Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 вересня 2009 р. справа № 2а-13187/09/0570
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ісаєнко Ю.А.
при секретарі Токмаковій С.Ю.
за участю
представника позивача Рязанової Г.М.,
представників відповідача Дображанської Л.В., Петренка С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Повного товариства «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» до Горлівської об`єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 березня 2009 р. №0000422343,
встановив:
Позивач, Повне товариство «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія», звернувся до суду з позовом до Горлівської об`єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 березня 2009 р. №0000422343.
В обґрунтування позову посилається на те, що відповідачем проведено перевірку, за результатами якої складено акт, на підставі якого податковим органом було прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 4127,10 грн. за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Позивач вважає, що розрахункова операція була проведена через РРО з роздруківкою відповідного документа на повну суму розрахункової операції, як це передбачено вимогою п. 3.1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а тому застосування податківцями штрафних (фінансових) санкцій є безпідставними, оскільки відсутність адреси господарської одиниці у розрахунковому документі не є порушенням. Позивач також посилається на ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яким визначено, що контрольна стрічка— документ, надрукований реєстратором розрахункових операцій, який містить копії надрукованих цим реєстратором розрахункових документів, тому вважає, що доводи у акті перевірки відповідача про проведення розрахункових операцій без роздрукування відповідних розрахункових документів на загальну суму 335,04 грн. не відповідають дійсності.
Просить суд визнати недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 березня 2009 р. №0000422343.
Відповідач надав судові заперечення, в яких посилається на те, що під час проведення перевірки було встановлено проведення розрахункових операцій без друкування відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, тобто в роздрукованому розрахунковому документі відсутня адреса господарської одиниці. Вважає, що касовий чек не має статусу розрахункового документа, тому що в ньому відсутній обов’язковий реквізит – адреса господарської одиниці.
Просить суд у задоволені позову відмовити.
У судовому засіданні представник позивача підтримав позов, надав пояснення, аналогічні викладеним в позові. Просив суд задовольнити позов.
У судовому засіданні представник відповідача позов не визнав з підстав, зазначених у запереченні, просив суд відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Повне товариство «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» є юридичною особою зареєстровано Виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області 27.03.1997 р., включено до ЄДРПОУ за номером 24801399, перебуває на податковому обліку у Горлівській об’єднаній державні податковій інспекції Донецької області.
Відповідно до засновницького договору від 30.07.2009 р. Повне товариство «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» є правонаступником Повного товариства «Ломбард Слободенюк і компанія».
На підставі Закону України «Про державну податкову службу», Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», Закону України «Про патентування деяких видів підприємницької діяльності», Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності», Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», Закону України «про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки», постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 р. № 637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні» 19.02.2009 р. Горлівською ОДПІ проведено перевірку господарської одиниці «ломбард» суб’єкта господарювання Повного товариства «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» за дотриманням суб’єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено акт від 19.02.2009 року №496/05/03/23/24801399/58.
Актом перевірки від 19.02.2009 року №496/05/03/23/24801399/58 встановлено порушення п. 1.10 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», п. 2.1, п. 3.1, п. 3.2 Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого Наказом ДПА України від 01.12.2000 р. №614, а саме:
- проведення розрахункових операції на суму 490,38 грн. без роздрукування відповідного розрахункового документу, тобто наданий касовий чек не є розрахунковим документом тому, що він не містить одного обов’язкового реквізиту – в чеку відсутня адреса господарської одиниці;
- в ході перевірки аналізом контрольної стрічки до РРО Марія 301 МТМ встановлено, що у період з 17.02.2009р. по 19.02.2009р. на РРО друкувалися касові чеки, які не є відповідними розрахунковими документами – не містили одного обов’язкового реквізиту, а саме була відсутня адреса господарської одиниці;
- не забезпечення зберігання контрольних стрічок до РРО Марія 301 МТМ фіскальний номер 0571002724 за період з 27.11.08р. по 16.02.09 р.
04 березня 2009 року заступником начальника Горлівської ОДПІ прийняте рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000422343, яким на підставі вищезазначеного акту перевірки за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 4127,10 грн.
Перевіряючи законність та обґрунтованість прийнятого відповідачем спірного рішення судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 1. ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Правовою підставою прийняття спірного рішення став п. 11. ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України» та п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п. 11 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу в України», органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», за порушення вимог цього Закону до суб’єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у п’ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність— у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
На думку відповідача порушення позивачем зазначених вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» виразилося у тому, що позивачем був виданий розрахунковий документ не встановленої форми, а саме у фіскальних чеках РРО відсутній обов’язковий реквізит – адреса господарської одиниці.
Судом встановлено, що відповідно до законодавства, позивач застосовує реєстратор розрахункових операцій типу Марія 301 МТМ, заводський номер ВЖ 7403016538 відповідно до реєстраційного посвідчення №0571002724 від 27.11.2008 р. виданого Горлівською ОДПІ Донецької області, що також підтверджується актом перевірки.
