Рішення № 64478072, 06.01.2017, Краматорський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
06.01.2017
Номер справи
234/15615/16-ц
Номер документу
64478072
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 234/15615/16-ц

Провадження № 2/234/427/17

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 січня 2017 року Краматорський міський суд Донецької області в складі:

судді Марченко Л.М.,

за участю секретаря Овчарової Ю.Д.,

представника позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Краматорську цивільну справу за позовом Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, -

В С Т А Н О В И В:

КАТП 052810 м. Краматорська звернулося до суду з позовом до ОСОБА_2про визнання договору укладеним.

Із позову вбачається, що рішенням виконкому Краматорської міськради від 06.10.2010 року №650 виконавцем комунальних послуг з вивезення побутових відходів в м.Краматорську визначено КАТП 052810. Тарифи на вказані послуги для населення та норми їх надання встановлені рішеннями виконкому Краматорської міськради від 20.11.2013 року № 846, від 15.04.2015 року №202, відповідно до яких проводиться нарахування оплати за надані послуги. На підставі Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів»позивачем розроблена та затверджена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора. Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований у ІНФОРМАЦІЯ_1, споживаючи послуги позивачав порушення ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»ухиляється від обов'язку укласти письмовий договір з виконавцем послуг. Направлений 03.06.2016 року на адресу відповідача проект договору №321801 від 05.08.2016 року, підготовлений позивачем на основі типового договору, отримувати відмовляється, наміру укласти договір не має. За таких обставин, позивач КАТП 052810 просить суд постановити рішення, яким визнати договір на надання житлово-комунальних послуг з відповідачем укладеним та стягнути з відповідача судові витрати.

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним у позові та просив їх задовольнити, додатково пояснивши, що в матеріалах справи є довідка про реєстрацію відповідача, який зареєстрований ІНФОРМАЦІЯ_2 з 1987 року. Згідно даних БТІ є власником житла. Згідно довідці по особовому рахунку відповідач послуги з вивезення побутових відходів оплачує частково. Крім того відповідач ОСОБА_2, як споживач послуг з вивезення побутових відходів, до КАТП 052810 для укладання відповідного договору не зявляється, а направлений позивачем договір для ознайомлення та підписання отримувати не бажає, про що свідчить відмітка листоноші на поштовому конверті, яким спрямовувався договір відповідачу, та акт працівників КАТП від 05.08.2016 року, які відвідували відповідача за місцем проживання та намагалися особисто вручити договір.

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не зявився. За місцем реєстрації судові виклики, які направлялися рекомендованою кореспонденцією з повідомленням, не отримує. Повістки повернулися з відміткою пошти «по закінченню терміну зберігання». На підставі ст.74 ч.5 абз.2 ЦПК України суд вважає, що судові виклики вчинені належним чином.

За відсутністю заперечень представника позивача судом на підставі ст.224 ЦПК України ухвалено про заочний розгляд справи.

Вислухавши пояснення представника позивача,

свідка ОСОБА_3, яка у судовому засіданні показала, що працює на посаді інспектора на КАТП 052810 м. Краматорська. На адресу споживача ОСОБА_2 підприємством було направлено примірник Договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектору від 05.08.2016 року для його вивчення та підписання. Однак вказана кореспонденція повернулася до КАТП 052810 з відміткою пошти «по закінченню терміну зберігання», де листоноша також зазначив, що спілкувався з ОСОБА_2 через вікно, оскільки останній до нього з приватного будинку не вийшов. З метою особистого вручення договору відповідача вона та інший інспектор Фареник Л.Д. 05.08.2016 року здійснили візит за місцем проживання споживача ОСОБА_2 за адресою: м.Краматорськ, вул.Яблунева, 34. Останній вийшов до них за калитку, спілкувався, однак отримувати договір відмовився, пояснюючи, що нібито послугами з вивезення побутових відходів не користується та сміття не має, оскільки самостійного його утилізує шляхом прикопування на городі, інше здає на макулатуру чи скло. Акт про відмову підписувати також не забажав,

вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволеннюз наступних підстав.

Відповідно до ч.1 ст.11 ЦПК Українисуд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести тіобставини, на яківона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст.212 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Судом встановлено, що відповідачу ОСОБА_2, зареєстрованому за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.20) та власнику цього житла (а.с.15), позивачем КАТП 052810 надаються послуги з вивезення побутових відходів.

