УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 лютого 2017 року Справа № 876/9166/16
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Курильця А.Р.,
суддів Кушнерика М.П., Мікули О.І.,
з участю секретаря Румянцевої О.І.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Личаківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Личаківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області про скасування податкового повідомлення - рішення,-
в с т а н о в и в :
У жовтні 2016 року ОСОБА_3 (далі позивач) звернувся з позовом до Личаківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області (далі відповідач) про скасування податкового повідомлення рішення від 30.06.2016 року № 33802-13 про сплату 25000 гривень транспортного податку з фізичних осіб.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року позов задоволено.
Не погоджуючись з таким рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права та невстановлення всіх обставин справи, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує тим, що відповідно до пп.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України, обєктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Оскільки позивач є власником такого автомобіля, то направлене податкове повідомлення-рішення є правомірним.
Представник позивача в судовому засіданні апеляційну скаргу заперечили, просять постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року залишити без змін.
Представник відповідача апеляційну скаргу підтримала з мотивів, викладених в ній, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та проаналізувавши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до переконання, що подана апеляційна скарга не підлягає до задоволення виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 13.11.2015 року позивачем здійснено першу реєстрацію транспортного засобу - автомобіля BMW X5 з обємом двигуна 2993, 2015 року випуску, що підтверджується Свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу (а.с. 10-11).
30.06.2016 року за № 33802-13 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення за платежем транспортний податок з фізичних осіб в сумі 25000,00 грн., в якому попереджено про необхідність сплати нарахованого зобовязання протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (а.с. 9).
Не погоджуючись з вказаним рішенням позивач оскаржив його в адміністративному порядку, проте його скарга була залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін (а.с. 16-18).
Відповідно до пп. 267.1.1 п. 267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.
В свою чергу, об'єктом оподаткування, в розумінні пп. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 ПК України, є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Така редакція Закону набрала чинності з 01.01.2016 року у звязку із внесенням змін до ПК України щодо обєкту оподаткування транспортним податком Законом України від 24.12.2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі Закон № 909).
До внесення змін в ПК України обєктом оподаткування були легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають обєм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.
Згідно з підп. 267.5.1. п. 267.5 ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
При цьому, календарний рік - це проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів.
Транспортний податок встановлено в м. Львові 19.01.2015 року Положенням про транспортний податок (далі Положення), затвердженого ухвалою Львівської міської ради від 19.01.2015 року № 4263.
14.01.2016 року Львівською міською радою прийнято ухвалу № 121 «Про внесення змін до ухвали міської ради від 19.01.2015 року № 4263 «Про затвердження положення про транспортний податок», якою викладено у новій редакції Положення про транспортний податок та встановлено, що норми цієї ухвали застосовуються з 01.01.2016 року (пункт 2) (а.с. 12-15).
Відповідно до пункту 4 Положення обєктом оподаткування є легкові автомобілі, від року випуску яких минуло не більше пяти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Таким чином, обєкт оподаткування транспортним податком приведено у відповідність до положень Податкового кодексу в редакції Закону № 909-VIII, який набрав чинності з 01.01.2016 року.
У звязку з вищенаведеним, застосування відповідачем положень Податкового кодексу України може мати місце не раніше наступного бюджетного періоду, тобто не раніше 2017 року, оскільки згідно підп.4.1.9 п.4.1 ст.4 ПК України , зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Колегія суддів звертає увагу на те, що Законом 909, який набрав чинності з 01 січня 2016 року, п.4 розділу II. Прикінцеві положення встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік не застосовуються вимоги, встановлені підпунктом 12.3.4 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу України та Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".
Нормою п.п.12.3.4 п.12.3 ст. 12 ПК України визначено, що рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Проте, чинним законодавством не було зупинено чи скасовано дію норми, що передбачає неможливість зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки.
Елементи транспортного податку передбачені ст. 267 ПК України. Оскільки обєкт оподаткування є елементом транспортного податку, то зміна до такого елементу не може вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду.
Відповідно до п.п. 12.4.3 п. 12.4 ст. 12 ПК України визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад та рад обєднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, щодо податків та зборів належать до початку наступного бюджетного періоду прийняття рішення про встановлення місцевих податків та зборів, зміну розміру їх ставок, об'єкта оподаткування, порядку справляння чи надання податкових пільг, яке тягне за собою зміну податкових зобов'язань платників податків та яке набирає чинності з початку бюджетного періоду.
Частиною 1 статті 3 Бюджетного кодексу України передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Відтак, колегія суддів зазначає, що якщо держава задекларувала певні правила поведінки при внесенні змін до порядку оподаткування (принцип стабільності податкового законодавства), вона зобов'язана вжити всіх заходів для забезпечення реалізації цих правил.
З огляду на викладене суд першої інстанції прийшов до вірного висновку, що відповідачем неправомірно нараховано транспортний податок позивачу.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
З огляду на викладене колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, доводами апеляційної скарги висновки, викладені в судовому рішенні не спростовуються і підстав для його скасування немає.
Враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу Личаківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.
Керуючись ст.ст. 195,198,200,205,206,254 КАС України, суд, -
у х в а л и в :
Апеляційну скаргу Личаківської обєднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 10 листопада 2016 року у справі № 813/3713/16 без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання постанови в повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
ГоловуючийА.Р.Курилець
СуддіМ.П.Кушнерик
ОСОБА_4
Повний текст ухвали виготовлений 02 лютого 2017 року.