Постанова № 64586586, 03.02.2017, Жовківський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
03.02.2017
Номер справи
444/2835/16-а
Номер документу
64586586
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 444/2835/16-а

Провадження № 2-а/444/22/2017

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2017 року Жовківський районний суд Львівської області в складі :

головуючого судді Зеліско Р. Й.,

при секретарі Мамедовій Г. І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Жовкві Львівської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії, -

В С ТАНОВИВ:

20 грудня 2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії. Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона з 01.07.1993 року по 01.07.2011 року перебувала на державній службі.

Стверджує, що з 04.07.2011 року їй призначено пенсію шляхом переходу з виду на вид по інвалідності відповідно Закону України «Про державну службу» на підставі її заяви, довідок про складові заробітної плати.

Заявляє, що як державний службовець вона отримувала зарплату, щомісячно отримувала карточку про розмір зарплати з якої видно було, що зі всієї зарплати, включаючи індексацію і матеріальну допомогу стягуються внески до Пенсійного фонду. Тому вона як пенсіонерка, не знала що в розмір її пенсії не враховані суми матеріальної допомоги та індексації.

Про те, що управлінням ПФУ ці виплати при розрахунку розміру її пенсії не враховані вона дізналася вже в листопаді 2015 року, бо багато її знайомих пенсіонерів, колишніх держслужбовців почали звертатися з заявами до суду про перерахунок розміру пенсії з включенням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати.

Дізнавшись про недоотримання відповідачем вимог чинного законодавства про пенсійне забезпечення громадян 27.11.2015 р. з метою досудового врегулювання питання вона особисто подала заяву в управління з проханням перахувати розмір її пенсії з заробітної плати включаючи матеріальну допомогу на оздоровлення, на соціально-побутові потреби та індексацію і надала довідку від 26.11.2015 року № 10285/11/0500 про складові заробітної плати за той же період, що і в попередній аналогічній довідці згідно форми, затвердженої Постановою Правління ПФУ від 14.02.2011 р. № 5-1, на що отримала відповідь про те, що такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально- побутових питань та індексація заробітної плати не входять в структуру заробітної плати державного службовця, підстав для перерахунку пенсії немає.

Зазначає, що нею вже подавався позов про зобовязання перерахувати розмір пенсії державного службовця з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань і цей позов було судом задоволено, відповідачем на виконання рішення суду розмір пенсії перераховано. Однак в позовній заяві нею було упущено індексацію заробітної плати на яку нараховувались і утримувались страхові внески і яка також повинні бути включені в розрахунок розміру пенсії, оскільки така була зазначена в довідці від 26.11.2015 р., яка подавалась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії від 27.11.2015 р. і була зазначена в цій заяві.

Отже, вважає, що відповідачем порушено її право на перерахунок розміру пенсії з включення індексації заробітної плати з моменту подання довідки в якій ці виплати заначені, тобто 27.11.2015 р., однак дане правопорушення є триваючим.

Зазначену відмову відповідача в перерахунку розміру пенсії вважає неправомірною, оскільки виходячи з правових норм матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація входять до системи оплати праці державного службовця.

Таким чином, інші виплати ( індексація, матеріальна допомога, грошова допомога , тощо), на які нараховувався страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування включаються до складу заробітної плати державного службовця, враховуються при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положеннями Закону України « Про державну службу», який до спірних правовідносин є загальним, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин.

Вважає, що рішення відповідача про те, що на проведені їй виплати матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховується внески на обовязкове державне пенсійне страхування, однак які не включаються до складу заробітної плати державного службовця, не враховуються при обчисленні розміру його пенсії, є наслідком порушення правил застосування норм права.

А тому просить визнати дії управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати державного службовця, з якої визначався розмір пенсії суми індексації заробітної плати протиправними та зобовязати управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області провести перерахунок та виплату їй пенсії, починаючи з 27.11.2015 року з врахуванням до заробітку для обчислення розміру пенсії індексації заробітної плати в розмірі 88 відсотків від суми заробітної плати на яку нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та з урахуваням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року та проводити її виплату з врахуванням перерахунку в подальшому.

