ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан ОСОБА_1, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"01" лютого 2017 р.Справа № 922/4775/16
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Суслової В.В.
при секретарі судового засідання Помпі К.І.
розглянувши справу
за позовом Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків до Державного підприємства "Харківський автомобільний завод", м. Харків про стягнення коштів за участю представників:
позивача - ОСОБА_2, довіреність №5196/01-25/09-14 від 01.10.2014 року;
відповідача - ОСОБА_1, довіреність №1/261 від 23.09.2016 року;
ВСТАНОВИВ:
Державна екологічна інспекція у Харківській області звернулася до господарського суду Харківської області із позовом до Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" про стягнення з відповідача на користь держави шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища у розмірі 22541,24 грн.
Ухвалою господарського суду Харківської області від 03.01.2017 року прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 01.02.2017 року об 11:30 год.
16 січня 2017 року від позивача до канцелярії суду надійшли письмові пояснення за вх. № 1263, які долучені до матеріалів справи.
Представник позивача в судовому засіданні 01.02.2017 року позов підтримує в повному обсязі та наполягає на його задоволенні.
Представник відповідача проти позову заперечує та просить суд відмовити в позові з підстав наведених у письмових запереченнях на позов за вх. № 3350, які долучені судом до матеріалів справи.
З'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників учасників судового процесу, всебічно та повно дослідивши надані учасниками судового процесу докази, суд установив наступне.
В період з 12.04.2016 року по 29.04.2016 року Державною екологічною інспекцією у Харківській області (надалі Держекоінспекція) на підставі ст. 20-2 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст. 4,5,7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» та наказу Держекоінспекції від 11.04.2016 № 200/01-04 було здійснено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства у діяльності Державного підприємства «Харківський автомобільний завод» (далі - ДП «ХАЗ»), яке здійснює діяльність за адресою: м. Харків, Жовтневий район, 1-й промисловий майданчик.
За результатами даної перевірки Держекоінспекцією складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами № 200/01-04/02-09 від 29.04.2016 року, який отримано та підписано директором ДП «ХАЗ».
Відповідно до вказаного акту та наданих під час перевірки документів дозвільного характеру вбачається, що джерелами утворення забруднюючих речовин в атмосферне повітря є 12 стаціонарних джерел викидів в атмосферне повітря, з яких 11 організованих та 1 джерело - неорганізоване..
Також встановлено, що у підприємства в наявності дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від стаціонарних джерел викидів № 6310137900-2129 від 05.10.2015, терміном дії необмежний.
Актом перевірки №08-11/620/01-03 від 29.05.2013 року Держекоінспекцією зафіксовано факт здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами ДП «ХАЗ» без відповідного дозволу.
Таким чином, у період з 29.05.2013 по 04.10.2015 ТОВ ДП «ХАЗ» здійснювало наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, що є порушенням ст.ст. 10, 11 Закону України «Про охорону атмосферного повітря».
Пунктом 3 припису від 10.05.2016 року за № 24/03-09, директора ДВ "ХАЗ" було зобов'язано надати на адресу Держекоінспекції довідку про час роботи стаціонарних джерел викидів ДП "ХАЗ" в період з 29.05.2013 по 04.10.2015.
На виконання вказаного пункту припису ДП «ХАЗ» надало довідку від 02.06.2016 року за № 1/152 про час роботи джерел у наднормативному режимі.
В звязку з виявленими порушеннями, Держекоінспекцією з урахуванням часу роботи обладнання, визначених у довідки ДП «ХАЗ» та норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за № 48/16064 розраховано суму шкоди та предявлено Претензію № 140 від 02.09.2016, щодо добровільного відшкодування шкоди заподіяної державі в розмірі 15245,00 грн., яку було направлено на адресу ДП «ХАЗ» (повідомлення про вручення №6109802942013).
Крім того, за виявлене правопорушення Держекоінспекцією винесено протокол про адміністративне правопорушення від 17.05.2016 року за № 000075 та постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.05.2016 № 54/03-09, якими визнано головного інженера ДП «ХАЗ» ОСОБА_3 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 78 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340,00 грн. Даний штраф сплачено згідно квитанції від 19.05.2016 № 18.
