донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
01.02.2017 справа №20б/5014/2055/2012
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий: суддіАгапов О.Л. Малашкевич С.А., Мартюхіна Н.О. при секретарі за участю представників сторін від кредиторів від боржника арбітражний керуючий розглянувши апеляційну скаргу Дьома К.Г. ДП «Енергоринок» Андишула А.М. (довіреність від 21.12.16 №01/44-951Д не з'явився не з'явився Державної податкової інспекції у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області, м. Лисичанськ Луганська область на ухвалу господарського суду Луганської області від15.11.16 р. у справі№ 20б/5014/2055/2012 (суддя Ковалінас М.Ю.) про банкрутство Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль» ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду Луганської області від 15.11.2016 року у справі №20б/5014/2055/2012:
- відновлені матеріали справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль», м. Лисичанськ Луганської області, в частині ухвал господарського суду Луганської області у цій справі та постанови господарського суду Луганської області від 15.10.2012 у справі №20б/5014/2055/2012 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також в частині матеріалів, наданих сторонами та учасниками процесу у справі №20б/5014/2055/2012 після 24.10.2014р;
- затверджено підсумковий звіт ліквідатора від 01.06.2016 вих. №01/06-16 про стан проведення ліквідаційної процедури та фінансовий звіт ліквідатора від 01.06.2016 вих. №01/06-16-1, ліквідаційний баланс банкрута - Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ Луганської області, станом на 01.06.2016;
- ліквідовано банкрута - Державне підприємство «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ Луганської області, як юридичну особу.
- провадження у справі припинено та скасовано мораторій на задоволення вимог кредиторів;
У зв'язку з ліквідацією банкрута , зобов'язано:
- головне управління статистики у Луганській області - виключити банкрута Державне підприємство «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ Луганської області, з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України;
- державного реєстратора виконавчого комітету Лисичанської міської ради Луганської області - в порядку передбаченому абз.4 п.14 ч.1 ст.1, ч.12 ст.17, ст. 25 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань", в редакції Закону від 26.11.2015 №835-VIII, провести державну реєстрацію припинення юридичної особи Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ, Луганської області,
- Лисичанську міську раду Луганської області - припинити право постійного користування земельними ділянками банкрута - Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ, Луганської області.
- арбітражному керуючому Віскунову О.В. - виконувати повноваження ліквідатора банкрута до внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань запису про припинення юридичної особи Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ, Луганської області, надати до господарського суду докази здійснення такого запису.
Не погодившись з вищевказаною ухвалою місцевого господарського суду, кредитор - Державна податкова інспекція у м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати ухвалу господарського суду Луганської області від 15.11.2016 року у справі №20б/5014/2055/2012.
В обґрунтування доводів апелянт посилається на те, що судом першої інстанції передчасно затверджено звіт та ліквідаційний баланс банкрута, тому як органами державної податкової служби не проведено перевірку щодо дотримання вимог податкового , валютного та іншого законодавства на підставі п.78.1.7 ст. 78 та 82 Податкового кодексу України.
У відзиві на скаргу ліквідатор Віскунов О.В. вказав на її безпідставність.
У зв'язку з находженням у відпустці судді Будко Н.В. та судді Склярук О.І. протоколом автоматичної зміни складу колегії суддів від 30.01.2017 змінено склад судової колегії по розгляду скарги. Скарга розглядається колегією суддів у складі: головуючий суддя - Агапов О.Л., судді: Мартюхіна Н.О., Малашкевич С.А.
Дослідивши матеріали справи, пояснення представника кредитора ДП «Енергоринок» , судова колегія Донецького апеляційного господарського суду вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Постановою господарського суду Луганської області від 15.10.2012 у справі №20б/5014/2055/2012 боржника - Державне підприємство «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ, Луганської області, визнано банкрутом в порядку ст. 51 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» та відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, ліквідатором банкрута призначено арбітражного керуючого Віскунова О.В., на якого покладено обов'язки й повноваження по проведенню ліквідаційної процедури, встановлені Законом.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 16.06.2014 слухання справи №20б/5014/2055/2012 відкладено у судовому засіданні на 21.08.2014, але у призначений час судове засідання не відбулося, у зв'язку з проведенням антитерористичної операції на території Луганської області.
Згідно ч.1 ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», п.1 розпорядження голови Вищого господарського суду України від 02.09.2014 №28-р визначено, що розгляд господарських справ, підсудних господарським судам, розташованим в районі проведення антитерористичної операції, здійснюється: господарських справ, підсудних господарському суду Луганської області, - господарським судом Харківської області.
Розпорядженням Голови Вищого господарського суду України від 02.04.2015 № 18-р, відповідно до ч.1 ст.3 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», Указу Президента України від 12.11.2014 № 868/2014 «Про внесення змін до мережі господарських судів України» та на підставі подання Державної судової адміністрації України від 27.03.2015 № 8-5754/15 про можливість відновлення роботи господарського суду Луганської області, керуючись ст. 34 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», відновлено роботу господарського суду Луганської області за адресою: м. Харків, проспект Леніна, 5.