Доказом надання послуг відповідачу є маршрутний графік, що погоджений Краматорською міською радою та Головним лікарем СЕС, відповідно до якого здійснюється вивіз твердих побутових відходів. (а.с.10)

Рішенням виконавчого комітету Краматорської міської ради від 06.10.2010 року №650 виконавцем комунальної послуги з вивезення побутових відходів в м.Краматорську визначено саме Комунальне автотранспортне підприємство 052810. (а.с.4, 3 на звороті)

Тарифи на послуги з вивезення та розміщення твердих побутових відходів для населення, норми надання послуг з вивезення побутових відходів встановлені рішеннями виконавчого комітету Краматорської міської ради від 20.11.2013 року №846. (а.с.6-9), які зазнали корегування рішенням виконкому Краматорської міськради від 15.04.2015 року №202 (а.с.5).

Постановою Кабінету міністрів України від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів»затверджено типовий договір про надання послуг з вивезення побутових відходів.

Виконавцем послуг КАТП 052810 на підставі ст.ст.19, 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», постанови КМУ від 10.12.2008 року №1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів»розроблена типова форма договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора (а.с.12-13).

03.06.2016 року відповідачу ОСОБА_2 відправлено пропозицію щодо укладання договору та договір про надання послуг з вивозу твердих побутових відходів населення приватного сектору в двох екземплярах, що підтверджується копією листа та договору (а.с.11-13, 21).

Підготовлений позивачем на основі типового договору Договір №321801 від 05.08.2016 року та запропонований відповідачу ОСОБА_2рекомендованим листомвід 03.06.2016 року для підписання, отриманий відповідачем не був, поштове відправлення повернуто відправнику з відміткою пошти «по закінченню терміну зберігання», де листоноша також зазначив, що спілкувався з ОСОБА_2 через вікно, оскільки останній до нього з приватного будинку не вийшов (а.с.21). Оригінал поштового конверту з відмітками безпосередньо був досліджений судом у судовому засіданні.

Крім того, згідно Акту від 05.08.2016 року (а.с.14) інспектори КАТП 052810 особисто відвідали ОСОБА_2 за місцем його проживання та пропонували отримати проект договору про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектору для ознайомлення та підписання, однак відповідач від отримання документів та підписання акту відмовився.

Таким чином, вищенаведені дії відповідача, який окрім того самостійно не звертається до виконавця житлово-комунальних послуг для укладання договору, свідчить про ухилення та пряму відмову споживача від укладання договору в порушення положень ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», при тому, що послуги позивача отримує та проводить їх часткову оплату.

Відповідно до ч.3 ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-ІV споживач зобов'язаний укласти договір про надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до ст.35-1 Закону України «Про відходи» від 05.03.1998 року №187/98-ВРповодження з побутовими відходами здійснюється відповідно до державних норм, стандартів і правил. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, здійснюють оплату таких послуг та забезпечують роздільне збирання твердих побутових відходів. Збирання та вивезення побутових відходів у межах певної території здійснюються юридичною особою, яка уповноважена на це органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, спеціально обладнаними для цього транспортними засобами. Захоронення побутових відходів дозволяється тільки на спеціально обладнаних для цього полігонах/звалищах.

Закон України «Про житлово-комунальні послуги»(далі - Закон №1875-IV від 24.06.2004 року) визначає основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки.

Аналіз цього Законудає підстави для висновку, що він належить до нормативного акта спеціальної дії, який регулює відносини, що виникають між виробниками, виконавцями, споживачами у процесі створення, надання та споживання житлово-комунальних послуг.

Разом з тим, ст.4 Закону №1875-IV від 24.06.2004 рокупередбачає, що законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг, крім цього Закону, базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

ЦК Україниу ст.ст.3, 6, 203, 626, 627 визначає загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та формулює загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Відповідно до ч.1 ст.626 ЦК Українидоговором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.208 ЦК Україниправочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених ч.1 ст.206 цього Кодексу.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (ч.1 ст.638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у ст.ст.642-643 ЦК України.

Частина 1 ст.628 ЦК Українипередбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст.ст.6,627 ЦК Українивизначається, що свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Закріпивши принцип свободи договору, ЦК Україниразом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абз.2 ч.3 ст.6та ст.627 цього Кодексупри укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексута інших актів цивільного законодавства.

Зазначені положення узгоджуються з нормами ч.1 ст.203, ч.1 ст.215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.

