19, п. 5 ст. 64, ч.ч. 1, 5 ст. 86, п. 5 ч. 2 ст. 105 та ст. 107 Лісового кодексу України свідчить про те, що відповідач, як постійний лісокористувач, має нести відповідальність за порушення вимог щодо ведення лісового господарства, зокрема, за незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій відповідачу території.

Оскільки, при вирішенні даного спору слід виходити з презумпції вини правопорушника, то саме відповідач повинен довести, що шкоду завдано не з його вини, або ж у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди. Відповідач не подав доказів відсутні вини у вчиненні правопорушення - незабезпечення охорони та захисту лісів від незаконних рубок на підвідомчій йому території.

Таким чином, відповідач, як постійний лісокористувач, допустив незаконну рубку лісу, що є підставою для стягнення з нього збитків, завданих навколишньому природному середовищу.

Посилання відповідача на формальність допущеного ним порушення норм природоохоронного законодавства, є безпідставним, оскільки носить оціночний характер і не може бути прийнятий судом, як належний доказ в обгрунтування заперечень позовних вимог та відмови в задоволенні позову.

Визначений позивачем розмір збитків в сумі 524021,00 грн підтверджується наявними у справі доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Заперечення відповідача не спростовують доводів позивача , а тому не можуть бути підставою для відмови у позові.

Відповідно до ст.49 ГПК України, судові витрати слід стягнути з відповідача на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 124 Конституції України, ст. 47, 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст. 33, 43, 49, ст. 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області до відповідача, Державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" про стягнення збитків заподіяних навколишньому природному середовищу в сумі 524 021,00 грн.

Стягнути з відповідача, державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189564) на користь позивача, Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, код 37952307) збитки заподіяні навколишньому природному середовищу в сумі 524021,00 грн , які слід перерахувати до фонду охорони навколишнього природного середовища , а саме: 523721,72 грн - у фонд охорони навколишнього природного середовища Бистрицької с/р Надвірнянського району: р/р 33111331700313, отримувач: УК у Надвірнянському р/с. Бистриця /24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 на території якої вчинені дані правопорушення.;

- 299,28 грн - у фонд охорони навколишнього природного середовища Зеленської с/р Надвірнянського району: р/р 33115331700320, отримувач: УК у Надвірнянському р/ с.Зелена /24062100, код ЄДРПОУ 37904033, Банк отримувача: ГУК в Івано-Франківській обл. МФО 836014 на території якої вчинені дані правопорушення.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.

Стягнути з відповідача, державного підприємства "Надвірнянське лісове господарство" (вул. Соборна, 163, м. Надвірна, Надвірнянський район, Івано-Франківська область, код 22189564) на користь позивача, Державної екологічної інспекції у Івано-Франківській області (вул. А. Сахарова, 23 А, м. Івано-Франківськ, р/р 35213078081073 в ДКСУ м.Київ, МФО - 820172, код 37952307) - 7860,32 грн судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили та направити позивачу.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 08.02.16

Суддя Калашник В. О.