Ухвала суду № 64564120, 31.01.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
803/373/16
Номер документу
64564120
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 р. № 876/9474/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Запотічного І.І., Улицького В.З.,

за участю:

секретаря судового засідання - Богдан А.О.,

представника позивача - Оксентюка А.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Укр-Петроль" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ТзОВ "Укр-Петроль" звернулося з позовом до Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.03.2016 року № 0000241202.

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що проведення позапланової перевірки позивача з підстав ненадання інформації щодо декларування акцизного податку з ТзОВ "Волмакс" є протиправним та суперечить чинному законодавству; в ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки відповідачем надано оцінку та взято до уваги лише податкову декларацію з акцизного податку за листопад 2015 року та додаток 6, проте жодного первинного бухгалтерського документа, регістра бухгалтерського обліку, на підставі яких сформовано показники декларації акцизного податку за листопад 2015 року, а також іншої податкової інформації, під час перевірки не використано та не надано їм правову оцінку; факт відпуску паливно-мастильних матеріалів (ПММ) через реєстратори розрахункових операцій не є тотожним здійсненню розрахункової операції; продаж нафтопродуктів суб'єктам господарювання для їх використання в господарській діяльності не є особистим некомерційним використанням, відповідно операції з такого продажу не є об'єктом оподаткування акцизним податком, а дата їх здійснення не є датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами; висновки викладені податковим органом в акті перевірки, виключають можливість реалізації через мережу АЗС нафтопродуктів покупцям для комерційного використання, що суперечить поняттю "реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" та формі декларації акцизного податку, додатком 6 до якої передбачено можливість здійснення реалізації товарів для комерційного використання у роздрібній торгівельній мережі; правила роздрібної торгівлі нафтопродуктами регулюють саме порядок роздрібної торгівлі нафтопродуктами та не регулюють правовідносин з оптового продажу, а відтак посилання податкового органу на зазначені Правила в акті перевірки є безпідставним.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року, адміністративний позов задоволено повністю.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 11 березня 2016 року № 0000241202.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Ковельська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що Ковельською ОДПІ проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ТзОВ "Укр-Петроль" з питань правильності відображення показників, задекларованих у декларації акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів за листопад 2015 року.

26.02.2016 року за результатами перевірки податковим органом складено акт №340/03-06-15.02-39610216 встановлено, що позивачем в додатку 6 податкової декларації акцизного податку за листопад 2015 року відображено факт реалізації товарів для комерційного використання в сумі 620 450,38 грн., однак, дана сума не була включена до об'єкта оподаткування акцизним податком, в результаті чого позивачем занижено податкове зобов'язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу палива, яке було безпосередньо реалізоване позивачем з колонок АЗС кінцевим споживачам.

На підставі акта перевірки апелянтом прийнято податкове повідомлення-рішення №0000241202 від 11.03.2016 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання по акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів на суму 46 534,50 грн., з яких: 31 023 грн. - основний платіж, 15 511,50 грн. - штрафні санкції.

Згідно з пп. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПК України одним із об'єктів оподаткування зазначеного податку є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Підпункт 14.1.212 пункту 14.1 статті 14 ПК України передбачає, що реалізація підакцизних товарів - будь-які операції, що передбачають відвантаження підакцизних товарів згідно з договорами купівлі-продажу, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Отже, обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 05.07.2004 р. № 130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.

Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.

Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.

Наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 р. № 14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку. Відповідно до даного Порядку Додаток 6 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" до декларації акцизного податку заповнюється в такому порядку: графа 3 - загальна вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі незалежно від форми розрахунків; графа 4 - вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання; у графі - 5 "Вартість підакцизних товарів до оподаткування, грн. (гр. 3 - гр. 4)" вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

Відповідно до пункту 10.3 Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв'язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 р. №281/171/578/155 (далі - Інструкція №281) відпуск нафтопродуктів здійснюється: 1) за готівку; 2) за відомостями; 3)за талонами; 4) за платіжними картками.

Пунктом 216.9 статті 216 ПК України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР.

Згідно з пунктом 10.3.1.1 Інструкції № 281, розрахунки під час відпуску нафтопродукту власникам автотранспорту за готівку здійснюються на АЗС з використанням РРО, які відповідають технічним вимогам до їх застосування та внесені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій згідно з Положенням про Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 серпня 2002 року N 1315.

При цьому, відповідно до пункту 10.3.1.3 Інструкції № 281 відпуск нафтопродуктів за готівку відображається у Змінному звіті АЗС за формою N 17-НП. У цьому ж Змінному звіті АЗС має відображатися і відпуск нафтопродуктів за платіжними картками (підпункт 10.3.4.2 Інструкції №281).

Пунктом 10.3.2 Інструкції № 281 встановлено, що відпуск нафтопродуктів за безготівковим розрахунком за відомостями здійснюється АЗС на підставі договорів, укладених між підприємством та споживачем. Відпуск нафтопродуктів відображається у відомості на відпуск нафтопродуктів за формою N 16-НП.

Згідно п. 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.12.1997 р. № 1442, ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами, розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.

Колегія суддів акцентує увагу і на тому, що здійснення роздрібного продажу нафтопродуктами через мережу АЗС не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх перепродажу кінцевому споживачеві через свої гуртові склади, нафтобази чи дрібно гуртовими партіями автобензовозами ємкістю від чотирьох тисяч літрів для виробничого споживання контрагентів.

Принагідно слід зазначити, що в ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ "Укр-Петроль" Ковельською ОДПІ взято до уваги лише податкову декларацію з акцизного податку за листопад 2015 року та додаток 6 до декларації акцизного податку за листопад 2015 року. Однак, жодного первинного бухгалтерського документа на підставі якого сформовано показники декларації акцизного податку за листопад 2015 року, Ковельською ОДПІ під час перевірки не витребувано та не надано їм правової оцінки, як і не досліджено мети придбання нафтопродуктів для комерційного чи не комерційного використання, в яких кількостях та за якою ціною: - гуртовою чи роздрібною.

Згідно наказу від 04.02.2016 року №64 підставою для проведення документальної позапланової невиїзної перевірки позивача було виявлення недостовірних даних, що містяться у податкових деклараціях та ненадання пояснень та їх документального підтвердження на письмовий запит від 12.01.2016 року за №249/03-06-15.02-12.

Однак, як видно з зазначеного запиту, Ковельська ОДПІ просила ТзОВ "Укр-Петроль" надати пояснення та їх документальне підтвердження щодо достовірності та повноти відображення у додатку 6 до декларації з акцизного податку за листопад 2015 року задекларованих показників комерційно - господарської діяльності з ТзОВ "Волмакс".

Відтак, листом від 28.01.2016 року за №30 ТзОВ "Укр-Петроль" надало Ковельській ОДПІ відповідь про те, що жадану інформацію надати не вбачається за можливе з огляду на те, що з таким означеним і акцентованим суб'єктом господарювання, як ТзОВ "Волмакс", позивач жодних відносин не мав і не має.

За наведених обставин відповідачем було невірно та хибно надано правову оцінку фактичним обставинам справи з упередженим припущення про наявність господарських взаємовідносин з надуманим контрагентом, а тому колегія суддів прийшла до переконання про те, що податкове повідомлення-рішення від 11.03.2016року № 0000241202 було протиправним і правомірно підлягало до скасування.

Таким чином, суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2016 року у справі №803/373/16 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: І.І. Запотічний

В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлено 06.02.2017 року