Справа № 456/2212/16-а
Провадження № 2-а/456/62/2017
ПОСТАНОВА
іменем України
"18" січня 2017 р. суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області Сас С. С. ,
розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Стрий адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання недійсним повідомлення,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради в якому просить визнати недійсним повідомлення про прийняття поданої нею заяви від 21.07.2016р. щодо надання на наступний строк (повторно) допомоги малозабезпеченій сім'ї в частині, що для її розгляду необхідно подати до 20.08.2016р. такі документи, як довідка з ЖЕКУ, довідка з Біржі, довідка про розмір аліментів, довідка про пільги за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016 року. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради із заявою від 29.01.2016р. про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї, яка надається на шість місяців, та на наступний строк (повторно) - із заявою від 21.07.2016р. При поданні (повторно) заяви від 21.07.2016р. вона пред'явила документ, що посвідчує її особу (паспорт), і додала до заяви декларацію про доходи та майно осіб, які входять до складу її сім'ї. Однак відповідальна особа Управління при заповненні повідомлення до заяви від 21.07.2016р. зазначила, що для її розгляду необхідно подати до 20.08.2016р. такі документи, як довідка з ЖЕКУ, довідку з Біржі, довідку про розмір аліментів, довідку про пільги за період з 01.01.2016 по 30.06.2016р. По суті, Управління примушує її ОСОБА_1 робити те, що не передбачено законодавством, а саме: Закон "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям" передбачає: стаття 4. Порядок надання державної соціальної допомоги - ч.3 до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім'ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); ч.4 Форми заяви, довідки про склад сім'ї, декларації про доходи та майно встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення; ч.10 Порядок призначення та виплати державної соціальної допомоги встановлюється Кабінетом Міністрів України.
"Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям", затверджений постановою КМУ № 250 від 24.02.2003 (редакції на 21.07.2016 року), визначає умови призначення і виплати малозабезпеченим сім'ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям", а саме:
п.6. абз.1 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
абз.4 для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно. Довідка про склад сім'ї поновлюється лише у разі змін у складі сім'ї або у разі, коли між поданням заяви на призначення соціальної допомоги на наступний строк та припиненням виплати раніше призначеної соціальної допомоги минуло більше календарного місяця.
п.8. Соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи. У разі коли до заяви не додані всі необхідні документи, орган соціального захисту населення повідомляє уповноваженого представника сім'ї, які документи повинні бути подані додатково. Орган соціального захисту населення видає уповноваженому представнику сім'ї повідомлення про прийняття заяви та документів із зазначенням дати прийняття. п.20. Соціальна допомога призначається на шість місяців.
Ухвалою судді Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 29 грудня 2016 року відкрито скорочене провадження у справі.
Відповідач у встановлений ухвалою суду від 29.12.2016 року строк подав до канцелярії суду заперечення проти позову, покликаючись на те, що 27.07.2016р. позивач звернулась до управління з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї та декларацією. Порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги в управліннях праці та соціального захисту населення районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, структурних підрозділах з питань праці та соціального захисту населення виконавчого органу міської, районної у місті ради, які працюють в умовах як централізованої, так і децентралізованої виплати коштів призначеної соціальної допомоги, пільг та компенсацій, у тому числі державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям визначається Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики №345 від 19.09.2006 р. з наступними змінами.
Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи і майно. Довідка про склад сім'ї поновлюється лише в разі змін у складі сім'ї або у разі, коли між поданням заяви на призначення соціальної допомоги на наступний строк та припиненням виплати раніше призначеної допомоги минуло більше календарного місяця. Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для призначення всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При зверненні в управління 21.07.2016р. за призначенням допомоги позивачем подана лише заява та декларація. Спеціалістом управління відповідно до вимог Інструкції, заповнено відривний талон заяви (повідомлення) і у зв'язку з подачею позивачем неповного комплекту документів для отримання соціальної допомоги надано термін для подачі таких документів з їх переліком. Зокрема зазначено, що необхідно подати: довідку з ЖЕКУ, довідки про пільги за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016р., довідку з Центру зайнятості, довідку про розмір аліментів. Спеціаліст управління діяла відповідно до вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.