У разі якщо актом цивільного законодавства передбачена обов'язковість положень цього акту для сторін договору, сторони не вправі відступити від їх положень (ст.6 ч.3 ЦК України). Зокрема, ст.ст.19, 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24.06.2004 року №1875-IVпередбачають обов'язок споживача житлово-комунальних послуг укласти письмовий договір з виконавцем послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору.

Частиною 1 ст.19 вказаного Законупередбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Статті 20, 21 цього Законувизначають обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг.

Пунктом 1 ч.3 ст.20 Закону №1875-IV від 24.06.2004 рокупередбачений обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору. Цей обов'язок відповідає зустрічному обов'язку виконавця, визначеному п.3 ч.2 ст.21 цього Закону, підготувати та укласти зі споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Форма та зміст (умови) типового договору затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій»(далі - постанова №529).

З аналізу змісту ч.3 ст.6, ч.1 ст.630 ЦК України, ст.ст.19-21 Закону №1875-IV від 24.06.2004 року, постанови №529 вбачається, що умови типового договору, що набули юридично обов'язкового значення в силу актів цивільного законодавства, є обов'язковими для сторін договору, які не мають права відступити від їх положень і врегулювати свої відносини на власний розсуд.

Таким чином, укладення договору на надання житлово-комунальних послуг є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ч.3 ст.6, ст.ст.627, 630 ЦК Українита ст.ст.19, 20 Закону №1875-IV від 24.06.2004 року.

У зв'язку з цим укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, зокрема договору з приводу вивезення твердих побутових відходів населення, є обов'язком споживача за умови, якщо запропонований виконавцем послуг договір відповідає типовому договору. Відмова споживача послуг від укладення договору в такому разі суперечить вимогам ст.6ч.3, ст.ст.627, 630 ЦК Українита ст.ст.19,20зазначеного Закону.

У разі такої відмови відповідно до положень ст.ст.3,6,12-15,20,630,640,642,643 ЦК Українивиконавець послуг вправі звернутися до суду за захистом свого права, яке підлягає поновленню (захисту) на підставі ст.16 ч.2 п.1 ЦК Українишляхом визнання договору укладеним на умовах, передбачених нормативним актом, що містить відповідний обов'язок.

На підставі наведеного, суд вважає необхідним позов задовольнити та визнати Договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора №321801 від 05.08.2016 року між КАТП 052810 та ОСОБА_2, який зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3 (раніше вул.ОСОБА_4), підготовлений виконавцем послуг на основі типового договору,укладеним.

Можливі заперечення відповідача ОСОБА_5, які у судовому засіданні були озвучені при допиті свідка ОСОБА_3, стосовно здатності самостійно утилізувати відходи не спростовують висновків суду щодо наявності підстав для задоволення позову, оскільки здатність відповідача самостійно утилізувати частину відходів наприклад шляхом їх спалювання, прикопування чи здавання на макулатуру або скло, не звільняє останнього від обовязку укласти договір на надання житлово-комунальних послуг відповідно до п.1 ч.3 ст.20 Закону №1875-IV від 24.06.2004 року.

Відповідно до ст.88 ЦПК України, Закону України «Про судовий збір»судові випрати, понесені позивачем при зверненні з позовом до суду в сумі 1378 грн. (а.с.1), слід відшкодувати йому за рахунок відповідача.

Керуючись ст.ст.8,14,15,215,223-233 ЦПК України, ст.ст.3,6,12-15,20,630,640,642,643 ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги Комунального автотранспортного підприємства 052810 до ОСОБА_2 про визнання договору укладеним, задовольнити.

Визнати договір про надання послуг з вивезення твердих побутових відходів населення приватного сектора №321801 від 05.08.2016 року між Комунальним автотранспортним підприємством 052810 (84303, Донецька обл., м.Краматорськ, вул.Артема, 235, код ЄДРПОУ 05448946) та ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_5, зареєстрованим за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_6 (раніше вул.ОСОБА_4), 34, підготовлений виконавцем послуг на основі типового договору, укладеним.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Комунального автотранспортного підприємства 052810 понесені судові витрати в сум 1378 грн. (одна тисяча триста сімдесят вісім гривень 00 коп.).

Заочне рішення може бути переглянуте Краматорським міським судом за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.

На рішення суду може бути подана апеляція до Апеляційного суду Донецької області через Краматорський міський суд протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Л.М.Марченко