Також, в ході проведення планової перевірки ДП «ХАЗ», Держекоінспекцією відібрані проби ґрунту на території підприємства біля випробувальної станції, а саме на місці розлиття нафтопродуктів, про що свідчить акт від 13.04.2016 за №03-2016/06-07.
За результатами дослідження проб виявлено перевищення вмісту забруднюючих речовин по неполярним вуглеводням (або нафтопродуктам), що відображено у протоколі вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів від 22.04.2016 №03-2016/06-07.
Відповідно до п. 2 «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 № 149 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2017 за № 422/13689, забруднення земель - це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін.
На підставі вище згаданої методики та із врахуванням листа Управління Держегеокадастру у м. Харкові від 19.10.2016№19-20.08-6-4503/20-16, позивачем була розрахована шкода, за забруднення земельних ділянок, розмір якої становить 7296,24 грн.
Розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої забрудненням земельної ділянки разом з претензією за № 176 від 21.10.2016 було надіслано Відповідачу. Однак, після отримання претензії (повідомлення про вручення №6109803002944), Відповідач шкоду за забруднення земельних ділянок добровільно не сплатив.
Крім того, за виявлене правопорушення Держекоінспекцією винесено протокол про адміністративне правопорушення від 17.05.2016 року за № 000074 та постанову про накладення адміністративного стягнення від 17.05.2016 № 53/03-09, якими визнано начальника цеху №2 ДП «ХАЗ» ОСОБА_4 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 52 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 850,00 грн. Даний штраф сплачено згідно квитанції від 19.05.2016 № 19.
Разом з тим, відповідачем збитки, завдані державі, не відшкодовані. Вказане стало підставою для звернення відповідача до суду з відповідним позовом.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог і заперечень проти них, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього середовищ», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог, зокрема, здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Статтею 51 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовищ» обумовлено, що підприємства, установи й організації, діяльність яких пов'язана з шкідливим впливом на навколишнє природне середовище, незалежно від часу введення їх у дію повинні бути обладнані спорудами, устаткуванням і пристроями для очищення викидів і скидів або їх знешкодження, зменшення впливу шкідливих факторів, а також приладами контролю за кількістю і складом забруднюючих речовин та за характеристиками шкідливих факторів.
Згідно статті 10 Закону України «Про охорону атмосферного повітря», підприємства, установи, організації та громадяни - суб'єкти підприємницької діяльності, що здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря та діяльність яких пов'язана з впливом фізичних та біологічних факторів на його стан, зобов'язані, зокрема, здійснювати організаційно-господарські, технічні та інші заходи щодо забезпечення виконання вимог, передбачених стандартами та нормативами екологічної безпеки у галузі охорони атмосферного повітря, дозволами на викиди забруднюючих речовин тощо.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 цього Закону, викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, виданого суб'єкту господарювання, об'єкт якого належить до другої або третьої групи, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Як вбачається з документів та матеріалів наданих суду, в період з 29.05.2013 року по 04.102015 року дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами у Відповідача був відсутній.
Відповідачем не було виконано обов'язків щодо своєчасного отримання відповідного дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, про що зазначено в акті перевірки № 59/01-04/02-09.
Відповідно до пункту 4 оглядового листа Вищого господарського суду України від 14.01.2014 року № 01-06/20/2014 «Про деякі питання практики застосування господарськими судами законодавства у справах, в яких заявлено вимоги про відшкодування збитків», збитки завдані державі внаслідок порушення приписів законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягають відшкодуванню за весь час роботи стаціонарних джерел викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря за відсутності відповідного дозволу.
У відповідності до ст.ст. 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність згідно з законом. Шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Як було вище зазначено, в звязку з виявленими порушеннями, Держекоінспекцією з урахуванням часу роботи обладнання, визначених у довідки ДП «ХАЗ» та норм передбачених «Методикою розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 № 639, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21 січня 2009 р. за № 48/16064 розраховано суму шкоди, яка становить 15245,00 грн.
Згідно ст. 35 Закону України «Про охорону земель», власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобовязані:дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням; забезпечувати захист земель від забруднення та засміченя.