Відповідно до приписів ч.1 ст.1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції» від 12.08.2014 №1632-VІІ, розпорядження Голови Вищого господарського суду України від 02.09.2014 №28-р, ухвалою господарського суду Харківської області від 29.04.2015 матеріали справи №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль» передані за підсудністю до господарського суду Луганської області.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 17.06.2015 справу №20б/5014/2055/2012 про банкрутство ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль» призначено до розгляду у судовому засіданні.
Згідно довідки господарського суду Луганської області від 28.04.2015 №139, справа №20б/5014/2055/2012 про банкрутство боржника - ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль», м. Лисичанськ Луганської області, вважається втраченою, що зафіксовано у Акті експертної комісії господарського суду Луганської області від 03.04.2015 №1.
Частиною 3 ст. 1 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції», передбачено, що у разі неможливості передачі матеріалів справи відповідно до встановленої згідно з цим Законом підсудності вчинення необхідних процесуальних дій здійснюється за документами і матеріалами, поданими учасниками судового процесу, за умови, що такі документи і матеріали є достатніми для ухвалення відповідного судового рішення.
Відповідно до постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зі змінами та доповненнями внесеними постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 24.11.2014 №2, Господарський процесуальний кодекс не містить положень щодо відновлення втраченої справи, однак це не може бути підставою для відмови в прийнятті чи залишені без розгляду заяви, клопотання чи іншого передбаченого ГПК звернення учасника судового процесу до господарського суду.
Втрачена (у т.ч. частково, - наприклад окремі томи) справа може бути відновлена за заявою особи, що була учасником відповідного судового процесу і звернулася до того місцевого суду, який розглянув справу по суті або припинив повноваження в ній чи залишив позов без розгляду, а також зазначеним господарським судом з своєї ініціативи.
Відновлення втраченої справи здійснюється місцевим господарським судом незалежно від того на якій стадії розгляду вона перебувала.
З огляду на вищевикладене господарським судом встановлено, що матеріали зазначеної справи втрачені - залишилися на території, яка не підконтрольна українській владі, у зв'язку з чим слід відновити втрачені матеріали по справі №20б/5014/2055/2012 про банкрутство боржника - ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль», м. Лисичанськ Луганської області, в частині ухвал господарського суду Луганської області у цій справі та постанови господарського суду Луганської області від 15.10.2012 у справі №20б/5014/2055/2012 про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури, а також в частині матеріалів, наданих сторонами та учасниками процесу у справі №20б/5014/2055/2012 після 24.10.2014р.
Провадження у справі №20б/5014/2055/2012 про банкрутство боржника - ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль», м. Лисичанськ Луганської області, здійснювалось за нормами Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» в редакції від 30.06.1999 №784-XIV, в частині реалізації майна банкрута застосовуються приписи п. 1-1 розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4212.
Ліквідатор банкрута Віскунов О.В. подав до канцелярії господарського суду підсумковий звіт від 01.06.2016 вих. №01/06-16, складений в порядку ст.ст. 32, 51 Закону та ст. 46 Закону №4212, з додатковими матеріалами щодо проведення ліквідаційної процедури, у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин та отримання додаткових відомостей щодо наданого ліквідатором звіту, розгляд справи у засіданнях господарського суду було відкладено (ухвали від 05.07.2016, 06.09.2016, 20.09.2016, 18.10.2016).
За підсумковим звітом від 01.06.2016 вих. №01/06-16, ліквідатор надав документи щодо проведення ліквідаційної процедури у справі, у тому числі фінансовий звіт №01/06-16-1 та ліквідаційний баланс банкрута станом на 01.06.2016; рішення комітету кредиторів (протокол засідання комітету кредиторів від 01.06.2016 б/н, з доказами його скликання та проведення відповідно до ст.16 Закону) про затвердження підсумкового та фінансового звітів ліквідатора, ліквідаційного балансу банкрута, реєстри вимог конкурсних та поточних кредиторів, документацію щодо реалізації майна банкрута тощо.
З пояснення ліквідатора від 14.09.2016 №14-09/16, зазначено, що станом на дату введення ліквідаційної процедури на балансі підприємства не обліковувалися об'єкти житлового фонду та комунальної інфраструктури, а також ліквідатором надано Акти приймання - передавання документів ДП «Лисичанська ТЕЦ» від 11.07.2013, за 1939-2013р.р. та за 1992-2011р.р. на тимчасове зберігання до архівного відділу Лисичанської міської ради та роздруківку сторінки Цифрової патентної бібліотеки щодо ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль», код 0013106, за період з 01.01.1991 по 14.09.2016, з якої слід, що відомостей щодо патентів України на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, патенти на винаходи зарубіжних країн, заявки на винаходи щодо ДП «Лисичанська ТЕЦ» не знайдено.
