Ухвала суду № 64564112, 31.01.2017, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.01.2017
Номер справи
803/534/16
Номер документу
64564112
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 січня 2017 р. № 876/9291/16

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Ліщинського А.М., Улицького В.З.,

за участю:

секретаря судового засідання - Богдан А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Воленерджі" до Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

ТзОВ "Воленерджі" звернулося з позовом до Ковельської ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення прийнятого Ковельською ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області 4 лютого 2016 року за №000056310 про збільшення грошового зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 13 587 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 9 058 грн. та за штрафними (фінансовими) санкціями в розмірі 4 529 грн..

В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення є протиправним, оскільки в межах камеральної перевірки неможливо встановити, чи були реалізовані підакцизні товари (нафтопродукти) для комерційного використання, а до показників колонки 4 (вартість реалізованих підакцизних товарів для комерційного використання) додатку 6 до декларації акцизного податку за листопад 2015 року позивачем була включена вартість реалізованих за договорами поставки від 15 січня 2015 року № П 15-91, від 13 листопада 2015 року №П 15-07 нафтопродуктів далі - ТзОВ ВТФ "Авіас", ТзОВ ТД "Авіас" відповідно, які є платниками акцизного податку, тому визначення позивачу грошового зобов'язання з акцизного податку згідно з оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням призводить до подвійного оподаткування. На підставі наведеного просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 4 лютого 2016 року за № 000056310.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року, позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області від 4 лютого 2016 року за №000056310.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, Ковельська ОДПІ ГУ ДФС у Волинській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржуване рішення суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.

Особи, які беруть участь в справі, в судове засідання не з'явилися, хоча були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, тому відповідно до ч.1 ст.41, ч.4 ст.196 КАС України суд розглядає справу за їхньої відсутності без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу.

Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що Ковельською ОДПІ ГУ ДФС проведено камеральну перевірку даних, задекларованих у декларації з реалізації суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів ТзОВ "Воленерджі" за листопад 2015 року.

18 січня 2016 року за результатами перевірки податковим органом складено акт №8/21/39465036, яким встановлено порушення ст.ст. 213, 214, пп. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215, ст. 216 ПК України та наказу Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року № 14 "Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку", в результаті чого ТзОВ "Воленерджі" занижено акцизний податок, який підлягає сплаті до бюджету за листопад 2015 року в сумі 9 058 грн. 00 коп..

На підставі зазначеного акту перевірки апелянтом прийнято податкове повідомлення-рішення №000056310 від 04.02.2016 року, яким позивачу збільшено грошове зобов'язання з акцизного податку з реалізації суб'єктом господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в розмірі 13 587 грн., в тому числі за основним платежем в розмірі 9 058 грн. та за штрафними санкціями в розмірі 4 529 грн.

Підпунктом 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 ПК України передбачено, що одним із об'єктів оподаткування зазначеним податком є операції з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

У разі обчислення податку із застосуванням адвалерних ставок базою оподаткування є вартість підакцизних товарів, що реалізовані відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу (п.п. 214.1.4 пункту 214.1 статті 214 Податкового кодексу України).

Відповідно до п.п.215.3.10 пункту 215.3 статті 215 Податкового кодексу України, для підакцизних товарів реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 пункту 213.1 статті 213 цього Кодексу, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з податком на додану вартість), у розмірі 5 відсотків.

З аналізу зазначених норм вбачається, що обов'язковою умовою реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є передача цих товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків.

Національний стандарт України ДСТУ 4303:2004 "Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять", затверджений наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 5 липня 2004 року №130, надає визначення поняттям роздрібної та оптової торгівлі.

Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надання йому торговельних послуг.

Оптова торгівля - це вид економічної діяльності в сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів за договорами поставки партіями для подальшого їх продажу кінцевому споживачеві через роздрібну торгівлю або для виробничого споживання та надавання пов'язаних із цим послуг.

Наказом Міністерства фінансів України від 23 січня 2015року №14 затверджено Порядок заповнення та подання декларації акцизного податку.

Відповідно до додатку 6 Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку, затвердженого наказом МФ України від 23.01.2015року №14, "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" декларація акцизного податку заповнюється в такому порядку: графа 3 - загальна вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків; графа 4 - вартість реалізованих підакцизних товарів у роздрібній торговельній мережі споживачам незалежно від форми розрахунків для їх комерційного використання, тобто для подальшої реалізації кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання; графа 5 - вартість підакцизних товарів до оподаткування (графа 3 - графа 4), у якій вказується різниця між графами 3 та 4 цього розрахунку.

Отже, законодавцем окремою графою виділено вартість підакцизних товарів, реалізованих для комерційного використання, та які не включаються у базу оподаткування акцизним податком.

