Ухвала суду № 64581968, 03.02.2017, Придніпровський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
03.02.2017
Номер справи
711/825/17
Номер документу
64581968
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/825/17

Провадження № 1-кс/711/323/17

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2017 року м. Черкаси

Слідчий суддя Придніпровського районного суду м. Черкаси Позарецька С.М.,

при секретарі судових засідань ОСОБА_1,

за участю слідчого Лагути Ю.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання слідчого в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, погодженого прокурором відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3, що винесене у кримінальному провадженні № 42016250000000200, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст.364 КК України про надання дозволу на проведення перевірки, -

В С Т А Н О В И В:

Слідчий в особливо важливих справах слідчого відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_2, звернулася до слідчого судді Придніпровського районного суду м. Черкаси з клопотанням, за погодженням прокурора відділу прокуратури Черкаської області ОСОБА_3, що винесене у кримінальному провадженні № 42016250000000200, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань 13.10.2016, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України про надання дозволу на проведення позапланової виїзної документальної податкової перевірки Державного підприємства «Черкаське лісове господарство».

Клопотання мотивовано тим, що упродовж 2016 року службові особи ДП „Черкаське лісове господарство, зловживаючи своїм службовим становищем, за попередньою змовою з приватними підприємцями здійснили розтрату майна, що перебувало у власності держави, шляхом заниження обємів деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, подальшого укладення прямих договорів про надання послуг для лісозаготівлі без проведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, чим завдали збитки інтересам держави на суму понад 2 млн. гривень.

Також установлено, що директор ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_4 за попередньою змовою з начальником Черкаського обласного управління лісового та мисливського господарства ОСОБА_5, діючи за попередньою змовою із приватними підприємцями ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, занижуючи обєми деревини на ділянках, відведених для подальшої вирубки лісу, та, укладаючи прямі договори про надання послуг для лісозаготівлі з вказаними приватними підприємцями без проведення аукціону з продажу необробленої деревини, надає дозвіл на вирубку лісу та подальший його продаж.

Економіст ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_10, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4, будучи обізнаною про непроведення обовязкового аукціону з продажу необробленої деревини, приймає участь в укладенні договорів з приватними підприємцями ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 і ОСОБА_9 про надання послуг для лісозаготівлі, а також готує „чорнову бухгалтерську документацію та фінансову звітність за результатами укладених договорів із даними приватними підприємцями.

Інженер з реалізації ДП „Черкаське лісове господарство ОСОБА_11, діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 та ОСОБА_10, здійснює підготовку договорів купівлі-продажу деревени та у подальшому відпускає товар приватним підприємцям ОСОБА_6, ОСОБА_12, ОСОБА_8 і ОСОБА_9 на підставі укладених без проведення аукціону незаконних договорів.

У свою чергу приватні підприємці ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та ОСОБА_9, за попередньою змовою із службовими особами ДП „Черкаське лісове господарство без прийняття участі в аукціоні з продажу необробленої деревини укладають договори купівлі-продажу з вказаним державним підприємством, у подальшому здійснюють вирубку лісу та отримують деревину за зниженими обємами.

Таким чином, як на думку органу досудового розслідування, на даний час існують достатні підстави вважати, що службові особи ДП „Черкаське лісове господарство шляхом зловживання своїм службовим становищем розтратили майно, що перебувало у власності держави, на суму понад 2 млн. гривень, чим спричинили інтересам держави збитки в великих розмірах.

Під час досудового розслідування на підставі відповідних ухвал суду проведено ряд обшуків в приміщеннях ДП „Черкаське лісове господарство, за місцем службових осіб ДП „Черкаське лісове господарство, а також за місцем проживання та здійснення підприємницької діяльності ОСОБА_8, ОСОБА_6, ОСОБА_7

За результатами проведених 15.12.2016 обшуків виявлено та вилучено документацію щодо організації та проведення фіктивних конкурсних процедур на вирубку лісових ресурсів, аукціонів з продажу необробленої деревини, чорнову бухгалтерію, а також ряд інших документів, які підтверджують неправомірні дії державних службовців та субєктів господарювання.

Крім того, в ході проведення обшуку в ДП «Черкаське лісове господарство» вилучено незаповнені бланки та чисті аркуші паперу з печатками і підписами різних фізичних осіб підприємців, які ведуть спільну діяльність з ДП «Черкаське лісове господарство».

