Справа № 226/2004/16-а
Провадження № 2-а/226/7/2017
ПОСТАНОВА
Іменем України
31.01.2017 року місто Мирноград
Димитровський міський суд Донецької області в складі:
головуючого - судді Салькової В.С.,
за участю секретаря судового засідання Пікало К.І.,
представника позивача за договором адвоката Скоблікова С.О.,
представника відповідача за довіреністю Самойленка А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Мирнограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області про визнання неправомірними дій та рішення відповідача і зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернулась до суду з адміністративним позовом до відповідача - Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (далі за текстом - управління) про визнання неправомірними дій та рішення відповідача і зобов'язання вчинити певні дії, в обґрунтування якого вказала, що 27.04.2016 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я згідно з п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 27.10.2016 року позивач отримала рішення управління № 959, відповідно до якого в призначені пенсії за вислугу років їй було відмовлено у зв'язку з тим, що назва фармацевтичного закладу, зазначеного в її трудовій книжці, не відповідає Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого 04.11.93 року за № 909. Внаслідок цього до спеціального стажу позивача не врахований період роботи в якості провізора на ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» за період з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року, через що її спецстаж складає 24 роки 00 місяців 10 днів. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років», пенсію за вислугу років працівникам аптек, аптечних кіосків, аптечних магазинів, контрольно-аналітичних лабораторій на посадах провізорів (незалежно від найменування посад), лаборантів призначають при наявності спеціального стажу роботи не менше 25 років. Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ. Згідно з наказом МОЗ від 28.10.2002 року № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодих спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я», до фармацевтичних закладів відноситься аптека, відповідно до пояснень до переліку закладів охорони здоров'я, аптека - заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ і організацій лікарськими засобами і виробами медичного призначення. Згідно з ч. 1 ст. 56, ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства у колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи тривалості перерв, що підтверджується трудовою книжкою. Підставою для призначення пенсії за вислугою років є робота на посаді провізора у закладі, віднесеному до закладів охорони здоров'я, при наявності загального стажу від 25 років незалежно від віку. У відповідності до п. 2 приміток до Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого 04.11.93 р. № 909, робота на посаді провізора у період з 08.04.1996 року до 05.07.1998 року дає право позивачеві на пенсію за вислугою років, оскільки таке право дає робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах незалежно від відомчої належності та форми власності цих закладів. Пунктом «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що право на пенсію за вислугу років мають працівники охорони здоров'я та соціального забезпечення за наявності спеціального стажу роботи 25 років у закладах і на посадах, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909, згідно з яким до спеціального стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються, зокрема, періоди роботи у закладах охорони здоров'я на посадах лікарів та середнього медичного персоналу (незалежно від найменування посад). Ст. 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я, затверджених Законом України від 15.12.1992 року № 2802-ХІІ, визначає заклади охорони здоров'я як підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом надання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних та лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників. Пенсія призначається за умови звільнення з роботи, що надає право на даний вид пенсії. Згідно із записами у трудовій книжці, 15.04.2016 року позивач звільнена з роботи за ст. 38 КЗпП України. Пенсії за вислугу років працівникам, зокрема, охорони здоров'я, призначаються незалежно від віку, при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З 1983 року по 1988 рік позивач навчалась в Харьківському фармацевтичному інституті та по закінченню 23.06.1988 року отримала диплом з присвоєною кваліфікацією провізора. З 12.07.1988 року по 15.04.2016 року вона працювала на посадах провізора - аналітика, провізора, завідуючої аптечним пунктом, завідуючою-провізора аптеки, в різних аптеках та на ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг». Загальний трудовий стаж складає більше 31 року, у тому числі спеціальний стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років - більше 25 років.
Відповідно до листа Державної інспекції з контролю якості лікарських засобів від 23.03.2009 року №1948/08-33, підставою для отримання провізором пенсії за вислугу років є ліцензія на здійснення оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами, а не акредитаційний сертифікат.