Відповідно до п.2 ст. 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», реєстратор розрахункових операцій— пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), до реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат, електронний контрольно-касовий реєстратор, комп’ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо.
Вимоги, що ставляться до форми та змісту розрахункового документу, визначні Положенням про форму та зміст розрахункових документів, затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України 01.12.2000 № 614 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 лютого 2001 р. за № 105/5296.
Так, у відповідності до п. 2.1 цього Положення, установлені в даному Положенні вимоги до змісту розрахункових документів визначають обов'язкові реквізити розрахункових документів. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не є розрахунковим.
Реквізити розрахункового документу – фіскального касового чеку на товари (послуги) містяться у п. 3.2 зазначеного Положення, зокрема касовий чек повинен містити такі обов'язкові реквізити: назву господарської одиниці; адресу господарської одиниці; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, - індивідуальний податковий номер платника ПДВ, який надається згідно із Законом України "Про податок на додану вартість"; перед номером друкуються великі літери "ПН"; для СПД, що не є платниками ПДВ, - ідентифікаційний код за ЄДРПОУ або ідентифікаційний номер за ДРФО, перед яким друкуються великі літери "ІД"; назву операції виплати; суму коштів, яка видається за операцією виплати; якщо операція виплати повторюється, - то кількість здійснених однотипних операцій виплати, суму коштів за цими операціями; літерне позначення ставки ПДВ праворуч від надрукованої суми коштів, що видається; позначення форми виплати (готівкою, карткою, у кредит, чеками тощо) та суму коштів за даною формою виплати; загальну суму виданих коштів у межах чека, перед якою друкується слово "СУМА" або "УСЬОГО"; для СПД, що зареєстровані як платники ПДВ, окремим рядком - літерне позначення ставки ПДВ, розмір ставки ПДВ у відсотках, загальну суму ПДВ за всіма зазначеними в чеку операціями виплати, на початку рядка - великі літери "ПДВ"; порядковий номер видаткового чека, дату (день, місяць, рік) та час (година, хвилина) проведення розрахункової операції; фіскальний номер реєстратора розрахункових операцій, перед яким друкуються великі літери "ФН"; напис "ВИДАТКОВИЙ ЧЕК" та логотип виробника.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» визначені поняття:
- Z-звіт— денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам’яті та занесенням її до фіскальної пам’яті реєстратора;
- X-звіт— денний звіт без обнулення інформації в оперативній пам’яті.
Відповідно до акту від 19.02.2009 року №496/05/03/23/24801399/58 під час проведення перевірки встановлено сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків у розмірі 13921,15 грн., яка відповідає сумі яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.
Відповідно до денного звіту (х-звіту) від 19.02.2009 р., сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків складає у розмірі 13921,15 грн.
Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем була здійснена розрахункова операція на повну суму покупки через зареєстрований, опломбований у встановленому порядку та переведений у фіскальний режим роботи реєстратор розрахункових операцій з роздрукуванням відповідного розрахункового документу, що підтверджує виконання розрахункових операцій, та виданий особі, яка отримала товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції, суд приходить до висновку, що в діях позивача відсутні порушення п. 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, у зв’язку з чим відсутні підстави для застосування до нього штрафних (фінансових) санкцій, передбачених п. 1 ст. 17 цього Закону.
У даному випадку у позивача, на думку суду, взагалі відсутнє порушення п. 1 ст. 3 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, оскільки ним був роздрукований розрахунковий документ при здійсненні розрахункової операції. До того ж, даний пункт взагалі не має посилань на необхідність дотримання форми та змісту розрахункового документу, а лише визначає обов’язковість проведення розрахункової операції на повну суму покупки та роздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку що рішення стосовно Повного товариства «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» винесене податковим органом безпідставно, тому необхідно визнати його недійсним, та відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України з метою повного захисту інтересів позивача суд вважає за можливе вийти за межі заявлених позовних вимог та скасувати рішення Горлівської ОДПІ про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 березня 2009 р. №0000422343.
Керуючись статтями 1, 2, 4, 5, 6, 10, 11, 14, 15, 17, 23, 48, 58, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 104, 105, 111, 112, 114, 121, 160, 161, 162, 163, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
постановив:
Позов Повного товариства «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» до Горлівської об`єднаної державної податкової інспекції про визнання недійсним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 04 березня 2009 р. №0000422343 задовольнити.
Визнати недійсним та скасувати рішення Горлівської об`єднаної державної податкової інспекції від 04 березня 2009 року № 0000422343 про застосування штрафної (фінансової) санкції.
Присудити з Державного бюджету України на користь Повного товариства «Ломбард ТОВ «Кеш та Компанія» та ТОВ «Експрес та Компанія» витрати по сплаті судового збору у сумі 3 грн. 40 коп.
Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 03 вересня 2009 року в присутності позивача та представника відповідача.
Постанова складена у повному обсязі 08 вересня 2009 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсяі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання зяви про апеляційне оскарження.
Суддя Ісаєнко Ю.А.