Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
13.10.09р. Справа № 8/246-09
За позовом Прокурора Царичанського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Царичанської районної державної адміністрації (смт. Царичанка Дніпропетровської області) до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (смт. Царичанка Дніпропетровської області)
про стягнення 9 578,22 грн.
Суддя Дубінін І.Ю.
Представники:
Прокурор: Дидюк Н.О.
від позивача: Головко М.О. - юрисконсульт (дов. № 1321/01-34/2 від 12.10.08р.)
від відповідача: не з'явився
СУТЬ СПОРУ:
Прокурор Царичанського району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду із позовом в інтересах держави в особі Царичанської районної державної адміністрації (далі-позивач) до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі-відповідач) про стягнення заборгованості по оплаті орендної плати за користування земельною ділянкою, відповідно до умов договору оренди від 16.01.2008р., з урахуванням збільшення позовних вимог, у загальному розмірі 9 578,22 грн.
Позивач підтримав позовні вимоги прокурора у повному обсязі.
Відповідач у судове засідання не з'явився, відзиву на позов не надав, але був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, що підтверджується направленням ухвали суду на юридичну адресу відповідача, яка підтверджена витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Вислухавши прокурора та позивача, розглянувши матеріали справи, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В:
Між позивачем та відповідачем 16.01.2008 року було укладено договір оренди землі, відповідно до якого позивач надав, а відповідач прийняв в строкове платне користування земельну ділянку під виробничими спорудами, яка знаходиться на території Царичанської селищної ради. В оренду була передана земельна ділянка загальною площею 7 990 кв.м.: 320 кв.м. - під виробничими спорудами; 7 670 кв.м. - площа прилеглої території, на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 16.01.2008р. № 10-р. Договір було укладено на один рік: з 01.01.2008р. до 31.12.2008р. (п.п. 1, 2, 8 договору оренди). Додатковою угодою до договору оренди від 05.02.2009р. продовжено термін дії договору оренди земельної ділянки від 16.01.2008р. з 01.01.2009р. по 31.12.2009р.
За п.п. 9, 11 договору, з урахуванням змін, внесених додатковою угодою від 05.02.2009р., орендна плата вноситься відповідачем у грошовій формі: 1,30 грн. за 1 кв.м. - обслуговування прилеглої території та 2,50 грн. за 1 кв.м. - обслуговування будівель. Всього 10 771 грн. на рік. Орендна плата вноситься щомісячно рівними частками до 30 числа наступного за звітним місяця. Орендна плата за листопад і грудень вноситься до 15 грудня.
Відповідно п.4.2. Порядку розгляду заяв, клопотань щодо вирішення земельних питань, укладання та контролю за виконанням договорів оренди земельних ділянок у Царичанському районі, затвердженим розпорядженням голови райдержадміністрації від 03.06.2005 №194-р, контроль за виконанням договорів оренди здійснює землевпорядна служба селищної ради.
Згідно інформації (наданому акту звірки) Царичанської селищної ради відповідач, станом на 01.09.2009р. за використання вищезазначеної земельної ділянки за договором оренди має прострочену заборгованість в загальній сумі 9 578,22 грн.
Доказів розірвання або припинення вищевказаного договору оренди сторонами суду не надано.
Таким чином, факт невиконання зобовязань за згаданим договором оренди матеріалами справи доведено, відповідачем не спростовано.
Станом на момент розгляду справи відповідачем доказів погашення заборгованості в сумі основного боргу 9 578,22 грн. суду не надано.
При викладених обставинах господарський суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в сумі основного боргу 9 578,22 грн.
Приймаючи рішення господарський суд виходив також з наступного:
Згідно ст. 2 ГПК України та рішення Конституційного суду України від 08.04.99 р. № 3-рп/99, господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави, при цьому прокурор в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Пiд поняттям "орган, уповноважений державою здiйснювати вiдповiднi функцiї у спiрних вiдносинах", зазначеним у частинi другiй статтi 2 АПК України, потрiбно розумiти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Згідно ст. 361 Закону України “Про прокуратуру”, представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних дій спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках передбачених законом.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є обєктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Згідно вимог ст. 17 Земельного кодексу України, до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.
У відповідності вимог п. 12 перехідних положень Земельного кодексу України, до компетенції органів державної влади відноситься розпорядження землями за межами населених пунктів.
Таким чином, прокурором в межах наданих законом повноважень щодо представництва інтересів в суді, обґрунтовано подано позов в інтересах держави в особі Царичанської районної державної адміністрації.
Приймаючи рішення господарський суд виходив також з наступного:
Цивільні правовідносини між сторонами за названим договором регулюються Цивільним кодексом України.
Разом з тим, згідно ст. 1 Закону України “Про оренду державного та комунального майна”, вказаний Закон регулює органiзацiйнi вiдносини, пов'язанi з передачею в оренду майна державних пiдприємств та органiзацiй, пiдприємств, заснованих на майнi, що належить Автономнiй Республiцi Крим або перебуває у комунальнiй власностi (далi - пiдприємства), їх структурних пiдроздiлiв.
Оскільки предметом договору оренди є державне майно, спірні правовідносини у даній справі підпадають під одночасне регулювання Цивільного кодексу України та Закону про оренду. Але при цьому відповідні положення Закону мають переважне значення.
Закон про оренду та Цивільний кодекс України містять схожі положення щодо обовязку користувача стосовно внесення плати за користування майном.
Згідно ст.ст. 759, 762 Цивільного кодексу України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачевi майно у користування за плату на певний строк. За користування майном з наймача справляється плата, розмiр якої встановлюється договором найму. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторiн у грошовiй або натуральнiй формi. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Плата за користування майном вноситься щомiсячно, якщо iнше не встановлено договором.
Відповідно до ст.ст. 18, 19 Закону, строки внесення орендної плати визначаються в договорі, а орендар зобовязаний вносити її своєчасно і у повному обсязі.
Згідно зі ст.ст. 525, 526, 530 Цивільного кодексу України, одностороння вiдмова вiд зобов'язання або одностороння змiна його умов не допускається, якщо iнше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином вiдповiдно до умов договору та вимог цього Кодексу. Якщо у зобов'язаннi встановлений строк (термiн) його виконання, то воно пiдлягає виконанню у цей строк (термiн). Зобов'язання, строк (термiн) виконання якого визначений вказiвкою на подiю, яка неминуче має настати, пiдлягає виконанню з настанням цiєї подiї.
Викладене є підставою для задоволення позову. Судові витрати слід покласти на відповідача.
Керуючись Законом України “Про оренду державного та комунального майна”, Законом України “Про прокуратуру”, ст.ст. 525, 526, 530, 759, 762, ЦК України, ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (51000, АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1):
- на користь держави в особі Царичанської районної державної адміністрації (51000, Дніпропетровська область, смт. Царичанка, вул. 14 Театральна, 16; р/р 33218815700354, код 13050500 УДКУ в Дніпропетровській області, код ОКПО 23929810, МФО 805012) - 9 578 грн. 22 коп. основного боргу;
- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31118095700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24246786; КБК 22090200) - 102 грн. 00 коп. витрат на держмито;
- в доход державного бюджету в особі Управління Держказначейства у Жовтневому районі м. Дніпропетровська (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; р/рахунок 31211259700005 в відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, ЄДРПОУ 24246786, ККД 22050000) - 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Видати накази.
Суддя І.Ю. Дубінін