Згідно зі статутом, ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» є юридичною особою, метою діяльності якої є забезпечення населення та медичних установ медичними препаратами і устаткуванням та ін., здійснює оптову та роздрібну реалізацію медикаментів з 09.02.1995 року по цей час. У період роботи позивача на посаді провізора з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» мало відповідні ліцензії на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами, тому цей період підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи позивача, що дає їй право на пенсію за вислугою років.
Позивач просила суд визнати дії відповідача неправомірними та скасувати його рішення №959 про відмову в призначенні пенсії за вислугою років, зобов'язати відповідача зарахувати до спеціального стажу роботи період роботи на посаді провізора ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року та призначити їй пенсію за вислугою років як працівникові охорони здоров'я з 27.04.2016 року.
Позивач ОСОБА_3 в судове засідання не з'явилась, надала заяву про розгляд справи у її відсутність за участю її представника, в заяві зазначила, що наполягає на позовних вимогах.
Представник позивача Скобліков С.О. під час розгляду справи повністю підтримував вимоги позивача та просив їх задовольнити.
Представник відповідача за довіреністю Самойленко А.В. в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав письмові заперечення, на які посилався в судовому засіданні. Так, відповідач вважає правомірною відмову у призначенні пенсії за вислугу років ОСОБА_3 27.04.2016 року ОСОБА_3 звернулася до управління із заявою про призначення пенсії за вислугу років як працівнику охорони здоров'я згідно з п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з наданням трудової книжки, диплома, паспорта, картки фізичної особи - платника податків, свідоцтва про шлюб, акредитаційних сертифікатів, ліцензії ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг», індивідуальних відомостей про застраховану особу. 26.07.2016 року управлінням прийнято рішення №959 про відмову в призначення пенсії. При розгляді документів було встановлено, що ОСОБА_3 працювала в ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» з 08.04.1996 року по 15.04.2016 року на посадах провізора, завідуючої аптечним пунктом та завідуючої-провізора. Відповідно до ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, станом на 01.04.2015 року - не менше 25 років, а з 01.04.2016 року по 31.03.2017 року - не менше 26 років. Переліком закладів охорони здоров'я лікарських провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я, які дають право на пенсію за вислугу років, затвердженого наказом МОЗ від 04.11.1993 року №909 передбачені: аптеки, аптечні кіоски, аптечні магазини, контрольно-аналітичні лабораторії. У випадку, коли назва фармацевтичного закладу не відповідає зазначеному переліку, акредитацій сертифікат є обов'язковим документом для визначення права на пенсію за вислугу років, так як відповідно до наданого сертифікату визначається назва фармацевтичного закладу. У зв'язку з тим, що акредитаційний сертифікат за період роботи з 08.04.1996 року по 06.07.1998 року позивачем наданий не був, цей період роботи був зарахований до загального стажу. Просив відмовити позивачеві у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Судом встановлено, що 27.04.2016 року позивач ОСОБА_3 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області із заявою про призначення їй пенсії за вислугу років (а.с. 9).
Рішенням №959 відповідач відмовив в призначенні пенсії позивачеві з посиланням на те, що спеціальний стаж, який дає право на пенсію за вислугу років, у ОСОБА_3 складає 24 роки 00 місяців 10 днів, до спеціального стажу не зараховується період роботи на підприємстві ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року на посаді провізора (а.с. 8).
Згідно із записами в трудовій книжці, яка є підтвердженням трудового стажу особи, ОСОБА_3 працювала в ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» з 08.04.1996 року по 15.04.2016 року на посадах провізора, завідуючої аптечним пунктом та завідуючої-провізора (а.с.6).
Вислухавши сторін та дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з такого.
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального захисту населення при наявності спеціального стажу роботи від 25 років до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Згідно з Переліком до спеціального стажу, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховуються періоди роботи на посадах провізорів, фармацевтів (незалежно від найменування посад), лаборантів в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях. Разом з тим, відповідно до примітки 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності та відомчої підпорядкованості закладів і установ.