Позивач в судове засідання не зявилася, хоча про дату та час судового засідання була повідомлена належним чином, однак подала на адрес суду заяву, у якй позовні вимоги підтримала повністю, просить задоволити.

Представник відповідача в судове засідання не зявилася, однак подали на адрес суду клопотання у якому просять справу розглянути без участі представника Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі, крім того подала письмові заперечення зі змісту яких вбачається, що всі виплати включені в довідку враховані при розрахунку розміру пенсії. Отже при призначенні пенсії управлінням жодних чином не порушуватися права позивачки.

На думку відповідача, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно заяви від 27.11.2015 року та доданої довідки нема підстав, оскільки розмір заробітної плати державного службовця з лютого 2008 року не підвищувався, подана з заявою довідка не відповідає формі для перерахунку пенсії, затвердженої Постановою ПФУ № 15-1.

Крім того, зазначають, що ст. 33 Закону № 3723 "Пол державну службу" передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державнії служба та ін. надбавок. Такі види виплат, як матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати не входить до структуру заробітної плати державного службовця, оскільки не передбачена ст. 33 Закону № 3723 та не є іншими надбавками.

Зазначають, що згідно ст. 99 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав. Тому підстав для перерахунку пенсії з 27.11.2015 року немає. А тому вважають вимоги позивача необгрунтованими та незаконними, які не підлягають задоволенню.

Оскільки сторони в судове засідання не зявились, відповідно до ч.1 ст. 41 КАС України фіксація судового засідання з допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Зясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, матеріали справи та перевіривши їх доказами, а відтак, зясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими законодавчими актами.

Згідно ст. ст. 21, 22 Конституції України права та свободи людини є невідчужуваними та непорушними, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.

Встановлення окремими законами України певних пільг, компенсацій і гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист, тому відповідно до ч. 2 ст. 19, ч. 1 ст. 68 Конституції України вони є загальнообов'язковими, однаковою мірою мають додержуватись органами державної влади, місцевого самоврядування, їх посадовими особами.

Згідно частини 1 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Судом встановлено, що позивач з 01.07.1993 року по 01.07.2011 року перебувала на державній службі. 01.07.2011 року її звільнено із займаної посади по ст. 38 Кодексу законів про працю України з виходом на пенсію по інвалідності, що вбачається із копії трудової книжки виписаної на її імя та долученої до матеріалів справи (а.с. 6-9).

З 04.07.2011 року позивачу призначено пенсію шляхом переходу з виду на вид по інвалідності.

З копії заяви від ОСОБА_1 від 27.11.2015 року (а.с. 10) вбачається, що позивачка звернулась до відповідача із заявою про перерахунок їй пенсії, включаючи інші виплати, в тому числі матеріальну допомогу на оздоровлення, на покращення соціально-побутових умов та індексацію заробітної плати, долучивши при цьому довідку про складові заробітної плати за 60 календарних місяців.

З листа Управління Пенсійного фонду України у Жовківському районі Львівської області від 07.12.2015 року № 5536/03-21 вбачається, що внаслідок звернення позивачки, рішенням УПФУ у Жовківському районі Львівської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено, з посиланням на те, що в поданій позивачкою довідці № 10-85/11/0500 від 26.11.2015 р., виданій Державною податковою інспекцією у Жовківському районі Головного управління ДФС у Львівській області по формі затвердженій постановою правлінням Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 р. про складові заробітної плати ( надбавки та премії за останні календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією ) за період з 01.01.2006 р по 31.12.2010 р. в графах матеріальна допомога", індексація" включені виплати, які відповідно до ст. 33 Закону України Про державну службу не входять в структуру заробітної плати державного службовця, це такі як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація, що унеможливлює їх врахування при розрахунку пенсії ж державному службовцю.

Основними нормативно-правовими актами, які регулюють порядок призначення та перерахунку пенсій є Закони України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та Законом України "Про державну службу" в редакціях на час виникнення правовідносин, які співвідносяться між собою як загальний та спеціальний.

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, оплати праці державних службовців встановлені Законом України "Про державну службу".