Відповідно до ст. 96 Земельного кодексу України - «землекористувачі зобовязані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та дотримуватися вимог законодавства про охорону довкілля».
Відповідно до ст. 167 Земельного кодексу України, господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлених гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.
Однак, в порушення вказаних норм, Держекоінпецією зафіксовано факт забруднення земельної ділянки на території підприємства біля випробувальної станції, що відображено в акті перевірки № 200/01- 04/02-09 від 29.04.2016 року, в акті відбору проб грунтів від 13.04.2016 за № 03-2016/06-07 та у протоколі вимірювання показників складу та властивостей проб грунтів від 22.04.2016 № 03-2016/06-07.
Враховуючи вищенаведене, вбачається, що Відповідачем не виконано обовязків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоровя людей, а також щодо вжиття відповідних заходів.
Так, на підставі «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 № 149 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2017 за № 422/13689, Держекоінспекцією була розрахована шкода, за забруднення земельних ділянок, розмір якої становить 7296,24 грн.
Статтями 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" визначено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.
Відшкодування шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства за своєю правовою природою є відшкодування позадоговірної шкоди, тобто деліктною відповідальністю.
Загальне положення про цивільно-правову відповідальність за завдання позадоговірної шкоди міститься у статті 1166 Цивільного кодексу України, відповідно до якої майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Процедура проведення перевірок з питань здійснення державного контролю у сфері охорони навколишнього природного середовища та оформлення їх результатів регулюється Порядком організації та проведення перевірок суб'єктів господарювання щодо дотримання вимог природоохоронного законодавства, затвердженим Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №464 від 10.09.2008 р., відповідно до п.1.4 якого акт перевірки - документ, який фіксує факт проведення планових, позапланових перевірок суб'єктів господарювання і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища та його дотримання.
Розглядаючи справи про відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення природноресурсового, природоохоронного законодавства про забезпечення екологічної безпеки, господарські суди повинні обов'язково враховувати наявність таких умов відповідальності, як безпосередній причинний зв'язок між відповідними діями (бездіяльністю) і шкодою та вина відповідача.
При цьому відсутність вини відповідно до ч. 2 ст. 1166 ЦК України доводиться особою, яка завдала шкоди (вказана позиція міститься у п.1.3 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 р. N 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами і доповненнями).
Вирішуючи спір про відшкодування шкоди, заподіяної навколишньому природному середовищу, господарському суду слід виходити з презумпції вини правопорушника. Отже, позивач не повинен доводити наявність вини відповідача у заподіянні шкоди навколишньому природному середовищу, навпаки, відповідач повинен довести, що у діях його працівників відсутня вина у заподіянні шкоди (п. 1.6 Роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 27.06.2001 р. N 02-5/744 "Про деякі питання практики вирішення спорів, пов'язаних із застосуванням законодавства про охорону навколишнього природного середовища" (із змінами і доповненнями).
Дослідивши матеріали справи, судом вбачається, що позивачем надано усі докази на підтвердження завдання відповідачем шкоди внаслідок його неправомірної поведінки.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача шкоди, завданої державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 22541,24грн., є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат суд, керуючись ст.49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті судового збору та покладає на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.1166 ЦК України, ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 34, 43, 75, 82-85 ГПК України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" (61034, м. Харків, вул. Цементна, 2, код ЄДРПОУ 07934846) на користь держави на р/р 3311133170000, УК у Жовтневому районі м. Харкова, код ЄДРПОУ 37999612, МФО 851011, символ звітності 331 для зарахування по коду бюджетної кваліфікації 24062100 "Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності", в установі банку - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, шкоду заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 22541,24 грн.
3. Стягнути з Державного підприємства "Харківський автомобільний завод" (61034, м. Харків, вул. Цементна, 2, код ЄДРПОУ 07934846) на користь Державної екологічної інспекції у Харківській області на р/р 35214005081164, ДКСУ у м. Києва, код ЄДРПОУ 37999518, МФО 820172, судовий збір 1378,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 06.02.2017 р.
Суддя ОСОБА_5
справа № 922/4775/16