Визначення аптечного закладу наведено в статті 16 Закону України від 19.11.1992 року № 2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров'я» (в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) згідно з якою безпосередню охорону здоров'я населення забезпечують санітарно-профілактичні, лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі, санаторно-курортні, аптечні, науково-медичні та інші заклади охорони здоров'я. Відповідно до частини другої цієї статті, заклади охорони здоров'я створюються підприємствами, установами та організаціями з різними формами власності, а також приватними особами при наявності необхідної матеріально-технічної бази і кваліфікованих фахівців. Порядок і умови створення закладів охорони здоров'я, державної реєстрації та акредитації цих закладів, а також порядок ліцензування медичної та фармацевтичної практики визначаються актами законодавства України.
Відповідно до ст. 3 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я», заклад охорони здоров'я - юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, основним завданням яких є забезпечення медичного обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.
Таким чином, підставою для призначення пенсії за вислугу років є робота на посаді провізора чи фармацевта у закладі, віднесеному до закладів охорони здоров'я, при наявності загального стажу від 25 до 30 років, незалежно від віку.
При цьому, відповідно до п. 3 наказу Міністерства охорони здоров'я від 28.10.2002 року № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я» до фармацевтичних (аптечних) закладів відносяться: аптека, аптечна база (склад), база (склад) медичної техніки, база спеціальною медичного постачання (центральна, республіканська, обласна), контрольно-аналітична лабораторія, лабораторія з аналізу якості лікарських засобів, магазин (медичної техніки, медичної оптики).
Зі статуту ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» вбачається, що товариство є юридичною особою, метою його діяльності є забезпечення потреб населення і медичних закладів медичними препаратами і обладнанням, предмет його діяльності - оптова і роздрібна реалізація медикаментів, лікарських трав, виробів медичного призначення і медичного обладнання; відкриття аптек (а.с. 21-26).
Як виходить із ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності від 09.02.1995 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Фармація» здійснювало оптову та роздрібну реалізацію медикаментів, строк дії ліцензії 3 роки (а.с. 12).
Як виходить з ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності від 14.03.1996 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Фармація-Трейдінг» здійснювало роздрібну реалізацію медикаментів, строк дії ліцензії 3 роки (а.с. 13).
Як виходить з ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності від 21.07.1997 року, Товариство з обмеженою відповідальністю «Донбас-Фармація-Трейдінг» здійснювало роздрібну реалізацію медикаментів, строк дії ліцензії 3 роки (а.с. 14).
Таким чином вбачається, що позивач в період з 08.04.1996 року по 06.07.1998 року працювала у закладі, який відповідає критеріям закладу охорони здоров'я (аптеки), на посаді провізора.
Відповідно до пункту 1 Порядку державної акредитації закладу охорони здоров'я, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.1997 року № 765 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), державна акредитація закладу охорони здоров'я - це офіційне визнання статусу закладу охорони здоров'я, наявності в ньому умов для надання певного рівня медико-санітарної допомоги, підтвердження його відповідності встановленим критеріям та гарантії високої якості професійної діяльності.
Згідно з пунктом 2 зазначеного Порядку, акредитації підлягають незалежно від форми власності всі заклади охорони здоров'я.
Таким чином, підприємство офіційно набуває статусу закладу охорони здоров'я на підставі державної акредитації. Отже, до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, зараховується, зокрема, робота на посадах провізорів, фармацевтів у аптеках, які офіційно набули статусу закладу охорони здоров'я на підставі державної акредитації.
Відмовляючи позивачеві у призначенні пенсії за вислугою років, відповідач, серед іншого, посилався на наказ Міністерства охорони здоров'я України від 28.10.2002 року № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодих спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я», та зазначив, що у випадку, коли назва фармацевтичного закладу, зазначена в трудовій книжці, не відповідає Переліку закладів охорони здоров'я, акредитаційний сертифікат є обов'язковим документом для визначення права на пенсію за вислугою років.
З таким висновком управління суд не може погодитися з таких підстав.