Відповідно до ч. 2, 3, 7 ст. 33 Закону України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавок за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

За змістом ст. 37 Закону України "Про державну службу" (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на обовязкове державне соціальне страхування.

У ч. 1 ст. 1 Закону України від 24 березня 1995 року №108/95ВР Про оплату праці встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Ст. 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація доходів, входить до системи оплати праці державного службовця.

Окрім того, ст. 66 Закону України від 5 листопада 1991 року Про пенсійне забезпечення врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій. Відповідно до ч.1 ст. 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Ст. 41 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, відповідно до ч. 1 ст. 41 даного Закону, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються:

- суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону;

- суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як вбачається із довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 26.11.2015 року на всі виплати, включені в довідку (зокрема суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат), нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, приймаючи до уваги, що чинне та спеціальне законодавство, відносить до складу заробітної плати для призначення пенсії державного службовця усі виплати, без винятку, з яких справляється збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуючи викладене, суд вважає дії відповідача щодо не врахування при призначенні пенсії державного службовця сум індексації та інших виплат, на які нараховувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, є неправомірними.

Наведене свідчить, що, відмовляючи у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат як індексація заробітної плати, з моменту звернення за таким відповідач діяв усупереч вимогам законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Позивач дізналася про порушення свого права листом від 27.12.2015 року № 15536/03-21 Управління ПФУ в Жовківському районі Львівської області.

Водночас звернулася в суд щодо неврахування індексації заробітної плати в розмір заробітної плати державного службовця з якої визначався розмір пенсії лише 29.12.2016 року, однак суд враховує, що таке порушення є триваючим.

А тому суд вважає, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії державного службовця без врахування індексації заробітної плати за довідкою, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" за період з 29.06.2016 року (в межах строку звернення до адміністративного суду) є протиправними, а відтак відповідача необхідно зобовязати здійснити відповідний перерахунок.

Щодо позовної вимоги позивача про виплату перерахованої пенсії в такому розмірі в подальшому, то суд приходить до висновку, що така підлягає до задоволення у звязку із наступним.

Аналіз положень ст.ст. 33, 37 Закону України "Про державну службу", ст. 66 Закону України Про пенсійне забезпечення, ст. 41 Закону України Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування не дає підстав для висновку про встановлення зазначеними законами будь-яких обмежень щодо періоду для призначення та виплати державної пенсії у розмірах, передбачених цими нормами.

Аналогічна правова позиція відображена у Постанові Верховного Суду України від 11.12.2012 року № 21-393а12.

Позивачці вже призначено пенсію, а тому їй потрібно тільки її перерахувати.

Оскільки пенсія була вже призначена в 2011 році, то відповідач зобовязаний тільки враховувати при її перерахунку всі додаткові виплати на які нараховувалися внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, зокрема, як просить у позовних вимогах позивачка, індексацію заробітної плати, водночас не вправі переглядати сам відсоток середньомісячного заробітку позивачки.

Керуючись ст.ст. 7- 14, 71, 99, 121, 122, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задоволити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії з включенням до заробітної плати державного службовця, з якої визначався розмір пенсії суми індексації заробітної плати протиправними.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області ( код ЄДРПОУ 20847170) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії, починаючи з 29.06.2016 року з врахуванням до заробітку для обчислення розміру пенсії індексації заробітної плати в розмірі 88 % від суми заробітної плати на яку нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерста праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року та проводити їй виплату з врахуванням перерахунку в подальшому.

У позовних вимогах ОСОБА_1 про зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Жовківському районі Львівської області ( код ЄДРПОУ 20847170) провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( паспорт серії КА № 239844, виданий Жовківським РВ УМВС України у Львівській області від 15.08.1996 року, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) пенсії, починаючи з 27.11.2015 року по 28.06.2016 року включно з врахуванням до заробітку для обчислення розміру пенсії індексації заробітної плати в розмірі 88 % від суми заробітної плати на яку нараховано та утримано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та з урахуванням Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерста праці та соціальної політики України № 226/509 від 11.08.2003 року - відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі, коли складення постанови у повному обсязі відкладено на строк не більше ніж 5 днів з дня закінчення розгляду справи - протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Р. Й. Зеліско