Як встановлено під час розгляду справи, 21.12.2015 року ТзОВ "Воленерджі" подало до Ковельської ОДПІ ГУ ДФС декларацію акцизного податку за листопад 2015 року, зазначивши місцезнаходження пункту продажу товарів - вул. Київська, 3, с. Вишнів, Любомльський р-н. В додатку 6 "Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" до декларації акцизного податку за листопад 2015 року позивач у графі 4 відобразив суму від реалізації підакцизних товарів (бензини моторні, інші нафтопродукти, скраплений газ) для комерційного використання.

З матеріалів справи видно, що позивач здійснював поставку паливно-мастильних матеріалів згідно договорів поставки від 15.01.2015 року № П 15-91, від 13.11.2015 року №П 15-07 в адресу ТзОВ ВТФ "Авіас" та ТзОВ ТД "Авіас". Згідно умов даних договорів: постачальник на умовах, викладених в розділах цього договору, зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити паливно-мастильні матеріали (бензини, дизельне паливо і газ), в кількості і за ціною, передбаченими у додатках, які є невід'ємною частиною цього договору. Умовами даного договору передбачено наступне: товар за цим договором поставляється щоденно і безперервно на умовах EXW АЗС. Перелік АЗС постачальника зазначений в додатку №1 до цього договору; поставка товару оформляється актами прийому-передачі ПММ за формою, передбаченою у додатку №3 до цього договору щомісячно, не пізніше останнього дня звітного місяця; товар поставляється (видається) відповідно з Додатком №4 по довірчим документам покупця: паливним карткам; скретч-карткам.

Згідно листів ТзОВ ВТФ "Авіас" та ТзОВ ТД "Авіас" від 18 березня 2016 року №83/4, №92/2 адресованих позивачу, видно, що вартість нафтопродуктів, отриманих від ТзОВ "Воленерджі" за договором поставки №П 15-91 від 15 січня 2015 року, №П 15-07 від 13 листопада 2015 року протягом листопада - грудня 2015 року була раніше реалізована споживачам по довірчим документам та включена до декларації акцизного податку у таких періодах, в яких відбувалася фактична реалізація нафтопродуктів покупцям через торгівельні мережі у Волинській області.

Зазначене також підтверджується наданими позивачем первинними документами: актами приймання-передачі товару від 30.11.2015 року, податковою накладною від 26.11.2015 року № 26011, розрахунком коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної № 33, податковими накладними від 30.11.2015 року №30021, №30022, №30023, № 30024.

Відповідно до наявних в матеріалах справи документів, ТзОВ "Воленерджі" згідно із договорами поставки №П 15-91 від 15.01.2015 року, №П 15-07 від 13.11.2015 року було реалізовано в адресу ТзОВ ВТФ "Авіас", ТзОВ ТД "Авіас" оптову партію нафтопродуктів, відпуск яких за умовами поставки здійснювався за належними довірчими документами.

Пунктом 216.9 статті 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послу" від 6 липня 1995 року №265/95-ВР (далі - Закон №265/95-ВР), а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - є дата надходження оплати за проданий товар.

Згідно п. 1 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20 грудня 1997 року №1442, ці Правила визначають порядок приймання та роздрібної торгівлі бензином, дизельним паливом, скрапленим вуглеводневим газом, гасом, маслами, мастилами (далі - нафтопродукти), розфасованими нафтопродуктами, а також регламентують вимоги стосовно дотримання прав споживачів щодо належної якості нафтопродуктів, безпеки для життя та здоров'я споживачів, навколишнього природного середовища і рівня торговельного обслуговування.

Колегія суддів акцентує увагу і на тому, що здійснення роздрібного продажу нафтопродуктів через мережу АЗС не позбавляє права останнього здійснювати оптовий продаж нафтопродуктів для подальшого їх перепродажу кінцевому споживачеві через свої гуртові склади, нафтобази, автобензовозами ємкістю від чотирьох тисяч літрів для комерційно - виробничого використання.

Згідно вимог Податкового кодексу України, характерною ознакою камеральної перевірки є те, що вона здійснюється виключно за даними податкових декларацій без дослідження даних відображених в документах бухгалтерського обліку, а відтак під час проведеної Ковельською ОДПІ ГУ ДФС камеральної перевірки неможливо було зробити висновок про реалізацію нафтопродуктів для комерційного чи не комерційного використання, адже такий документ містить лише ціну та кількість відпущеного продукту.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що викладені в акті перевірки висновки про заниження акцизного податку, який підлягає сплаті до бюджету за листопад 2015 року в сумі 9 058 грн. 00 коп. по комерційно-господарських взаємовідносинах між ТзОВ "Воленерджі" та ТзОВ ВТФ "Авіас", ТзОВ ТД "Авіас" є безпідставними та ґрунтуються на припущеннях, а тому податкове повідомлення-рішення №000056310 від 04.02.2016 року слід визнати протиправним і скасувати.

Таким чином, суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.

Керуючись ч.1 ст. 41, ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Волинській області - залишити без задоволення, а постанову Волинського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2016 року у справі №803/534/16 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: А.М. Ліщинський

В.З. Улицький

Повний текст ухвали виготовлено 06.02.2017 року