Дійсно, в період роботи позивача в ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» з 08.04.1996 року по 06.07.1998 року товариство не мало відповідного акредитаційного сертифікату. В той самий час, державна акредитація закладів охорони здоров'я введена в дію постановою Кабінета Міністрів України № 765 від 15.07.1997 року «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів охорони здоров'я». Відповідно до постанови, Міністерству охорони здоров'я доручено у двомісячний термін створити Головну акредитаційну комісію при Міністерстві охорони здоров'я України та забезпечити формування акредитаційних комісій при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим,
управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій; Міністерству охорони здоров'я України, Міністерству охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, обласним, Київській
та Севастопольській міським державним адміністраціям доручено забезпечити
проведення державної акредитації всіх закладів охорони здоров'я до
2000 року. За Порядком, акредитації підлягають незалежно від форми власності усі заклади охорони здоров'я, акредитація проводиться один раз на три роки.
23.03.2000 року ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» отримало акредитаційний сертифікат Міністерства охорони здоров'я України терміном дії до 23.03.2003 року (а.с. 67).
Таким чином, суд вбачає, що ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг», яке в період роботи там позивача мало відповідні ліцензії на право здійснення підприємницької діяльності, звернулося за державною акредитацією в порядку і у строк, визначений діючим на той час законодавством України, отримало акредитаційний сертифікат на початку 2000 року, та таким чином діяльність товариства перебувала у площині, встановленій Законом для закладів охорони здоров'я України. Вимога управління про підтвердження спеціального стажу позивача у 1996-1998 році акредитаційним сертифікатом не ґрунтується на Законі, оскільки на початок спірного періоду акредитація таких закладів взагалі не була передбачена Законом, а на завершення спірного періоду в державі тривав процес державної акредитації закладів охорони здоров'я, завершення забезпечення якого визначено в постанові КМ України № 765 від 15.07.1997 року «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів охорони здоров'я» як 2000 рік (в редакції, чинній в спірному періоді).
Враховуючи наявність відповідних ліцензій, відсутність відмови уповноваженого органу в державній акредитації ТОВ «Донбас-Фармація-Трейдінг» та своєчасне отримання товариством акредитаційного сертифікату в 2000 році, суд приходить до висновку про відсутність підстав вважати, що позивач у спірний період працювала на підприємстві, яке не є закладом охорони здоров'я, робота в якому дає право на пенсію за вислугою років.
У зв'язку з цим, стаж роботи ОСОБА_3 на посаді провізора з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Донбас-Фармація-Трейдінг» підлягає зарахуванню до спеціального стажу роботи, що дає право на пільгову пенсію за вислугу років.
Таким чином, спеціальний стаж позивача є більшим, ніж 26 років, що вказує на обов'язок відповідача призначити пенсію ОСОБА_3 у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з огляду на що позовні вимоги підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України від 19.11.1992 року № 2801-ХІІ «Основи законодавства України про охорону здоров'я», постанови Кабінету Міністрів України № 765 від 15.07.1997 року «Про затвердження Порядку державної акредитації закладів охорони здоров'я», наказу Міністерства охорони здоров'я від 28.10.2002 року № 385 «Про затвердження переліків закладів охорони здоров'я, лікарських, провізорських посад та посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою у закладах охорони здоров'я», керуючись ст.ст. 11, 17-18, 99, 158-163 КАС України, суд
постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області про визнання неправомірним дій та рішення відповідача і зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати неправомірним і скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області № 959 про відмову в призначенні ОСОБА_3 пенсії за вислугу років згідно з п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області зарахувати до спеціального стажу ОСОБА_3 період роботи на посаді провізора з 08.04.1996 року по 05.07.1998 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю «Донбас-Фармація-Трейдінг».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області призначити ОСОБА_3 пенсію за вислугою років у відповідності до п. «е» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 27.04.2016 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області на користь ОСОБА_3 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в м. Димитрові Донецької області (код ЄДРПОУ 21963441, 85323, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, 13) судовий збір в розмірі 1102 (одна тисяча сто дві) гривні 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Димитровський міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: В.С. Салькова