ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Гуц О.В.
Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.
ПОСТАНОВА
іменем України
"31" січня 2017 р. Справа № 292/36/16-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Іваненко Т.В.
суддів: Зарудяної Л.О.
Франовської К.С.,
за участю секретаря судового засідання Лібеги С.О.,
позивача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "25" листопада 2016 р. у справі за позовом Станіславівни до Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії ,
ВСТАНОВИВ:
В листопаді 2016 року ОСОБА_3 звернулася до Червоноармійського районного суду Житомирської області з адміністративним позовом, в якому просила суд зобов'язати Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області видати їй довідку про заробітну плату, провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90% з 01 грудня 2015 року у зв'язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до Законів України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723, та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", врахувавши підвищення посадових окладів з 880 гривень на час виходу на пенсію до 1723 грн станом на 01.12.2015 року, надбавку за 12 ранг державного службовця - 60 грн, надбавку за вислугу років 30% на державній службі 534 грн 90 коп., надбавку за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, матеріальну допомогу з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, премії за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, відпускні за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, лікарняні за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року, та нарахованої індексації за період з 01.01.2008 року по 31.12.2009 року.
Постановою Червоноармійського районного суду Житомирської області від 25.11.2016 року позов ОСОБА_3 до Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчинити певні дії, задоволено.
Зобов'язано Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області видати ОСОБА_3 довідку про заробітну плату, провести перерахунок та виплату призначеної їй пенсії в розмірі 90% з 01 грудня 2015 року в зв'язку з ухваленням Постанови КМ України від 09.12.2015 року №1013 "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів" та відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16 грудня 1993 року №3723 та від 16 січня 2003 року №432 "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу", включивши всі види оплати праці, на які нараховувався єдиний соціальний внесок.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить її скасувати та постановити нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що відповідно до п.5 розділу ІІІ Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року з 01.06.2015 року скасовано норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються, зокрема, відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року, тому пенсії відповідно до цього Закону не призначаються і не перераховуються. Постановою КМУ № 1013 від 09.12.2015 року до Постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015 року, а саме - виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції "Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики. Таким чином, положеннями постанови № 865 та всупереч ст. 37 ЗУ "Про державну службу", Кабінетом Міністрів України на час звернення позивачки до них із заявою про перерахунок пенсії, не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця.
Позивач в судовому засіданні заперечував щодо задоволення апеляційної скарги. Просив відмовити в її задоволенні. Вважає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився. В листі, надісланому на адресу суду, просить розглядати справу без його участі.
Колегія суддів, заслухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, прийшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Суд встановив, що з 04 січня 2010 року ОСОБА_3 перебуває на обліку в Черняхівському ОУПФ та отримує пенсію за віком, призначену на підставі ст.37 Закону України "Про державну службу" № 3723-ХІІ від 16.12.1993 року в розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку (копія посвідчення на а.с. 9).
07.10.2016 року ОСОБА_3 звернулася до відповідача з заявою про видачу довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015р. для проведення перерахунку призначеної їй пенсії.
Листом № 26/0-8 від 12.10.2016 року Черняхівське ОУПФ відмовило у наданні довідки про заробітну плату, перерахунку та виплаті пенсії, оскільки законодавством не передбачено проведення перерахунків пенсій державним службовцям у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а тому підстави для видачі довідки для перерахунку пенсії відсутні (а.с. 10).
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на отримання довідки та перерахунку пенсії згідно ст. 37-1 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком виходячи з наступного.
Як визначено в статті ст.37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції на момент призначення позивачу пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Однак, з 01.05.2016 року набув чинності Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII.
У зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, положення Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 року № 3723-XII втратили чинність, в тому числі втратили чинність норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців.
Відповідно до ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року, яка набрала чинності з 01.05.2016 року, пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Таким чином, з 01.05.2016 р. Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року по-іншому врегульовані правовідносини, пов'язані із пенсійним забезпеченням державних службовців.
Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року не містить такої підстави для перерахунку пенсії, як підвищення заробітної плати працюючих державних службовців.
Відтак, враховуючи приписи ст.90 Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року, з 01.05.2016 року відсутні підстави для перерахунку пенсії державним службовцям у зв'язку з підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Стосовно вимоги позивача про видачу довідки про заробітну плату станом на 01.12.2015 рік колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п. 5 Порядку обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року №865 (в редакції до 01.12.2015 року) перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Проте Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» до Постанови № 865 внесено зміни, які застосовуються з 01.12.2015, а саме виключено п.4, а п.5 викладено в новій редакції: «Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Отже, на дату звернення позивача за видачею довідки, вказана форма довідки (для перерахунку пенсії державного службовця) не затверджена та не передбачена.
Таким чином, ні Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, ні Постановою № 865 на час звернення позивача до відповідача із заявою про перерахунок пенсії не передбачено порядку перерахунку пенсії державного службовця, а також відсутня затверджене форма довідки, яку позивач просила видати.
При розв'язанні спірних правовідносин судом також враховується й правова позиція Європейського суду з прав людини, викладена в рішенні "Великода проти України" від 03.06.2014 р., в якому Суд зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.
Крім того, у зазначеному рішенні Європейський суд став на бік держави України та, між іншим, наголосив на складній економічній ситуації в країні, а також на необхідності пошуку саме державою Україна додаткових інструментів її подолання шляхом раціонального використання бюджетних коштів та необхідності збереження "справедливого балансу" між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами щодо захисту прав і свобод окремої особи.
З огляду на вищенаведене, у спірних правовідносинах відповідач здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.
Зважаючи на встановлені у справі обставини, а також враховуючи приписи чинного законодавства, яке регулює спірні відносини, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають, а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової.
Відповідно до п. 4 ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області задовольнити.
Постанову Червоноармійського районного суду Житомирської області від "25" листопада 2016 р. скасувати, прийняти нове рішення, яким у позові ОСОБА_3 до Черняхівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Т.В. Іваненко
судді: Л.О. Зарудяна
К.С. Франовська
Повний текст cудового рішення виготовлено "02" лютого 2017 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Черняхівське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області вул.Шевченка,116, смт.Пулини, Червоноармійський район, Житомирська область,12000
- ,