В клопотанні вказано, що допитана в якості свідка ОСОБА_13 показала, що процедура вирубки деревини відбувається наступним чином: спочатку робиться відвід земельної ділянки для подальшої її передачі під вирубку, перед відводом ділянки під вирубку на вказаній ділянці повинні бути проведені обміри наявної там деревини та проводиться обрахування маси деревини з цієї ділянки. При цьому допускається похибка 10-15%. В подальшому виписується лісорубний білет, який виписується лісогосподарським відділом ДП «ЧЛГ». Бухгалтерські документи по даному приводу ведуться з моменту отримання асортиментів деревини. За кожний процес по вирубці лісу є відповідальна особа або бригада. Зазвичай кінцевий вихід деревини зменшується працівниками лісогосподарства за рахунок заниження ними обємів деревини під час попередніх обмірів. В 2015 році працівниками обласного лісового господарства здійснювались контрольні обміри деревини на ділянках які відводились під вирубки та було встановлено, що показники по вирубці лісу були негативні та не відповідали допустимій похибці в 10-15%. Однак, чи було це зазначено у відповідних документах їй не відомо. Раніше лісогосподарством проводились відкриті тендери на закупку робіт і послуг згідно з чинним законодавством. На даний час, після видання лісорубного білета укладаються договори з приватними підприємцями про вирубку лісу. При цьому, ОСОБА_11 воно проводиться формально. Директор ОСОБА_4 надає вказівку ОСОБА_11 проводити закриті тендери, які закриті для всіх інших осіб які мають наміри звернутись до ДП «ЧЛГ» з пропозицією про надання певних послуг. При цьому, роздруковується відповідний протокол. Обмеження щодо проведення закритого тендеру законодавством не передбачені. Дозвіл на вирубку надається приватним підприємцям у яких є відповідна домовленість з директором ДП «Черкаське лісове господарство». В основному приватні підприємці постійно однакові. Основним приватним підприємцем є ОСОБА_6 Також, в агентстві по всій Україні існує програма «IPS тендер» в яку необхідно заносити дані по проведених тендерах. Раніше всі дані у вказану програму вносив ОСОБА_11 Останні 2 місяці такі дані вносять інші працівники підприємства. При цьому, приватні підприємці будь-які документи на проведення тендеру на надають, з ними лише укладаються договори на проведення лісозаготівлі. Вказані договори готуються працівником ДП «Черкаське лісове господарство» ОСОБА_10, яка раніше робила роботу лісового господарства. На даний час до її обовязків входить лише ведення договорів та актів виконаних робіт по приватним підприємцям. Враховуючи, що собівартість на підприємстві складала 44грн. за 2015 рік та 45 грн. за 2016 рік приватним підприємцям ставиться ціна не менше 70 гривень. Також, вирубку лісу в більшості проводять особи, які раніше працювали на ДП «Черкаське лісове господарство», однак у подальшому вони були звільнені та їх було скеровано на роботу до приватних підприємців. Після того, як проведено вирубку лісу приватними підприємцями він продається на аукціоні, а також по прямих договорах приватним підприємцям та на експорт. Є випадки коли деревина продавалась по ціні нижчій чим склалася на аукціоні (грудень 2015), що є порушенням законодавства. Такі приватні підприємці, як ОСОБА_6 завжди здійснює придбання деревини у великій кількості для подальшого його продажу на експорт та вказане придбання здійснюється за цінами, нижчим від аукціонної вартості лісоматеріалів. Змінами в законодавстві передбачено, що експорт дуба заборонений з 01.01.2015, а з 01.01.2017 взагалі заборонено продавати на експорт сировину з усіх видів дерев. На продукцію яка перероблена даний закон не поширюється.

З метою перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДП «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ: 00993372) за період 2015-2016 років у органу досудового розслідування виникла необхідність у призначенні позапланової документальної перевірки.

Враховуючи викладене, з метою всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування, орган досудового розслідування звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на проведення позапланової документальної перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства ДП «Черкаське лісове господарство» (код ЄДРПОУ 00993372, юридична та фактична адреса: вул. Лісництво, 11, с. Геронимівка, Черкаський район, Черкаська область), з метою встановлення фактів правопорушень діючого законодавства.

В судовому засіданні слідчий підтримала внесене клопотання та просила його задовольнити.

В судове засідання інші особи не викликалися, оскільки органом досудового розслідування доведена вказана необхідність для забезпечення реалізації проведення позапланової перевірки.

Згідно норми ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Заслухавши доводи слідчого, дослідивши матеріали клопотання за кримінальним провадженням, слідчий суддя, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому КПК України судового контролю за дотриманням прав, свобод і інтересів у кримінальному провадженні, вважає за доцільне клопотання слідчого, як обгрунтоване - задовольнити та надати дозвіл на проведення позапланової виїзної документальної податкової перевірки Державного підприємства «Черкаське лісове господарство», що знаходиться за адресою: вул. Лісництво, 11, с. Геронимівка, Черкаський район, Черкаська область.

Як передбачено ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 91 КПК України доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.

Відповідно до ст. 92 КПК України, обов'язок доказування обставин, передбачених статтею 91 цього Кодексу, покладається на слідчого та прокурора.

Збирання доказів, відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи. (ст. 75.1. ПК України).

Статтею 75.1.2. ПК України визначено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до приписів п. 2 постанови Кабінету Міністрів України №408 від 13.08.2014 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

На підставі викладеного та керуючись постановою КМУ від 13.08.2014 №408, ст.ст. 3, 7, 9, 40, 91-93, 132, 223, 309, 372 КПК України, слідчий суддя, -

У х в а л и в:

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл на проведення позапланової виїзної документальної податкової перевірки Державного підприємства «Черкаське лісове господарство», (код ЄДРПОУ 00993372, юридична та фактична адреса: вул. Лісництво, 11, с. Геронимівка, Черкаський район, Черкаська область), для виявлення можливого порушення платником податків податкового та валютного законодавства України за період 2015-2016 років, проведення якої доручити працівникам Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області.

Перевірку провести в строки - 13 лютого 2017р. протягом 15 робочих днів, що передбачено ст. 82 Податкового кодексу України.

Під час перевірки зокрема необхідно зясувати повноту сплати податків ДП Черкаське лісове господарство код ЄДРПОУ 00993372, за період часу 2015-2016 років.

Перевірити сплату ДП Черкаське лісове господарства податків в ході господарської діяльності з повним ланцюгом підприємств та фізичних осіб - підприємців, з якими співпрацювало ДП «Черкаське лісове господарство».

Провести зустрічні податкові перевірки по підприємствах та фізичним особам - підприємцям ланцюга, з якими співпрацювало ДП Черкаське лісове господарство код ЄДРПОУ 00993372.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя: ОСОБА_14