Станом на дату складання ліквідатором звіту в порядку ст. 32 Закону, будь-які майнові активи у ДП «Лисичанська ТЕЦ» відсутні.
З наданих ліквідатором документів, господарським судом зазначено, що виявлене за результатами ліквідаційної процедури майно банкрута реалізоване у повному обсязі та у відповідності до норм Закону та Закону №4212. Грошові кошти витрачені в порядку, встановленому ст. 31 Закону та ст. 45 Закону №4212. Ліквідаційний рахунок банкрута закрито. За результатами ліквідаційної процедури погашено заборгованість 1-ї черги та частково погашено заборгованість 2-ї черги; не погашено частину заборгованості 2-ї черги та повністю не погашено заборгованість 2-ї, 3-ї та 6-ї черг.
Враховуючи вищевикладене, заслухавши пояснення представника ліквідатора, оцінивши матеріали надані ліквідатором до його звіту від 01.06.2016 вих. №01/06-16 та додатково, враховуючи рішення комітету кредиторів від 01.06.2016 б/н, суд першої інстанції дійшов до висновку, що ліквідатором здійснені всі необхідні заходи щодо проведення ліквідаційної процедури та затвердив підсумковий звіт ліквідатора від 01.06.2016 вих. №01/06-16 про стан проведення ліквідаційної процедури та фінансовий звіт ліквідатора від 01.06.2016 вих. №01/06-16-1, ліквідаційний баланс банкрута - Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», ідентифікаційний код 00131067, вул. Енергетиків, буд. 98, м. Лисичанськ, Луганської області, станом на 01.06.2016.
Відповідно до ст.32 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд після заслуховування звіту ліквідатора та думки членів комітету кредиторів або окремих кредиторів виносить ухвалу про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу. Якщо за результатами ліквідаційної процедури після задоволення вимог кредиторів не залишилося майна, господарський суд виносить ухвалу про ліквідацію юридичної особи - банкрута.
За результатами розгляду звіту та ліквідаційного балансу господарським судом Луганської області винесена ухвала від 15.11.2016 року, яка оскаржується.
Заявник апеляційної скарги зазначає, що судом першої інстанції передчасно затверджено звіт та ліквідаційний баланс банкрута тому, як державною податковою інспекцією не проведено перевірки боржника щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства.
Вказані доводи скаржника колегією судді апеляційної інстанції до уваги не прийняті, оскільки проведення процедури банкрутства суб'єкта господарювання згідно приписів законодавства про банкрутство, яке регулює спірні правовідносини (процедура здійснювалась за попередньою редакцією Закону «Про банкрутство…), не залежить від факту можливості або неможливості провести перевірку банкрута посадовими особами податкового органу.
Взаємовідносини між податковим органом як органом державного контролю та платником податків врегульовані спеціальними нормами Податкового кодексу України, які не залежать від норм Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якщо інше прямо не зазначено у самому законі. Ані норми Закону, ані норми Податкового кодексу не містять положень про те, що підприємство - банкрут не може бути ліквідовано за рішенням суду та ліквідаційна процедура має бути продовжена у зв'язку з неможливістю проведення перевірки банкрута податковим органом.
Одночасно, судова колегія звертає увагу і на те, що у письмових поясненнях арбітражного керуючого Віскунова від 17.01.2017 №17/01-17 зазначено, що відповідна перевірка за період, що передував порушенню справи про банкрутство ДП «Лисичанська теплоелектроцентраль» була проведена ДПІ у м. Лисичанську ГУ Міндоходів у Луганській області ще у 2013 році, що підтверджується атом позапланової перевірки №2/12-09-22-00131067 від 16.07.2013р. Отже, скаржник як контролюючий орган ще у 2013 році скористався своїм правом на проведення позапланової перевірки банкрута.
Крім того, колегія суддів не приймає до уваги посилання ДПІ у м. Лисичанську про відсутність інформації щодо припинення Лисичанською міською радою права на постійне користування земельними ділянками боржника у зв'язку з тим, що суд першої інстанції ухвалою від 15.11.2016 року (п.5) зобов'язав Лисичанську міську раду Луганської області - припинити право постійного користування земельної ділянки банкрута - Державного підприємства «Лисичанська теплоелектроцентраль», а тому доводи скаржника про відсутність у нього інформації з цього питання є необґрунтованим.
Враховуючи вищевказане, судова колегія не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування ухвали суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. 33, 99, 102-103, 105-106, ГПК України Донецький апеляційний господарський суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Ухвалу господарського суду Луганської області від 15.11.2016 року у справі № 20б/5014/2055/2012 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.
Постанова Донецького апеляційного господарського суду набирає законної сили в день її прийняття та може бути оскаржена до Вищого господарського суду України у 20-ти денний строк.
Головуючий суддя: О.Л. Агапов
Судді: С.А. Малашкевич
Н.О. Мартюхіна