Розгляд справи проведено у порядку скороченого провадження у відповідності до ст. 183-2 КАС України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
За результатами розгляду справи в порядку скороченого провадження, з'ясувавши обставини справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступних міркувань.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Згідно ст. 69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, які мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач здійснює догляд за дитиною-інвалідом ОСОБА_2, що підтверджується копією протоколу 650337 від 23.04.2007р.
27.07.2016 року позивач звернулася до управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради з заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї. Однак їй було відмовлено у зв'язку з подачею неповного комплекту документів для отримання такої соціальної допомоги та надано термін для подачі документів за переліком.
Згідно рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім'ї від 29.02.2016р. позивачу ОСОБА_1 соціальну допомогу не призначено у зв'язку з відсутністю повного пакету документів.
Згідно п 2.1. Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженою наказом Мінсоцполітики №345 від 19.09.2006 р. з наступними змінами, приймання заяви та документів для надання усіх видів соціальної допомоги прийняття документів включає: перевірку правильності заповнення заяви та, у разі потреби, надання допомоги в її заповненні; перевірку правильності оформлення та повноти документів, що підтверджують право заявника на відповідні види допомоги; видачу заявникові повідомлення (відривного талона) про прийняття заяви та документів.
Під час приймання заяви та документів спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з пред'явленими паспортами (документами, які засвідчують особу) зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) громадян та членів їх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, свідоцтвами про народження неповнолітніх дітей та іншими документами, які передбачені відповідними нормативними актами для призначення допомоги.
Відповідно до п.2.4 Інструкції, спеціаліст з прийому проводить бесіду із заявником, перевіряє повноту заповнення заяви, декларації тощо, наявність відповідних документів.
Кількість прийнятих документів, порядковий номер заяви, дата її реєстрації, кількість документів, які необхідно донести, та дата, до якої ці документи мають бути донесені, зазначаються під копіювальний папір у відривній розписці повідомленні заяви. Відривна розписка-повідомлення видається заявникові (п.2.5 Інструкції).
Відповідно до ст.4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» від 1.06.2000 року з наступними змінами та п.6 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою КМУ №250 від 24.02.2003 року з наступними змінами, для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає до органу соціального захисту населення: заяву; документ, що посвідчує особу; довідку про склад сім'ї; декларацію про доходи та майно; довідку про наявність та розмір земельної частки (паю).
Згідно ст.5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім'ї та її середньомісячним сукупним доходом.
Отже, як вбачається з вищенаведеного позивачу відмовлено у наданні соціальної допомоги, у зв'язку із подачею неповного комплекту документів. Спеціалістом управління відповідно до Інструкції заповнено відривний талон заяви (повідомлення) у зв'язку з неповною подачею документів та надано термін для подачі таких документів з їх переліком, а саме, довідки з ЖЕКУ, довідки про пільги за період з 01.01.2016р. по 30.06.2016р., довідки з Центру зайнятості, довідки про розмір аліментів. Однак, позивач не використала надане їй право та не донесла необхідних документів, що і слугувало підставою відмови у призначення соціальної допомоги.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього кодексу. Позивач доказів на підтвердження своїх позовних вимог суду не надав.
А тому, враховуючи вищезазначені вимоги та керуючись конституційним принципом верховенства права, оцінивши всебічно, повно та об'єктивно всі наявні у справі докази окремо та у сукупності, застосовуючи відповідні норми матеріального права, утверджуючи та забезпечуючи права людини і основоположні свободи сторін, враховуючи принципи справедливості та неупередженості, суд не вбачає в даному випадку порушення права позивача, а навпаки
встановлено, що відповідач діяв у відповідності до закону, та його дії є правомірними, а спірне рішення оформлено у відповідності до вимог чинного законодавства.
Керуючись ст. ст. 159-161 КАС України, суд -
постановив:
Відмовити в позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Стрийської міської ради про визнання недійсним повідомлення.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Суддя С. С. Сас